reklama

Výlet inspirovaný naučnou stezkou Jetřichovické stěny je nejen poučný

21. 10. 2018
Ano, tento výlet je informačně velmi výživný, cestou vás budou krmit hned tři druhy tabulí. A hutný je i sportovně, sice není nijak dlouhý, ale výškově vzato 12x zdoláte Petřínskou rozhlednu. To si nenechte ujít, teď s podzimem máte šanci, že na skalní vyhlídky nebudete stát frontu.
Návrh výletu jsem zanesl na mapy.cz. Jak vidíte, trasa je okružní, začíná a končí v Jetřichovicích, kam je možné se dopravit buďto veřejnou dopravou nebo autem, místa k parkování tu je relativně dost. Chcete-li, můžete stejně dobře za výchozí bod zvolit Vysokou Lípu, ale myslím, že absolvovat závěrečnou procházku údolím Jetřichovické Bělé jako první, není před následujícími výstupy ideální. 
Až na Rudolfovu vyhlídku vás budou doprovázet hned dvě naučné stezky, NS Jetřichovická Bělá a virtuální NS Příběh lesů Českého Švýcarska. Kromě toho je na trase ještě původní značení s popisem zajímavých míst. Velmi povedená jsou nová vyřezávaná odpočívadla. Pozor, trasa je poměrně fyzicky náročná, výstupy na některé skalní vyhlídky nejsou vhodné pro osoby trpící závratí a za zhoršeného počasí může terén klouzat!

Z výchozího místa jsou jasně vidět naše první postupné cíle. Uprostřed ční Mariina skála s vrcholovým altánem.
Foto Mad

Vyrážíme po zelené naučné stezce Jetřichovické stěny, která zatím je, a ještě dlouho bude, shodná s červenou turistickou značkou. Aby toho nebylo málo, vede tudy i naučná stezka Příběh lesů Českého Švýcarska. Míjíme bývalou dětskou ozdravovnou, postavenou za první republiky pro chudé děti přímo pod záštitou T. G. Masaryka. Fotku sem dávám z jiného důvodu, potřebuji vyřešit malou záhadu. Jsem přesvědčený, že budova hrála v několika televizních detektivkách a možná i ve filmech. Nicméně na www.filmovamista.cz je uvedena celá řada filmů, které se v Jětřichovicích a v okolí točily, ale ozdravovna mezi nimi nefiguruje. Nevíte, o jakou detektivku šlo?
Foto Mad

Hned za ozdravovnou se cesta snaží odradit línější a slabší jedince. Počítejte s tím, že takový dnešní výlet opravdu bude! Trasa je sice dlouhá necelých 16 km, ale čeká nás celkové převýšení 762 m!
Foto Mad

Po pravé straně se les vzpamatovává z katastrofy.
Foto Mad

Mariina skála se původně jmenovala Velký Ostrý (Grosse Spitzigen). Jméno po Marii Anně, novomanželce knížete Ferdinanda, dostala u příležitosti zpřístupnění významných vyhlídkových bodů panství Kinských. Ve finální fázi výstupu na vyhlídku máte pocit, že dosud jste šli po rovině.
Foto Mad

První altán na vrcholu vybudovali roku 1856 a podle dobových pramenů byl podstatně honosnější než ten dnešní. Měl podobu řeckého chrámu a vedla k němu vlajkosláva.
Foto Mad

Výhled je dodnes stejně úchvatný, jen turisté si ho neužijí díky záchvatu pořizování selfíček. Pod námi jsou Jetřichovice.
Foto Mad

Romantickou krajinou plnou bizarních skalních útvarů pokračujeme dál k mohutnému převisu nesoucímu název Balzerovo ležení, Tetřevna či Tokaniště. Ne že by přímo zde tetřevi tokali, ale převis využívali pracovníci zjišťující pro vrchnost stavy této zvěře před honem.
Foto Mad

Dobře si prohlédněte stěny. Jsou na nich nejen vzkazy vandalů, ale i cenné epigrafické nápisy. Ten asi nejstarší pochází z roku 1632, kdy se sem uchýlili obyvatelé Jetřichovic před válečným drancováním. Další zajímavý text pochází od lesmistra Ferdinanda Bunda a byl vytesán roku 1856, kdy tudy prošla exkurze německých lesníků a zemědělců: "Kdo je mistrem? Ten, kdo něco vymyslel. Kdo je tovaryšem? Ten, co něco umí. Kdo je učněm? Každý." Takové výroky opravdu tesat do kamene!
Foto Mad

Další vyhlídka nás čeká na Vilémině stěně, pojmenované tentokrát po kněžně Vilhelmině Kinské, rozené Colloredo - Mannsfeldové. Kdysi zde bývala i romantická pseudopoustevna.
Foto Mad

Vlevo máme dokonalý přehled, odkud jsme přišli.
Foto Mad

Na rozcestí v Purkartickém lese máme poslední možnost vyzkoušet si virtuální schopnosti soutěžní naučné stezky Příběh lesů Českého Švýcarska, která dál pokračuje po žluté, zatímco my se držíme červené. Za povšimnutí stojí zejména to, že stanoviště je evidentně vybavené NFC čipem, takže nemusíte mít internet v mobilu.
Foto Mad

