reklama

Jak jsme s hejtmanem Půtou a maršálkem Przybylskim sázeli javory, jasany a lípy

30. 4. 2018
PŘIDÁNO 360° FOTO! Slavnostní výsadba nové Kočárové aleje (silnice III/2909 Raspenava - Krásný Les) neslibovala velkou akci, nicméně opak byl pravdou. Přijely vrcholné delegace Libereckého kraje a Dolnoslezského vojvodství i starostové a místostarostové devíti měst a obcí.
A ve výčtu bych mohl pokračovat, napočítal jsem čtyři české a polské televize, nechyběli zástupci velkých nadregionálních i regionálních médií a pochopitelně přišli lidé, kterým na zachování alejí a rázu české kulturní krajiny záleží. Popravdě řečeno, kdyby se slavnostní akt nekonal v pátek půl hodiny po poledni, kdy většina lidí v produktivním věku pracuje, ale dejme tomu v sobotu, troufám si tvrdit, že páni politici by měli publikum ještě podstatně početnější
O původní Kočárové aleji jsme vás podrobně informovali před rokem a půl v naší obrazové reportáži ze slavnostního rozloučení. Pak bylo 264 většinou přestárlých stromů pokáceno, silnice byla v rámci evropského projektu Od zámku Frýdlant k zámku Czocha zrekonstruována a rozšířena. První auta se po ní projela loni v říjnu a poslední dubnový pátek byla slavnostně olemována novými stromy. Petr Dobrovský z Agentury regionálního rozvoje k tomu dodává: "Jako krajská agentura teď naplňujeme koncepci, kterou jsme zpracovali již před několika lety. Celé Frýdlantsko jsme rozdělili na etapy zhruba po pěti letech. Teď končí první etapa, mající na české i na polské straně po zhruba 25 km. Ta zahrnovala největší problémy, a už připravujeme etapu druhou." Technické podrobnosti jsme již publikovali ZDE

Slavnostní rozloučení se starou jasanovou alejí bylo velkolepé.
Foto Mad

Dějiny aleje připomíná pietní místo.
Foto Mad

(Sférické foto lze ovládat myší!)
Kocarova alej obnova #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Efekt průjezdu zeleným chrámem již pochopitelně nebude takový jako předtím. Stromy jsou vysazené jen po jedné straně silnice a hlavně podstatně dál než jejich předchůdci. Je to jednak kvůli bezpečnosti provozu a též proto, aby kořeny nenarušovaly vozovku.
Foto Mad


Připomeňme si starou Kočárovou alej několika srovnávacími fotografiemi. První fotka byla vždy pořízena v říjnu 2016, druhá minulý pátek.
Foto Mad

Foto Mad


Foto Mad

Foto Mad


Foto Mad

Foto MadHosté se nám sjíždějí... jak vidíte, o práci s rýčem a hlínou byl opravdu velký zájem.
Foto Mad

První projevy proběhly již na parkovišti. Po nich brigádníci vyrážejí na místo činu.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Z původní aleje zůstalo zachováno jen osm stromů v prostřední části, v místě, kde je památeční posezení a pomník věnovaný původní aleji. Nové stromy jsou připravené a Petr Dobrovský z Agentury regionálního rozvoje nám přibližuje jejich druhovou pestrost: "Je tu připraveno 40 kusů javorů-klen, 38 kusů javorů-mléčný, 31 kusů jasanů ztepilých a 15 kusů lip srdčitých. Jsou to stromy, které sem patří a kolem komunikací se vyskytovaly i dříve. Snažíme se sem dávat ty samé nebo podobné druhy. Vzrostlé stromy z nich budou asi za 15 let."
Foto Mad

Původní pokácené jasany z roku 1870 posloužily jako materiál pro lavičky, stůl a informační špalky.
Foto Mad

Maršálek Cezary Przybylski, zástupkyně vedoucího odboru infrastruktury Agnieszka Zakęś, hejtman Martin Půta a jeho náměstek Marek Pieter si navlékají rukavice. Škoda, že nejsou symbolicky potištěné, staly by se určitě vyhledávaným sběratelským artiklem.
Foto Mad

Čekání, až bude nealkoholický sekt rozlit všem. Jak vidíte, starosta Frýdlantu Dan Ramzer je muž činu, nespoléhal na erár a přinesl si rukavice svoje.
Foto Mad

Přípitek...
Foto Mad

...a další přípitek s paní Agnieszkou Zakęś.
Foto Mad

Další proslovy máme za sebou. Teď se jen nesmíme nechat přejet a vzhůru do práce!
Foto Mad

Foto Mad

Politici takovémuto účinkování říkají "dělat medvěda".
Foto Mad

Při pohledu na oba pány v zajetí fotografů a kameramanů jsem si nemohl odpustit položit Martinu Půtovi pár tématických otázek.

