reklama

V Turnově až do neděle řádí Modrý kocour, již po čtyřiadvacáté!

23. 2. 2019
Modrý kocour, druhý největší svátek amatérského divadla a pravděpodobně největší divadelní maratón v České republice, letos představuje 24 amatérských i profesionálních divadelních souborů. Nabitý program běží až do neděle!
Modrého kocoura založil roku 1996 herec a pedagog Petr Haken. Největší změnu přehlídka zažila po dvacátém ročníku, kdy Petr Haken předal otěže svým žákům a ponechal si roli dramaturga. Nový realizační tým, který na přípravě pracuje zhruba od listopadu a poslední dva měsíce opravdu hekticky, zvýšil profesionalitu své práce a festival učinil více multižánrovým. Na akci se začali sjíždět lidé nejen z regionu, ale z celé republiky. Letošní ročník měl být počtem představení rekordní, ale do programu zasáhla chřipková epidemie, takže na rekordy si musíme počkat do jubilejního 25. ročníku.
I tak je zajímavé, že asi polovina z avizovaných 24 souborů pochází z Libereckého kraje, z toho čtyři soubory plus jeden jednotlivec přímo z Turnova. Ředitel festivalu Mario Kubaš spokojeně konstatuje: "Modrý kocour nakopnul turnovskou divadelní kulturu, která vzkvétala v devadesátých letech a pak trochu upadala. Na to, že jsme patnáctitisícové město, to je unikát, že máme čtyři ochotnické soubory, jsme asi nejživější divadelní scénou v České republice."

Jedním z nových prvků vstupu festivalu do třetí dekády existence je i volba určující základní dramatickou linku. Letošním tématem je čas a historie. Ačkoliv je Modrý kocour spíš alternativní přehlídkou, snaží se oslovovat nejen mladé publikum. Například letos byli osloveni speciálně senioři a členové Klubu aktivních seniorů se stali tvářemi festivalu. Festivalové plakáty, existující v několika verzích, nafotila Belgičanka Sandra Mermans. (Na plakátu níže stojí uprostřed Mario Kubaš.)
Foto Mad

Hlavním místem rejů Modrého kocoura je turnovské divadlo. Kdyby na budově nebyl nápis, těžko byste v ní stánek múz hledali. Ale uvnitř vás čeká překvapení.
Foto Mad

Na to, jak je Turnov malé město, má rozhodně výjimečné divadlo, které je do jisté míry kopií pražského Prozatímního (Stavovského) divadla. Se svojí 145 let dlouhou historií patří mezi nejstarší divadla v republice. V poslední době se uvažuje o velkorysé přístavbě podle návrhu architekta Josefa Pleskota za zhruba devadesát milionů korun (viz. např. ZDE). Rozhodnuto bude možná již příští týden, tak držme k dobré volbě Turnovákům palce.
Foto Mad

Festival je oficiální postupovou přehlídkou, takže divadla, která se přihlásí z regionu, jsou zařazena do programu více méně automaticky. Ale vzhledem k renomé, které si festival získal, mají zájem soubory prakticky z celé republiky a je nutno vybírat. Na druhou stranu organizátoři sami oslovují soubory, o které mají zájem.
Kapitolou samou pro sebe je finanční zajištění tak velkoryse pojaté akce. Ředitel Kubaš vypočítává: "Já bych to rozdělil zhruba na třetiny. Máme velkou podporu z města i z Libereckého kraje, jak finanční, tak politickou. Rovněž se nám podařilo navázat spolupráci s množstvím štědrých firem a tu poslední třetinu si vyděláme vlastní činností, tedy prodejem vstupenek. Herecké dílny jsou hrazeny z účastnických poplatků."

