reklama

Tradiční setkání pěstounů Libereckého kraje bylo tradičně vydařené

27. 5. 2018
Znakem mnoha slavných tradic je, že jsou tak zavedené, že se neřeší, kdy přesně vznikly. Setkání pěstounů Libereckého kraje pořádané Nadací SYNER se v sobotu (26.5) konalo již po čtrnácté, ale na místě to nikdo přesně nespočítal, a to včetně Evy Syrovátkové a Ivy Urbanové, které stály u zrodu samotné Nadace SYNER.
Ale to není podstatné, důležité je, že odpoledne plné vystoupení, soutěží, občerstvení a dárků se u dětí opět setkalo s nadšením, a pro pěstouny bylo příležitostí k výměně zážitků a zkušeností. Mimochodem, v Libereckém kraji vyrůstá v náhradních rodinách zhruba 960 dětí, z toho dvě třetiny v pěstounské péči. Z těchto rodin na setkání dorazily skoro tři stovky dospělých a dětí. O akci vás informujeme prakticky každoročně (například v této obrazové reportáži), takže nás zajímalo, co je letos nového. Zeptali jsme se Evy Syrovátkové, autorky nápadu srazy pěstounských rodin pořádat:

Zatím jsme zaregistrovali, že balonky jsou stejné jako loni, přibyla cukrová vata. Ale vážně, na co nového se pěstouni a jejich svěřenci můžou letos těšit?
Eva Syrovátková, členka správní rady Nadace SYNER: Letos jsme nově pozvali i děti z dětských domovů ve Frýdlantu a v Dubé - Deštné. V programu pak máme přichystáno překvapení. Kromě obvyklých dárků dětem budeme losovat šeky na rodinný nákup v hodnotě tisíc korun dle vlastního uvážení. Hlavně doufáme, že vše proběhne v pohodě a že se tu bude dětem líbit. Musíme také velmi poděkovat všem, kteří dnešní odpoledne pomohli zorganizovat. Je to vždycky příjemná akce a jsme rády, že něco takového můžeme udělat. Ta organizace není vždy úplně jednoduchá, termín konání kolem prvního června, kdy je MDD, například způsobuje, že je problém sehnat umělce, kteří rozumí dětem a umějí pro ně vytvořit kvalitní program.

Foto bLeCha

Uvažovaly jste, že byste do programu zapojily i rodiny? Že by rodiny a děti soutěžily v tom, co umí?
Eva Syrovátková: Ano, i takový záměr tu kdysi byl, ale nesetkalo se to s úspěchem. V pěstounských rodinách je ta situace složitá, děti v nich jsou různě dlouho a pak, ne všechny jsou stejně odvážné, některé neměly nejlepší start do života a jsou třeba nějak handicapované. A my chceme rozdávat radost pro všechny.
Iva Urbanová se přidává: Vezměte si třeba i ty pódiové soutěže, tam dole v hledišti vidíte děti, jak se klepou na plyšáky a neodváží se si pro ně dojít, a ty drzejší si přijdou třeba čtyřikrát, protože něco zazpívají. Řešíme to tak, že nakonec hračky rozdáme všem.

Foto bLeCha

Nadace SYNER podporuje pěstounské rodiny především jinak než tímto milým symbolickým poděkováním...
Eva Syrovátková: Samozřejmě, mezi nadačními žádostmi se často objevují žádosti rodin, které si berou děti do pěstounské péče, a my se jim snažíme vyhovět. Většinou se jedná o potřebné věci jako je nábytek nebo finanční podpora v jejich složité situaci.Funguje to i tak, že vy sami si vytipujete rodinu, které pomůžete?
Eva Syrovátková: Ne, většinou to funguje tak, že lidé se obracejí na nás, a s nástupem GDPR se ty možnosti aktivního vyhledávání lidí majících problémy podstatně zhoršily.