Děláte rád medvěda?
Já akce, jako je tato, beru jako příležitost potkat se s lidmi, se kterými člověk musí mluvit, když chce úspěšně spolupracovat, jako například zde s partnerem v Dolním Slezsku. Je dobré se občas vidět třeba s panem maršálkem a tady jsme měli skvělou příležitost si popovídat. Oni budou mít na podzim obdobu našich krajských voleb, tak jsme se bavili i o politice a o perspektivách budoucí spolupráce. Také si myslím, že projekty, u kterých jsou partneři na začátku, je dobré i nějak symbolicky zakončovat."

Na rozdíl od akcí typu přestřihávání pásek jste tady mohl aktivně přiložit ruku k dílu. Patřil jste k nejproduktivnějším, kolik stromů jste zasadil?
Zasadili jsme tři stromy a myslím, že to bylo fajn. Práce na zahradě mám rád a toto je věc, která mě baví. Mám hrušky, jabloně, švestky, třešně, stromy, jejichž úrodu lze rozumně zužitkovat.

Takže ty vaše dnešní tři stromy byly zasazeny odbornou rukou...
No, to že tomu rozumím, bych neřekl. Dělám to rád, ale nerozumím tomu. Ale ano, už jsem pár stromů zasadil. A mám radost, že v některých úsecích, tuším že například z Dolní Řasnice, budou namíchané i ovocné stromy.

Kdy vás zase při podobné milé příležitosti uvidíme?
Tak já věřím, že ještě letos na podzim by se měla sázet alej z Dolní Řasnice na Srbskou, což je poslední úsek, který v první etapě na české straně chybí, tak tam učitě. Hrušku si zasadit půjdu.

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Obyvatelé Frýdlantska, kteří se vlastně o zachování alejí zasloužili nejvíce, byli vzhledem k době konání zastoupeni především matkami s malými dětmi a důchoci. Vyzpovídali jsme dvě usměvavé dámy.
Jste z Jindřichovic, ty jsou až za kopcem, co děláte tady?
Květa Stančová (paní s lopatou): Před dvěma lety jsme se zapojily do občanské aktivity Zachraňme aleje. Tím pádem se nás to pořád dotýká. Teď, když se vysazují nové stromy na místo skácených, tak máme radost.
Jste spokojená s výsledkem?
Lamia Zítková (maminka s dětmi): Ano, zhruba ano. Zasadily jsme si svůj strom se sousedkou. Ona mě vlastně přemluvila, že je to důležitý.
Už jste nějakou obnovenou alej viděla?
Ano, obnovovali alej na výpadovce z Frýdlantu na Bogatyniu a na Nové Město pod Smrkem. Tak ty se mi líbí. Já moc stromům nerozumím, ale od pohledu bylo jasné, že ty staré už byly mizerné. Jsem ráda, že když je pokáceli, do roka zasadili nové. Už se těším, až povyrostou.
Foto Mad

Až pojedete z Raspenavy na Krásný Les, nespěchejte, u Kočárové aleje je parkoviště a odpočinkové místo zbudované z materiálu poražených stromů.
Foto Mad

A hlavně nezapomeňte na sekt (pro řidiče bohužel nealkoholický). Romantické posezení si o skleničku něčeho dobrého říká.
Foto Mad


Text a foto Mad, rozhovory Darka
trh
23. 3. 2019 06:17 Farmářské trhy v Turnově se konají každou sobotu dopoledne na náměstí Českého ráje. Letos začínají v sobotu 30. března. Více informací na www.trhyfarmarske.cz.
varhany
23. 3. 2019 06:15 Liberecký kraj přispěje půl milionem korun na obnovu cenných varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Vzácná památka nutně potřebuje renovaci.
chřipka
23. 3. 2019 06:13 Za tento týden přibylo v Libereckém kraji šest laboratorně potvrzených případů chřipky. Od začátku letošní chřipkové sezony jich tak je už 252. Převažuje typ A H1N1.
natáčení
22. 3. 2019 13:17 V Liberci se bude v příštím týdnu natáčet dánský seriál z doby II. světové války o korunní princezně Märthy. Omezeno bude parkování před divadlem F. X. Šaldy a hlavní poštou.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).