reklama

Srbská Kamenice, romantická vesnička pamatující leteckou katastrofu

2. 11. 2018
Stále častěji čteme o turisticky přetížených lokalitách Českého Švýcarska a kdo zažil, ví že ty zvěsti nejsou přehnané. Region má naštěstí mnoho krásných klidnějších míst, například Srbskou Kamenici, obec, která by mohla být vzorem pro turisticky atraktivní lokality.
Naši procházku zahájíme nedaleko za posledními domky vesnice u rybníka Lesní. V těchto místech tragicky skončil 26. ledna 1972 let JAT 367, směřující ze Stockholmu do Bělehradu přes Kodaň a Záhřeb. Těsně po přeletu naší státní hranice v 16 hodin jednu minutu a 29 sekund explodovala v zavazadlovém prostoru nálož, nastražená jugoslávskými Ustašovci, kteří se též k činu přihlásili. Ze sedmadvaceti lidí na palubě pád z víc jak desetikilometrové výšky přežila jediná osoba, dvaadvacetiletá letuška Vesna Vulovičová (*1950, +2016). Spíš než počet zranění by se mělo uvádět, co zlomeného nebo jinak poškozeného tato charismatická žena neměla. Vesna se ale díky pevné vůli téměř bez následků uzdravila a do Srbské Kamenice pak ještě nějaký čas jezdila na vzpomínkové akce. Podrobnosti o katastrofě naleznete například na Wikipedii.

Poklidná krajina údolí Bynoveckého potoka, jeviště finále dosud jediného leteckého teroristického útoku spáchaného nad Českem.
Foto Mad

Kdyby na parkovišti nad rybníkem nestál prostý pomník, věnovaný jugoslávskými aerolinkami, málokdo by si dnes na tragédii vzpomněl. Sejdete-li dolů do údolí asi 200 m po proudu potoka, naleznete na druhém břehu u okraje lesa (MAPA) ještě druhý, žulový pomníček, nacházející se přímo v místě dopadu. Až budete obětem nesmyslné tragédie věnovat tichou vzpomínku, můžete se zamyslet nad zajímavým detailem. V okamžiku výbuchu účastníci letu JAT 367 sledovali z výšky deseti kilometrů spektakulární západ Slunce nad oblačným mořem. V Srbské Kamenici v hloubce pod nimi Slunce zapadlo již před čtvrthodinou a postupující soumrak umocnila nízká oblačnost.
Foto Mad

Za nezáviděníhodný sportovní výkon si Vesna vysloužila zápis do knihy rekordů v kategorii přežití nejhlubšího volného pádu bez padáku. Její rekord a další okolnosti tragédie poněkud zpochybnila konspirační teorie tvrdící, že letadlo omylem sestřelila československá protivzdušná obrana. Důkazy o výbušnině na palubě konspirátoři odmítají s tím, že na vyšetřování neštěstí se podílela tehdy všemocná STB, která kompromitující důkazy zmanipulovala. Jednoznačnou odpověď nepřinesly ani investigativní reportáže vzniklé u příležitosti 35. výročí katastrofy. Podle nich se dá pochybovat přinejmenším o některých tvrzeních. Například oblast výskytu trosek ani zranění pasažérů údajně neodpovídají rozlomení letounu ve výšce deseti kilometrů a údajně se našli svědkové, kteří na zatažené obloze viděli nešťastnou DC-9 letět maximálně několik set metrů nad zemí.

Po relativně klidné silnici (zelená turistická značka) přicházíme do Srbské Kamenice, míjíme PR Za pilou (MAPA). Dominantou obce je kostel sv. Václava, postavený v letech 1773 až 1776. Budete-li mít větší štěstí než my, můžete si uvnitř prohlédnout jeden z největších oltářů v regionu, přivezený z Prahy z kostela sv. Salvátora. Za zmínku rovněž stojí fakt, že svatostánek má tři zvony, dva jsou téměř nové, pocházejí z roku 2003, ale ten třetí je dokonce starší než kostel sám, pyšní se datem 1683 a pochází z Itálie.
Foto Mad

Zrekonstruovanou barokní vodní nádrž za kostelem zdobí socha sv. Petra. V pozadí kraluje obzoru čedičový kužel Růžovského vrchu.
Foto Mad

