reklama

Sympaticky komorní 2. ročník Memoriálu Jáchyma z Hradce

28. 12. 2018
Různé otužilecké srazy, ať již vánoční nebo novoroční, patří ke koloritu svátků i v našem kraji. Některé se chlubí desítkami účastníků a stovkami diváků, jiné si na publicitu nepotrpí. Memoriál Jáchyma z Hradce patří k těm druhým.
Loni se ze svatoštěpánského koupání na libereckém Lesním koupališti stala předvolební akce ZPL, takže se vytratilo, že autorem nápadu něco takového pořádat je Jiří Bartoloměj Sturz. Spolu se Sdružením historiků ČR, regionální pobočkou Liberec, je zároveň organizátorem této neformální sportovně společenské akce. Bez zajímavosti rovněž není ani to, že letos si zde politici ZPL žádné propagační fotky v plavkách ani videa nepořizovali. Vždyť je po volbách.
26. prosince 2018 jsme před bránu Lesního koupaliště dorazili deset minut před avizovaným začátkem a byli jsme zde mezi prvními, takže se zdálo, že 2. ročník Memoriálu Jáchyma z Hradce žádnou velkou díru do světa neudělá. Ale s desátou hodinou se hlouček zvědavců, ze kterého bylo aktéry těžké vyseparovat, začal rozrůstat. Vezmu-li v úvahu, že bylo pošmourné sváteční dopoledne, tak nakonec byla účast velmi slušná.

Organizátor Jiří B. Sturz dorazil s klíči a brána se... neotevírá. Někteří přítomní začínají obhlížet plot, jako by pátrali, kudy ho bude možno zdolat nejjednoduším způsobem. V okamžiku, kdy již hrozí, že nejodvážnější jedinci předvedou na modrém nářadí sestavu cviků, pan Sturz zjišťuje, v čem je problém: "Teď tu čtu (pozn.: na visačce klíčů) Lesní koupaliště, dolní branka a dolní vjezd." Přemisťujeme se k dolní bráně a dál jde vše jako po másle.
Foto Mad

Kdo ještě neví, že memoriál nese jméno Jáchyma z Hradce nikoliv proto, že byl nejvyšším kancléřem Českého království, rytířem Zlatého rouna a tajným radou císaře Maxmiliána II., ale proto, že se o adventu roku 1565 utopil ve vlnách ledového Dunaje, je s touto skutečností seznámen (blíže například ZDE). Kdyby se muž, který do Čech přivezl renezanci, věnoval otužování, možná by zhroucení mostu přežil. A proč má záštitu nad akcí otužilců Sdružení historiků ČR? Jiří B. Sturz vysvětluje: "V mediální době, kdy je historie zneužívána k politickým a ideovým cílům, chceme poukázat na to, že skutečné poznání historické pravdy, to je, přátelé, většinou, jako když se smočíte v hodně studené vodě a dlouho tam pobydete." A po úvodním historicko filozofickém vnoru končí autor nápadu zimního koupání v Lesním koupališti zcela pragmaticky: "Přátelé, kdyby si to nějaký ze zde přítomných pánů diváků rozmyslel a chtěl si to vyzkoušet, mám tu sebou jedny vyprané trenýrky, chci říci plavky."
Foto Mad

Hlouček nyní čítá něco přes tři desítky lidí. Je na čase si ujasnit, kdo jde do toho. Vzhůru letí devět rukou.
Foto Mad

Paní Eva, morální podpora nejstaršího účastníka (viz. dále), testuje vodu. Je fakt studená, jen se nemůžeme shodnout na hodnotě. Vzhledem k tomu, že na vzdálenějším konci nádrže plave ledový škraloup, lze usuzovat, že půjde o rozmezí mezi kladnou nulou a asi 2°C.
Foto Mad

O první pomoc se stará paní Irena, vyzbrojená dvoulitrovou termoskou svařáku. Přestože vím, že někteří výrobci si svůj recept na dokonalý svařák žárlivě střeží, opatrně vyzvídám, jak je vyrobený tento životabudič. Paní Irena svůj recept ochotně dává v plen: "To koupíte v Německu lahve s hotovým svařákem a doma je ohřejete."
Foto Mad

