reklama

Krkonošská Stezka korunami stromů oslavila narozeniny s kapelou The Tap Tap

5. 7. 2018
OBSAHUJE 360° FOTOGRAFIE A 2 VIDEA! The Tap Tap tuto jednu z mála zcela bezbariérových atrakcí, na kterou pohodlně vystoupá rodič s kočárkem i vozíčkář, dobře znají. Vystupovali zde již před rokem během jejího slavnostního uvedení do provozu. Od té doby stezka přivítala přes 330 000 návštěvníků z Česka i ze zahraničí.
Jednoduchým dotazem do Googlu zjistíte, že budování různých atrakcí, snažících se spojit zábavu, poučení a pohled na přírodu z výšky, se v posledních deseti letech stalo celosvětovým hitem. I u nás je jich přes půl tuctu. Z řady různě dlouhých, ve výšce kolem desti metrů vedených tras vysoko vyčnívají, a to obrazně i doslova, tři architektonické počiny zakončené impozantními věžemi nemajícími ve svém okolí konkurenci. Příští týden oslaví již šesté narozeniny Stezka korunami stromů na Lipně, o které jsme publikovali obrazovou reportáž před třemi lety. Roku 2015 byla nad Horní Moravou uvedena do provozu Stezka v oblacích českého architekta Zdeňka Fránka z liberecké TULky a třetí, a v Česku zatím nejmladší, je Stezka korunami stromů Krkonoše, která v pondělí vstoupila do druhé sezony velkolepou oslavou prvních narozenin (byla postavena za tři čtvrtě roku od září 2016 do června 2017).

Krkonošská stezka, stejně jako stezka na Lipně a další stezky stezkového guru Bernda Bayerköhlera, je dílem architekta Josefa Stögera , který si v těchto stavbách libuje, takže krásná věž je zároveň příkladem, jak si z hobby udělat náplň práce. Přišla na 180 milionů korun, pro srovnání to je 3x více než stezka na Lipně, ale dílo je na první pohled složitější, má navíc podzemní jeskyni a infocentrum s velkým bufetem. Na stavbu stezky bylo celkově spotřebováno 3000 m3 dřeva.
Foto Mad

Základní informace o stezce sype z rukávu v našem videorozhovoru Zdeněk Pop, marketingový specialista stezky. (Nezobrazuje-li se vám video, použijte přímý odkaz na YouTube.)


Program a sezonu symbolicky zahájili fanfárami na lesní rohy Tomáš Berger a Kristýna Kašparová z České lesnické akademie v Trutnově. Lov na turisty začíná!
Foto Mad

V celodenním programu nechyběli slacklineři, mimové, artisté a animační programy pro děti. Vrcholem ale bylo vystoupení The Tap Tap, kapely, která je partnerem stezky. Jak říká Šimon Ornest ve videorozhovoru níže: "Kdo je vhodnější na testování bezbariérovosti stezky než my?"
Foto Mad

Se Šimonem Ornestem, manažerem a kapelníkem The Tap Tap, jsme ve videorozhovoru probrali nejen to, proč na akcích Stezky The Tap Tap rádi vystupují, ale i nové projekty kapely. Co se těch plánů týče, dá se říci, že je náš rozhovor exkluzivní. Proč, to už vám prozradí naše video :-) (Nezobrazuje-li se vám video, použijte přímý odkaz na YouTube.) Poznámka: Záznam koncertu v ženské věznici, o kterém hovoří Šimon Ornest ve videorozhovoru, naleznete například ZDE.


Bez ohledu na slavnostní program probíhající na parkovišti byla před stezkou již od rána slušná fronta a Veverčák, maskot stezky, nestačil zdravit příchozí. Pro vaše info, stezka a parkoviště (70 Kč) se nachází u silnice Černý Důl - Janské Lázně (MAPA). Základní vstupné činí 220 Kč, rodinné 560 Kč (podrobný ceník a další info ZDE).
Foto Mad

Foto Mad

"Vodorovná" část stezky prochází lesem až ve výšce 24 m a celkově měří 1511 m.
Foto Mad

Na stezce je několik fotopointů s připravenými stativy. Hned první jsem zkusmo použil pro tuto 360° fotografii. Výsledek můžete posoudit sami.
Stezka korunami stromů Krkonose #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Materiály stezky uvádějí, že stezka obsahuje šest herních prvků, nepočítali jsme je, ale určitě jich bylo víc, je to dáno tím, že nové stále přibývají, od loňské premiéry se jejich počet rozrostl o dalších šest. Teď je ve výrobě kvíz o parametrech stezky, podobný tomu, který vás provází cestou vzhůru na Lipně. Takže navštívíte-li stezku podruhé, určitě se nudit nebudete.
Foto Mad