Infopanely, řešené s větší než malou dávkou invence, tvoří armádu němých, ale vynikajících průvodců po vesnici i jejím okolí.
Foto Mad

Díky nim i návštěvník místa neznalý může obdivovat řadu takovýchto architektonických skvostů a bude včas upozorněn, že například do skály na pozemku tohoto domu byl již roku 1701 vytesán rozměrný reliéf Korunování Panny Marie.
Foto Mad

Foto Mad

Venkovské zemědělské muzeum (MAPA), hit Srbské Kamenice, přitahující zejména rodiny s dětmi.
Foto Mad

Foto Mad

Před vynalezením průmyslových bělicích postupů byla vesnice proslulá bělidly. Rodin zabývajících se bělením prádla bylo kolem pětadvaceti. Dnes je na louce, kde se kdysi slunilo prádlo, zábavní parčík.
Foto Mad

Foto Mad

Arba, další zdejší přírodní rezervace se skvěle popsanými zastaveními. Výuka přírodovědy může být velmi zábavná.
Foto Mad

Mokřady Arby dojdete až na místní vyhlídku (MAPA).
Foto Mad

Studánku u odbočky na vyhlídku hlídá vodník. K této dřevěné sošce se váže bizarní historka. Hastrmana v ceně dvanácti tisíc korun kdosi před předáním naučné stezky (2013) ukradl. Paradoxně tím ohrozil vyplacení eurodotace na celou stezku. Socha byla totiž součástí projektu a projekt bez ní nebyl úplný.
Foto Mad

Vyhlídku, nabízející překvapivě kvalitní panoráma vesnice i nejbližšího okolí, tvoří poměrně rozlehlá plošina.
Foto Mad

Foto Mad

A pozor, budete-li jen trochu pozorní, objevíte rychle vchod do suterénu vyhlídky.
Foto Mad

Pod vyhlídkou je totiž jeskyně jako stvořená pro piknik.
Foto Mad

Na závěr jsem si nechal fotografii infocentra, kde byste asi měli normálně začínat. Jenomže toto íčko je otevřeno jen v sezóně. Každopádně jeho návštěva je dobrým důvodem se sem vrátit v roční období, kdy je otevřeno. Uvnitř si totiž můžete prohlédnout vzpomínkový koutek na místního samorosta Josefa Lorenze, cestáře, který miloval zdejší krajinu a trpěl vášní pro fotografování. Ačkoliv jeho archiv vzal za své, řada fotek dokumentujících uhrančivou krásu Českosaského Švýcarska se zachovala díky tomu, že si přivydělával spoluprací s vydavateli pohlednic.
Foto Mad

A zajímavost na závěr. Překvapivě přesně je v obecní kronice zdokumentován první přelet civilního dopravního prostředku nad Srbskou Kamenicí. Psal se rok 1913. Vzducholoď Sachsen nad obcí defilovala 9. listopadu ve dvě hodiny po poledni během letu z Nového Boru do Drážďan (foto naleznete například ZDE). Kapitán Hacker si vyměnil telegrafické pozdravy s místní firmou Kleinpetrů a ujistil je, že zdejší krásná krajina, viděná z výšky sta metrů, se mu navždy vryje do paměti. Vůbec se mu nedivím.Text a foto Mad
busy
26. 3. 2019 18:13 Liberecký kraj zvýší úpisem nových akcií svou majetkovou účast v dopravní společnosti ČSAD Liberec, kde loni na podzim získala krajská společnost Autobusy LK majoritní podíl.
andersen
26. 3. 2019 16:56

Do projektu Noc s Andersenem se 2. dubna zapojí KVK v Liberci a její pobočky Kunratická, Vesec a Machnín. Knihovna ve Svijanech akci spojila s vítáním jara. 

zzs
26. 3. 2019 14:32

Nová výjezdová základna ZZS v Rokytnici nad Jizerou se začne stavět v dubnu, nebude-li sníh. Předpokládaná hodnota činí 15.825.002 korun včetně DPH. Hotovo má být v srpnu roku 2020.

 

kraj zastup
26. 3. 2019 14:09 O týden dříve, už 23. dubna, se uskuteční následující jednání krajského zastupitelstva. Jedná se o úterý po velikonočních svátcích. Na březnovém jednání zastupitelů to oznámil hejtman.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).