Paní Hanka, jediná účastnice memoriálu, se otužování věnuje již třicet let a k otužilství přivedla i své děti: "Dnes se mi fakt nechtělo, ale říkala jsem si, že ho (myslí Sturze) v tom přece nenechám. A pak, je to výzva."
Foto Mad

Ač jde o druhý ročník, Jiří Bartoloměj Sturz akci pořádá v Liberci již potřetí. Nultý ročník proběhl na harcovské přehradě a před těmi třemi lety se koupali jen dva otužilci, on a paní Hanka. Jako spoluzakladatelka teď využívá práva vstoupit do vody jako první.
Foto Mad

Foto Mad

Cesta renezančního člověka Jiřího Bartoloměje Sturze k otužování byla velmi zajímavá: "Já sám jsem se začal otužovat od roku 2001, a to tak trochu náhodou, když jsem ve Ferdinandově soutěsce u Dolského mlýna spadl do vody. Zjistil jsem, že to není tak strašný, a v důsledku to je i velmi příjemný. A v zimním čase to je navíc moc pěkná společenská událost, což u mě také hraje velkou roli. V roce 2003 jsem zorganizoval Štědrodenní koupání v Jizeře, ze kterého se postupem času stala obrovská akce. Dnes si již žije vlastním životem a účastní se jí stovky lidí. Když jsem přišel do Liberce, rozhodl jsem se něco takového udělat tady a Lesní koupaliště je pro otužilce velmi vhodné." (Poznámka redakce: O tom, jak velkou akcí byl například letošní 18. ročník Štědrodenního koupání v Jizeře, se můžete přesvědčit například na stránkách města Mladé Boleslavi.)
Foto Mad

Foto Mad

Každý se z ledové vody raduje jinak.
Foto Mad

Zajímavé společenství, mezi hloučkem lidí nabalených jak pumpy pobíhá pár naháčů.
Foto Mad

Devět odvážných, kolik jich přijde na 3. ročník Memoriálu Jáchyma z Hradce?
Foto Mad

Koupačkou zábava zdaleka nekončí!
Foto Mad

Foto Mad

Nejstarším účastníkem 2. ročníku byl osmašedesátiletý pan Arnošt, který přijel až od Turnova. Ačkoliv se otužování věnuje již pět let, co se prosincového koupání ve volné přírodě týče, právě si připíjí ukrajinskou vínovicí na svoji úspěšnou premiéru: "Začal jsem sprchováním, pak jsem doma na zahradě plaval v nekrytém bazénu. Proč to dělám? Vadilo mi do sebe cpát pořád nějaké prášky, když jsem nastydl nebo měl chřipku, a musím říct, že od té doby mám od rýmy a chřipek skoro pokoj." Jeho již výše zmíněná morální podpora paní Eva (vzadu) měla plavky s sebou, ale do vody nevlezla. Že by příště?
Foto Mad

Tak co, nechcete být napřesrok u toho? Pochopitelně nemyslím jako diváci, ale jako aktéři. Když si otužování zapíšete mezi novoroční předsevzetí a od 1. ledna začnete trénovat, podle odborníků máte šanci se již příští Vánoce zařadit po bok drsně působících borců a borkyň třeba právě zde. Potvrzuje mi to i pan Václav, který se otužováním zabývá teprve druhou sezónu: "Není to nic složitého, pro začátek otužování je ideálním základem studená sprcha, ale já, mám-li možnost, tak si radši zaplavu v přírodě. Například minulou zimu jsem si dvakrát týdně skočil do liberecké přehrady. Víte, ten pocit je krásnej."

Text a obraz Mad
jíra
23. 3. 2019 19:25 Josef Jíra, jeden z nejznámějších a nejžádanějších českých malířů, by se letos dožil 90 let. Od 5. dubna je část jeho díla k vidění v Jablonci nad Nisou.
cyklostezka
23. 3. 2019 19:00 Cyklostezka, která se staví s evropskou dotací kolem Nisy v Liberci, bude o milion Kč dražší. Hotová měla být loni, dokončovat se ale bude až letos.
trh
23. 3. 2019 06:17 Farmářské trhy v Turnově se konají každou sobotu dopoledne na náměstí Českého ráje. Letos začínají v sobotu 30. března. Více informací na www.trhyfarmarske.cz.
varhany
23. 3. 2019 06:15 Liberecký kraj přispěje půl milionem korun na obnovu cenných varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Vzácná památka nutně potřebuje renovaci.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).