A takto o přízeň turistů bojuje naučná stezka Jetřichovické stěny. Panely jsou skvěle napsané a občas je k dispozici i ukázka, jako zde řez uhlířským milířem.
Foto Mad

Před námi je další poměrně drsný výstup na Rudolfův kámen, nazvaný tak poté, co Hohen Stein, jak se skála původně jmenovala, zdolal roku 1824 tehdy dvaadvacetiletý kníže Rudolf Kinský a byla zde postavená první vyhlídková bouda, která sloužila i jako požární pozorovatelna.Foto Mad

Výhled je opět skvělý, celé panství měl Rudolf jako na dlani.
Foto Mad

Prakticky celá trasa je nejen komentovaná krásnými obrazy, ale za zmínku stojí i vyřezávané lavice a stoly. Například na odbočce modré do Jetřichovic je krásná pohovka. Jako místo odpočinku bylo toto rozcestí označováno na mapách již koncem 18. století.
Foto Mad

Pokračujeme po červené. Cesta nejprve kopíruje vrstevnici úbočí hřebenů, tak můžete přes údolí sledovat, co všechno již máte za sebou.
Foto Mad

Následuje hluboké údolí. Jedna z mnoha infocedulí podává informaci, že zdejší krásně rostlé stromy sloužily na stavbu lodí a stožárů plachetnic.
Foto Mad

Další informační panel nás poučuje, že se dřevo z nepřístupných míst dopravovalo pomocí tak zvaného "smyku", a ukazuje nejen jeho trasu, ale i jak takové skluzy na dopravu dřeva z hor vypadaly. 
Foto Mad

U odbočky na modrou se nachází výklenková kaple Posledního soudu, v mapách značená i jako skalní kaple KNY. Neodbočujeme, stále nás vede červená.
Foto Mad

Jdeme po Staré české silnici, na patnících, ale i na skalních stěnách a balvanech můžete hledat značky a letopočty. Kříže jsou hraničníky z doby měření stabilního katastru. Patent na vytvoření nového (stabilního) katastru vydal císař František I. již roku 1817. Na zdejší panství měření došlo až v létě 1830 a jak vidíte, konkrétně na toto místo ještě o rok později. Ostatní letopočty dokládají, že hranice panství byly přeměřovány i před tím a potom.
Foto Mad

Na rozcestí pod Šaunštejnem přecházíme na žlutou a cesta do Vysoké Lípy, kde naučná stezka končí, se stává poněkud nudnou. Máte teoretickou možnost chytit nějaký spoj do Jetřichovic, ale nejste-li unavení, nedělejte to, připravili byste se o zajímavé finále. Z Vysoké Lípy se dejte po modré...
Foto Mad

...cesta se po chvíli změní v pěšinku vedoucí prudkou strží, ale nenechte se odradit, výsledek stojí za to. Dorazíte k ruině kultovního Dolského mlýna, kterému jsme kdysi věnovali samostatnou obrazovou reportáž.
Foto Mad

Až se pokocháte, dejte se po žluté k jednomu z nejstarších železtobetonových mostů u nás (je z roku 1902). Přejděte po něm Kamenici a pokračujte po žluté proti proudu Jetřichovské Bělé.
Foto Mad

Cestou minete například studánku sv. Huberta a pak obrázek sv. Josefa, patrona dřevařů za dobrou smrt.
Foto Mad

Od starého Günterova mlýna, dnes pensionu s restaurací, to je do Jetřichovic již coby kamenem dohodil. Tedy asi nedohodil, protože to je ještě kilometr, ale co je to proti tomu všemu, co jste zažili, co jste se dozvěděli, že?
Foto Mad


Text a foto Mad
lemberk
25. 4. 2019 16:46

Ve svátek 1. 5. zámek Lemberk zpřístupní středověkou věž. Odměnou za výstup na věž je úchvatná vyhlídka po okolí zámku. Věž bude otevřena po celý den od 9.00 do 16.00 hodin.

mml
25. 4. 2019 15:31 Jednomyslně, všemi 35 hlasy přítomných, schválilo liberecké zastupitelstvo podporu Olympiádě dětí a mládeže, kterou v červnu pořádá Liberecký kraj s rozpočtem 35 mil.
kuželky
25. 4. 2019 14:54 Turnaj seniorů tří měst v kuželkách o pohár Kontaktu, který se uskuteční v pátek 26. 4. od 9.00 do 15.00 hodin v liberecké Home Credit Aréně. Utkají se Liberec, Jablonec a Frýdlant.
ameriky sychrov
25. 4. 2019 14:02

Setkání amerických automobilových veteránů se 27. dubna opět odehraje na Sychrově. Jde o soutěž elegance – setkání fanoušků a členů klubu 1st Veteran US Car Praha. Za podívání se platí 50 Kč

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).