reklama

Atlantic oslavil 50 let od založení a 100 let od narození Ladislava Bareše

24. 4. 2018
Když před třemi lety legendární Atlantic vystoupil po víc než čtyři desetiletí dlouhé pauze, členové kapely velmi kategoricky tvrdili, že to bylo po těch letech poprvé a naposled. Jenomže se ukázalo, že bigbít této kapely zní spoustě lidí v uších dodnes. Zájem předčil všechna očekávání.
Přesto čekání na přídavek trvalo tři roky a chybělo málo a ke koncertu k 50. výročí založení Atlantiku vůbec nedošlo. Kapelu postihly hned dvě ztráty, zemřeli pánové Jiří Valeš a Václav Choutka. Ale nakonec vše dobře dopadlo, místo zesnulého Václava Choutky sice zůstalo bez náhrady, ale kapelu doplnil Pavel Rydvan (kytara, flétna, zpěv) a koncert se stal zároveň připomenutím osobnosti Ladislava Bareše (22. 4. 1918 - 1. 7. 2000), velikána hudební scény nejen našeho severu, který by se minulou neděli dožil sta let (viz. životopis například ZDE). My jsme o prvním koncertu publikovali obsáhlou obrazovou reportáž ZDE.

Je pátek 20. dubna 2018. Do začátku slavnostního večera zbývá ještě asi hodina. Čas využíváme k rozhovoru s kapelníkem Josefem Musilem a zpěvačkou Květou Barešovou Andrejkovou.

Jak ten nápad s koncertem vůbec vznikl?

Květa Barešová Andrejková: Zlé jazyky tvrdí, že za vším stojí lahvinka, a mají trochu pravdu. My jsme se po letech (před koncertem v roce 2015) sešli tady s Pepanem a řekli si, že by bylo dobré ještě něco udělat, třeba jen pro sebe, v malém prostoru. Jenomže jak se to lidi dozvěděli, tak zájemců začalo strašně přibývat. Takže jsme nakonec museli objednat Lidové sady. A když se začalo hrát, lidé přicházeli pod pódium a nadšeně se na nás dívali, jako jestli to je možné.

Josef Musil: ...a po koncertu byl zájem obrovský, lidi nám psali, děkovali, slibovali, že určitě přijdou i příště.

Květa Barešová Andrejková: A teď, po těch třech letech, když jsme se rozhodli to zopakovat, tak ta ztráta, která kapelu postihla, byla až existenční. Odešli naši dva stěžejní zpěváci. Jenomže pak se někde na internetu objevilo "Atlantic žije!" a my si řekli, že ten koncert udělat musíme, a udělali jsme všechno možné i nemožné, abychom fanoušky nezklamali. Oni si to zaslouží.

Josef Musil: Jak vidíte, fanoušci dodrželi, co slíbili, máme do posledního místa vyprodáno.

(Poznámka ke sférické videoukázce: 360° video si můžete procházet myší. Omlouváme se za zhoršenou technickou kvalitu způsobenou chybným přenosem nastavení parametrů po wifi do záznamového zařízení.)


A jak vznikl Atlantic a co měli společného Bareš a Atlantic?

Květa Barešová Andrejková: Pan Bareš s kapelou a s pražskými umělci hráli na výstavišti na estrádě. Tehdy ještě v Muldě, to ještě nebyl amfiteátr, teď je tam bazén. A pak dostali pozvání vyjet s programem do Lucerny. V té Lucerně lidi na ten velký swingový orchestr začali házet desetníky a volat "My chceme Karkulku!". Láďa zblednul a po vystoupení šel zjišťovat, co že to je ta Karkulka. A tak dorazil na zkoušku bigbítové kapely, která se tehdy jmenovala KARlínský KULturní KArneval, ale byl to vlastně budoucí Olympic. Již tehdy byli tak populární, že se Láďa rozhodl, že bigbítovou kapelu musí udělat i v Liberci, a proto zašel za Pepanem, který se svojí kapelou hrál již na Střeláku. On něco takového nevnímal jako konkurenci, ale jako oživení scény, které si doba žádala.

Josef Musil: Bareš byl velmi prozíravý, uměl předvídat trendy a věděl, že lidi budou vyžadovat i muziku, kterou velký orchestr dělat neumí. Takže koncerty probíhaly tak, že jsme se navzájem doplňovali a střídali o přestávkách.

Květa Barešová Andrejková: Mladí přišli, zařádili si a pak se zase hrál swing a různé šlágry. Bylo to velmi zajímavé spojení a my to spojení dnes chceme ukázat.

Josef Musil: My jsme hráli pořád spolu, Bareš a Atlantic. My jsme vlastně tu kapelu spolu založili. Bareš za mnou přišel a řekl mi: "Pane kolego," a já byl na vejšce v prvním ročníku a úplně jsem padl dolů, pan Bareš mi řekl: "Pane kolego!" A těch pět roků, které následovaly, než přijely tanky, to se pořád něco dělo. A kromě Liberce jsme vyjížděli od Kadaně po Pardubice, prostě celý ten sever plus Praha, pan Bareš byl král severu.

