reklama

Jablonec letos neláká na vánoční koule, ale na Druhou stranu mince

6. 12. 2017
Vánočním hitem Muzea skla a bižuterie v Jablonci n. N. byly v posledních letech výstavy ozdob. Letos přichází překvapivá a velmi zajímavá změna. Muzeum vybralo z depozitářů předměty svázané s válkami, mincemi a medailemi počínaje a skleněnými handgranáty konče.
Jak se zrodil nápad uspořádat v muzeu specializovaném na sklo výstavu tématicky zaměřenou na "odraz válečných konfliktů v medailích, bižuterii a skle", vysvětluje Zdeněk Štafl, hlavní kurátor expozice: "Když jsem sem nastoupil a procházel jsem depozitáře, objevil jsem řadu předmětů poněkud nebo úplně vybočujících ze zaměření muzea na sklo a bižuterii, které ale jsou velmi pozoruhodné a třeba i kuriozní. Přišla mi škoda neukázat je návštěvníkům. Tak se zrodila myšlenka uspořádat tuto tématicky neobvyklou výstavu, která zde ještě nebyla a asi dlouho nebude. Ale myslím, že právě proto má potenciál přitáhnout do našeho muzea zase jiný okruh návštěvníků, které pak třeba zaujmou i další expozice. Co se názvu týče, medaile a mince mě zajímají již od dětství a jsou na výstavě hojně zastoupeny. Tak mě napadl ten rub a líc, válka je samozřejmě hrozná a bolestivá, ale na druhou stranu přináší nové inspirace." Milada Valečková kolegu doplňuje: "Na této výstavě se mi líbí jednak to, jaké zajímavé exponáty se nám podařilo dát dohromady, a pak zejména to, jaké krásné a zvláštní příběhy ty předměty vyprávějí, proto návštěvníkům doporučuji nemíjet vysvětlující texty." Výstavu můžete navštívit až do 15. dubna 2018.

Paní ředitelka Milada Valečková představuje dva mladé kolegy a autory výstavy, hlavního kurátora výstavy Zdeňka Štafla (právě hovoří) a spolukurátora Petra Čížka, který patří k "nejmladším akvizicím muzea". Pracuje zde teprve třináct měsíců.
Foto Mad

Mnoho vernisáží oživuje hudební produkce, většinou z oblasti tak zvané vážné hudby. Zahájení Druhé strany mince doprovázely úplně jiné zvukové efekty v podání spolku Infanterie Regiment Graf von Gaisruck.
Foto Mad

Výtvarné řešení obsahující 3D vojenské ležení (Archa 13) a využívající k instalaci mincí velké bílé terče (studio QUBUS), by si zasloužilo nominaci do nějaké soutěže. Nad výstavou převzal záštitu Martin Stropnický, ministr obrany, nebo vlastně již ministr vnitra? Babiš aby se v tom vyznal.
Foto Mad

Dioráma vojenského ležení sedmileté války, výsledek spolupráce muzea s Archou 13. V pozadí je použitá fotka z rekonstrukce Bitvy u Liberce 1757, která se bude i napřesrok pořádat v libereckém Vesci. Ve skutečnosti by pochopitelně vojska rakouská (figurína vpravo) a pruská (figurína vlevo) společné ležení nikdy nesdílela :-)
Foto Mad

Na společném fotu ozdobeném příslušníky Infanterie Regiment Graf von Gaisruck dále vidíme z leva do prava Petra Pimka za Archu 13, ředitelku muzea Miladu Valečkovou, pány kurátory Zdeňka Štafla a Petra Čížka a konečně zcela vpravo se usmívá rovněž za Archu 13 archeolog Petr Brestovanský.
Foto Mad

Autorem vizuálu expozice je David Matura, dvorní grafik muzea. Katalog výstavy navrhl Roman Karpaš (na fotce). Výstavní katalogy Muzea skla a bižuterie v Jablonci n.N. jsou proslulé. Roman je podepsán již pod osmi z nich. O své práci říká: "Mám zásadu, že nejlepší grafická práce je ta, která není vidět, když na tebe celek působí příjemně, když tě nic neruší, vše je jak má být, tak to je nejlepší grafická práce. A tento katagog je pozoruhodný především tím, že vypráví řadu fascinujících příběhů." Uvažujete-li o vánočním dárku pro milovníka historie, který již doma má všechny knihy z běžné distribuce, neváhejte a nadělte mu katalog Druhé strany mince!
Foto Mad