Foto bLeCha
(Iva Urbanová a Eva Syrovátková)

Stává se vám, že rodiny, kterým podoporu poskytnete, vám poděkují i jinak než třeba dopisem?
Eva Syrovátková: Stalo se nám třeba, že jsme byli pozváni na návštěvu a bylo to velmi příjemné navštívit rodinu, které jsme pomohli. Taková setkání jsou příjemná pro nás pro všechny.

Foto bLeCha
(Jana Rychterová umí nejen zpívat písničky, které pobaví i dospělé, ale v první řadě rozumí dětské duši.)

Ve společenských časopisech jsou oblíbené rubriky palec vzhůru, palec dolů. Za co byste dala v oboru nadační činnosti palce vy?
Eva Syrovátková: No tak palec dolů, a pořádný, bych dala právě za tu novou ochranu osobních dat, protože velmi zkomplikovala práci úplně všem. Jak nám, tak žadatelům, kteří nás prosí o pomoc, i organizacím, se kterými spolupracujeme. Papírování převáží nad užitečnou činností. Palec nahoru dávám za děkovné dopisy, které nás potěší, rozesmějí. Těší nás příznivé zprávy od lidí, kterým jsme pomohli, a jsme rádi, že fungujeme, že fungujeme dobře.

Foto bLeCha


Setkání pěstounů je pochopitelně i místem setkávání, kterého se zúčastňují i představitelé různých organizací zabývajících se pomocí dětem bez rodiny a servisem pěstounským rodinám. V jídelně jsme zastihli (stejně jako loni) Hanu Krámskou, koordinátorku Dobré rodiny pro Liberecký kraj.
Foto bLeCha

Organizacím věnujícím se pomoci dětem bez rodin a vyhledávání pěstounů je poměrně hodně. Čím jste výjimeční, na co se specializujete?
Hana Krámská: Výjimeční asi nejsme, doprovázení rodin musí fungovat v celé republice stejně. Ale na rozdíl od jiných organizací působíme celorepublikově, v každém regionu máme pobočku.

Foto bLeCha

Liberecký kraj zahájil v roce 2015 kampaň na získávání pěstounů. Jak se situace za ty tři roky změnila?
Hana Krámská: Já si troufám říci, že pěstounských rodin pořád není tolik, aby všechny děti mohly vyrůstat, jak by potřebovaly. Takže jsme rádi za každého nového zájemce. My se právě zabýváme poradenstvím a poskytováním dalších služeb, takže věřím, že i my přispíváme k tomu, aby pěstounských rodin bylo více.  Je také určitě dobře, že se od letoška upravila odměna pro dlouhodobé pěstouny.

Foto bLeCha

Za co byste dala palec nahoru a naopak palec dolů?
Hana Krámská: Palec nahoru bez diskuse každému, kdo na sebe vezme odpovědnost pěstouna bez ohledu na to, zda na přechodnou dobu nebo dlouhodobě, a bez ohledu na to, stará-li se o jedno dítě, nebo má celou velkou rodinu, jako někteří zde přítomní. A palec dolů bych dala určitě těm křiklounům, kteří dokážou říct, že ústavy jsou lepší nebo že to pěstouni dělají pro peníze.


Na závěr si dovolujeme vám představit pěstouny Jindřišku (druhá zleva) a Igora (zcela vpravo) Tokárovy...
Foto bLeCha

...a alespoň část jejich velmi rozvětvené rodiny.
Foto bLeCha

Paní Tokárová s přehledem manažera, producenta a psychologa v jedné osobě organizuje výdej pohoštění dětem. Igor Tokár tiší nejmladšího člena rodinné výpravy, takže má trochu víc času na pár otázek:

Jak dlouho se věnujete pěstounství?
Igor Tokár: Děláme to již 32 let, teď se pěstounské péči začala věnovat i naše dcera.

Kolik dětí máte?
Igor Tokár: Máme tři vlastní děti a teď momentálně 14 dětí v péči.