Vše je důsledně vícejazyčné, včetně kvízů. Správné jméno vyřezaného ptáka si může Čech vyplnit stejně dobře jako Němec, Polák či cizinec ovládající angličtinu.
Foto Mad

Stezka je unikátní tím, že neukazuje život stromů jen od země vzhůru, ale v podzemní expozici se seznámíte se i s tím, jak funguje kořenový systém. To jinde neuvidíte!
Stezka korunami stromů Krkonoše #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Foto Mad

Jeskyně má rozlohu 150m2 a jejím středobodem je kořenový systém smrku.
Foto Mad

"Proč breberky v půdě nemají oči?" "Je tam tma jak v pytli, nic není vidět, a proto je nepotřebují..." Ano, takovýmito půvabnými sděleními je dětem vysvětleno vše potřebné. Expozice není suše muzejní, ale vznikla na základě autenticky zachyceného výkladu experta při práci s mládeží. Geniálně jednoduché a hlavně, ono to funguje, málokdo místnost jen proletěl.
Foto Mad

Vylézáme do vnitřku věže a pořizujeme další sférickou fotku, tentokrát z našeho stativu. Nad námi se tyčí pomalu stoupající spirála v plné kráse. Údaje o její výšce se poněkud rozcházejí. Informace na webu uvádějí 45 m. Nahoře, na prahu vyhlídkové plošiny, je však uvedeno 42,7 m. Tato disproporce ze způsobena tím, že 45 m je počítáno i s jeskyní.
Stezka korunami stromů Krkonoše #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Tobogán je dlouhý 80 m a sjet si ho můžou osoby nad 120 cm za 50 Kč. Spirálový chodník vedoucí na vrchol měří 890 m a má rozlohu dvou olympijských plaveckých stadionů.
Foto Mad


Stoupáme vzhůru a tentokrát již bez kamery pokračujeme v rozhovoru se Zdeňkem Popem.

Představte nám vaši firmu a autora myšlenky.
Zdeněk Pop: Stezky vznikly pod německou společností Der Erlebnis Akademie. Autorem myšlenky je pan Bernd Bayerköhler, německý cestovatel a provozovatel lanových parků po celé Evropě. Jenomže lanové parky nejsou pro všechny, tak vymyslel tento koncept, který přináší radost a zážitky všem. Od nuly do devadesáti devíti let, lidem s kočárky i vozíčkářům. Každý může zkoumat přírodu od kořenů až po koruny stromů.

Kolik stezek provozujete?
Zdeněk Pop: Našich stezek je v tuto chvíli již osm (výčet, fotky a parametry německy jsou ZDE). Jsme největší v oboru. Čtyři stezky máme v Německu, dvě u nás, jedna je na Slovensku a osmá se bude otevírat o letošních prázdninách v Rakousku.

Foto Mad

U dřevěných rozhleden se životnost pohybuje kolem dvaceti až třiceti let, jak je tomu u stezky?
Zdeněk Pop: Máte pravdu, životnost je podobná, jak říkáte, ale my máme samozřejmě v plánu ji prodloužit. Časem pochopitelně budeme muset investovat do údržby, ale vše je navrženo tak, aby opotřebení bylo co nejmenší a aby se všechny díly daly poměrně snadno vyměnit. Dřevo je rakouské a německé, není chemicky ošetřené, spoléháme na jeho kvalitu. Z nejstarších stezek máme již nějaké zkušenosti a ty nám potvrzují, že to funguje. Podlahy jsou modřínové, stojky jsou z borovic douglasek, které byly kácené pomocí vrtulníku, aby se kmeny nepoškodily pádem na zem, kdy by mohly vzniknout vnitřní praskliny. Douglaska má navíc tu výhodu, že její dřevo se nemusí nechat vysychat.  

Jaká firma stezku realizovala?
Je to výsledek kombinace práce českých, německých a rakouských firem. Máme ověřené špičkové dodavatele, u kterých víme, že tyto konstrukce umějí.