Květa Barešová Andrejková: Ten Atlantic tenkrát, to bylo prostě něco! Já chodila na stavební průmyslovku a Atlantic nám hrál na plese a to byla sláva, měli obrovskou popularitu! Já pak přišla k Atlantiku až v osmašedesátém, zpívala jsem i s bratrem, který tam přišel přede mnou. My byli sourozenecké duo.Jak se na dnešní večer těšíte?

Květa Barešová Andrejková: Hrozně jsme se těšili, ale teď mi začíná nějak bít srdce, teď začínám mít trému. Na tom dnešním koncertu bude také skvělé, že přijdou muzikanti, kteří hrajou, ale celá léta se nepotkají. Ti nám moc děkovali, že jsme něco takového zorganizovali.

Josef Musil: Jsem rád, že tu je orchestr Ladislava Bareše, to jsou mladí kluci, já zírám, oni mně vykaj! (smích)


Když se díváte z pódia na ty lidi, co se změnilo?

Josef Musil: To bude hrozně zajímavé zjistit za pár minut. Ale já nemyslím, že by tam byla nějaká velká změna, já si myslím, že to bude jako dříve. I my zahrajeme tu samou muziku co dříve.

Květa Barešová Andrejková:
 Doba dnes je opravdu jiná, lidi sedí u facebooků, na internetu, koukaj na televizi, komunikují mobilem. Už se nechodí ani do hospody. Dřív to bylo jiné, lidi se scházeli na kus řeči. Není dobrá doba. Tehdy za totáče taky nebyla, ale to lidi stmelovalo, zašli do hospody, zanadávali si, ale dnes je situace jiná. Chybí lidská komunikace. 
Společně s Josefem Musilem, spoluzakladatelem a kapelníkem Atlantiku, jsme pro vás vybrali několik fotografií z archivu kapely Atlantic a orchestru Ladislava Bareše. Fotky laskavě okomentoval Josef Musil:

Tato fotka je skutečně jedna z nejstarších, je to totiž téměř původní sestava. Zleva spodní řada: Jan Kobzáň, Antonín Koňařík, Václav Choutka, Václav Sloup. Zleva horní řada: Josef Devátý, Josef Musil, Jiří Němeček.
Foto archiv Atlantic

V letech 1963-68 působili Ladislav Bareš a Atlantic ve Zlatem Lvu, kde byly ty nejlepší plesy sezony, vysokoškolský, divadelní, zdravotnický…. Na fotce jsou z leva do prava hudebníci Atlantiku Jan Kobzáň, Josef Musil, Václav Sloup, Josef Devátý, Jiří Němeček, Antonín Koňařík, vpředu Václav Choutka.
Foto archiv Atlantic

A toto jsou zřejmě Lidové sady a určitě pánové Kučera, Valeš, Musil, Janus a Devátý.
Foto archiv Atlantic

K tomuto fotu pan Musil dodal popisek: "Střelák", kde kapela začala (mimochodem, krátký čas se jmenovala Telstar). Vpravo v černém je naše velká fanynka, žena Zvíře (ona se za to nezlobí), dole vpravo bratr Květy Barešové, Ivan Andrejka.
My se na večeru s Atlantikem s touto fanynkou, paní Boženkou setkali. Zajímal nás fanklub Atlantiku. Kapela překvapivě žádný asi neměla, protože paní Boženka byla neorganizovaná: "Byla jsem příznivec, ale o fanklubu nevím. Na každém čaji jsem s nima byla, jezdila jsem s nima asi tři roky. Nejhezčí koncert? To byly všechny. Mně se hlavně vybaví senzační kluci a to jim vyřiďte!"
Foto archiv Atlantic

Symbioza Atlantiku a členek Tanečního klubu ve studentském klubu "S", na jehož místě se dnes nachází restaurace Potrefená husa.
Foto archiv Atlantic

Holky i kluci tanečního klubu byli s Atlantikem spojení, jak dokládá série fotek z LVT.
Foto archiv Atlantic

A ještě tři dobové momentky ze života orchestru Ladislava Bareše. Zde je Ladislav Bareš, Walda Matuška a z největší pravděpodobností dvojice Olina a Irma. Když Waldemar Matuška po revoluci přijel do Čech, oslovil kapelníka Bareše, zda by mu pomohl uspořádat velký koncert. Ladislav Bareš to bral jako jednu z největších poct, kterých se mu dostalo.
Foto archiv Atlantic

Ladislav Bareš na LVT. Ano, to bývaly doby, kdy kapelníci ještě dirigovali!
0025, Bares na LVT

Toto foto je zajímavé tím, že zcela vlevo, vedle Petry Janů a Ladislava Bareše a Květy Barešové Andrejkové, stojí trombonista pan Karel Hájek, jeden z nejstarších pamětníků, který večer Atlantiku navštívil. Na začátky svého angažmá u Bareše vzpomíná: "Já jsem maturoval ve čtyřicátém osmém v Hradci Králové. Tam jsme měli kapelu a v ní jsem hrál na trombón. Pan Bareš je původně Hradečák a sem do Liberce přišel s celou kapelou. Potřeboval trombonistu a oslovil mě, jestli bych k němu šel hrát. Naše kapela se po maturitě rozpadla. Tak jsem s ním přišel sem do Liberce a již jsem tu zůstal."
Foto archiv Bares

Karel Hájek (vlevo) a Josef Musil dnes.
Foto Mad


Liberecké Lidové sady byly v pátek 20. dubna zcela vyprodané a publikum roztančil již "předskokan", kterým nebyl nikdo jiný než orchestr Ladislava Bareše.
Foto Mad

Jaromír Valenta, kapelník orchestru, nám poskytl krátký rozhovor.

