reklama

Plus Minus, Pneuma a No Fear, trojitý ponor do umění v libereckých Lázních

30. 9. 2018
Ze tří nových expozic Oblastní galerie Liberec je nejrozsáhlejší výstava Plus Minus, přehlídka současného slovenského umění prostřednictvím děl ze sbírek Galérie mesta Bratislavy (GMB). Pneuma a No Fear jsou "jen" dvě umělecké instalace, ale jejich poselství je mimořádně silné.
Výstava Plus Minus je pojatá opravdu velkoryse, sedm desítek děl od čtyřiceti osmi autorů zabírá nejen Podbazénovou halu, ale i Grafický kabinet. Lázně se touto expozicí připojují svérázným způsobem k Roku republiky, protože díla zde vystavená jsou reprezentativní přehlídkou směřování slovenského umění od roku 1993, tedy od rozdělení Československa až dodnes.
Proč je tato výstava zařazená mezi akce připomínající naše osmičková výročí, vysvětluje paní Štěpanovičová: "Slovenské výtvarné umění je v současnosti nesmírně zajímavé a bohaté. Tato bohatost by nebyla bez roku 1918 a vzniku Československé republiky. Řada slovenských tvůrců tehdy využila možnosti studovat a sbírat zkušenosti v Praze a vytvářet tam slovenské moderní umění." (Poznámka: První Vysoká škola výtvarných umění byla na Slovensku založena až roku 1949.)

Spolupráce mezi GMB a OGL se datuje již od roku 2011. Výsledkem je tato zatím největší výstava slovenského umění v Česku, která představuje široké spektrum umělců a především forem uměleckého vyjádření. Jediné, co zde nehledejte, jsou nějaká "slovenská špecifiká", pakliže za "špecifikum" nepovažujete nadhled do budoucna a odpoutání se od národní otázky. Oni zde vlastně ani nevystavují jen Slováci, ale třeba Maďaři a umělci pracující v zahraničí nebo cizinci tvořící na Slovensku. Ostatně to mi potvrzuje i kurátorka Zuzana Štěpanovičová, když jako jeden z hlavních rysů současného slovenského umění uvádí mezinárodní nadhled.

Vlastně jediným exponátem, o kterém by se dalo s trochou nadsázky hovořit, že reflektuje národní notu, je Hlavní hřeben Vysokých Tater Štefana Papča.
Foto Mad

Kurátorky výstavy Zuzana Štěpanovičová a Zsófia Kiss-Szemán a Ivan Jančár, ředitel Galérie mesta Bratislavy.
Foto Mad

Ivan Jančár je upřímný: "I pro mě to byl zvláštní pocit vidět v Lázních poprvé pohromadě naše sbírky, vždycky jsme vystavovali na určité téma, ale nikdy celkový průřez naší akviziční činností za 25 let." V čele výstavy vás vítá triptych Fraktály Daniela Fišera. Není náhodou, že jeho ateliér se jmenoval Plus Minus 21. Pruty v popředí tvoří kinetické dílo Ulička od Ilony Németh.
Foto Mad

Výrazným znakem výstavy je opravdu široká škála vyjadřovacích prostředků od klasické malby přes různé 3D techniky až po kinetické a světelné umění a videoart. (Na dvou fotkách níže je ručně vyšívaný obraz Bez omezení Vlasty Žákové a 3D dílo Jozefa Bajuse Summer Reading.)
Foto Mad

Foto Mad

Práce mladých výtvarníků, které ve své době galerie nakoupila řádově za tisíce korun, mají dnes hodnotu několika milionů a v této strategii (nákupu děl mladých umělců) GMB pokračuje. Ivan Jančár k tomu dodává: "Jsem rád, že jsme měli dobrý nos, a myslím, že ho máme stále, je totiž naší povinností mapovat vycházející talenty." Jedním z exponátů, které by dnes galerie nebyla schopná zaplatit, je například Sytá knihovna Romana Ondáka, v zahraničí dnes asi nejznámějšího slovenského umělce.
Foto Mad

Ašot Haas Plus (vpravo) a Minus (vlevo). Nicméně název výstavy připomíná nejen toto dílo, ale symbolizuje především rozdělení Československa, mělo to své mínusy i plusy, že něco se přetrhlo a něco nového vzniklo.
Foto Mad

Součástí doprovodného programu budou nejen komentované prohlídky, ale i tvůrčí dílny pro děti i pro dospělé a dva koncerty, program najdete ZDE.  Na co se můžou těšit děti a školáci, naznačuje Petra Škachová, galerijní edukátorka: "Vždycky to bude taková ochutnávka, ale vzhledem k širokému spektru technik výtvarného projevu budou mít žáci a děti možnost reflektovat jednotlivá díla. Bude to hodně experimentální, děti a žáci škol si budou moci vyzkoušet, věci na které si běžně nesáhnou. To, že děti něco tvoří, pracují ve skupině a vzájemně komunikují, to je nejlepší způsob, jak je podvědomě naučit vnímat současné umění, chovat se mezi uměleckými exponáty."

