reklama

Druhá rozhledna na Císařském kameni má šanci stát se hvězdou panoramat

2. 2. 2019
První rozhledna na kótě Císařský kámen (637 m n.m.) nad Vratislavicemi byla vzhledem ke své výhodné poloze postavena překvapivě pozdě, až roku 2009, a překvapivě krátká byla i její existence. K zemi šla loni v srpnu. Co nabízí její následovnice?
První rozhlednu jsme s naším seriálem VĚŽE SEVERU navštívili v říjnu 2013 a pořídili obrazovou reportáž, ve které naleznete podrobně zpracovanou historii místa (MAPA) i stavby. Jen stručně připomenu, že vrch se původně nazýval Špičák nebo Uhlířský a dnešní pojmenování Císařský kámen nese od roku 1778, kdy jej opakovaně jako pozorovatelnu použil císař Josef II., když objížděl obranné linie rakouské armády. Tehdy zde možná byla pro monarchu vybudována nějaká provizorní konstrukce. O stavbě první opravdové rozhledny se začalo vážně uvažovat roku 2003. Nakonec měla být otevřená u příležitosti libereckého MS v klasickém lyžování 2009, ale ani to se nestihlo a první návštěvníci se z dvacet metrů vysoké konstrukce za 1,8 milionu korun rozhlédli neoficiálně v červnu a oficiálně teprve 9. 9. 2009.

Na jaře 2017 byla věž uzavřena. Hovořilo se o generální opravě za zhruba půl milionu korun, což mě poněkud překvapilo, protože Císařský kámen jsem navštívil několikrát a žádné zásadní poškození jsem neregistroval. Při bližším ohledání pak odborníci odhalili, že smrková konstrukce je na tom hůře, než se myslelo, a padlo rozhodnutí postavit rozhlednu novou, tentokrát ocelovou, o parto (o tři metry) vyšší. Stará rozhledna byla zbourána v polovině srpna 2018 (fotogalerii z likvidace naleznete například ZDE) a okamžitě byla zahájena stavba rozhledny nové, která byla zkolaudována již za necelé tři měsíce (listopad 2018).

Proč "stará" rozhledna nepřežila ani polovinu u těchto staveb běžně plánované životnosti, je otázka. Byl nekvalitní, nevhodně zvolený materiál, nebo údržba? To se již asi nedozvíme. Osobně se domnívám, že ty tři metry výšky hrály při rozhodování docela velkou roli, protože vyhlídka získala zásadním způsobem na atraktivitě. Novou věž nepřehlédnete ani ze širokého okolí. (Například tato fototografie byla pořízena z konce Milířské ul. ZDE.)
Foto Mad

Při testování parametrů nového Císařského kamene jsme měli trochu obavu, kde ve sněhem zasypaných Milířích zaparkujeme. Parkoviště určené návštěvníkům rozhledny bylo ale vzorně upravené a opticky větší, než jsme si pamatovali z minula.
Foto Mad

Rozhledna je začleněná do nového virtuálního informačního systému zajímavých míst obce Milíře, ke kterým patří i tento památník milířským obětem 1. světové války. Ale mobilní apku nezkoušejte. Chyba není na vašem mobilu, odkaz neexistuje a podle všeho zatím není dokončená ani aplikace!
Foto Mad

Rozladěné milovníky techniky snad uklidní scenérie jako vystřižené z obalu na vánoční kolekci.
Foto Mad

Projít si můžete i zapadaný hřbitov z roku 1901, ale pozor, ať nějakému nebožtíkovi nešlápnete na hlavu. Až opadne sníh, stojí za pozornost před hřbitovem rovněž nově postavený kruh dvanácti menhirů a ohništěm uprostřed.
Foto Mad


Než budete pokračovat ve čtení dále, doporučuji otevřít si ve druhém okně naši obrazovou reportáž o první rozhledně. Srovnání pro vás bude jistě zajímavé.

