reklama

English Christmas Concert II., koncert tří generací

5. 12. 2018
PŘIDÁNO VIDEO! The Festival of Nine Lessons and Carols, zpívání anglických koled proložené čtením z bible, je sto padesát let stará (nebo spíš mladá?) anglická tradice, která loni zapustila kořeny i na půdě liberecké Technické univerzity a podle toho, jak v úterý již podruhé praskal ve švech kostel sv. Antonína, se má čile k světu.
Program nastudovali a za nápadem od začátku stojí Jana Konvalinková, pracující na katedře primárního vzdělávání, a Christopher Muffett, Angličan, vyučující na TUL svůj rodný jazyk. Christopher od malička zpíval ve sboru, a když slyšel zpívat univerzitní sbor, hned paní Konvalinkovou kontaktoval, že chce zpívat také. Přátelství a spolupráce byly navázány a on pak přišel s myšlenkou zkusit anglickou tradici přenést do Liberce. Loňská premiéra měla velký úspěch a bouřlivý potlesk po letošní produkci napovídá, že za rok se máme opět na co těšit. Ostatně v založení tradice věří i rektor TUL Miroslav Brzezina, který ve svém úvodním projevu avizoval příští ročník ještě před tím, než viděl ten letošní.  

My pro vás na úvod máme malou ukázku která vám přiblíží atmosféru (nezobrazuje-li se vám video v textu, použijte přímý link: https://youtu.be/pbuDfyCRKDM)


Já z anglického originálu viděl jen ukázku na YouTube, takže to nemůžu posoudit, ale autoři nastudování si velmi zakládají na věrnosti. Jana Konvalinková srovnává českou a ostrovní verzi: "Je to vlastně úplně stejné, střídáme koledu a čtení, vybíráme nějaký úryvek z Bible nebo modlitbu. V Anglii většinou zpívají tradiční koledy, jako to zpíváme my dnes, i první píseň je taková úvodní, že bez ní ta tradice snad ani nemůže začít."

Foto Mad

Nějaké rozdíly ovšem jsou, paní Konvalinková pokračuje: "Rozdíl snad může být v tom, že v Anglii mají ta čtení o hodně delší, říkali nám, že je to třeba až na hodinu a půl. A zatím, co vesničky zachovávají tradiční koledy, větší místa, jako například Cambridge, si už vybírají pestřejší repertoár, možná proto, že to pro ně někdy asi bývá po letech stereotypní, takže se snaží zařazovat i něco nového. Ale všechno se to váže k Vánocům nebo k adventu."

Foto Mad

Christopher Muffet kolegyni doplňuje z úplně jiného úhlu pohledu: "Největší rozdíl spočívá v tom, že se akce koná v zemi, která je v podstatě ateistická, snažíme se zreplikovat spirituální zkušenost v České republice, protože kolik lidí tu nevěří v nic, je pro Angličana těžko pochopitelné, to je jedním z důvodů, proč jsme do toho šli."

Za 20 Kč dostali návštěvníci ledsvíčku, kterou měli i zpěváci. Ovšem není nad živý oheň. Umělé svíčky vyzařovaly ledově bílé světlo a byly tak jedinou vadou na kráse koncertu. Mimochodem, tyto svíčky se prodávají i v jantarové variantě.
Foto Mad

Vstupné bylo dobrovolné, ale diváci byli poměrně štědří.
Foto Mad

Na projektu je pozoruhodné i to, že je multigenerační a multikulturní. Pan Muffet to vysvětluje: "Ano, je to multigenerační, jsou tu tři sbory, dvě základní školy, univerzitní sbor, tedy mladí studenti, a sbor seniorů, tedy třetího věku. Jsou tu všichni společně. A co se týče multikultury, ke čtení jsme se snažili vybrat studenty z programu Erasmus z různých zemí. Je v tom silné poselství, protože tu máme turecké studenty, kteří jsou samozřejmě muslimové, a tady čtou křesťanské texty."