Závěrem považuji za důležité zmínit, že vizuál výstavy skvěle zpracoval nikoliv Slovák, ale Čech a to Liberečák Roman Karpaš.
Foto Mad


Chodby nad Podbazénovým sálem (Galerie 1PP) zabydlela instalace Pneuma Pneuma fotografky Miroslavy Večeřové a malíře Pavla Příkaského. Kurátorem je Viktor Čech.

Společné dílo přijeli představit Pavel Příkaský (vlevo) a Viktor Čech. Zatímco na Plus Minus můžete přijít nepřipraveni a prostě se "jen" dívat, pro pochopení této expozice je dobré si nejprve přečíst doprovodný text. Současná kultura těla je charakterizovaná kultem péče, ať již se jedná o sportovní, terapeutický nebo obecně zdravotní přístup k tělu. Divákovi je předkládán idealizovaný obraz síly, zdraví, uvolnění, svěžesti a energie, slibující naplnění vizí projekcí diváka do těchto lákavých předobrazů. Bezchybná elegance a čistota maskuje naši skutečnou tělesnost. Miroslava Večeřová a Pavel Příkaský nás zvou na sondu do našeho vnitřního světa těla plného orgánů, tkání, tekutin a metabolických procesů
Foto Mad

Galerie 1PP nabízí pohledy na slovenskou expozici z ptačí perspektivy zarámované do exkurze zažívacím traktem. Někde jsem četl, že tenké střevo měří sedmnáct metrů a plíce mají plochu fotbalového hřiště, takže z tohoto úhlu pohledu je chodba Galerie 1PP pro expozici Pneuma ideálním prostorem pro představení našeho já jako živoucího procesu, proměňujícího látky, neustále přijímajícího i vyměšujícího. Do naší smrti neukončený pohyb prochází celou naší hmotou a spojuje myšlenku, nádech i trávení v jedno.
Foto Mad

Dvojice se ve svých společných projektech pohybuje na průniku mezi vztahem lidského těla, materiálů a jejich obrazové reprezentace. Vedou dialog mezi tělem, jeho biologií i péčí o něj, spojenou s jeho klasickým ideálem.
Foto Mad

Modré vize Pavla Příkaského namalované přímo na stěny Galerie 1PP žijí v symbioze s videoartem Miroslavy Večeřové. Obsahem projekce jsou nejen mikroskopické struktury našich orgánů, ale například scéna, kdy modrou linkou pomalovaná baletka tančí u tunelu magnetické rezonance.
Foto Mad

Komentované prohlídky budou 18. 10. 2018 v 10:30 a 17:00 hodin.


Další z řady ukázek prací loňských finalistů ceny Jindřicha Chalupeckého je Intervence #12 Dominika Gajarského, nesoucí název No Fear (Žádnej strach!).

Autor se systematicky věnuje pochopení lidských pocitů strachu z neznámého a nového, přesněji řečeno zkoumá exotismus. Kurátorka výstavy Tereza Jindrová vysvětluje: "V řeči dospívajících je označení exot běžné i u nás. Exot, tedy někdo, kdo je divný, výstřední, podivínský, nebo prostě stručně řečeno nějak jiný, budí pozornost, pobouření, zavrhování. Je paradoxní, že i ve společnostech, které vyznávají západní, moderní hodnoty jedinečnosti a originality, panuje zároveň velká míra nesnášenlivosti vůči jinakosti. Můžete vyčnívat třeba v showbyznysu, podnikání, vědě nebo sportu, a to především díky svému talentu, píli nebo i bezostyšnosti, ale odlišnost, pokud jde o nějaký handicap, sexuální orientaci nebo třeba alternativní způsob života, zpravidla není obecně žádoucí a vede k vyčleňování.“
V Lázních Dominik Gajarský pracuje s exotismem subkultury tzv. gotiků, jejichž vzezření je možná pro „slušné lidi“ poněkud zneklidňující, ale ve skutečnosti jde o subkulturu, která nepředstavuje žádné veřejné nebezpečí. Zduplikovaný portrét gótky symbolizuje proces, kdy se jinakost stává normou.
Foto Mad

Svůj pocit z bizarní instalace si můžete obohatit zvukovou složkou skrývající se za QR kódem u vstupu do sálu.
Komentovaná prohlídka s autorem a Terezou Jindrovou se koná 25. 10. 2018 v 17:00.
Foto MadText a foto Mad
permice
19. 5. 2019 19:42
V pondělí 20. května v 7:00 bude zahájen prodej permanentních vstupenek na extraligový ročník 2019/2020. Pro novou sezónu přicházejí Bílí Tygři s mnoha novinkami.
 
modus
19. 5. 2019 18:30 Vlastní vývoj a vysoká kvalita je pro českolipského výrobce svítidel MODUS cestou, jak lze porazit čínskou konkurenci zejména u stále populárnějších LED svítidel.
alexandrovci
19. 5. 2019 18:06 Slavný ruský armádní soubor ALEXANDROVCI vystoupí na 17 exkluzivních koncertech v ČR. V pondělí 20. května v 19:00 se představí v Home Credit Areně v Liberci.
knihovna
19. 5. 2019 17:49 V pondělí 20. 5. navštíví libereckou knihovnu právnička a spisovatelka Karolina Francová, autorka libereckých fantasy-románů. Své knihy představí v pořadu Purpurová noc v Liberci.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).