reklama

7. ročník festivalu "Liberec - jedno město pro všechny" byl tradičně výborný

3. 9. 2018
Kolik cizinců a příslušníků národnostních menšin v Liberci žije, ví přesně jen cizinecká policie. Jisté je, že festival dokážou svorně naplnit skvělým jídlem i programem. Akci připravuje komunitní středisko Kontakt ve spolupráci s Centrem na podporu integrace cizinců v LK a Technickou univerzitou v Liberci.
Michal Dufek, ředitel KS Kontakt, mi vysvětluje, proč byl před sedmi lety tento festival založen: "Cílem festivalu je přiblížit majoritní společnosti pestrost národnostních menšin, které zde s námi žijí. Chceme ukázat, že je opravdu jedno, odkud člověk pochází, jakým jazykem mluví, jakého je vyznání. Že když lidi chtějí, mohou žít na jednom místě a nemusí v tom být problém."
Co se počtu prezentujících se komunit týče, v Liberci máme zhruba třináct komunit a počet účastníků je každý rok zhruba stejný s tím, že někteří účastníci se obměňují, někteří přicházejí třeba jen jednou za dva roky. Na festivalu se prezentovalo hodně národností bývalého SSSR, ale v obležení byl i stánek Indie a Pakistánu a letos se poprvé představila i Čína a Mongolsko. V tomto roce se měla poprvé zúčastnit i Bolívie, ale zástupkyně účast ze zdravotních důvodů odřekla.

V pátek (31. 8. 2018) dopoledne byste určitě netipovali, že...
Foto Mad

...odpoledne bude náměstí zabydlené stánky, plné lidí užívajících si kulinářské speciality nejrůznějších národních kuchyní...
Foto Mad

...a nadšeně sledujících čísla hudební i taneční, odehrávající se na pódiu. Moderátorka programu Míša Jadrná má přesná čísla: "Celkem se tu prezentuje patnáct národnostních menšin, vystupujích je celkem téměř šest desítek."
Foto Mad

Michal Dufek, člověk, na jehož bedrech leží zodpovědnost za hladký průběh festivalu, se nějakých provokací příliš neobává: "V Liberci je naštěstí situace klidná a nemusím řešit žádné konfliktní situace. Je to ryze pozitivní záležitost a na těch lidech to je, myslím, vidět."
Foto Mad

Trio Tibora Beňáka zde vystupovalo na pozvání Romského komunitního centra. Hvězdou kapely je ještě ne plnoletá Natálie Samková, která vystupuje s tatínkem: "S kapelou účinkuji určitě desetkrát do měsíce, že zpívám s tatínkem mi nevadí, jsem spíš ráda, pořád se učím." 
Foto Mad

Foto Mad

Ze skupinky Indů mluví česky jen mladá maminka Deepa Bartak. Její vášní je vaření, má dokonce svůj kulinářský blog. Jinak pracuje na TUL a na dotaz, co zde všichni dělají, odpovídá:  "My jsme Indové z jižních států Indie. Přátelé v Liberci studují, já zde žiji, mám českého manžela. Kamarádi včera navařili svá domácí indická jídla, tak jsme je přišli podpořit."
Foto Mad

Arménky Susana a její dcera Marie připravily tradiční medovník a vinné listy plněné hovězím masem. Usmívají se, protože návštěvníkům chutnalo a vše je snězeno. Obě vypomáhají gruzínské komunitě (stánek vlevo), která navařila, ale nemohla se dostavit. Paní Susana z rodné země odešla z politických důvodů a se životem v Česku je velmi spokojená, v Liberci žije šest let. Marie mluví perfektně česky, narodila se již v Česku. Ukázky rodinné arménské kuchyně předvádí i svým spolužákům na základní škole.
Foto Mad

