reklama

Severní věž elektrárny Ledvice, nejvyšší rozhledna v Česku

11. 7. 2018
Objekt kotelny ledvické hnědouhelné elektrárny je se svými 144 m výšky momentálně nejvyšší budovou u nás. Pro srovnání, nahoře umístěná prosklená vyhlídka je o 51 m výše než panoramatická restaurace žižkovské TV věže a o pouhých 11 m níže nežli vršky gigantických chladicích věží Temelína.
Elektrárna Ledvice, ležící mezi Teplicemi a Bílinou (MAPA), se chlubí dalším primátem, na který můžeme být právem hrdi, je nejmodernější klasickou elektrárnou ve střední Evropě, která je navzdory spalování méně hodnotného hnědého uhlí velmi šetrná k životnímu prostředí. Elektrárna byla postavena ve druhé polovině šedesátých let minulého století a původně měla 5 bloků o celkovém výkonu 640 MW. Z těch dnes pracuje jen stodesetimegawatový zásadně zrekonstruovaný a odsířený blok č. 4. Celkový výkon elektrárny se však zvýšil, protože přibyl šestý blok o výkonu 660 MW, nazývaný Nový zdroj. Vyrobená pára je rovněž zdrojem tepla pro Teplice a Bílinu (1000 TJ ročně).
O pořízení Nového zdroje bylo rozhodnuto roku 2006, přípravné práce začaly rok nato. Výstavba šestého energobloku jako takového byla zahájena v lednu 2009 a blok byl poprve přifázován na síť v červenci 2014. To není dlouhá doba vzhledem k tomu, že stavbu a zprovoznění provázely určité problémy spojené s tím, že elektrárna jako nejmodernější byla v jistém ohledu pokusným králíkem. Podrobnosti naleznete na stránkách skupiny ČEZ.

Tím prvním, co na místě šestého energobloku vyrostlo, byly dvěže, tehdy připomínající newyorská Dvojčata (viz. fotky ZDE). V době stavby sloužily zároveň jako jeřáby, s jejichž pomocí byly zabudovány technologie. Dnes podoba s Dvojčaty zmizela, ale zlidovělý název zůstal. Na vrcholu pravé věže je z dálky viditelná vyhlídková nástavba.
Foto Mad

Jako součást pozitivního marketingu bylo do administrativní budovy elektrárny začleněno trojpatrové (!) informační centrum fungující zdarma jako encyklopedie klasického elektrárenství. Zdarma je i výstup na vyhlídku, ale musíte si ho rezervovat, takže stránky infocentra doporučuji navštívit předem. Naleznete zde praktické informace o otevírací době a důležité pokyny pro návštěvu vyhlídky.
Foto Mad

Infocentrum technologicky za elektrárnou nikterak nezaostává a virtuálně se snaží návštěvníkům vynahradit fakt, že do výroby v reálu nenahlédnete. Kromě obecných ukázek toho, jak poctivě ČEZ pracuje na rekultivacích po těžbě, tu je velkolepé kompletní schéma elektrárny, připomínající světelná schémata velínů a třešničkou na tom dortu jsou několikametrové velkoplošné 3D fotografie z provozu, na jejichž prohlížení nepotřebujete 3D brýle. Nechybí ani živý průvodce, který vám vše trpělivě vysvětlí a zodpoví i ty nejhloupější otázky. Nově můžete virtuální prohlídku elektrárny absolvovat i z pohodlí domova ZDE a pak oslňovat ostatní návštěvníky svými znalostmi.
Foto Mad

Foto Mad

Po shlédnutí 3D filmu o vzniku sluneční soustavy, uhlí a jeho významu pro energetiku absolvujete krátké školení, které by šlo shrnout do dvou ne, a to nevzdalovat se od skupiny a na nic nesahat. Pak vyplníte místopřísežné prohlášení, že netrpíte závratí, a nafasujete slušivou vestu s logem ČEZ. Tu musíte po návštěvě věže bohužel vrátit. Vyrážíme na cestu. Věž se impozantně tyčí nad námi. Má 28 pater a vzhůru vede 773 schodů. Nebojte se, pojedete výtahem, takže vašim nohám zbyde ke zdolání jen posledních symbolických 46 schodů.
Foto Mad

První a poslední technologickou zajímavost, kterou míjíme, jsou tři gigantické transformátory
Foto Mad

Letmé nahlédnutí do bludiště nejrůznějších dopravníků a produktovodů.
Foto Mad

Jsme nahoře, vyhlídka připomíná spíš konferenční místnost pro milionáře.
Foto Mad

A co uvidíte shora? Rozhled není kruhový, protože kvadrant od jihu na západ zabírá střecha kotelny a druhá věž (viz. letecké foto). Ale jinak je rozhled luxusní, jak ostatně dokazuje sférická fotka.
Elektrárna Ledvice #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Obrázek si můžete udělat i z těchto dvou panoramat, braných po směru hodinových ručiček. Levá část první panorámy začíná dolem Bílina, pravá část panorámy druhé končí městem Bílina. (Obě fotky si můžete rozkliknout v plném rozlišení 6000 px na šířku.)
Foto Mad

Foto Mad

Obzor máme typicky letně zamlžený, ale to až tak nevadí, fascinující je i pohled do průmyslového mraveniště pod námi a po blízkém okolí.
Foto Mad

Foto Mad

A ještě jedna zajímavost nakonec. Řada celkem seriozních zdrojů uvádí jako nejnižší bod Česka hladinu Labe na česko německé hranici, není to pravda. Nejnižší místo je skryto za hranou dolu Bílina, jehož část je vidět právě z této věže. Elektrárna se živí uhlím z tohoto našeho nejhlubšího hnědouhelného dolu. Jeho dno leží pouhých 40 m nad mořem, a je tak nejhlubším místem povrchu České republiky

Text a foto Mad
vazby
23. 4. 2019 07:31 Muzeum v Turnově do 9. června vystavuje knižní vazby od Jiřího Plátka. Ozdobily knihy od Ivana Olbrachta, Jaroslava Seiferta, Miroslava Horníčka, Josefa Lady a dalších.
tramvaj
23. 4. 2019 07:04 DPMLJ dnes ráno zahájila výluku na tramvajové trati z centra do Lidových sadů. Až do 31. května zde budou jezdit autobusy. Trať se významnější opravy dočkala naposledy roku 1992.
hospic
23. 4. 2019 06:34 Liberečtí zastupitelé mají rozhodnout o poskytnutí dotace ve výši 479 425 Kč pro Hospic sv. Zdislavy. Peníze půjdou na úhradu části nákladů vzniklých při provozu lůžkového hospice v roce 2019.
vítr
22. 4. 2019 17:42 Česko v úterý zasáhne silný vítr, který bude v nárazech dosahovat až 70 km/h. Foukat bude až do noci na středu, kdy by měl vítr pomalu slábnout. Výstraha platí i pro Liberecký kraj.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).