reklama

Nová Malá výstavní síň Liberec je opravdu malá, ale na dobré adrese

2. 7. 2018
Liberec, páté největší město v republice, má po delší pauze opět vlastní výstavní síň. Shoda názvu s prostorovými dispozicemi je ale víceméně náhodná. Nová galerie se totiž hlásí k odkazu legendární Malé výstavní síně, která bývala v Domě klavírů na rohu Husovy ulice a Šaldova náměstí.
Proč by vlastně město mělo mít vlastní výstavní síň? Ivan Langr, náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu, vidí dva symbolické významy: "Páté největší město Česka nemělo pět let vlastní galerii. Oblastní galerie má úplně jiný formát a chyběl tu prostor pro menší výstavy. Jsem rád, že se nám jej povedlo sehnat na tak skvělém místě, jako je toto. A tím druhým symbolem je, že pokračujeme v tradici Malé výstavní síně. Pan Čtveráček (vůdčí osobnost bývalé Malé výstavní síně) tomu nebyl zpočátku moc nakloněný, protože ta Malá výstavní síň měla nějaký charakter, vznikla v nějaké době. Ale nakonec se nám jej podařilo přesvědčit, že v tom názvu a částečně i v té dramaturgii můžeme pokračovat. Slibuji si, že přineseme Liberečákům další kus umění různého druhu."

Poté, co město předalo galerii U rytíře, vznikla v šíři nabídky kulturních služeb díra, kterou se poměrně dlouho nedařilo zacelit. Příležitost se naskytla letos v lednu, kdy se uvolnily prostory přímo naproti radnici. Rada města schválila smluvní podmínky o pronájmu 6. února a následně začaly práce na úpravě prostor.
Zásluhu na tom, že se novou Malou výstavní síň povedlo do konce pololetí otevřít, má zásluhu víc lidí, na slavnostní vernisáži byla vyzdvihnuta alespoň dvě jména, Davida Pastvy, vedoucího odboru cestovního ruchu, kultury a sportu, a jeho kolegy Jaromíra Kvasničky. Tento odbor síň rovněž řídí. Bude si najímat kurátory na jednotlivé projekty. O dramaturgii bude rozhodovat komise zhruba čtyř lidí. Ambicí je pořádat 6 až 8 výstav do roka.
Foto Mad

Slavnostní zahájení, z leva do prava stojí: Jitka Mrázková, kurátorka první výstavy, Ivan Langr, náměstek primátora, architekt Miroslav Masák, fotograf Jiří Jiroutek a houslista Petr Štainer-Sandro.
Foto Mad

Premiérová výstava nové Malé výstavní síně nese název Od Ještědu k Ještědu 50-45-40, přičemž časová osa 50, 45, 40 připomíná půl století založení ateliéru SIAL, 45. výročí otevření hotelu Ještěd, které mimochodem připadá již na příští pondělí, a konečně 40. výročí otevření obchodního centra Ještěd. Ke spolupráci kurátorka Mrázková vyzvala liberecké fotografy Karla Čtveráčka, Jiřího Jiroutka a sprejera, fotografa a malíře SAONA. Ještě se sluší dodat, že vizuální koncepce výstavy je dílem Michala Čtveráčka (výborná práce!) a doprovodné video sestavil Karel Čtveráček junior.

Architekt a politik, pánové, u kterých by jeden čekal, že přestřihávání pásek je pro ně rutinou. Nikoliv!
Foto Mad

Ano, takto, sice za páskou, ale čelem k přítomným, to bude lepší! Architekt Miroslav Masák byl spoluzakladatelem Sdružení inženýrů a architektů v Liberci (SIAL) a autorem nápadu i realizace unikátní Školky - samostatného ateliéru čerstvých absolventů architektury.
Foto Mad

Proskleným čelem síně je krásně vidět radnici. Prostory mají téměř 100 m2. Vlastní galerie je pochopitelně menší.
Foto Mad

Proslovy rozředil skvělou hudební vložkou Petr Štainer-Sandro, mimo jiné houslista Divadla FX.Šaldy Liberec a symfonického orchestru Národního divadla. Měli jsme štěstí, protože pan Sandro létá po celém světě.
Foto Mad