Během naší krátké exkurze po scénách i zákulisí Modrého kocoura jsme potkali Ty-já-tr HROBESO, který zahajoval páteční dopolední program. Přivezl Hrabalovu novelu Ostře sledované vlaky v dramatizaci Jakuba Vašíčka a Tomáše Jarkovského.
Foto Mad

Foto Mad

Ty-já-tr Hrobeso vede Luděk Horký jako součást dětského dramatického souboru TY-JÁ-TR při pražském divadélku Radar, který založila před třiceti lety Radka Tesárková. V současné době má TY-JÁ-TR necelých dvě stě členů ve věku od čtyř do třiceti let. Soubor se skládá z více než deseti dramatických kroužků, divadelního souboru dětí, středoškolské divadelní skupiny a dvou skupin amatérského divadla dospělých herců.
Foto Mad

Na souboru dospělých, který přijel do Turnova, je zajímavé, že někteří členové jsou herci souboru již od svých deseti let. Kateřina Tučková komentuje, proč jí láska k Hrobesu vydržela do dospělosti: "Jsem tu kvůli partě lidí a Luďkovi, který nám vybírá hry, které stojí za to a odpovídaly našemu momentálnímu věku, tomu, co soubor právě potřeboval."
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Druhým centrem řádění Modrého kocoura je kulturní centrum Střelnice. Zde probíhá například herecká dílna.
Foto Mad

Ano, Modrý kocour má i své divadelní dílny. Organizátoři každý rok zvou výraznou osobnost, reprezentující nějaký zajímavý obor, inspirativní divadelní techniku. Letos padla volba na německého umělce, říkajícího si Lek Tor. Ten propaguje techniky sociálního Divadla utlačovaných. Není divu, že na dílnu přijela asi polovina účastníků z Německa.
Foto Mad

Lek Tor (muž s čepičkou) v akci. Koncept Divadla utlačovaných vytvořil v sedmdesátých letech minulého století Brazilec August Bolan jako nástroj pro práci s vyloučenými vrstvami obyvatel. Dnes se tyto techniky obecně používají pro politický a sociální aktivismus, řešení konfliktních situací, komunitní práci, terapii, a tak dále.
Foto Mad

Na Střelnici ještě jednou potkáváme Maria Kubaše. V hlavním sále piluje beze svědků své večerní slavnostní zahajovací vystoupení. Pane řediteli, co vám ta hora práce, tedy kromě toho, že vás baví, přináší? "Mě nejvíc těší, jak se zde rozhýbal divadelní život a že k nám přijíždějí lidé z větší dálky, že Turnov není jen srdcem Českého ráje, ale má kulturní celorepublikové renomé."
Foto Mad

Modrý kocour má nabitý program až do konce tohoto víkendu (24.2.2019)! Nejzajímavější bývá sobota, tradičně věnovaná hlavně avantgardě a experimentu. Vrcholem festivalu pravděpodobně bude sobotní večerní představení Cesta Emericha Ratha v podání Nové krásy z Broumova. Jestli nevíte, kdo byl Emerich Rath, nepátrejte (třeba na Wikipedii)! Hrozí nebezpečí, že fascinující a tragická životní dráha člověka Emericha Ratha vás zaujme natolik, že vás zcela pohltí zvědavost, jak dopadl převod na prkna, která znamenají svět. Ale kdyby náhodou, středobodem toho světa je právě teď Turnov.

Text a foto Mad
fotbal
19. 5. 2019 13:23 Fotbalová liga míří do svého finiše. Jablonec odcestuje v posledním výjezdu sezony na pražskou Spartu a Slovan Liberec vyzve na stadionu U Nisy Viktorku.
sychrov
19. 5. 2019 11:48 Příští víkend se zámecký park na Sychrově promění v pohádkový, kde se děti vyřádí při plnění soutěžních úkolů. Na každého dětského účastníka čeká dárek.
mariánský sloup
19. 5. 2019 09:31 Slavnostní otevření zahrady se zrestaurovaným mariánským sloupem a kostela Nalezení svatého Kříže v Liberci se uskuteční 1. června 2019 od 16:00 hodin.
výstava
19. 5. 2019 08:05

Až do 16:00 můžete dnes navštívit výstavu Dům a zahrada, která se koná v Home Credit Areně v Liberci. Vše od zahrady po bydlení je zde na jednom místě.

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).