reklama

Sportem proti domácímu násilí s Hankou Kynychovou

4. 3. 2017
Policie České republiky zvolila netradiční formu prevence proti domácímu násilí a proti násilí páchanému na ženách obecně. Ve spolupráci s cvičitelkou Hankou Kynychovou již druhým rokem pořádá celorepublikové turné, kombinující kondiční cvičení s přednáškami na toto smutné téma.
Sportem proti domácímu násilí s Hankou Kynychovou
Foto a video Mad
Co má "Postava snů", "Pevný zadek" a "Břišní pekáč" společného s násilníky vybíjejícími si své choutky na ženách? Ne, to nejsou názvy nějakých sadistických praktik. Pravda, dají vám pěkně do těla, ale jedině v pozitivním smyslu. Tak se totiž jmenují bloky kondiční gymnastiky pro ženy cvičitelky Hanky Kynychové, které jste si mohli (nebo spíše mohly) zacvičit společně s desítkami dalších žen a případně i mužů během programu vytvořeného společně s Policií České republiky, Bílým kruhem bezpečí, spolkem ROSA a dalšími subjekty, kterým nejsou osudy týraných žen lhostejné. Asi uznáte, že přednášku o problematice domácího násilí zařadí do svého rozvrhu málokdo. Dopoledne naplněné zajímavým cvičením s renomovanou cvičitelkou, to je jiná, zvláště je-li akce zadarmo! Nápad spojit obojí dohromady kombinuje projekt „Zkus to říct“, který je již od roku 2015 finančně podporován z „Programu prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR". O tom, že jde o akci velmi prospěšnou, svědčí jedno alarmující číslo. Jen za minulý rok a pouze v Libereckém kraji bylo soudně vykázáno z domácností na osmdesát násilníků. Přitom jde o příslovečnou špičku ledovce, protože do této statistiky nejsou započítány skutky, které nebyly klsifikovány jako natolik závažné, že by měly vést k vypovězení pachatele z bytu. Jen pro úplnost, akt vykázání z bytu byl do české legislativy zaveden teprve roku 2007.
Liberecký kraj není v rámci republiky nijak výjimečný, na webu PČR se přímo píše: "Každoročně Policie ČR eviduje kolem 1300 případů vykázání agresorů z domácností při incidentech se znaky domácího násilí. Téměř u 700 takovýchto skutků ročně jsou přítomny nezletilé děti, které si pak následky nepříjemných zážitků nesou celý svůj život. Tato problematika je o to závažnější, že se jedná o násilí za zavřenými dveřmi, v soukromí a beze svědků."
Libereckou zastávku turné, putujícího celkem po sedmi městech, hostil přímo Liberecký kraj. Využili jsme příležitosti a cvičení Hanky Kynychové jsme navštívili s kamerou. 

Když Hanku Kynychovou uvidíte, těžko uvěříte, že tato sebevědomá žena kdysi poznala domácí násilí na vlastní kůži. Teď jiným ženám pomáhá bránit se a překonávat traumata s násilím spojená. Ale její aktivity jsou širší. Má vlastní nadační fond věnující se i dětem z dětských domovů.
Foto Mad

Hanka Kynychová byla zcela pohlcena prací a předáváním pozitivní energie...
Foto Mad

...takže jsme si o smyslu akce popovídali s pány od policie:


O tour Hanky Kynychové "Pohyb pomáhá" je mezi ženami velký zájem.
Foto Mad

Ač byl program určený především ženám, kterých dorazilo přes šedesát, muže jsme rovněž objevili. Je pravda, že ženy se na mužích násilí dopouštějí méně často a pakliže ano, volí spíš formy nátlaku psychického. 
Foto Mad

Dětí, které přišly podpořit maminky, bylo dost a cvičily s překvapujícím elánem.
Foto Mad

Hanka Kynychová v zápalu boje. Multimediální sál krajského mrakodrapu má naštěstí lepší vzduchotechniku než leckterá tělocvična, takže cvičení bylo příjemné i po několika desítkách minut.
Foto Mad

Ač se již stalo, že se účastnice kampaně Zkus to říct svěřila přímo na cvičení, hlavním cílem projektu je vytvoření povědomí o možnostech obrany proti násilí skrytému za stěnami domova. Je vysoce pravděpodobné, že žádná z žen na této fotce se s domácím násilím nesetkala a nesetká, ale i kdyby jen jedna měla kamarádku, nebo kamarádku kamarádky, která potřebuje postrčit k tomu, aby o svém problému nemlčela, nebylo dopoledne strávené v krajském mrakodrapu zbytečné. A navíc všichni (všechny) udělali(y) alespoň krůček k postavě svých snů, pevnému zadku a břišnímu pekáči.
Foto Mad


Text Mad, rozhovory Darka
koncert
15. 12. 2018 07:15 Česká Carmen Andrea Kalivodová bude hostem Libereckého adventu. Představí se koncertním recitálem v kostele sv. Antonína Velikého v neděli 16. prosince od 16.00 hodin.
kostel
15. 12. 2018 07:04 Barokní kostel Nalezení sv. Kříže v Liberci čekají další opravy. V příštím roce chce arciděkanství dokončit opravu střechy, v dalším začít s fasádou.
kraj
14. 12. 2018 17:47 V Liberci skončila oprava dvou ze tří přístupových cest z ulice U Nisy k budově krajského úřadu. Oprava dvou lávek za 2,2 mil. měla být hotova v létě.
angio
14. 12. 2018 13:04 Nemocnice v Liberci má novou angiolinku za 16 mil. Kč, kterou využívá i při léčbě mrtvic. Výhodou je nižší radiační zátěž a ulehčí i práci lékařům.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
prosinec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).