reklama

Liberecký kulturní počin roku (konečně) získává na reputaci

26. 2. 2019
Liberecký kulturní počin roku vznikl v roce 2016. Nápad to byl dobrý, jen veřejnost se do posílání tipů vůbec nehrnula. Napoprvé se sešlo 18 návrhů, o rok později se tristní situace opakovala s tím, že dorazilo o jednu nominaci více a spektrum bylo trochu pestřejší. Letos se kulturní veřejnost konečně trochu probrala, na radnici dorazilo kolem 35 tipů a po odečtení duplicit zbylo 29 nominovaných akcí.
Autorem nápadu je Ivan Langr, v předchozím i tomto volebním období náměstek primátora (tentokrát konkrétně pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch). Princip ankety je jednoduchý. Písemně nebo do webového formuláře nanominujete svůj tip na kulturní počin, který splňuje následující kritéria. Za prvé se akce odehrála nebo probíhá v daném roce, za druhé akce proběhla před tím, než jste ji nominovali :-) a konečně za třetí a nejdůležitější, akci považujete podle svého nejlepšího svědomí za liberecký kulturní počin roku. Z takto získaných nominací odborná porota vybere oceněné aktivity.
O prvním ročníku, který vyhrála Německo-česká výstava 1906/2016, společný projekt Oblastní galerie Liberec – Lázně a Severočeského muzea v Liberci, jsme publikovali rozsáhlou obrazovou reportáž. Loni si 20 000 Kč za vítězství odnesl houslista Milan Kostelenec (*2007 !!!), na druhém místě skončily Lázně (Oblastní galerie Liberec) s vynikající výstavou v Giacometti – Picasso – Chirico (viz. naše obrazová reportáž) a o třetí místo se podělily projekty Krajské vědecké knihovny v Liberci Děti čtou nevidomým dětem a ZnakoKniha Český ráj a jeho tajemství a inscenace Naivního divadla Liberec Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých.

Podívejme se, jak ceremoniál probíhal letos a které liberecké kulturní počiny byly oceněny.  

Ani tentokrát žádná rvačka o místa v sále nenastala. Po pravdě řečeno, nedostavili se ani všichni nominovaní. Doufejme, že jednou přijde čas, kdy se atmosféra vyhlašování vítězů aspoň přiblíží třeba Sportovci Liberecka nebo nějaké regionální miss.
Foto Mad

Slavnostním podvečerem provázel skvělý David Hamr, moderátor a redaktor publicistiky Českého rozhlasu.
Foto Mad

Z dvaceti devíti nominovaných počinů bylo porotou, složenou z členů výboru pro kulturu a cestovní ruch, vybráno deset oceněných.

Na sdíleném desátém místě skončil Severáček. Na sdíleném místě proto, že bodoval hned dvěma vystoupeními. Jednak koncertem k 60. výročí založení a dále třemi koncerty s Českou filharmonií v pražském Rudolfinu. Cenu převzala sbormistryně Silvie Pálková.
Foto Mad

Devátou pozici obsadilo vydání knihy Dějiny Liberce nakladatelství Lidové noviny. Cenu převzala Miloslava Melanová, vedoucí redaktorského týmu. Ve své děkovné řeči vzpomněla podíl legendárního znalce liberecké historie Rudolfa Anděla, který se vydání posledního díla, na kterém se spolupodílel, již nedožil.
Foto Mad

Osmý se umístil projekt Má to smysl aneb jak šly děti zachránit svět z dílny Hereckého studia DFXŠ. O tomto zajímavém amatérském představení, ve kterém hrají společně děti a dospělí, jsme přinesli obrazovou reportáž i my. Cenu za vedoucí souboru Janu Hejret Vojtkovou převzaly ředitelka DFXŠ Jarmila Levko a herečka Eliška Jansová. Ale stejně tak mohl ocenění převzít Ivan Langr, který v dotyčném kusu hraje.
Foto Mad

(Nezobrazuje-li se vám video automaticky, použijte přímý link: https://youtu.be/0SA1TzJ4uQM )


Na sedmém místě se umístilo divadelní dětské pásmo ke sto letům České republiky, společný projekt základních uměleckých škol Libereckého kraje. Cenu za všechny převzal ředitel liberecké ZUŠ Tomáš Kolafa. Škoda, že se nedostavil ještě alespoň jablonecký ředitel Vít Rakušan, mající na pásmu rovněž nemalý podíl.
Foto Mad

Šesté místo ulovilo sdružení G 300 instalací ve veřejném prostoru, připomínající před libereckou radnicí výročí srpnové okupace (viz. naše obrazová reportáž). Součástí byl speciální krylovský koncert. Za G 300 cenu převzal Tomáš Hasil. Připomněl, že na realizaci panelů a na originálním výtvarném řešení se podílela Škola Kateřinky. Nemůžu si odpustit poznámku, že já osobně bych tento počin umístil na mnohem vyšší pozici.
Foto Mad

(Nezobrazuje-li se vám video přímo, použijte odkaz: https://youtu.be/YnHW7B_stYU)


Foto Mad

Páté místo si odnesla, lépe řečeno neodnesla, protože se nikdo nedostavil, Česká filharmonie za své multimediální představení Má vlast, jehož jednou ze zastávek bylo i liberecké nádraží. A zase malé rýpnutí, souhlasím, že šlo o celkem efektní projekt, ale nikoliv z našeho regionu, takže podle mého soudu nesplňující kritéria soutěže.

