reklama

Milohlídka na kopci Čeřovka, nejstarší rozhledna Českého ráje

27. 9. 2018
Pouhých osm metrů vysoká novogotická vížka, téměř dokonale přerostlá okolními stromy, korunuje lesopark Čeřovka nad Jičínem, což je, zvláště teď na podzim, atraktivní cíl. Tento víkend máte navíc letos poslední šanci 60 schodů rozhledny zdolat. Pak bude až do jara zavřená.
Milohlídka (MAPA) je nejen nejstarší rozhlednou Českého ráje, ale řadí se mezi nejstarší české zděné rozhledny vůbec. Je například o čtyři roky starší než spodní část Štěpánky (1847), nejstarší dochované rozhledny v Jizerských horách, takže je škoda, že povědomí o existenci Milohlídky klesá exponenciálně se vzdáleností od Jičína.
Třetihorní sopka Čeřovka (331 m n.m.), na které rozhledna stojí, je s životem Jičína spjata velmi dlouho. V majetku města je od 15. století a první zmínka pochází již z roku 1393, kdy místo vlastnil Šimon z Čeřova. Pro srovnání, první zmínka o Jičínu je přesně o sto let mladší. Větší společenský ruch zde ale nastává až s nástupem průmyslkové revoluce. Roku 1843 (někde uváděno 1844) na vrcholu vyrůstá romantická neogotická věž. V příkrém kontrastu s označením Šibeňák (alternativní název kopce) je pojmenovaná obrozenecky Milohlídka. Ukázkou obrozenecké češtiny je i nápis nad vchodem: "Vystavená ochotou spanilých dárců Milohlídka, v úlevu nuznoživých, k rozkoši krasolibé". Co tím chtěl básník říci? Ono to bylo totiž tak, rozhlednu nechal postavit jičínský krajský hejtman Hansgirg jako obdobu Hladové zdi na Petříně. Na stavbě pracovali nuzáci, kteří si tak přišli alespoň k nějakým penězům. Takže šlo z části o charitativní projekt financovaný z darů bohatých měšťanů.

První roky nebyla rozhledna příliš navštěvována a v roce 1850 byl na Čeřovce navíc otevřený čedičový lom, který začal věž záhy ohrožovat. Díky lomu rozhledna získala na fotogeničnosti. Její tvůrci asi netušili, že bude jednou vypadat jako středověká hláska na skále. Před zkázou rozhlednu zachraňuje samo město Jičín v hodině dvanácté. V osmdesátých letech 19. století je činnost lomu ukončená.
Foto Mad

Roku 1885 vzniká na Čeřovce lesopark, který zabydluje altán a postupně různé sochy. Milohlídka se stává cílem procházek, ačkoliv vysázené stromy postupně omezují výhled. Popularita místa dále roste na počátku 20. století s tím, jak se k návrší blíží městská výstavba. Dnes kopec určuje urbanismus severní části města, viz. letecký pohled.
Záleží na tom, kudy vzhůru půjdete, ale když poněkud sejdete z cesty, narazíte na cosi, co při troše fantazie připomíná vršek hrobky, zdevastovaný památník či pohřebiště
Foto Mad

Foto Mad

Realita vaší fantazii ustřihne křídla, jde o vodojem z roku 1907, který dodnes slouží domům pod Čeřovkou a okresní nemocnici.
Foto Mad

Součástí záchranných prací v osmdesátých letech předminulého století bylo vybudování této zdi. Jednak proto, aby se skála dále nerozpadala, jednak aby do lomu nepadali návštěvníci. Prameny se dramaticky liší v určení výšky rozhledny. Většinou je udáváno 8 m, což je podle mě správný údaj. Stránky www.na-rozhledny.cz uvádějí 7 m jako kótu podlahy vyhlídky. Naproti tomu seriozní a jinak velmi dobře informovaný server www.interregion.cz, ze kterého jsem čerpal většinu informací pro tento článek i já, pracuje s celkovou výškou 15 m. To považuji za možné jedině za předpokladu, že je započítána i přístupová terasa.
Foto Mad

