reklama

Bouda Mönchswalder Berg nabízí dobré menu a daleký rozhled

14. 6. 2018
Mönchswalder je jednou z významných rozhleden Horní Lužice postavených na konci 19. století. Nachází se osmnáct kilometrů severně od Šluknova a téměř až k ní dojedete za necelou půlhodinu. Přes svoji nespornou atraktivitu patří k rozhlednám u nás méně známým.
447 m vysoký kopec Mönchswalder (MAPA) se nejprve jmenoval Wetzkischer Wald nebo Wilthener Berg. Současný název mu dal malý klášter, který vyrostl na jeho severním svahu někdy v patnáctém století. Ten se sice nezachoval, ale jeho jméno nese alespoň minipivovar pod Budyšínem.
Když byl ve Spreetalu v roce 1882 založen Budyšínský horský spolek, stala se stavba horské chaty s rozhlednou na Mönchswalderu jedním z jeho prvních cílů. O stavbě bylo
rozhodnuto 1. května 1884, a ačkoliv financování projektu prostřednictvím darů a podílových listů bylo mnohem obtížnější než doprava materiálu a zedníků na vrchol, chata s kamennou rozhlednou byla se vší parádou otevřena 23. září 1885. O tom, že šlo o kvalitní podnikatelský záměr, svědčí fakt, že již v roce 1896 byla budova modernizována o tančírnu a získala napojení na vodovod, což v té době nebylo u stavby tohoto typu zdaleka obvyklé.
V roce 1995, v rámci oslav 110. výročí otevření, prošla bouda rekonstrukcí. Od dubna 2008 je Mönchswalder Bergbaude vlastněna rodinou Schusterů, která objekt podstatně zmodernizovala.


Po zaparkování asi sto metrů pod komplexem hotelu vás nejprve čeká mírný šok. Při příchodu na místo budete chvíli váhat, jestli vás potměšilá navigace neposlala do lunaparku. Historie se současností zde tvoří typicky enderácky nevkusný konglomerát. Přitom domeček - houbička není dědictvím po soudruzích z NDR, ale je starý teprve dva roky!
Foto Mad

Bouda, tedy spíš středně velký hotel, se naštěstí novodobým úpravám téměř ubránil a zachoval si svůj styl. 
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Památník připomínající vybudování vodovodu roku 1896. Na tabuli se dočtete, že stavbu zafinancovanou budyšínským továrníkem Ottou Weigangem provedl drážďanský inženýr Max Göhler.
Foto Mad

Ještě zajímavější čtení nabízí jídelní lístek. Pstruh po mlynářsku a jelení pečeně za 11,40 € nebo salát za 5 €, to je solidní nabídka odpovídající v podstatě českým městským cenám.
Foto Mad

Taky není divu, že je uvnitř plno. Schusterovi evidentně vědí, jak na to.
Foto Mad

Po dobrém obědu a zaplacení jednoho eura vstupného na věž můžete kalorie spálit překonáním několika schodišť různého stylu. Pikantní je, že zpočátku procházíte hotelem, tak pozor, abyste neskončili u někoho v pokoji.
Foto Mad

Foto Mad

Součástí rekonstrukce bylo opatření rozhledny prosklenou kukaní. Tento nápad možná oceníte za deště, ale jinak nikoliv, protože na ochozu tím pádem není prakticky k hnutí.
Foto Mad

Dvacetimetrová rozhledna nabízí především téměř volné panoráma severu, kterému vévodí kondenzační věže hned několika hnědouhelných elektráren, z nichž nejbližší je Boxberg.
Foto Mad

Nezapomeňte se pokochat vedutou Bautzenu. Nutno říci, že v době stavby věže nebyly okolní stromy zřejmě vysoké jako dnes, kdy zakrývají některé významné body, uváděné v průvodcích zejména směrem na východ a na jih.
Foto Mad

Přesto můžete zkusit dohledat několik dalších rozhleden, například Czorneboh, Bieleboh, vysílač a litinový König-Friedrich-August-Turm nad Löbau, Valtenberg s rozhlednou, a jak ukazuje naše fotka, tak v neposlední řadě i Ještěd, který působí celkem blízkým dojmem, ač je z vyjmenovaných věží nejdál.
Foto Mad

Zajímavé je i blízké okolí. Kolem chaty se rozprostírá velkoryse dimenzovaná herní zóna a nejbližší další věž, vysílač německého Telekomu.
Foto Mad

Pohled z ptačí perspektivy na Martin Pumphut Grill, postavený v šedesátých letech minulého století, je dobrou záminkou k ukončení tohoto dílu VĚŽÍ SEVERU legendou o mlynářském tovaryšovi Martinu Pumphutovi (nebo též Pumpotovi), kterého poznáte právě podle podivné čepice, jejíž gigantická zvětšenina leží pod vámi. Na to, že jde o postavu mýtickou, známe CV tohoto čaroděje Horní Lužice překvapivě podrobně. Vyrostl v nedaleké Spohle jako syn nevolníků při velkém klášteře Marienstern (MAPA s leteckým pohledem). Za zmínku stojí, že taťka byl Němec Jan Niemec a mamka selka Sorbiana, Lužická Srbka, roztomilé, že? Když byl Pumpot malý, získal od hada, který mu olíznul oko, magické schopnosti. Ke kouzlení zároveň potřeboval i svůj proslavený klobouk. Jako vyučený mlynářský tovaryš zkoušel mlynáře, a když zjistil, že jsou hamižní nebo se špatně chovají ke svým učedníkům, zde je vytrestal. S oblibou nechával mizet mlýnské kameny nebo je měnil třeba na obilí. Některé prameny ovšem tvrdí, že mu nešlo ani tak o dobro, ale o to, aby bylo po jeho. Vzhledem k tomu, že on sám i bez arzenálu kouzel nebyl žádný třasořitka, bylo rozumné se mu zdaleka vyhnout. Nejlepší ale bude, když si názor na kontroverzního Pumpota uděláte sami. Začít můžete zde, kde si zapomněl svůj nebezpečný klobouk.
Foto Mad



Text a foto Mad
neuro
24. 5. 2019 12:53 Od svého založení rozdělila Křesťanská nadace Euronisa, která vznikla v roce 1995, na pomoc potřebným více než 35 milionů korun na 1650 projektů.
iq
24. 5. 2019 12:52  Jak založit požár z mouky? Jak zapálit oheň vodou? Jak vypadá trávení žaludku v reálnémčase? Odpoví víkendová science show, která se koná v iQLandii.
čižip
24. 5. 2019 05:50 Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) loni provedli v Libereckém kraji rekordní počet kontrol, rovných 900. V roce 2017 jich bylo o 112 méně.
hejtman
24. 5. 2019 05:49

V pátek 31. května 2019 zavítá hejtman Libereckého kraje Martin Půta do Hejnic. Hejtmanský den začne setkáním se starostou města Jaroslavem Demčákem.

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).