reklama

Vypněte kompy a vyražte do Kolosea na první liberecký festival deskových her

10. 11. 2017
Až do neděle (od 10 do 20 hodin, v neděli do 17 hodin), můžete navštívit HOPEcon 2017, první liberecký festival deskových her a kultury. Akci inicializovalo HOPE Studio, ale vystavuje zde mnoho dalších firem, které v oboru něco znamenají.
Fakticky vzato se HOPEcon koná již podruhé, a to dokonce v jednom roce. Nultý ročník otestoval zájem veřejnosti v Hodkovicích nad Mohelkou letos koncem května. Navštívily jej tři stovky hráčů, nyní se očekává účast několikanásobně vyšší. Festival je určený pro hráče od tří let, horní hranice stanovena není, protože deskovým hrám můžete propadnout v každém věku. Tyto hry jsou výbornou zábavou zejména v kruhu rodiny a přátel.
Pořádající HOPE Studio s.r.o. sice sídlí v Praze, ale v Liberci má svoji kancelář. Jádro týmu tvoří šest lidí, se kterými na realizaci konkrétních projektů spolupracují různí externisté. HOPE Studio produkuje výhradně vlastní hry, které si nechává vyrábět v Česku, takže jde o ryze české výrobky. Daniel Blaškovič zodpovědný za obchod a marketing vysvětluje, proč se firma rozhodla festival uspořádat: "Na rozdíl od jiných míst České republiky se v Liberci, lépe řečeno na severu Čech, takovýto festival dosud nekonal, což byla škoda, protože komunita hráčů deskových her tu je silná. Například v prosinci proběhne v tělocvičně liberecké ZŠ U soudu jeden z největších turnajů Wargamingu." Divím se, proč si na svůj festival zve HOPE Studio tak početnou konkurenci, ale Daniel nemá obavy: "Mezi výrobci deskových her je atmosféra možná přátelštější než mezi konkurenty v jiných odvětvích. Každá hra je svým způsobem jiná, má jinou grafiku, přitahuje něčím jiným."

K dispozici je na festivalu 600 až 1000 her, až se akce naplno rozjede, bude jen na stolech rozloženo přes padesát her. Partnery festivalu jsou Severočeské muzeum Liberec, Krajská vědecká knihovna Liberec, Oblastní galerie Lázně a Zoologická zahrada Liberec. Návštěvníci HOPEconu můžou tyto instituce navštívit za zvýhodněnou cenu.
Foto Mad

Daniel Blaškovič (vlevo) a majitel HOPE Studia Lukáš Sýkora, oba ve firemních trikách, mezi sebou vítají krajskou radní Květu Vinklátovou a libereckého primátora Tibora Batthyányho. Paní Vinklátová pokládá dětem otázku, zda někdy hrají s rodiči společenské hry, asi dvě třetiny rukou letí vzhůru.
Foto Mad

A jaké mají vzpomínky na hry svého mládí oba politikové?

Květa Vinklátová: Za mě bylo v oblibě Člověče, nezlob se, Dáma a z karet Kanasta. Skoro vždycky jsem prohrála, ale s o čtyři roky starším bráchou jsem bojovat musela, to nešlo jinak!

Tibor Batthyány: Neměl jsem rád hry, kde se hraje na náhodu, takže u mě to byly šachy a musím přiznat, že se mi líbily i hazardní hry Dostihy a sázky. Vyhrával jsem střídavě, ale ve výsledku se to přece hrálo kvůli atmosféře, kvůli tý zábavě a ne kvůli vítězství.

Red: Máte při svém pracovním vytížení čas si hrát?

Tibor Batthyány: Upřímě já jo, já si občas zahraju poker. Dnes se tu pořád skloňuje pojem hazard, ale poker není hazardní hra, je to dovednostní hra. Takže já zůstávám maximálně u toho pokeru.

Květa Vinklátová: Já už vůbec ne, děti mám dospělé a mimo domov. Baví mě jiný věci. Ale velmi pravděpodobně vytáhnu staré Člověče, nezlob se, až se o Vánocích celá rodina sejdeme a určitě to zkusíme.

Red: Pomalu se blíží Vánoce, nekoupíte jako dárek kolegům radním nějakou hru, třeba právě Člověče, nezlob se?

Květa Vinklátová: Nevím, ale je to dobrá inspirace, děkuju za ni.