Stavbu korunuje hradní cimbuří. Věž má goticky lomená okna, ale jen jedno je pravé, ostatní tři jsou falešná.
Foto Mad

Foto Mad

Jak již bylo naznačeno, za koncem Milohlídky jako místa rozhledu stojí vybudování lesoparku v závěru 19. století a na začátku století 20., kdy původní křoviny nahradily stromy.
Foto Mad

Za to, že z výhledu vůbec něco zbylo, můžeme vděčit nezalesněnému dnu lomu. Dnes je těžko uvěřitelné, že kovové zábradlí získal ochoz až po letech. I tak se zde například před rokem odehrálo drama, které jen náhodou neskončilo tragicky. Mladí milenci si na cimbuří nacvičovali slavnou scénu z filmu Titanic, a když se otáčeli, špatně došlápli a přepadli přes zábradlí. Naštěstí je zachytilo křoví nad strží a nablízku byla paní, která přivolala záchranáře. 
Foto Mad

Pohled do lomu je vskutku impozantní. Ve třicátých letech 20. století se zde hrálo divadlo a nějaké pokusy amfiteátr obnovit byly i v padesátých letech.
Foto Mad

Chudý rozhled po kraji je na Wikipedii popsán poměrně bohatě: "Z rozhledny lze spatřit rybník Kníže, Holínské předměstí města Jičína, zříceninu hradu Veliš s triangulačním bodem, obec Šlikova Ves s barokní sýpkou s bílou střechou, obec Březina, táhlý Velišský hřbet, obec Ostružno s dvouvěžovým kostelem Povýšení svatého Kříže, zalesněný vrch a současně Přírodní památku Svatá Anna, obec Holín a Prachovské skály."
Foto Mad

Ano, Veliš je vskutku dominantou obzoru a my mu věnovali jeden z předchozích dílů našeho seriálu VĚŽE SEVERU. Občas proběhnou diskuse, jak rozhled zlepšit. Vykácení vrchu Čeřovky nebo prokácení koridorů vybranými směry neprošlo. Pochopitelně. Návrh zvýšit věž o 6 m rovněž neuspěl, protože na to není Milohlídka dimenzována. 
Foto Mad

V roce 2015 byl Český ráj, náš jediný geopark v rámci UNESCO, rozšířený o Jičín. Zásluhu na tom měl, mimo jiné, i vrch Čeřovka. Má totiž zajímavý geologický původ a výjimečnou flóru a faunu danou právě tím, že kopec byl odedávna přírodním parkem. Čeřovka měla životní význam pro naše předky již v době kamenné. Proč? Když někdy před patnácti až sedmnácti milony let návrší vznikalo, žhavá láva se na povrch drala vrstvami jílových a vápencových usazenin. Ty byly na styku se žhavým magmatem přetaveny v nerost porcelanit, mající podobné vlastnosti jako pazourek. 

Poznámka: Rozhledna je přístupná od dubna do září  od 10:00 do 18:00 hodin. Za příznivého počasí je možné klíč vyzvednout v jinou dobu po předchozí domluvě u paní Kopalové, Pod Čeřovkou 992, Jičín 506 01.


Text a foto Mad
permice
19. 5. 2019 19:42
V pondělí 20. května v 7:00 bude zahájen prodej permanentních vstupenek na extraligový ročník 2019/2020. Pro novou sezónu přicházejí Bílí Tygři s mnoha novinkami.
 
modus
19. 5. 2019 18:30 Vlastní vývoj a vysoká kvalita je pro českolipského výrobce svítidel MODUS cestou, jak lze porazit čínskou konkurenci zejména u stále populárnějších LED svítidel.
alexandrovci
19. 5. 2019 18:06 Slavný ruský armádní soubor ALEXANDROVCI vystoupí na 17 exkluzivních koncertech v ČR. V pondělí 20. května v 19:00 se představí v Home Credit Areně v Liberci.
knihovna
19. 5. 2019 17:49 V pondělí 20. 5. navštíví libereckou knihovnu právnička a spisovatelka Karolina Francová, autorka libereckých fantasy-románů. Své knihy představí v pořadu Purpurová noc v Liberci.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).