Z dálky je věž podobná té původní. Realizaci stavby za 5,7 milonů korun tentokrát nevyhrála firma z regionu, ale Pila Martinice s.r.o. z jihočeské Březnice. Dřevo ovšem tvoří jen plášť, který polidšťuje industriální ocelovou konstrukci. Smrk pro jistotu nahradil modřín. Prkna jsou uchycená tak, aby šla snadno vyměnit.
Foto Mad

Porovnáte-li fotografie s naší první reportáží, zjistíte, že i prostor kolem rozhledny byl radikálně prořezán.
Foto Mad

Schodiště vede vzhůru klasicky po obvodu konstrukce, ale architekt Miloš Munzar, autor projektu, vnitřek vyplnil několika odpočívadly, čímž nás ochudil o lákavý pohled skrz věž až vzhůru (a pochopitelně i shora dolů). Důvodem byla asi bezpečnost. Nebo se předpokládá takový nápor turistů, že vyhýbací plošinky budou nezbytné?
Foto Mad

Císařský kámen #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Foto Mad

Foto Mad

Toto uspořádání vede logicky k tomu, že na vrcholu vznikla architektonická vypečenost, vyhlídka ve vyhlídce. Podle architekta Munzara zde měl být původně symbolický žulový balvan z Jizerských hor jako protějšek balvanu základního. Ten jsme u paty věže rovněž nenašli, ale možná je pod sněhem.
Foto Mad

Pro milovníky rozhledů je podstatné, že vyhlídková plošina je o důležité 3 m výše než u původní stavby.
Foto Mad

Foto Mad

I když meteorologické podmínky nebyly vůbec ideální, je na první pohled jasné, že pohled z Císařského kamene je nyní naprosto luxusní. Jablonečáci musí být nadšeni. Troufám si tvrdit, že tato vyhlídka nabízí jedno z nejkrásnějších panoramat tohoto města, které znám.
Foto Mad

Foto Mad

A spokojeni budou i návštěvníci z Liberce a Vratislavic, i když historické centrum Liberce zakrývá kulisa paneláků.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Ačkoliv byla věž postavená v rekordním čase, jako celek bohužel dodnes není vlastně úplně dokončená. Nejde jen o neexistující turistickou aplikaci. Starosta Vratislavic n. Nisou. Lukáš Pohanka sliboval, že budou osazeny lavičky a stání pro kola. Nestalo se, je zima, tak to příliš nevadí, ale nahoře chybějící infopanely s popisem horizontu návštěvníkům chybí i v zimě. A malá poznámka na závěr. Teď, když mrzne, je výstup na věž doprovázen zajímavou, trochu hororovou zvukovou kulisou. Rošty totiž vydávají skřípavé vzdechy, jiné na starně osvětlené sluncem a jiné ve stínu. Tak neváhejte, vyzkoušejte!

Text a foto Mad
ještěd
19. 4. 2019 17:16 TMR Ještěd zakončilo svou 1. ostrou lyžařskou sezonu ve skiareálu Ještěd úspěchem jak v návštěvnosti, tak v počtech provozních dnů. Modernizovaný areál lákal i na otevřené Pláně.
bezděz
19. 4. 2019 17:13 U příležitosti Mezinárodního dne památek vystavuje o víkendu hrad Bezděz unikátní dřevořezby ze 17. století. Mimořádně bude otevřen také ochoz v královské kapli.
nd
19. 4. 2019 17:09 Naivní divadlo v Liberci uvede ve velikonoční sobotu hned dvě pohádky, a to Jak chodil Kuba za Markytou a Tři pradleny. Představení začínají v 10 a 11 hodin.
jehla
19. 4. 2019 12:26 Liberečtí strážníci se i v letošním roce přihlásili k celostátní akci Jehla, v rámci které našli a odborně zlikvidovali 8 kusů injekčních stříkaček a 2 kusy inzulínových per.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).