Jitka Mrázková (zcela vlevo) má ambice být i kurátorkou některých dalších výstav: "Mám už nějaké mladé výtvarníky v merku, abych tak řekla, ale ty plány se teprve vyvíjí." V souvislosti s produkcí výstav zatím padá ještě jméno Jany Bernartové, která v Liberci již organizuje Art Week. Uvidíme, další výstava bude v říjnu. Až tato 6. září skončí, vtrhne na náměstí hollywoodská produkce a filmaři výstavní cyklus naruší.
Foto Mad

Na vernisáži Jitka Mrázková několikrát zopakovala, že "Cílem výstavy není zdokumentovat historii liberecké architektury, ale připomenout tyto historické mezníky a stavby trochu jinou, spíše pocitovou formou". No a s tím mám problém. Té atmosféry, té dojmologie, je na výstavě jako šafránu. Především to platí o velkoplošných fotografiích dnes již neexistujícího obchodního centra Ještěd. Fotky jsou technicky bezchybné, ale studené, proklamovaná atmosféra chybí. Trochu šokující je, že takovéto skvělé, ne zcela notoricky známé pocitové fotky oba autoři v šuplíku mají. Stačí například navštívit web Jiřího Jiroutka. Fotografiím hotelu Ještěd pohled za zrcadlo nechybí, ale prezentované fotografie jsou většinou známé, mnohokrát publikované. Příležitost odhalit zákoutí návštěvníkovi skrytá byla promarněna. Kdo si chce zavzpomínat, pokochat se, dosáhne lepšího efektu zadáním vhodných klíčových slov do googlu. Vypadne plno krásných i drsných subjektivních obrazových výpovědí.
Foto Mad

Vpád sprejera, fotografa a malíře SAONA do velkoplošné fotografie Jiřího Jiroutka představuje vítané oživení ztuhlé výstavy.
Foto Mad

Pro výstavu bylo vytvořeno video věnované oběma Ještědům. Autorem je Karel Čtveráček jr. Vlastně jde spíš o prezentaci fotografií, živé jsou hlavně záběry z bourání obchodního centra Ještěd. Závěr této první části je mimochodem střihově poněkud divoký a nekoncepční. Druhá část patří logicky vysílači a hotelu Ještěd. Video potvrzuje slova Jitky Mrázkové o tom, že výstava vznikla prakticky během měsíce. Až na syrové záběry z bourání obchoďáku totiž video nepřináší divákovi nic nového.
Foto Mad

Do budoucna se předpokládá, že MVS^L získá větší prostory po rekonstrukci Liebiegova paláce (bývalé sídlo OGL), ale to bude až někdy po roce 2020. Spěchat netřeba, metry čtvereční nejsou vše, městská galerie je na zatraceně dobré adrese. Povedené jsou i webové stránky www.mvs-liberec.cz, na které překvapivě (v době psaní tohoto článku) neodkazuje městský web.
Ve výkladní skříni se symbolicky zrcadlí radnice a dění na náměstí. Na to, zda vnitřek bude zrcadlem současného progresivního (nad)regionálního umění, si budeme muset ještě pár měsíců počkat. První, sice rozpačitý, nicméně velmi důležitý krok byl ale učiněn.
Foto Mad

Text a foto Mad
vazby
23. 4. 2019 07:31 Muzeum v Turnově do 9. června vystavuje knižní vazby od Jiřího Plátka. Ozdobily knihy od Ivana Olbrachta, Jaroslava Seiferta, Miroslava Horníčka, Josefa Lady a dalších.
tramvaj
23. 4. 2019 07:04 DPMLJ dnes ráno zahájila výluku na tramvajové trati z centra do Lidových sadů. Až do 31. května zde budou jezdit autobusy. Trať se významnější opravy dočkala naposledy roku 1992.
hospic
23. 4. 2019 06:34 Liberečtí zastupitelé mají rozhodnout o poskytnutí dotace ve výši 479 425 Kč pro Hospic sv. Zdislavy. Peníze půjdou na úhradu části nákladů vzniklých při provozu lůžkového hospice v roce 2019.
vítr
22. 4. 2019 17:42 Česko v úterý zasáhne silný vítr, který bude v nárazech dosahovat až 70 km/h. Foukat bude až do noci na středu, kdy by měl vítr pomalu slábnout. Výstraha platí i pro Liberecký kraj.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).