reklama

Sportem proti domácímu násilí s Hankou Kynychovou

4. 3. 2017
Policie České republiky zvolila netradiční formu prevence proti domácímu násilí a proti násilí páchanému na ženách obecně. Ve spolupráci s cvičitelkou Hankou Kynychovou již druhým rokem pořádá celorepublikové turné, kombinující kondiční cvičení s přednáškami na toto smutné téma.
Sportem proti domácímu násilí s Hankou Kynychovou
Foto a video Mad
Co má "Postava snů", "Pevný zadek" a "Břišní pekáč" společného s násilníky vybíjejícími si své choutky na ženách? Ne, to nejsou názvy nějakých sadistických praktik. Pravda, dají vám pěkně do těla, ale jedině v pozitivním smyslu. Tak se totiž jmenují bloky kondiční gymnastiky pro ženy cvičitelky Hanky Kynychové, které jste si mohli (nebo spíše mohly) zacvičit společně s desítkami dalších žen a případně i mužů během programu vytvořeného společně s Policií České republiky, Bílým kruhem bezpečí, spolkem ROSA a dalšími subjekty, kterým nejsou osudy týraných žen lhostejné. Asi uznáte, že přednášku o problematice domácího násilí zařadí do svého rozvrhu málokdo. Dopoledne naplněné zajímavým cvičením s renomovanou cvičitelkou, to je jiná, zvláště je-li akce zadarmo! Nápad spojit obojí dohromady kombinuje projekt „Zkus to říct“, který je již od roku 2015 finančně podporován z „Programu prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR". O tom, že jde o akci velmi prospěšnou, svědčí jedno alarmující číslo. Jen za minulý rok a pouze v Libereckém kraji bylo soudně vykázáno z domácností na osmdesát násilníků. Přitom jde o příslovečnou špičku ledovce, protože do této statistiky nejsou započítány skutky, které nebyly klsifikovány jako natolik závažné, že by měly vést k vypovězení pachatele z bytu. Jen pro úplnost, akt vykázání z bytu byl do české legislativy zaveden teprve roku 2007.
Liberecký kraj není v rámci republiky nijak výjimečný, na webu PČR se přímo píše: "Každoročně Policie ČR eviduje kolem 1300 případů vykázání agresorů z domácností při incidentech se znaky domácího násilí. Téměř u 700 takovýchto skutků ročně jsou přítomny nezletilé děti, které si pak následky nepříjemných zážitků nesou celý svůj život. Tato problematika je o to závažnější, že se jedná o násilí za zavřenými dveřmi, v soukromí a beze svědků."
Libereckou zastávku turné, putujícího celkem po sedmi městech, hostil přímo Liberecký kraj. Využili jsme příležitosti a cvičení Hanky Kynychové jsme navštívili s kamerou. 

Když Hanku Kynychovou uvidíte, těžko uvěříte, že tato sebevědomá žena kdysi poznala domácí násilí na vlastní kůži. Teď jiným ženám pomáhá bránit se a překonávat traumata s násilím spojená. Ale její aktivity jsou širší. Má vlastní nadační fond věnující se i dětem z dětských domovů.
Foto Mad

Hanka Kynychová byla zcela pohlcena prací a předáváním pozitivní energie...
Foto Mad

...takže jsme si o smyslu akce popovídali s pány od policie:


O tour Hanky Kynychové "Pohyb pomáhá" je mezi ženami velký zájem.
Foto Mad

Ač byl program určený především ženám, kterých dorazilo přes šedesát, muže jsme rovněž objevili. Je pravda, že ženy se na mužích násilí dopouštějí méně často a pakliže ano, volí spíš formy nátlaku psychického. 
Foto Mad

Dětí, které přišly podpořit maminky, bylo dost a cvičily s překvapujícím elánem.
Foto Mad

Hanka Kynychová v zápalu boje. Multimediální sál krajského mrakodrapu má naštěstí lepší vzduchotechniku než leckterá tělocvična, takže cvičení bylo příjemné i po několika desítkách minut.
Foto Mad

Ač se již stalo, že se účastnice kampaně Zkus to říct svěřila přímo na cvičení, hlavním cílem projektu je vytvoření povědomí o možnostech obrany proti násilí skrytému za stěnami domova. Je vysoce pravděpodobné, že žádná z žen na této fotce se s domácím násilím nesetkala a nesetká, ale i kdyby jen jedna měla kamarádku, nebo kamarádku kamarádky, která potřebuje postrčit k tomu, aby o svém problému nemlčela, nebylo dopoledne strávené v krajském mrakodrapu zbytečné. A navíc všichni (všechny) udělali(y) alespoň krůček k postavě svých snů, pevnému zadku a břišnímu pekáči.
Foto Mad


Text Mad, rozhovory Darka
krev
22. 9. 2018 11:03 Transfuzní stanice v Liberci ročně provede na 15.000 odběrů. Ne u všech krevních skupin má přesto dostatečně velkou zásobu, potřebuje nyní hlavně B-.
školka
22. 9. 2018 06:54 Pachateli, který se snažil vloupat do mateřské školy v Jablonci, se jeho úmysl naštěstí nepodařil. Přesto stačil způsobit škodu na zařízení ve výši 6.000 korun.
děti
22. 9. 2018 06:50 V sobotu 22. září od 12:30 budou mít všechny děti bez rozdílu dovednosti bruslení jedinečnou možnost vyzkoušet si zdarma, jaké to je být hokejistou. Více ZDE.
demolice
21. 9. 2018 17:18 Liberec chystá demolici staticky narušeného domu v Americké ulici, u křižovatky s Uralskou a Kubelíkovou. Ustoupit má výstavbě kruhové křižovatky.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
září
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).