reklama

Slavnostní akt na hranici v Srbské otevřel nejen silnici, ale zahájil i zimu

24. 10. 2018
OBSAHUJE VIDEO! V rámci dosud největšího česko-polského příhraničního projektu s atraktivním názvem "Od zámku Frýdlant k zámku Czocha" bylo na Frýdlantsku a v polském dolnoslezském okrese Jelení Hora zrekonstruováno celkem 65 km silnic. V úterý bylo vítězné tažení za lepší silnice slavnostně završeno otevřením úseku Dolní Řasnice - státní hranice.
O zakončení české části projektu financovaného z valné části Evropskou unií jsme vás již informovali ZDE a během prací jsme přinesli obrazovou reportáž například o Kočárové aleji. Na polské straně práce skončí za měsíc. Na území Libereckého kraje bylo zrevitalizováno 23,5 km silnic za bezmála 208 milionů korun. Devět desetin nákladů pokryla evropská dotace.  Smlouvy se zhotoviteli byly podepsány v prosinci roku 2016 a stavební práce byly zahájeny na jaře roku 2017. Již před tím byla po diskusi s obyvateli vykácená nevyhovující vegetace, viz. například naše obrazová reportáž o poslední symbolické jízdě Kočárovou alejí. S tím souvisí závazek Libereckého kraje vysázet 1 500 nových stromů, což je akce, která bude probíhat ještě napřesrok.
Jedním z cílů projektu je zatraktivnění této části česko-polského příhraničí. Obě strany si od nových silnic slibují zvýšení cestovního ruchu. V tomto ohledu bylo místo konání akce zvoleno přímo geniálně. Zatím málo frekventovaný hraniční přechod Srbská / Miloszów (MAPA) by byl dobrou kulisou pro natáčení filmů z konce světa. Kdo ví, kam hollywoodské štáby zamíří příště, až se projedou po nových silnicích, Liberec potřebuje odlehčit!

Přechod vypadá spíš jako vstup do postapokalyptických filmových kulis než jako hranice mezi dvěma vyspělými státy. Je tu například bouda, připomínající prodejnu jen nápisy lákajícími v polštině na vše určitě nejlevnější a určitě originální. Ukrývá prodavačku, která okamžitě vybíhá, když pořizuji tuto zpravodajskou fotografii, a vehementně mi zakazuje další práci.
Foto Mad

Opodál stojí Hospůdka u Švejka (proč u Švejka?), vzpomínající na lepší časy. Je tu i pár dalších rozpadajích se budov. Naproti přes potok svítí zbrusu nové piknikové místo, zřejmě již čekající na nové jarní turisty.
Foto Mad

Ale vraťme se k silnici. Nejlepší bude, když se po ní nejprve projedeme alespoň ve videu. (Nezobrazuje-li se vám video zde použijte https://youtu.be/tnHmju0olNA)


Práce na úseku silnice III/2918 a silnice III/2915 Dolní Řasnice – Srbská – státní hranice byla odvedena na první pohled kvalitně. Podle této fotky by se mohlo zdát, že stačilo natáhnout nový asfaltový koberec.
Foto Mad

Omyl, stavaři museli řešit řadu poměrně složitých situací. Silnice například vede podél několika toků, které hrozí povodněmi. Něco přes deset kilometrů dlouhý úsek má šest mostů ještě víc propustků a sedm opěrných zdí. Přišel na 26 milionů korun.
Foto Mad

Foto Mad

Škoda, že Česko nemá dopravní značku pro oslavu. Pravda, oslava otevření silnice je pro mnohé zúčastněné vlastně práce, a když se koná na té silnici, tak přece jde o práci na silnici!
Foto Mad

Jeden jízdní pruh zabral připíjecí stan. Za daného počasí řešení víc než praktické.
Foto Mad

Kdyby organizátoři mysleli koncepčněji a stan posunuli o pár metrů, mohlo se nealkoholickým sektem připíjet přímo na hraniční čáře, která prochází silnicí.  
Foto Mad