Tibor Batthyány: Já pro děti (6 a 8 let) už dvě deskové hry koupil, ale kolegům z rady nic kupovat nebudu, ti jsou tam od práce.

Ačkoliv v době, kdy vznikala tato reportáž, patřilo liberecké Koloseum prakticky jen dětem, větší část her je vhodná i (nebo zejména) pro dospělé.
Foto Mad

Vlajkovou lodí HOPE Studia je HOPE Cardgame. Na ni navazují rozšiřující sety a různé stylové doplňky. Například s balíčkem pokerových karet se opravdu dá hrát poker, ale  srdce, piky, káry a kříže nečekejte, nahradily je symboly ras ze hry HOPE Cardgame a každá jednohlavá karta představuje nějakou příšeru.
Foto Mad

Jakub Čermák, spolupracovník HOPE Studia, představuje vizualizaci HOPE Cardgame z dílny spřátelené firmy VoPlasTo.
Foto Mad

Zaujalo mě, jak si děti vystavených her vážily a u těch, které neznaly, měly snahu princip pochopit a zahrát si je.
Foto Mad

Foto Mad

Tato živá partička ze ZŠ Mníšek mě zaujala nejen kvůli originálním tričkům. Školní klub deskových her vede Jiřina Bejblová (není na fotografii) a přiznává, že návštěvu výstavy si vynutili její svěřenci: "Máme tam dvacet dětí a to, že zde letos jsme, si vlastně prosadily ony. Byli jsme i na nultém ročníku a děti byly nadšené. Her máme v klubu momentálně čtyřicet, ale jsou tu hry, které nás zaujaly, tak sbírku asi rozšíříme."
Foto Mad

Ke vtipným tričkům Jiřinu Bejblovou a její kolegyni inspirovala návštěva jednoho hudebního festivalu: "Potkali jsme tam pár, kdy on měl na triku napsáno "Když se opiju nebo ztratím, vraťte mě Marušce" a ona měla na sobě nápis "Já jsem Maruška". To se nám líbilo, tak jsme to převzaly a upravily. Kromě toho jsou ta reflexní trička pěkně na dálku vidět."
Foto Mad


Mezi deskové hry patří i wargames, nejčastěji na bázi Warhammeru. Ačkoliv bitevní pole nemá šachovnici, jde o tahovou strategii, která existuje i v počítačové verzi. Hra se hraje podle různých regulí, například podle The 9th Age, což je set pravidel sepsaný samotnými hráči, kteří se rozhodli rozvinout pravidla nezávisle na společnosti, která hru vyrábí.
Foto Mad

Dnes se herní figurky vyrábějí na 3D tiskárnách, takže si každý může postavu vystajlovat podle svého vkusu. Na fotce je tiskárna Rebel vývojářů VoPlasTo.
Foto Mad

Vybarvěte si svého hrdinu!
Foto Mad

Tak jo, jdeme na to!
Foto Mad

Bez peněz na HOPEcon nelez, protože taková nabídka zábavy se hned tak nevidí. A hned večer si doma místo televize nebo internetové virtuální reality můžete skvěle zahrát v rodinném kruhu nebo s přáteli. Třeba se dozvíte i něco o sobě. Nezapomeňte, HOPEcon se koná v libereckém Koloseu (MAPA) od čtvrtka do neděle 12. 11. 2017!
Foto Mad


Text a foto Mad
zš
9. 12. 2018 16:56 Pro výuku dětí začne od příštího roku sloužit univerzitní budova v Mařanově ulici v Liberci. Město ji využije jako náhradní prostor pro své dvě ZŠ.
sloni
9. 12. 2018 16:55 Koupí slona pro štěstí mohou lidé pomoci pacientům s rakovinou v Liberci. Slony věnovali dárci z celé země, charitativní akci pořádá Centrum Amelie.
stop
9. 12. 2018 07:23 Na Frýdlantsku zakázali kvůli polomům vstup do lesů v oblasti Albrechtic, Dětřichova, Kristiánova a Heřmanic. Zákaz bude platit až do 7. března 2019.
nb
9. 12. 2018 07:01 Zastupitelé Nového Boru odmítají nadzemní vedení vysokého napětí, které plánuje ČEZ. Variantu chtějí vyloučit z posuzování vlivu na životní prostředí.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
prosinec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).