Nevděčnou bramborovou medailí byla oceněná další produkce ve veřejném prostoru, Divadelní procházka po osudech odsunutých Němců společensky užitečného divadla Krutý krtek. Cenu převzal Stanislav Doubrava, ředitel Naivního divadla, z jednoduchého důvodu, na Procházce se podíleli i tři herci jeho souboru.
Foto Mad

Varhanní fanfáry oznamují medailové pozice. Třetí místo a navzdory provizornímu rozpočtu krytý šek na 5 000 Kč získává Divadlo F. X. Šaldy za inscenaci Sialská trojčata. Cenu opět přebírají Jarmila Levko a Eliška Jansová, která v tom kuse hraje mimo jiné i Ještěd. Na tomto místě se sluší podotknout, že nové trofeje pro tři nejlepší počiny vytvořil Ondřej Mašek, výtvarník a pedagog liberecké ZUŠ.
Foto Mad
(Foto z představení Sialská trojčata: Artur Irma)
Foto Artur Irma

Kulturní stříbro za rok 2018 v hodnotě 10 000 Kč si odnáší Oblastní galerie Liberec za výstavu Sudek - Funke - Drtikol  (viz. naše obrazová reportáž), zastoupená svým šéfem Janem Randáčkem. Že zcela po právu dokresluje fakt, že tato expozice ze sbírek PPF momentálně putuje po zahraničních muzejích a její turné dlouho neskončí, protože zájem již projevily další instituce. Pan ředitel má našlápnuto na Gotta liberecké ankety. Já jen myslím, že Lázně cenu neměly dostat za jednu výstavu, ale za celou koncepci své skvělé práce.
Foto Mad

Foto Mad

Jsme ve finále a to patří statutárnímu městu Liberci za opravu Mariánského morového sloupu, viz. naše obrazová reportáž ZDE a ZDE! Na fotce jsou z leva do prava: mistr restaurátor Radomil Šolc, Ivan Langr, David Pastva, do konce týdne vedoucí odboru cestovního ruchu, kultury a sportu, a Jaromír Kvasnička, vedoucí oddělení kultury a sportu. Aby si město samo sobě věnovalo 20 000 Kč, to nemá logiku, takže pánové si věnují jen diplom.
Foto Mad

Foto Mad

Jak anketu dále vylepšit? Ivan Langr hodlá zavést dvě kategorie, kulturní počin Liberecka a počin příkladné reprezentace Liberecka. Já se přimlouvám za to, aby byly rozděleny kategorie počinů jednorázových, jako jsou divadelní inscenace, výstavy a tak podobně a počinů probíhajících, dlouhodobých. Vzhledem k malé účasti respondentů by zatím možná nebylo od věci, kdyby k dosavadním nominacím vzešlým z tipů lidu přibyly nominace odborníků a zástupců médií. Ale to jsou úvahy čistě teoretické, vy můžete k dalšímu výraznému zlepšení objektivity a prestiže libereckého kulturního počinu roku přispět jednoduše, nominujte svého favorita pro rok 2019. Pakliže jste tak neučinili loni, nerozčilujte se nad tím, kdo cenu za rok 2018 získal, nebo nezískal!

Text a foto Mad (není-li uvedeno jinak)
fotbal
19. 5. 2019 13:23 Fotbalová liga míří do svého finiše. Jablonec odcestuje v posledním výjezdu sezony na pražskou Spartu a Slovan Liberec vyzve na stadionu U Nisy Viktorku.
sychrov
19. 5. 2019 11:48 Příští víkend se zámecký park na Sychrově promění v pohádkový, kde se děti vyřádí při plnění soutěžních úkolů. Na každého dětského účastníka čeká dárek.
mariánský sloup
19. 5. 2019 09:31 Slavnostní otevření zahrady se zrestaurovaným mariánským sloupem a kostela Nalezení svatého Kříže v Liberci se uskuteční 1. června 2019 od 16:00 hodin.
výstava
19. 5. 2019 08:05

Až do 16:00 můžete dnes navštívit výstavu Dům a zahrada, která se koná v Home Credit Areně v Liberci. Vše od zahrady po bydlení je zde na jednom místě.

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).