reklama

IQLANDIA poprvé hostila mezinárodní projekt Art & Science

25. 3. 2018
AKTUALIZOVÁNO O SFÉRICKÉ VIDEO. Art & Science, projekt zapojující do společné práce studenty českých, německých a polských škol našeho regionu, navazuje na velmi úspěšnou Lanternu Futuri, vzniklou již roku 2004. Česko se ale role hostitele ujalo poprvé, a to hned na výbornou.
O projektu Art & Science jsme již publikovali obsáhlou obrazovou reportáž v polovině února. V této reportáži naleznete veškeré podrobné informace o projektu a odkazy na pořádající instituce, takže na úvod jen zopakujme, že nositeli projektu jsou instituce, které zajišťovaly Lanternu Futuri, a to za Německo Hillersche Villa a za Polsko Dům tří kultur Parada. a nově liberecká IQLANDIA. Přínos a efektivitu projektu budou po dobu jeho fungování zkoumat didaktici z Technische Universität - IHI Zittau. Do projektu je zatím zapojeno čtrnáct škol typu gymnázium, po čtyřech až pěti z každé země. Během následujících tří let projektu Art a Science by se měla zapojit i tři odborná učiliště. První pilotní týdenní dílny proběhly již v listopadu v Německu a Polsku. V právě uplynulém týdnu si již zmíněnou premiéru odbyla i liberecká IQLANDIA, kde se gymnazisté seznámili s akčním uměním a filmem. Jako jediní jsme byli při tom a přinášíme vám exkluzivní obrazovou reportáž.

Eva Vodičková, koordinátorka těchto workshopů, nás uvádí do obrazu: "Máme celkem 67 účastníků. Jedno místo, polská chata Parada, bylo zrušeno, protože chalupa je totálně pod sněhem a zamrzlo tam i potrubí. Z toho důvodu odpadl i jeden workshop, takže máme celkem pět workshopů. Zde v IQlandii probíhá filmová dílna a akční umění, v Großhennersdorfu u Herrnhutu se pořádá hudební, divadelní a fotografická dílna."

Garantem setkání byla sice IQLANDIA, ale tvůrčí workshopy probíhaly v IQparku přes ulici. My jsme studenty, jejich učitele, lektory a tlumočníky přepadli právě uprostřed výkladu o akčním umění vytvářeném pomocí zpětných projektorů. 
Foto Mad

Projekt Lanterna Futuri a nyní na něj navazující Art & Science si zkládá na tom, že workshopy vedou profesionální umělci. V tomto případě mají akční workshop pod palcem Němky Katrina Munder (klečící) a Melisa Wagner. Katrina Munder tyto kurzy vede již deset let, ale pokaždé to pro ni je jiná, nová zkušenost. Tentokrát navíc poprvé spojuje dohromady umění a vědu. Ve stručnosti nám vysvětluje, čeho jsme právě svědky: "Teď jsme viděli pár ukázek práce profesionálních umělců. Za chvíli uvidíte, jak nás Martin uvede do problematiky fyzikálně, tedy jak se s kapalinami dá pracovat, aby se spojily, nebo aby naopak barvy zůstaly oddělené, proč se při prosvícení některé barevné kombinace k sobě hodí, nebo proč jiné ne, a pak si s tím budeme umělecky pohrávat. My dětem ukazujeme, co všechno je možné, ale nechceme, aby kopírovaly to, co viděly. Oni třeba najdou něco jiného a vytvoří něco nového. Vždycky ve smíšených týmech, aby se vzájemně poznali." Dělat umění s mladými pro mladé je i Katrinina profese: "Mám ty děti ráda, baví mě sledovat jejich myšlenkové procesy, takže dělám přesně tohle. Pracuju na volné noze, pořádám umělecké workshopy na různá témata. Například tím rozvíjíme určité schopnosti. Ne pokaždé se smíšenými trojjazyčnými skupinami, ale vždycky pro mladé lidi."
Foto Mad

Dámy mají velmi pozorné posluchače.
Foto Mad

Během přestávky se seznamujeme s paní učitelkou Radkou Pešíkovou (zcela vpravo) z gymnázia Rumburk a s jejími svěřenkyněmi. Zjišťujeme, že premiéru neprožívají jen pracovníci IQlandie, ale i paní Pešíková: "Jsem tu poprvé a tato idea, spojení umění s technikou, se mi moc líbí. Já učím biologii, na kterou jdou tyto postupy rovněž aplikovat, takže jsem nadšená. Něco z toho typu práce, co jsem tu viděla, využiji i do výuky. Možná se to takto nezdá, ale pro studenty to je náročný týden, protože pracují celý den v cizojazyčných skupinkách. Naši žáci jsou na tom s jazyky dobře a zvládají to hezky, protože na našem gymnáziu se učí angličtina i němčina."
Foto Mad

Jeden student z gymnázia v Rumburku se nám svěřuje: "Docela jsem se bál, ale přemluvil mě kamarád a vůbec toho nelituji. Hlavně jsem očekával něco nového, co nezažívám každý den, a to se mi splnilo na 110%. Profesionálové nám předvedou nějakou práci, my se tím inspirujeme a pak vytvoříme něco svého. Pracovali jsme například s tekutým dusíkem a termokamerou. Tím dusíkem jsme tvořili obrazce, bylo to super. Já tu jsem kupříkladu úplně sám, českého kamaráda mám ve druhé skupině. I přes jazykovou bariéru nebyl problém se seznámit. S Poláky mluvíme českopolsky, protože naše jazyky jsou podobné. Jinak mezi sebou většinou používáme angličtinu, ale jsou zde tací, kteří angličtinu příliš neovládají, a proto zde máme profesionální překladatele."