Jádro výstavy tvoří mince, medaile, plakety a metály.
Foto Mad

Foto Mad

Součástí je vtipný kvíz, původně určený pro děti, který by se dal zjednodušeně nazvat poznejte rozdíly zachycující tutéž situaci (vpád Prušáků do Jablonce za sedmileté války) na střeleckém terči a na obraze. Pánové právě počítají sudy a nadšeně mi potvrzují: "Jasně, toto je soutěž pro děti bez rozdílu věku, od tří do devadesáti devíti let".
Foto Mad

Jako pozvánku na Druhou stranu mince jsme pro vás závěrem připravili malou ukázku zajímavostí a unikátů, které výstava nabízí. Určitou satisfakcí za letos absentující výstavu skleněných vánočních ozdob je tato kuriozní minisbírka křehkých nacionálních militárií. Ano, nemýlíte se, podivný předmět za spodním Zeppelinem je tank. Navzdory německému kříži připomíná spíš první britský tank Mark. Pána s knírkem na další fotce netřeba představovat.
Foto Mad

Foto Mad

V popředí leží dýmka vestfálského míru (1648), vyrobená někdy na přelomu 19. a 20. století.
Foto Mad

Opasek s patrontaškou pro uměnímilovného válečníka, nebo pro snoba?
Foto Mad

Pohřební věnec z navlékaných skleněných perliček, drsná ozvěna 1. světové války.
Foto Mad

Tyto artefakty věrně připomínají lustrové sklo frčící v letech šedesátých minulého století, ale místo světla a pohody měly rozsévat bolest a utrpení. Zda konkrétně na tyto prototypy navázala sériová výroba, není známo, nicméně skleněné granáty se pro svoji lehkost a materiálovou nenáročnost opravdu používaly, a to i za 2. světové války (viz. například ZDE a ZDE). (Foto: Aleš Kosina)
Foto: Aleš Kosina

Dělostřelecký šrapnel jako vzpomínka na boje u Sadové v rámci bitvy u Hradce Králové roku 1866. (Foto: Aleš Kosina)
Foto: Aleš Kosina

A na konec něco pozitivnějšího, podle kurátora Petra Čížka je nejpozoruhodnějším exponátem výstavy Šlikovský svatební pohár. Kdysi patřil Jáchymu Ondřeji Šlikovi, prvnímu ze sedmadvaceti českých pánů popravených po porážce na Bílé hoře. Toto je kopie, ale projdete-li si i ostatní expozice muzea, určitě nepřehlédnete originál vyrobený v Bedřichově roku 1612. Neváhejte, možnost srovnat čtyři století starý originál s kopií se nenaskytne každý den!
Foto Mad

A kdy se budeme moci o Vánocích pokochat tradičními ozdobami? Paní ředitelka Valečková je opatrná: "Po dlouhé době budou koule viset jen na našem muzejním stromečku. To, kdy na tradici výstav vánočních ozdob navážeme, záleží na tom, jak na tom budeme s přístavbou, ale napřesrok to nebude. I proto, že na zimu chystáme výstavu ke stoletému výročí republiky, která bude mapovat společnou sklářskou tradici v Čechách a na Slovensku od roku 1918 do roku 1989. Ale ačkoliv tentokrát koule nevystavujeme, za vánočními ozdobami lidé můžou přijít i letos. Těsně před koncem roku nás čeká tradiční vánoční tvoření v muzeu, které se odehraje 28. prosince od devíti do sedmnácti hodin a na které bych ráda všechny pozvala.  Návštěvníci si jednak budou moci pomalovat vánoční ozdoby podle své fantazie a máme připravenou i muzejní dílničku, kde se bude vyrábět ozdoba ve tvaru přístavby."

Text a foto Mad (není-li uvedeno jinak)
hory
18. 11. 2018 11:03 V horských střediscích Libereckého kraje jsou ještě na konec roku volná místa k ubytování, lidé čekají, zda bude sníh. Téměř vyprodané jsou hotely.
kolo
18. 11. 2018 10:47 Ve čtvrtek odcizil zloděj z prodejny stavebnin ve Smržovce kolo za více jak třicet tisíc korun. Pachateli hrozí za krádež trest odnětí svobody až na dva roky.
perličky
18. 11. 2018 09:05 Už více než sto let vyrábějí v Poniklé na Semilsku vánoční ozdoby z dutých skleněných perliček. Firma Rautis je dnes jediným výrobcem na celém světě.
phm
17. 11. 2018 23:15 V Libereckém kraji od minulého týdne zlevnil benzin, cena nafty se nezměnila. Aktuálně je litr nafty za 33,56 Kč, Natural 95 je o 11 haléřů levnější.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
listopad
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).