Jak se cítíte teď, když to máte za sebou?
Jsme rádi, že to lidi zaujalo, a hlavně, že došlo i na tanec. Budu upřímnej, byla tréma, když se podívám na ty matadory, kteří tu muziku válej, je to před nima velká zodpovědnost.

Foto Mad

Kam se posunula muzika od časů orchestru Ladislava Bareše k vašemu orchestru Ladislava Bareše?
V kapele jsem 25 let. Nastoupil jsem ke staré partě. Pak přišla generační obměna. Bylo období, kdy byly swing a klasická taneční hudba na ústupu, ale je to zhruba pět let, co se obliba této hudby na společenských akcích vrací a s ní i poptávka po velkých orchestrech. Ale tak často, jako se hrávalo, to se dnes nehraje. Například velké letní estrády skončily. My se zaměřujeme hlavně na plesovou sezónu. V létě máme jiné aktivity, muzikanti chodí hrát v malých partách. My jezdíme třeba jako New Dixi Liberec hrát dixieland na žitavskou úzkokolejku.

(Poznámka ke sférické videoukázce: 360° video si můžete procházet myší. Omlouváme se za zhroršenou technickou kvalitu způsobenou chybným přenosem nastavení parametrů do záznamového zařízení.)


A jak se mění návštěvníci akcí?
Já bych řekl, že v současné době lidé reagují lépe, než když jsem v orchestru začínal. Taneční hudba je na vzestupu, hodně lidí umí dobře tancovat a na atmosféře to poznáte.
Děkuji za rozhovor.

Opravdu, sedmnáctihlavý orchestr má mnoho velmi mladých členů. Zcela vlevo krotí saxofon kapelník Valenta.
Foto Mad

Foto Mad

O přestávce mezi vystoupeními se publikum snažili rozhýbat v rytmu swingu Jaroslav Lelek a Linda Zástěrová. Swing získává na popularitě. Co přitahuje mladé lidi k tomuto tanci, který v příští dekádě oslaví sto let, netuší ani Jaroslav Lelek: "Nevím proč, ale prostě táhne, v klubu máme kolem třiceti tanečníků, a to se tomu věnujeme teprve rok. Náš taneční klub D..Swing jsem založil v listopadu 2016, workshopy děláme od roku 2017. Jezdí k nám učit lektoři pražské taneční školy Swing Masters. Na Liberecku jsme zatím jediní. 29. dubna pořádáme Mezinárodní den tance v krajské knihovně, přijďte se podívat."
Foto Mad

Než se chlapi z Atlantiku připraví, představme si osobu, která, ač skryta v pozadí programu, má lví podíl na organizaci a hladkém průběhu celého večera, manažerka koncertu Adéla Kodoňová, v civilním životě doma i v zámoří úspěšná výtvarnice a designerka bižuterie.
Foto Mad

Pánové nastupují.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Jsme ready? Tak, my vám zahrajeme poctivej bigbít a vy nám ukažte, jak umíte tančit rokenrol!
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Večer se protáhl dlouho přes půlnoc. Myslím, že psát závěrem, jak byl úspěšný, nemá smysl, jedna fotka řekne mnohem víc. A jestli se na to staří matadoři v čele s Ladislavem Barešem shůry dívali, měli určitě velkou radost.
Foto Mad

Děkujeme pánům muzikantům, Květě Barešové a zejména pak Adéle Kodoňové za spolupráci při přípravě této reportáže a za laskavé poskytnutí archivních fotografií.

Text a barevné foto Mad, černobílé foto archiv Atlanticu
trh
23. 3. 2019 06:17 Farmářské trhy v Turnově se konají každou sobotu dopoledne na náměstí Českého ráje. Letos začínají v sobotu 30. března. Více informací na www.trhyfarmarske.cz.
varhany
23. 3. 2019 06:15 Liberecký kraj přispěje půl milionem korun na obnovu cenných varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Vzácná památka nutně potřebuje renovaci.
chřipka
23. 3. 2019 06:13 Za tento týden přibylo v Libereckém kraji šest laboratorně potvrzených případů chřipky. Od začátku letošní chřipkové sezony jich tak je už 252. Převažuje typ A H1N1.
natáčení
22. 3. 2019 13:17 V Liberci se bude v příštím týdnu natáčet dánský seriál z doby II. světové války o korunní princezně Märthy. Omezeno bude parkování před divadlem F. X. Šaldy a hlavní poštou.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).