reklama

Lyžníci 2018, závod, ve kterém není důležité vyhrát, ale účastnit se

20. 2. 2018
Dopingové testy se neprováděly, zato byl povinný dobový kostým. Závod, který se již tradičně konal minulou sobotu ve Smržovce, se totiž jezdí na prkýnkách našich pradědů a prababiček. Větší váhu než dosažené časy a skočené metry má umělecký dojem, nápad a vtipné provedení.
Závodů v lyžování takzvaně po staru se v našem kraji koná hned několik, vždyť i prolog Jizerské 50 obstarali dobově odění běžkaři. Sympatické je, že v žádném případě nejde o nějakou pomíjivou módní vlnu. Například Lyžníci, o kterých bude řeč, se konali již po třiadvacáté.
Stylově odění lyžníci přijíždějí nikoliv s koňskými povozy, ale v moderních plechovkách a my jdeme zjišťovat, jak to je s přípravou na takovéto závody. Manželé Kubínovi nám prozrazují, že odznaky, které vidíme na mnohých účastnících, nejsou nějaké metály, ale ceny za různá vítězství v různých kategoriích, z nichž některé byly vymyšlené až v průběhu závodu. Kreativitě se meze nekladou. "Tady se nejede na výhru, ale na design, na partu, aby člověk dojel dolů a tak." Marek Hotovec, starosta Smržovky a spoluorganizátor akce, to upřesňuje tak, že kromě základních kategorií mají závody i neméně důležité kategorie další, jako například o nejmladšího, nejstaršího, nejvzdálenějšího účastníka, o nejhezčí rodinku a o nejlepší oděv lyžníka. A pak jsou i kategorie docela speciální, ze kterých jde trochu hrůza, například první krev na svahu, první zlomená lyže, první zlomenina... Starosta to uvádí na pravou míru: "Vždycky když někdo udělá něco netradičního, tak máme snahu to vyhlásit."

Ostatně, jak to s těmi závody je, vám Marek Hotovec řekne v našem souhrnném videu, které obsahuje i ukázky řady skvělých sportovních výkonů (má celkem 18 minut). Můžeme vám zaručit, že letos žádná krev, která by stála za ocenění, netekla. Neotevře-li se vám video, zvolte tento ODKAZ.


A jak se lyžníci připravují? Například Pavla Tomsová se připravuje celý rok: "Každý den jsem se těšila. Na takovou akci se připravujete těšením se!" Ale nezanedbávala ani letní přípravu: "Tak moji letní fyzičku prověřil Prasolopet, červnové závody kolem jablonecké přehrady na běžkách v kompletní zimní výbavě." Martin Dumek, majitel jedněch z nejstarších lyží na svahu, svoji letní přípravu charakterizuje takto: "Přes léto spíš chodíme na akce takovéhoto typu. Je to chození." Pavel Kraus je na Lyžnících poprvé, ale pravidelně jezdí na retroběh na Orle, což je podobný závod pro běžkaře konaný v nedalekém Polsku. Svoje šance vidí tak na páté místo, trénoval na běžkách, ale za nepovolený trénink toto moderní nářadí nepovažuje: "To se srovná, já mažu svíčkama ze stromečku a to se srovná."

Marek Hotovec, starosta Smržovky, jde ve stavbě trati příkladem.
Foto Mad

Vyrážíme na dosud panenské místo konání. Závody se většinou konají ve smržovském volnočasovém areálu Kedr. Ten letos bohužel nemá dost sněhu, a tak vypomohl lyžařský areál Filip (MAPA), který možná znáte jako dějiště otevřeného závodu na přírodní sáňkařské dráze, viz. naše loňská reportáž.
Foto Mad

Lyžníci přicházejí, velmi často přijíždějí celé rodiny, účastní se i parta z Polska.
Foto Mad

Pokus o tablo.
Foto Mad


První disciplína - paralelní slalom

Styly i výbava borců jsou velmi různé.
Foto Mad

Foto Mad

Metoda, jak dosáhnout cíle, rovněž.
Foto Mad

Během celého odpoledne jsme naštěstí zaznamenali jen úrazy a zlomeniny výstroje.
Foto Mad

Ženy se ze svahu vrhají stejně zarputile jako muži, ale na rozdíl od nich nikoliv po hlavě, ale s grácií. Slalomové tyčky se přitom s nikým nemazlí. Jestli se vám zdá, že jde o kůly, máte pravdu, jsou to kůly!
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad


Druhá disciplína - paralelní sjezd a výšlap zpět nahoru (v domácí rokli sjezd na dojezd do protisvahu, od roku 2016 sjezd s výběhem)


Foto Mad

Mirek Dušín by řekl, že to je nečestné a nesportovní, porota v pozadí možná dospěje k jinému názoru. Například, že jde o inovativní prvek k dosažení vítězného cíle!
Foto Mad

Divili byste se, jak se pánové během výšlapu zapotili!
Foto Mad

A nejen pánové.
Foto Mad


Třetí - královská disciplína - hupskoklet


Viděli jsme skoky opravdu stylové, takto například skáče pan starosta...
Foto Mad

...a viděli jsme i skoky dost bizarní. Těch bylo více :-)
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Nééé, já si to rozmyslel!!!
Foto Mad

Některé dojezdy byly super zvládnuté.
Foto Mad

Jiné nikoliv... a těch bylo, k potěšení krvelačných diváků, opět více.
Foto Mad

Dětská kategorie na Lyžnících vyhlášená není, protože recesistické závody na starých prkýnkách přeci jen nejsou dokonale bezpečné, ale pořadatelé nebrání rodičům, aby přihlásili své děti, pakliže si je pohlídají. Honza a Ota Kubínovi jsou staří mazáci. Otovi je jedno, jak skončí, zato Honza chce stát na bedně. A prckové si vůbec nevedli špatně a bylo vidět, že umí lyžovat lépe než leckterý dospělý!
Foto Mad

Ženy a dívky se nenechaly zahanbit ani na můstku.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Ženy dokázaly, že i padat lze s velkou grácií. Hlavně si nenabrat do kabelky sníh!
Foto Mad

Na závěr bych dodal jen tolik, že odpoledne skvěle moderoval Vladimír Kahánek. Kde Smržovka bere tolik vtipných chlápků? A malá poznámka, opravdu není možné každého zároveň fotografovat a natáčet, takže jestli vám nestačilo osmnáct minut úvodního videa ani tato obrazová reportáž, galerie téměř sedmdesáti fotek je ZDE. Třeba sebe nebo své kamarády naleznete tam.

Text a obraz Mad, rozhovory Darka
busy
26. 3. 2019 18:13 Liberecký kraj zvýší úpisem nových akcií svou majetkovou účast v dopravní společnosti ČSAD Liberec, kde loni na podzim získala krajská společnost Autobusy LK majoritní podíl.
andersen
26. 3. 2019 16:56

Do projektu Noc s Andersenem se 2. dubna zapojí KVK v Liberci a její pobočky Kunratická, Vesec a Machnín. Knihovna ve Svijanech akci spojila s vítáním jara. 

zzs
26. 3. 2019 14:32

Nová výjezdová základna ZZS v Rokytnici nad Jizerou se začne stavět v dubnu, nebude-li sníh. Předpokládaná hodnota činí 15.825.002 korun včetně DPH. Hotovo má být v srpnu roku 2020.

 

kraj zastup
26. 3. 2019 14:09 O týden dříve, už 23. dubna, se uskuteční následující jednání krajského zastupitelstva. Jedná se o úterý po velikonočních svátcích. Na březnovém jednání zastupitelů to oznámil hejtman.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).