Podobně nadšená je i Chantal z gymnázia v Seifhennersdorfu: "Moc se mi to líbí, dojem na mě udělala nejen pestrost metod, které máme k dispozici, ale i interakce mezi žáky ze sousedních zemí. Z mé německé perspektivy využíváme zejména angličtinu nebo služby tlumočníků a udivuje mě, jak naši čeští a polští přátelé umí německy, zatímco my jejich jazyk nikoliv. Tento týdenní seminář mi určitě hodně dá, protože věcem, které máme na programu, se chci věnovat i do budoucnosti, zajímá mě umělecké vyjadřování emocí, pocitů... Já osobně ráda píšu a tady jsem měla možnost vyzkoušet si, jak vstoupit do interakce s publikem. Takže spoustu věcí určitě dále zúročím."

Perlička k mnohokrát probírané jazykové bariéře, pro lepší vzájemné porozumění je připravený arch balicího papíru, rozdělený na tři sloupce. Děti si zde navzájem překládají různé termíny, jeden napíše slovo, druhý jeho překlad do svého rodného jazyky. Takže do konce pobytu vznikne svérázný trojjazyčný slovník.
Foto Mad

Příprava na výboje akčního umění je v plném proudu.
Foto Mad

Martin Novák, odborný lektor IQlandie, se připravuje na svoji přednášku. Takto nám přibližuje svoji roli: "Já dětem pularizuji fyziku, vysvětlím jim teorii nějakých jevů použitelných na umělecký projekt, kterého se mají chopit. Takže jim teď v rámci akčního umění například ukážu chemické zabarvování a změny barvy kapalin, možnosti využití různé hustoty kapalin a pak si něco řekneme o lomu světla."
Foto Mad

Martin Novák je zvyklý předvádět tak zvanou scienceshow. Tady má velmi pozorné posluchače, kteří předvedou za chvíli svoji artshow pro změnu jemu. Reportáž je o mezinárodní spolupráci a o umění  vědě, takže pro inspiraci jsme kousek jeho výkladu zachytili na 360o video. (Nezobrazuje-li se vám video, použijte přímý odkaz: https://youtu.be/6my7z6UGIcA.)Totéž video roztažené do roviny... (Přímý odkaz: https://youtu.be/JCMI3JfOUCE.)


...a pozor, sférický obraz lze do 2D videa nebo do fotky, jako v tomto případě, vyexportovat i například takto :-)
Foto Mad


Ale vraťme se k workshopům. Ve vedlejším sále souběžně probíhá workshop filmový. Na zdi visí stručný scénář týdne.
Foto Mad

Filmovou dílnu vedou společně velmi dobře česky hovořící Polák Oldřich Justa (brýlatý vosáč) a lektor IQlandie Pavel Saal. Oldřich Justa nám přibližuje, co již proběhlo a co bude následovat: "Děti si již vyzkoušely výrobu krátkých videí bez střihu. Například jsme dávali dohromady scénky Já a moji prarodiče a Já a moje vnoučata. Bylo zajímavé, jak do toho děti spontánně promítly to, jak mobilní technologie a sociální média mění náš život. Teď se vrháme na komplexnější koncept s příběhem. Děti si vybírají lokace, přemýšlejí o scénáři a tak dále. Téma je člověk a technika. Dalším inspiračním zdrojem je RUR Karla Čapka. Každá skupina má své potřeby, takže nejde koukat jen na to, co bylo v plánu, ale je třeba přemýšlet, jak těm dětem dát co nejvíce, protože kdyby tu být nechtěly, tak tu nejsou a toho si vážíme."
Pavel Saal přidává svůj úhel pohledu: "Pro mě je nejzajímavější sledovat nejen, jak se tvoří film, ale jak se tvoří vztahy mezi dětmi v týmu, což je nesmírně důležitá součást té věci."
Foto Mad

Používá se profesionální technika.
Foto Mad

Jiří Olišar je tlumočníkem projektu již od roku 2007 a tato práce mu přirostla k srdci: "Je to velice různorodá práce, každý kurz má svoji dynamiku, nikdy to není nuda. Nejlepší je, že někteří studenti se dále setkávají i nad rámec toho, co jim nabízí tento program. Například v létě je Letní akademie, která již neprobíhá přes školy, ale je určená individuálním zájemcům." 
My již dále nechceme mladé Čechy, Němce a Poláky odvádět od tvoření, a tak odcházíme napjati, jaké výsledky pobyt v IQlandii přinese. Posoudit to budete moci s námi, videa s výslednými pracemi budou k dispozici na www.lanternafuturi.net již v polovině dubna.

Text a obraz Mad, rozhovory Darka
trh
23. 3. 2019 06:17 Farmářské trhy v Turnově se konají každou sobotu dopoledne na náměstí Českého ráje. Letos začínají v sobotu 30. března. Více informací na www.trhyfarmarske.cz.
varhany
23. 3. 2019 06:15 Liberecký kraj přispěje půl milionem korun na obnovu cenných varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Vzácná památka nutně potřebuje renovaci.
chřipka
23. 3. 2019 06:13 Za tento týden přibylo v Libereckém kraji šest laboratorně potvrzených případů chřipky. Od začátku letošní chřipkové sezony jich tak je už 252. Převažuje typ A H1N1.
natáčení
22. 3. 2019 13:17 V Liberci se bude v příštím týdnu natáčet dánský seriál z doby II. světové války o korunní princezně Märthy. Omezeno bude parkování před divadlem F. X. Šaldy a hlavní poštou.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).