reklama

Velikonoční tradice, to nemusí být jen kraslice a pomlázka

31. 3. 2018
Tradicemi spojenými se svátky jara myslíme většinou rituály mající kořeny tisíce let staré, průběhem času upravené moderními náboženstvími do současné podoby. Ale stejně pozoruhodné a krásné můžou být i tradice zcela mladé, které třeba teprve slaví plnoletost.
Bráno v tomto smyslu se již stalo krásnou tradicí velikonoční vystupování dětí liberecké MŠ Korálek pro dědečky a babičky českodubského domova pro seniory, které zaštiťuje Nadace SYNER. Již tradičně zde výkony dětí sleduje i Iva Urbanová, členka správní rady nadace, a my toho využíváme pro malý rozhovor.

Red.: Vzpomenete si na kořeny velikonočního zpívání pro seniory?
Iva Urbanová: Slovo tradice je na místě u více z akcí, které s kolegyní Evou Syrovátkovou pořádáme každý rok již osmnáct let, tedy od doby, kdy byla Nadace SYNER založena (2000). Ačkoliv jsme nadace, která pomáhá hlavně potřebným dětem a lidem v aktivním věku, od začátku jsme si s Evou řekly, že nesmíme zapomínat ani na seniory. Výsledkem jsou právě takové akce jako dnešní návštěva seniorů v Českém Dubu. Sem jezdíme třikrát ročně a slavíme s nimi nejen Velikonoce, ale i Vánoce a den matek.

Iva Urbanová (vlevo) a ředitelka MŠ Korálek Liberec Vladimíra Jurigová.
Foto bLeCha

Red.: Kde vznikají ve vaší nadaci impulsy, které pak vytvoří tradici?
Iva Urbanová: Při založení Nadace jsme uvažovali, kam upřít pozornost, oslovili jsme různé spolky, skupiny a tak dále, ale po zkušenostech z prvních dvou let práce jsme si vytvořili základy spolupráce, které se lety staly krásnou tradicí. I když to je jen taková třešnička, osmdesát procent naší pomoci totiž směřuje konkrétním lidem. Dáváme přednost Libereckému kraji, ale troufám si tvrdit, že například příspěvky na vozíky a sluchadla udělujeme celorepublikově.

Ukázka z vystoupení jako 360o sférické video, ve kterém se můžete pohybovat a zoomovat myší nebo dotykem (na dotykovém displeji pochopitelně). Nezobrazuje-li se vám video, použijte přímý odkaz.


Red.: Když byste ty tradice měla spočítat, kolik by jich bylo?
Iva Urbanová: Tak to bych opravdu musela spočítat, ale dá se říci, že tradiční se staly nejen spolupráce s domem seniorů, ale i s dětskými domovy, dále akce s pěstounskými rodinami, se SOŠ Liberec a s mateřskou školou Korálek.

Red: Jaký smysl mají podle vás tradice obecně?
Iva Urbanová: Já si myslím, že co se týče tradic, tak ty by se dodržovat měly. Je škoda, že Češi, na rozdíl od světa, v tomto trochu couvají a ony jsou ty tradice nejen krásné, ale sbližují a spojují lidi dohromady. V rámci mladé generace to je i určitá výchova k úctě k tradicím národním, k historii národa, což je moc potřeba, protože my Češi máme krásnou kulturu a nádherné tradice. A jak jsem již řekla, hlavně to lidi sbližuje a tmelí to dohromady rodinu, což je potřeba.

Další videoukázka, tentokrát klasická (přímý odkaz ZDE).


Red.: A poslední otázka, váš nejnovější příjemný zážitek spojený s tradicí?
Iva Urbanová: V sobotu jsem byla na Mateřince, kterou podporujeme. To jsou vystoupení dětí z MŠ. Některá byla motivovaná právě Velikonocemi. A přiznám se, že to je jedna z těch hezkých akcí, protože děti, které jsou vedeny k tanci a k zpěvu, něco tvoří, vám dodávají energii a radost a co je nejdůležitější, nesedí doma u počítače.


Budeme na Primě, na Nově nebo na Artu?
Foto bLeCha

Foto bLeCha

Malým umělcům zbylo i trochu času na rozhovor s fanoušky.
Foto bLeCha

Netrpěliví diváci zaplnili sál již dlouho před začátkem. Korálek by měl začít uvažovat o předskokanovi :-)
Foto bLeCha

V čele mnohahlavého procesí prcků vyráží paní učitelka Věra Holcová, která dnes zpěváčky doprovodí na klávesy.
Foto bLeCha

Paní Iva Urbanová si to s dětmi evidentně užívá.
Foto bLeCha

Bez komentáře.
Foto bLeCha

Foto bLeCha

Foto bLeCha

Foto bLeCha

Foto bLeCha

Foto bLeCha

Atmosféru vám přiblíží i 360o sférická fotografie, ve které se můžete pohybovat a zoomovat myší nebo dotykem (na dotykovém displeji pochopitelně).
Koralek zpívá seniorum v Českém Dubu #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Foto bLeCha

Vystoupení jako vždy zakončila tradiční pomlázka. Za kolika seniory děti z Korálku přicházejí častěji, teď nemyslím přímo domov v Českém Dubu, než vlastní vnuci?
Foto bLeCha

Wikislovník praví, že tradice (lat. traditio < tradere předávat) v první řadě znamená předávání, a to nejčastěji mezigenerační předávání poznání, schopností, obyčejů či mravů v rámci kultury nebo skupiny. V případě dětí z Korálku a seniorů v Českém Dubu se tato definice rozšiřuje ještě jedním důležitým směrem. Děti předávají radost a energii babičkám a dědečkům a nabírají zkušenosti o tom, co to je stáří. To je nesmírně důležité v dnešním hypermarketovém světě dorůžova vyžehleném reklamami, ve světě, kde pomalu mizí hranice mezi realitou a virtualitou.

Text a video Mad, foto bLeCha
trh
23. 3. 2019 06:17 Farmářské trhy v Turnově se konají každou sobotu dopoledne na náměstí Českého ráje. Letos začínají v sobotu 30. března. Více informací na www.trhyfarmarske.cz.
varhany
23. 3. 2019 06:15 Liberecký kraj přispěje půl milionem korun na obnovu cenných varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Vzácná památka nutně potřebuje renovaci.
chřipka
23. 3. 2019 06:13 Za tento týden přibylo v Libereckém kraji šest laboratorně potvrzených případů chřipky. Od začátku letošní chřipkové sezony jich tak je už 252. Převažuje typ A H1N1.
natáčení
22. 3. 2019 13:17 V Liberci se bude v příštím týdnu natáčet dánský seriál z doby II. světové války o korunní princezně Märthy. Omezeno bude parkování před divadlem F. X. Šaldy a hlavní poštou.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).