reklama

Po stezce Karoliny Světlé listopadovou krajinou Podještědí

3. 11. 2017
Ne že by "za kopcem" nebylo krásně třeba na jaře, ale zdejší krajina má právě teď na podzim zvláštní melancholický půvab a sedm a půl kilometru dlouhá procházka po stezce vás provede nejzajímavějšími místy okolí Světlé pod Ještědem, místy dramat románů spisovatelky, o níž odborníci tvrdí, že kdyby psala nějakým světovým jazykem, učily by se o ní dnes nejen české děti.
Naučná stezka zakladatelky českého venkovského románu začíná a končí u kostela sv. Mikuláše ve Světlé pod Ještědem (MAPA), z čehož plyne, že výchozí bod si případně můžete zvolit sami. Velká část okruhu kopíruje zelenou turistickou cestu Karoliny Světlé, ale je nově propojena, jak je zřejmé z perfektně zpracovaných stránek projektu. Stezku Karoliny Světlé vybudoval před třemi lety spolek Stopy v krajině, autorkami jsou Tereza Rafoth a Andrea Fischerová. Stezka patří k nejkomplexněji zpracovaným naučným stezkám. Dvanáct bohatě ilustrovaných panelů seznamuje turisty nejen s životem a dílem Karoliny Světlé (1830 - 1899), ale i s dobovými souvislostmi. Jsou zde publikovány materiály z archivu Podještědského muzea v Českém Dubu, archivu Sdružení rodáků a přátel kraje Karoliny Světlé i ze soukromých zdrojů. Zajímavé rovněž je, že některá fakta na panelech byla údajně zveřejněna poprvé. Počáteční ohlasy ale nebyly jen pozitivní. Široký záběr projektu s sebou přinesl pár pochybení a nepřesností, které si vzala na paškál část odborné veřejnosti. To možná paradoxně některé zájemce spíš přilákalo. Kromě hledání pěti tematických kešek můžete hledat případné chyby na panelech. 

Stezka nabízí řadu výhledů na jih směrem do Českého ráje i magického Českého Středohoří. Karolina Světlá sem jezdila po třicet let na letní byt. Získala tu inspiraci pro svých pět stěžejních románů a celou řadu povídek.
Foto Mad

Takový výhled do kraje nabízí kupříkladu hned druhé zastavení okruhu, opatřené za tím účelem lavičkou. Panorama obzoru si můžete vychutnat ve společnosti šesti ctihodných obrozenkyň, které se spolu nikdy sice nesešly, ale spojoval je zájem o český jazyk a o zlepšení postavení ženy ve společnosti devatenáctého století. Otvory vpravo a vlevo jsou připravené pro vás, kdybyste se chtěli k dámám připojit.
Foto Mad

Nákupní centra již zbrojí na Vánoce, proč by nemohla vánoční strom obsypaný dárky pro zvířátka zdobit v předstihu i příroda?
Foto Mad

Cestou potkáte několik chalup, chlubících se účinkováním v románech české Jane Austenové (ta byla ale generačně starší). Zde jde konkrétně o dílo Přišla do rozumu. Smaltované cedule jsou evidentně staršího data než stezka a dokládají, že duchem Karoliny Světlé žije Světlá pod Ještědem již velmi dlouho. Když byla u kostela roku 1931 odhalena socha Karoliny Světlé od Josefa Bílka, přišlo se velké Češce poklonit na pět tisíc obdivovatelů.
Foto Mad

A v této chalupě se odehrávala Kantůrčice. Zcela vpravo je panel číslo čtyři, popisující společenskou roli ženy devatenáctého století, roli, kterou se Karolina Světlá snažila přepsat.
Foto Mad

Součástí panelů jsou i QR kódy otevírající na vašich mobilech multimediální obsah. To je pěkné, ale autorky nedomyslely, že mobilní data nejsou všude na trase k dispozici v kvalitě dovolující stáhnout ukázky alespoň průměrnou rychlostí.
Foto Mad

Okolí Světlé pod Ještědem je románovými vizemi české buditelky prorostlé jako hermelín ušlechtilou plísní. Nicméně modřín na fotografii by musel být starý přinejmenším téměř 240 let, aby Marii Terezii pamatoval.
Foto Mad

Kříž postavený jistým Fraňkem Potockým pochází z roku 1797. A jaké drama se asi odehrávalo zde? Ano, Kříž u potoka.
Foto Mad

Zde může být i vaše reklama! Stezka prochází středem golfového hřiště. Další důvod, proč sem přijít v zimě, nehrozí, že vás sestřelí golfový míček.
Foto Mad

Skalákovna, pro milovníky tajemných sklepů asi nejatraktivnější zastavení okruhu a zároveň místo skutečné lidské tragédie, která se Karolině Světlé odehrála téměř přímo před očima. Smutnou historii pak zvěčnila v románu Skalák.
Foto Mad

Váš pohled na skalní atrakci se změní, když si uvědomíte, že v těchto vlhkých studených zdech žila dvanáctičlenná rodina. Devět z deseti dětí útrapy nepřežilo, ale tím tragický příběh zdaleka neskončil...
Foto Mad

V rámci festivalu Karoliny Světlé dostala na jaře 2015 stezka další doplněk, knihovničku románů Karoliny Světlé. (Zdroj: Kancelář hejtmana LK, autorem fotografie je Jiří Langr.)
Zdroj LK, autor J. Langer

Velkou studnicí informací nejen o stezce, ale i o Karolině Světlé, jsou již úvodem zmíněné stránky www.karolinasvetla.cz. Zde naleznete i multimediální ukázky, které se vám možná na stezce nepovedlo otevřít.
Autorky v úvodním textu tvrdí, že cílem spolku Stopy v krajině, který naučnou stezku vytvořil, "je podporovat vnímání krajiny jako prostoru, do kterého jsou zapsány příběhy z místní kultury a historie, přičemž oproti čtení knihy nabízí čtení krajiny živou, bezprostřední zkušenost". Mají pravdu, při čtení této uhrančivé krajiny, která se nepodbízí, a přesto vás vtáhne do dějů příběhů pradávných i současných, i vás možná políbí můza. A až se vrátíte domů, tak místo konzumace televizního balastu sednete a napíšete román.
Foto Mad


hospic
24. 4. 2019 20:34 Liberečtí zastupitelé mají rozhodnout o poskytnutí dotace ve výši 479 425 Kč pro Hospic sv. Zdislavy. Peníze půjdou na úhradu části nákladů vzniklých při provozu lůžkového hospice v roce 2019.
tramvaj
24. 4. 2019 19:04 DPMLJ zahájila výluku na tramvajové trati z centra Liberce do Lidových sadů. Až do 31. května zde budou jezdit autobusy. Trať se významnější opravy dočkala naposledy roku 1992.
kozy
24. 4. 2019 17:39 Kozí a ovčí farma Josefa Pulíčka v Pěnčíně musela kvůli suchu už loni na podzim zredukovat stádo. Stavy chovatelé snížili o 100 koz a stejný počet ovcí, protože by pro ně neměli krmení.
silnice LK
24. 4. 2019 13:55

Kraj měl získat od Státního fondu dopravní infrastruktury dotaci na rekonstrukce silnic II. a III. třídy ve výši cca 80 milionů. Oproti původnímu slibu ale kraje získají o polovinu méně prostředků.

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).