Místa k sezení byla již půl hodiny před začátkem obsazená asi ze dvou třetin. Na nudu si čekající diváci rozhodně stěžovat nemohli, bez nadsázky se dá říci, že stavba patrového pódia z praktikáblů byla jakýmsi předskokanem.
Foto Mad

Pohled ze čtvrtého patra pódia. Takto kostel uvidí zpěváci. Vlastně ne tak docela, bude totiž téměř zcela zhasnuto. 
Foto Mad

Zatímco v kostele by již nepropadnul špendlík, venku se děje něco zvláštního. Toto není památeční focení, to je počítání a řazení po patrech.
Foto Mad

Kolik zkoušek proběhlo, neví přesně ani paní Konvalinková, protože: "Když si představíte, že paralelně zkoušely seniorské sbory, sbor univerzity třetího věku, ten zkouší každý týden a v poslední době jsme zkoušeli i dvakrát týdně, pak máme studenty pedagogické fakulty, a ti byli zajímaví v tom, že zpívají i ansámblové zpívání, to znamená, že zpívá malá skupinka, tak ti se scházeli ještě úplně extra a potom tam máme ještě děti základních škol, takže ty to trénovaly na základních školách. My jsme s panem Muffetem objížděli ty školy, já vedu seniory a vedu studenty, tak to byly hodiny a hodiny vlastně od polovičky září. Koncem srpna se rozhodl termín a pan rektor si nad tím vzal záštitu, takhle jsme to prostě tvořili. Všichni dohromady se sejdeme až tady, to je premiéra, velký nervy, musím říct ta stavba tady, aby se na ni vešlo tolik lidí, skoro 140 zpěváků. Ale protože jsme nad vším drželi ruku, tak věřím, že se nám to snad povede."

Premiéru má nejen víc jak stočtyřicetihlavý sbor, ale i rektor TUL Miroslav Brzezina. Mírného zpoždění využívá k pilování projevu. 
Foto Mad

Paní Konvalinková se mi před koncertem svěřila: "Mám velkou trému, ale zároveň chci říct, že je to tak nádherný pocit, když tady vidíte, jak různé generace spolu zpívají. Všichni se spojí stejnýma písničkama, je v tom nějaká obrovská síla, je v tom veliká naděje, je v tom veliké světlo a radost, protože všichni to zpívají s obrovským nadšením." Teď jsou konečně všichni na místech, a jak vidíte, plné diváků jsou i uličky. Možná netuší, že tento sbor slyší zpívat vcelku poprvé nejen oni, ale i sbormistři.
Foto Mad

Jana Konvalinková, Christopher Muffett a třígenerační sbor složený ze sborů: Bohemian Chór TUL a studenti FP TUL, smíšený sbor Aurea Rosa U3V TUL, děti ze ZŠ Světlá pod Ještědem, dětský sbor Výšinka ZŠ Aloisina Výšina.
Na varhany hráli: Richard Hanson, Adéla Folová, Eliška Procházková
Představení nastudovali: Jana Konvalinková, Christopher Muffett, Kristýna Harisová, Lenka Lengyelová
Foto Mad

Mrzí vás, že vám anglické koledy prokládané biblickými texty utekly? Pak pro vás mám pár tipů na tento víkend od arciděkana P. Radka Jurnečka: "Velmi zajímavá bude neděle v Kryštofově Údolí, kde v 18 hodin bude koncert Kchun - Purgatio. Putuje po celém našem regionu a myslím si, že je to velice zdařilé dílo, tam bych pozval všechny, co mají čas a chuť. No a tady (myšlen kostel sv. Antonína) bude v neděli v 16 hodin zpívat pan Vele."

Závěrečné fotografie komentář nevyžadují.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad


Text a obraz Mad, rozhovory Darka
ještěd
19. 4. 2019 17:16 TMR Ještěd zakončilo svou 1. ostrou lyžařskou sezonu ve skiareálu Ještěd úspěchem jak v návštěvnosti, tak v počtech provozních dnů. Modernizovaný areál lákal i na otevřené Pláně.
bezděz
19. 4. 2019 17:13 U příležitosti Mezinárodního dne památek vystavuje o víkendu hrad Bezděz unikátní dřevořezby ze 17. století. Mimořádně bude otevřen také ochoz v královské kapli.
nd
19. 4. 2019 17:09 Naivní divadlo v Liberci uvede ve velikonoční sobotu hned dvě pohádky, a to Jak chodil Kuba za Markytou a Tři pradleny. Představení začínají v 10 a 11 hodin.
jehla
19. 4. 2019 12:26 Liberečtí strážníci se i v letošním roce přihlásili k celostátní akci Jehla, v rámci které našli a odborně zlikvidovali 8 kusů injekčních stříkaček a 2 kusy inzulínových per.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).