V televizi teď běží reklama, na které je pod pojmem rodina prezentován on a ona a pod pojmem velká rodina on, ona, dítě a pes. Váš příběh by byl pro režiséra toho spotu sci-fi. Jak zvládáte péči o tolik dětí?
Igor Tokár: My už to děláme hodně let, tak nám to nepřijde.

Máte vůbec čas na sebe?
Igor Tokár: Ale ano, občas ano, rád rybařím. Kluky to baví taky, tak jdou někdy se mnou.

A co volný čas vašich dětí?
Igor Tokár: Kluci chodí trénovat fotbal, basket a tak dále. Holky hrají třeba florbal. Naše děti jsou sportovci.

Foto bLeCha
(Divadlo Elf)

Přidává se Jindřiška Tokárová a začíná zajímavou informací:

To je teda den, nestíháme, my totiž ráno letíme do Bulharska...

Jak to děláte? To si najímáte charterový let?
Jindřiška Tokárová: No, tak když jedeme na výlet, tak my máme auto a naše dospělé děti mají auta, tak se vejdeme. Ale když jsou prázdniny a je cizina, tak střídáme děti, aby se všechny vystřídaly. Teď máme velkou skupinu, zítra letíme s osmi dětmi ve věku pět až čtrnáct let.

Máte sbaleno?
Jindřiška Tokárová: Děti mají zbaleno, já ne (smích).

Foto bLeCha

Máte čas na sebe?
...následuje dlouhý smích... No, nemám.

Ale manžel chodí na ryby...
To jo, o dovolené byl s dětmi každý den, ale samostatně s kamarádem? Tak loni byl myslím jednou.

Máte také pocit, že si dnes lidé často místo dětí radší pořizují psy a kočky?
Ano, je to pravda, bohužel, to je pravda. To je ošklivý. Je to špatný, lidi strašně pospíchají. A i když mají děti, hned se je snaží šoupnout do jeslí. Ale ono se to vrátí, ony je ty jejich děti jednou šoupnou do domova důchodců.

Váš manžel nám prozradil, že se momentálně staráte o čtrnáct dětí. Kolik dětí jste již vychovali celkově?
Jindřiška Tokárová: Pěstounská rodina jsme od roku 1986. Našich stálých dětí je sedmnáct kluků a sedm dcer a jinak naší rodinou prošlo dalších osmdesát šest dětí. My byli deset let Klokánek, fond ohrožených dětí. Krásné je, že tady mě vítá spousta dětí, které byly u nás, kterým jsme pomohli a dnes mají své rodiny. Našemu nejstaršímu klukovi je 34. A i když je řada našich dětí dávno dospělá a má svůj život, stále se vídáme. Vánoce děláme pro třicet lidí!

A jako úplnou tečku jsme připravili ochutnávku atmosféry vystoupení Jany Rychterové jako 360° video, kterým si můžete myší otáčet dle libosti! (Nezobrazuje-li se vám video na stránce, použijte přímý link: https://youtu.be/I7L24ZR7gvk )


Text a video Mad, foto bLeCha
permice
19. 5. 2019 19:42
V pondělí 20. května v 7:00 bude zahájen prodej permanentních vstupenek na extraligový ročník 2019/2020. Pro novou sezónu přicházejí Bílí Tygři s mnoha novinkami.
 
modus
19. 5. 2019 18:30 Vlastní vývoj a vysoká kvalita je pro českolipského výrobce svítidel MODUS cestou, jak lze porazit čínskou konkurenci zejména u stále populárnějších LED svítidel.
alexandrovci
19. 5. 2019 18:06 Slavný ruský armádní soubor ALEXANDROVCI vystoupí na 17 exkluzivních koncertech v ČR. V pondělí 20. května v 19:00 se představí v Home Credit Areně v Liberci.
knihovna
19. 5. 2019 17:49 V pondělí 20. 5. navštíví libereckou knihovnu právnička a spisovatelka Karolina Francová, autorka libereckých fantasy-románů. Své knihy představí v pořadu Purpurová noc v Liberci.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).