Stezka korunami stromů Krkonoše #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Jak funguje vaše spolupráce s Krkonošským národním parkem (KRNAP)?
Zdeněk Pop: KRNAP je náš přirozený partner a podílí se na edukační stránce našeho projektu. Již od začátku, když jsme projekt projednávali, jsme s KRNAPem úzce spolupracovali, výběrem lokality počínaje. Nejsme přímo v národním parku, což je tady přes silnici, ale v jeho ochranném pásmu. Věž leží v krásném lese, ve kterém je co ukázat. Přitom tu je potřebná infrastruktura, silnice, parkoviště. KRNAP potřeboval ulevit hřebenovým partiím Krkonoš, které ročně zatěžují tři miliony lidí. My část těch lidí stáhneme dolů a navíc jim poskytneme spoustu zajímavých informací. KRNAP našim prostřednictvím lidem sdělí věci, které potřebuje, jak se o les starat, jak se k němu chovat a tak dále.

Foto Mad

Máte programy pro školy?
Zdeněk Pop: Samozřejmě, mezi školami jsme velmi populární. Za květen a červen nás navštívilo přes padesát tříd, i několik skupin denně. Máme pro ně speciální programy a brožury ještě trochu jiné, než jsou ty v infocentru. Pro učitele je zajímavé, že děti se zábavnou formou kvízu dozvědí hodně věcí například z přírodopisu.

Na kameru jste nám řekl, že prakticky dvě třetiny návštěvníků zatím připadají na letní sezónu. Co s tím rozdílem hodláte dělat?
Zdeněk Pop: Tak lidi nemůžeme nutit, aby si brali dovolenou mimo sezónu, ale zatím málokdo ví, že my máme zavřeno jen na Štědrý den. Tak na tom, že fungujeme 364 dní v roce, chceme zapracovat, protože pohledy z naší stezky jsou krásné třeba právě na podzim nebo v zimě.

Foto Mad

Uvažujete, že byste pronikli do Jizerek?
Zdeněk Pop: Stezka je specifická atrakce a Liberec je pro nás z tohoto hlediska ještě spádová oblast Krkonoš. Momentálně chceme expandovat na východ a na střed Evropy.


Jsme nahoře, opět využíváme připravený pevný stativ a pořizujeme vrcholové foto.
Stezka korunami stromů Krkonoše #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Nutno říci, že kdo čekal daleké obzory, bude možná trochu zklamán. Výhled na sever zakrývá masiv Černé hory, mezi stromy prosvítají okolní hotely. Rysky na zábradlí ukazují, co se kde nachází do všech světových stran, ejhle, za tímto lesem se rozkládá Praha a tam je Sovinec!
Foto Mad

Trochu volnější je pohled na Janské Lázně.
Foto Mad

Ovšem tato atrakce přece není o panoramatu obzoru, ale o životě stromů. Hlavní je pohled do korun stoletých velikánů, jejichž špičky se nacházejí asi dest metrů pod vámi, a ten je naprosto dokonalý.
Foto Mad

Tady by naše obrazová reportáž mohla končit, kdyby cestou k východu nebylo nutno projít velkoryse dimenzovaným prosvětleným infocentrem s bufetem schopným nasytit několik autobusů plných hladových turistů najednou.
Foto Mad

Nevyhovuje-li vám nabídka nebo ceny samoobslužného bufetu, v okolí natrefíte na několik dobrých restaurací. My jsme byli velmi spokojeni v nedaleké Smrčině. Ale pravda, na obědvající pohádkové bytosti tam nenarazíte. Stezku korunami stromů Krkonoše si určitě zapište do seznamu tipů na výlet. A nemusíte spěchat, stezka je otevřená 364 dní v roce!
Foto Mad 

Text a obraz Mad, rozhovory Darka
vazby
23. 4. 2019 07:31 Muzeum v Turnově do 9. června vystavuje knižní vazby od Jiřího Plátka. Ozdobily knihy od Ivana Olbrachta, Jaroslava Seiferta, Miroslava Horníčka, Josefa Lady a dalších.
tramvaj
23. 4. 2019 07:04 DPMLJ dnes ráno zahájila výluku na tramvajové trati z centra do Lidových sadů. Až do 31. května zde budou jezdit autobusy. Trať se významnější opravy dočkala naposledy roku 1992.
hospic
23. 4. 2019 06:34 Liberečtí zastupitelé mají rozhodnout o poskytnutí dotace ve výši 479 425 Kč pro Hospic sv. Zdislavy. Peníze půjdou na úhradu části nákladů vzniklých při provozu lůžkového hospice v roce 2019.
vítr
22. 4. 2019 17:42 Česko v úterý zasáhne silný vítr, který bude v nárazech dosahovat až 70 km/h. Foukat bude až do noci na středu, kdy by měl vítr pomalu slábnout. Výstraha platí i pro Liberecký kraj.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).