reklama

Josef Křelina, voják, který prochází staletími

18. 3. 2017
Je to tak, přestože Josef Křelina ani jeho kamarádi ve zbrani nepožili žádný elixír jako Elina Makropulos, bez problému střídají bitevní pole napříč staletími. Ano, mám na mysli obdivovatele válečné historie, kteří pro nás běžné občany pořádají rekonstrukce bitev.
Josef Křelina, voják, který prochází staletími
Foto Mad
Těchto akcí v poslední době výrazně přibylo. Jednak díky tomu, že procházíme obdobím bohatým na kulatá výročí, jednak proto, že muži (a ženy) postižení vášní pro vojenskou historii podstatně zlepšili svoji organizovanost a zdokonalili výbavu. Hospodský Josef Křelina je jedním ze stovek lidí trávících v sezóně téměř víkend co víkend na bitvách, které nemají mrtvých a kterým uznale tleskají davy diváků. Od svých spolubojovníků se ale přece jen liší. Ve své hospodě má jakési válečné muzeum a jako vyučený klempíř si postavil vlastní obrněné vozidlo Romfell.
Ke koníčku, který se mu časem stal koněm, se dostal před dvanácti lety. Do jeho hospody chodil na pivo a kus řeči jeho nynější velitel Miloš Kredba. Pana Křelinu seznámil s boleslavskou historií a s plánem znovuobnovit Spolek 10 Lanwehru, který zde již kdysi existoval, ale v 90. letech se rozpadl. Slovo dalo slovo a pánové znovuzaložili spolek K. k. LandwehrInfanterie Regimentu No. 10 jako historickou jednotku. Na počátku bylo osm nadšenců. Štáb mají dodnes v hospodě U Hymrů. Podrobnosti o historii regimentu a spolku naleznete ZDE
Josef Křelina si nechal ušít první uniformu, zbraň si půjčoval. Koníček se ale rychle začal rozvíjet a košatět. Dnes je členem čtyř historických oddílů. Jeho aktivity sice stále končí s koncem 1. světové války, ale co se předešlých konfliktů týče, má i uniformu pro rekonstrukce bitev války prusko - rakouské a války třicetileté. V obou případech bojuje za brněnský regiment. Ročně absolvuje přes dvacet akcí, jezdí i do zahraničí, například do Rakouska a do Polska. Nejdále byl zatím na italské Piavě. Při rekonstrukcích se vojáci různých zemí zajímavě doplňují, protože předpisy ohledně perkusních zbraní jsou v různých zemích různé. Tak například Češi nemají děla, Poláci ano, ale zase nesmějí mít pušky. Když se pan Křelina ohlíží za svojí dosavadní vojenskou kariérou, konstatuje: "Za těch 12 let se změnil přístup, je kladený větší důraz na autenticitu, šije se podle ck předpisů."

Restaurace U Hymrů není zvenčí ničím pozoruhodná.
Foto Mad

Ale takto to před hospodou vypadá, když Josef Křelina sezve přátele ve zbrani (bez ohledu na to, na jaké straně bojovali) a uspořádá v polovině ledna tradiční Prasovraždu. Je to vlastně symbolický otvírák sezóny. Bitevní ukázky pak začínají většinou v dubnu. Na Prasovraždu přijíždějí fandové válečné historie z celého Česka, ale i ze zahraničí, například dragouni z Lince, ze Salzburgu a z Vídně, přijeli i Poláci. Takže se nedivte, že po Mladé Boleslavi pak pochoduje třeba 120 mužů v historických mudůrech. (Foto: archiv Josefa Křeliny, další fotky naleznete ZDE)
Foto archiv Jos Kreliny

Anita von Hohenberg, pravnučka arcivévody Františka Ferdinanda d'Este, dekoruje vojáka rakouskouherské armády Josefa Křelinu. (Foto: archiv Josefa Křeliny)
Foto Mad

Hned za dveřmi hospody vás do světa Josefa Křeliny uvede skříň s vojenským stejnokrojem a doplňky českého vojáka bojujícího na italské frontě.
Foto Mad

Ve vitríně naleznete i zajímavé doplňky, jako například strážní boty, které se nazouvaly přes normální obuv, a stuhy z absolvovaných rekonstrukcí bitev a setkání příznivců armádní historie.
Foto Mad

Prostor mezi okny jídelny zdobí pušky armád 1. světové války v pořadí rakouská, německá, ruská, italská a anglická. Francouzská puška zde chybí. Pan Křelina se omlouvá: "Ta se mi sem již nevešla, ale stejně ji nemám, tak je to jedno!"
Foto Mad

Zbraně mají popisky jako v muzeu a jsou doplněné o bajonet a obrázek příslušného vojáka. Koupit znehodnocenou historickou zbraň není až tak velký problém. Nejsložitější je získání certifikátu o znehodnocení. Zbraň, která má být vystavena, musí mít tyto doklady.
Foto Mad

Místnosti vévodí štít 10. Landwehru Mladá Boleslav a zvětšená pohlednice jeho domovských mladoboleslavských kasáren, které byly postaveny roku 1896 a dnes jsou přestavovány na byty. Shodou okolností je hospoda U Hymrů z téhož roku. Štít není původní, jde o dokonalou repliku, kterou pro pana Křelinu vyrobil kamarád.
Foto Mad