Přijíždí hejtman a ihned poznává, že řečnit při nulové pocitové teplotě jen v saku a rozhalence není dobré řešení.
Foto Mad

Otázka tělesného komfortu je rychle vyřešena. Přijel i hejtmanův náměstek Marek Pieter, Ing. Jan Růžička, ředitel Krajské správy silnic Libereckého kraje a za realizační firmu dorazil Ing. Jaroslav Bílek, ředitel STRABAG a.s. oblast Liberec.
Foto Mad

Hosté se odebírají na místo střihu. Páska se překvapivě nebude stříhat na hranici, ale u pomníku projektu "Od zámku Frýdlant k zámku Czocha".
Foto Mad

Foto Mad

Pánové jsou dobře naladěni...
Foto Mad

...takže projevy budou celkem stručné a celkem neformální.
Foto Mad

Martin Půta je vyzván, aby pronesl svoji řeč. Než začne, impulzivně se vrhá k Agnieszke Zakęśové (v kšiltovce), ředitelce Úřadu maršálka Dolnoslezského vojvodství, a na cosi se jí ptá. Pak vysvětluje, že se musel zeptat, jak dopadly regionální volby v Polsku, a spokojeně konstatuje, že dobře. To vysvětluje nepřítomnost maršálka Dolnoslezského vojvodství Cezarya Przybylskiho, který má velký podíl na dotažení projektu do zdárného konce, ale přijet nemohl, protože vyjednává koalici.
Foto Mad

Plynulost projevů naruší pár čekajících vozidel. Uvolnění cesty je využito k potlesku pro první symbolicky projíždějící auto.
Foto Mad

Kdysi jsem si myslel, že stříhání pásek je nudnou formalitou. Omyl, za dobu, co píši společenskou rubriku, jsem měl tu čest zdokumentovat řadu přestřižení kuriozních, až bizarních. Do této sbírky patří i stříhání v Srbské a bude pěknou tečkou nejen za povedeným projektem, ale i za obrazovou reportáží. Bylo zajímavé hned z několika důvodů. Například se sešlo tolik nůžek, že teoreticky se aktu mohli chopit i diváci, k čemuž koneckonců hejtman Půta přítomné vyzýval.
Foto Mad

Páska byla natažená operativně, protože po silnici se již jezdilo. Málokdy se rovněž stane, že se střihači nemůžou domluvit, kam střihnout.
Foto Mad

Ještěže ceremoniál urychlil sílící vítr a déšť, takže někdo má loga dvakrát, ale přestřiženo! Ve stejný okamžik mohutně zafoukal vítr a Jizerky nám připily ledovým deštěm. Kdyby měla paní Zima logo, na té pásce by se dobře vyjímalo.
Foto Mad


Text a foto Mad
lemberk
25. 4. 2019 16:46

Ve svátek 1. 5. zámek Lemberk zpřístupní středověkou věž. Odměnou za výstup na věž je úchvatná vyhlídka po okolí zámku. Věž bude otevřena po celý den od 9.00 do 16.00 hodin.

mml
25. 4. 2019 15:31 Jednomyslně, všemi 35 hlasy přítomných, schválilo liberecké zastupitelstvo podporu Olympiádě dětí a mládeže, kterou v červnu pořádá Liberecký kraj s rozpočtem 35 mil.
kuželky
25. 4. 2019 14:54 Turnaj seniorů tří měst v kuželkách o pohár Kontaktu, který se uskuteční v pátek 26. 4. od 9.00 do 15.00 hodin v liberecké Home Credit Aréně. Utkají se Liberec, Jablonec a Frýdlant.
ameriky sychrov
25. 4. 2019 14:02

Setkání amerických automobilových veteránů se 27. dubna opět odehraje na Sychrově. Jde o soutěž elegance – setkání fanoušků a členů klubu 1st Veteran US Car Praha. Za podívání se platí 50 Kč

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).