reklama

Středobodem žitavských lázní je hradební věž

12. 9. 2018
Zatímco v Liberci máme z lázní galerii, v Žitavě se zchátralým komplexem naložili jinak, za 10 milionů € ho dramaticky zrevitalizovali a přistavěli nový bazén. Stadtbad Zittau se navíc může chlubit velkou raritou, má v sobě jako vodojem zakomponovanou hradební věž starou pět století!
Historie žitavského lázeňství je překvapivě bohatá. Minerální prameny na Hrnčířském vrchu byly využívány již na počátku 17. století. V roce 1812 zde bylo zřízeno koupaliště a o čtyři roky později vznikly Augustovy lázně (na počest saského krále Friedricha Augusta) se šesti koupelnami pro muže a pěti pro ženy.
O nových honosných lázních se začalo uvažovat roku 1865. Ve skutek se idea proměnila relativně rychle, na jaře 1871 byl položen základní kámen. Stavba podle plánů stavitele Trummlera probíhala postupně, celý komplex byl hotový roku 1874. Do budovy byla unikátním způsobem jako vodojem a centrální komín zakomponovaná věž Speyfiel bývalého opevnění. K tomuto účelu Speyfiel (někde psáno Speyviel) mimochodem slouží dodnes.
Nabídka služeb byla pestrá již v době vzniku. Kromě dvou bazénů (pánský měl vlnobití poháněné parostrojem) jste mohli navštívit rovněž horké, ruské, irské a římské lázně, parní koupele, lékařské a ozdravné koupele a pochopitelně především klasické vanové lázně. Po rekonstrukci v letech 2001 až 2009 sortiment služeb odpovídá nejvyšším nárokům člověka 21. století. Nabídku můžete prostudovat ZDE.

Plán města z poloviny 17. století. Hradební věž, kterou pozřely lázně, musíte hledat vpravo, protože mapa má jih nahoře, jak bylo tehdy zvykem. (Volně šířené dílo, zdroj: Wikipedia). Hradbami bylo město obehnáno ve druhé polovině 13. století. Věž Speyfiel (před Weberkirche v pravé části rytiny) vyrostla na přelomu století 15. a 16.
reprofoto Wiki

Pohled na Žitavu kolem roku 1850. Zcela vpravo je Weberkirche, kousek vlevo od něj pak věž, která se stala srdcem lázní. (Rytina je volně šířené dílo, zdroj: Wikipedia)
reprofoto Wiki

Při pohledu z Johanniskirche nám lázně ukazují záda.
foto Mad

Zde je vám k dispozici velkoryse dimenzované parkoviště (MAPA).
Foto Mad

Zepředu komplex obklopují vzrostlé stromy a lázně v celé své velikosti jsou tím pádem prakticky nezdokumentovatelné...
Foto Mad

...chceme-li si udělat celkovou představu, nezbývá než vzít plavky, ručník a v rámci návštěvy si prohlédnout model...
Foto Mad

...nebo vyrazit ještě jednou za volně šířenými obrazy Wikipedie a například ZDE si vypůjčit archivní foto z doby, kdy byly stromky zasazeny. (Foto Wiki Commons, autor Tomas Kyjovsky.)
Foto: Tomas Kyjovsky

Klasicistní budova má dvě kolonády.
Foto Mad

Lázně měly pánský a dámský bazén. Pánský bazén byl 17 m dlouhý, 5 m široký a 1,9 m hluboký. Otevřen byl roku 1873 a měl zařízení na generování umělých vln. Dámský bazén otevřeli o rok později. (Reprofoto z expozice.)
Reprofoto

Foto Mad

Součástí revitalizace lázní byla výstavba zcela nového, 25 m dlouhého bazénu. Otevřený je od února 2008.
Foto Mad

I v Žitavě si můžete pronajmout prostory pro privátní akce. Je to obdoba toho, co se v libereckém bazénu nabízí jako R - klub, ale mnohem honosnější.
Foto Mad

Interiér je zcela moderní a bezbariérový. Vládne zde ocel, sklo, beton. Někteří čeští památkáři by se z toho osypali.
Foto Mad

Mezi modernou se ke slovu hlásí historické artefakty.
Foto Mad

Zcela vlevo vykukuje původní zeď, vpravo vidíte ukázku kachlíků z roku 1910, kdy byly lázně elektrifikovány.
Foto Mad

Veřejné prostory cestou do věže jsou jedno velké muzeum.
Foto Mad

Foto Mad

Přístupné je bohužel jen spodní patro věže.
Foto Mad

Dnešní panorama Žitavy můžete porovnat s vedutou od F. A. Broscheho. Jednotlivé díly obrazu zdobí parapety oken a  ukazují, jak město vypadalo v polovině 18. století.
Foto Mad

Připomenuty jsou i žitavské cechy, které stavbu lázní podpořily.
Foto Mad

Střecha přístavby nového bazény z oceli, betonu a skla.
Foto Mad

Perfektně vypulírovaná okna nabízejí nezvyklé úhly pohledu na některé další stavby.
Foto Mad

Foto Mad

Máte-li zájem seznámit se s historií žitavských lázní, je asi nejlépe zpracovaná na http://stadtbad-zittau.de. Žitavské lázně, jedny z prvních krytých bazénů v Německu, i dnes patří do šestice nejstarších fungujících plaveckých areálů a mezi lázněmi jako takovými jsou v některých pramenech uváděny dokonce jako nejstarší dodnes fungující německé lázně. Pro srovnání, v době jejich otevření již Liberec směřoval na pozici druhého největšího města v Čechách, ale na reprezentativní budovu lázní si Liberečáci museli počkat až do roku 1902, kdy byly slavnostně otevřeny lázně Františka Josefa.Text a foto Mad, není-li uvedeno jinak
ještěd
19. 4. 2019 17:16 TMR Ještěd zakončilo svou 1. ostrou lyžařskou sezonu ve skiareálu Ještěd úspěchem jak v návštěvnosti, tak v počtech provozních dnů. Modernizovaný areál lákal i na otevřené Pláně.
bezděz
19. 4. 2019 17:13 U příležitosti Mezinárodního dne památek vystavuje o víkendu hrad Bezděz unikátní dřevořezby ze 17. století. Mimořádně bude otevřen také ochoz v královské kapli.
nd
19. 4. 2019 17:09 Naivní divadlo v Liberci uvede ve velikonoční sobotu hned dvě pohádky, a to Jak chodil Kuba za Markytou a Tři pradleny. Představení začínají v 10 a 11 hodin.
jehla
19. 4. 2019 12:26 Liberečtí strážníci se i v letošním roce přihlásili k celostátní akci Jehla, v rámci které našli a odborně zlikvidovali 8 kusů injekčních stříkaček a 2 kusy inzulínových per.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).