Protější stěnu zdobí válečné ilustrace. Ačkoliv probíhá litý boj, na těchto propagandistických výjevech neteče krev. Další vášní Josefa Křeliny jsou dobové pohlednice. Jen těch týkajících se boleslavského regimentu má na tři stovky!
Reprofoto Mad

Mezi exponáty vojenské historie občas objevíte i předměty naprosto civilní. Například toto je stáčecí systém na lahvování piva na vesnici. Sud pochází z dnes již neexistujícího Jarošovského pivovaru.
Foto Mad

Muzeum pokračuje v kuřáckém salónku. Nad jeho dveřmi jsou dvě skoby neobsazené. Zde visely nově ražené metály z akcí, jenomže jednoho rána nechala uklízečka dveře do hospody chvíli otevřené a nějaký zloděj bezcenné metály ukradl. Netušil, že skutečnou hodnotu má glejt uprostřed, který vlastnoručně podepsal Otto von Habsburg.
Foto Mad

"Tady jsem se svým velitelem Milošem Kredbou a jeho manželkou..."
Foto Mad

"...a tady s Davidem Vávrou při natáčení dokumentu o osudech českých vojáků. Tu modrou uniformu jsem mu půjčil já!" Na tomto místě je třeba říct, že Česká televize si natáčí ukázky bitev a záběry pak po úpravě používá do svých dokumentů. Jako protihodnotu vojákům třeba zaplatí drahé střelivo. Ale jsou i možnosti, jak si tímto koníčkem přivydělat. Češi v historických kostýmech jsou například najímáni do slavného vídeňského plesu v opeře. (Foto: archiv Josefa Křeliny)
Foto archiv Jos Kreliny

Obrněný vůz Romfell z roku 1915 Josefu Křelinovi učaroval. Původně vyučený autoklempíř si obrněné vozidlo během tří let sám postavil. "Na koleně to bylo vyráběné i tehdy, tak proč bych ho nedal dohromady já?" konstatuje Křelina a pokračuje: "Tančík je plně funkční, zúčastnil jsem se s ním již několika akcí (viz. například toto video) a troufám si tvrdit, že jde o povedenou repliku. Rozměry byly rekonstruovány podle dobové fotky. Měřítkem byla výška parapetu budovy v pozadí, takže se muselo z dobové dokumentace zjistit, jaká byla tehdy norma pro výšku parapetu." V Liberci jste toto pozoruhodné vozidlo mohli obdivovat loni v rámci expozice legiovlaku, o kterém jsme vás informovali ZDE. A mimochodem, voják Křelina má i polní kuchyni.
Foto Mad

Jedno velké muzeum je i zabezpečený byt. Věděli jste, že v trezoru musí být uschovány zbraně vyrobené po roce 1890? Dozvídáme se další perličku. Možná si z hodin dějepisu pamatujete, že vojska rakousko - uherské armády prohrála řadu bitev i proto, že byla vybavena tak zvanými předovkami, přičemž jiné armády (konkrétně pruská) byly již vybaveny zadovkami, které se nabíjely mnohem rychleji. Není to tak úplně pravda, předovky byly sice pomalejší, ale podstatně přesnější. Předovka zabíjela na 300 m, zadovka jen na 100 m. Důstojníci bohužel této taktické výhody, až na jeden případ, nikdy nevyužili.
Foto Mad

Chlapi dokázali v zákopech vytvářet neuvěřitelné věci. Voják Křelina to komentuje: "Představte si, že ta orlice uprostřed byla vyřezaná na koleně v zákopu! O výrobu podobné věci jsem požádal zlatníka, řekl mi, že takovou věc vyrobit nedokáže, že na to nemá výbavu."
Foto Mad

Válečný popelník.
Foto Mad

Se světem vojáka Josefa Křeliny, který válčí napříč staletími, se rozloučíme zátiším s portrétem a třemi flinatmi. Dílo neznámého umělce zachycuje maminku pana Křeliny, když jí bylo osmnáct.
Foto Mad

Když všechnu tu zbroj, mundůry a nejrůznější autentické válečné artefakty vidíme, nemůžeme si odpustit ještě jednu otázku: "Pane Křelino, když už máte všechno, po čem teď toužíte?" Voják Josef Křelina nezaváhá ani na okamžik: "No, já mám už všechno, ale ono se vždycky něco najde. Teď se kupříkladu objevila možnost získat autenticky vypadající kulomet střílející na propan butan..."

Text a foto Mad
jíra
24. 3. 2019 06:12 Josef Jíra, jeden z nejznámějších a nejžádanějších českých malířů, by se letos dožil 90 let. Od 5. dubna je část jeho díla k vidění v Jablonci nad Nisou.
sezona
24. 3. 2019 06:05 Poprvé v sezoně měl v sobotu otevřeno zámek Hrubý Rohozec v Turnově a hrad Trosky v Českém ráji. Památky navštívily stovky lidí.
zubní pasta
24. 3. 2019 06:00 64letému muži, který v obchodě ukradl zubní pasty a kartáčky za 494 Kč, hrozí až tři roky vězení, protože už byl za takový trestný čin odsouzen.
cyklostezka
23. 3. 2019 19:00 Cyklostezka, která se staví s evropskou dotací kolem Nisy v Liberci, bude o milion Kč dražší. Hotová měla být loni, dokončovat se ale bude až letos.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).