Novou komunitou letošního ročníku byli Číňané a Mongolové. Mongolské dívky dorazily z Českolipska a předvedly národní tance. Tanečnice vpravo se jmenuje Ajalgu, což česky znamená melodie, ale říká si Anička. Její rodiče přišli do Čech za prací asi před deseti lety. Anička hovoří na rozdíl od své maminky, která česky moc neumí, perfektní hovorovou češtinou bez jakéhokoliv přízvuku. K tomu říká: "Nevím jak ostatním, ale já se naučila česky asi za půl roku, protože jsem hned začala chodit do taneční skupiny a oni mi hodně pomohli, takže jsem jazyk zvládla rychle." K mému překvapení ji výlet do rodného Mongolska neláká ani o prázdninách, zato Česko má již zmapované poměrně dobře a letos byla na Baltu. Teď jde do deváté třídy, co bude dál? "Mám naplánovaný buď gymnázium nebo nějakou střední zdravotní."
Foto Mad

Klára, Týna a Nikol tvrdí, že už vařit umějí, ale v tomto případě jen pomáhaly. Nabízejí pražené maso, bůček a krkovici a k tomu domácí lokše. Vše navařila paní Dana Tomašová: "Mě učila vařit moje maminka, která pracovala i jako kuchařka. Vaření není můj koníček, ale nutnost, někdo doma navařit musí (smích), vařím každý den. Teď z toho ale radost mám, že to chutná, že je o stánek zájem." A kdyby vařila Klára, dcera paní Tomašové, co by připravila? "Já bych vyrobila pirohy, halušky... ale to bylo minulý rok."
Foto Mad

Na dotaz, kdo z vystupujících byl zatím nejlepší, většina odpovídala kolegiálně, že všichni anebo že tato malá hadí žínka. Škoda, že jsem její vystoupení neviděl. Michal Dufek k tomu říká: "Program nemáme postavený tak, že bychom měli nějaký vrchol, nějakou hlavní hvězdu. Některé komunity nabídnou stánek i kulturní program, některé jen stánek nebo jen program. Celkově to je taková vyvážená nabídka."
Foto Mad

Zajímavé věci se odehrávaly nejen na pódiu.
Foto Mad

Mezi návštěvníky festivalu jste mohli potkat i známé tváře libereckého kulturního života, o kterých již ani nepřemýšlíte, odkud pocházejí. Například manžele Marii Gornalovou a Alexeje Jurakova, skvělé členy baletního souboru DFXŠ.
Foto Mad

OVJ Dixieland má pauzu.
Foto Mad

Henou se malovalo již loni, pro velký úspěch se letos účastnily již dva malíři a též dvě malířky, Indka a Češka, kouzlící obrázky na obličej.
Foto Mad

Moderátorka programu Míša Jadrná losuje s Michalem Dufkem výherce ankety.
Foto Mad

Jak bylo řečeno úvodem, spolupořadatelem festivalu je i liberecké Centrum na podporu integrace cizinců. Náplní práce těchto center je integrace cizinců ze zemí mimo EU s platným typem pobytu na území ČR. Centra mají krajskou působnost, první vznikla v roce 2009, liberecké pak v roce 2010.
Žaneta Kaprasová, vedoucí libereckého centra, mi na závěr pomáhá sestavit žebříček cizinců žijících v Libereckém kraji: "Nejvíce cizinců je ze států Evropské unie. Jsou to především Slováci, pak Poláci a Maďaři. Z naší cílové skupiny (mimo EU) to jsou Ukrajinci, Rusové, Vietnamci, Mongolové a nyní nově i Nepálci a Indové. Další národnosti jako Srbové, Číňani, Američani, těch jsou již jednotkové počty. Nejvíc tu je ze zemí mimo EU opravdu postsovětů, Vietnamců a Mongolů."

Text a foto Mad
ještěd
19. 4. 2019 17:16 TMR Ještěd zakončilo svou 1. ostrou lyžařskou sezonu ve skiareálu Ještěd úspěchem jak v návštěvnosti, tak v počtech provozních dnů. Modernizovaný areál lákal i na otevřené Pláně.
bezděz
19. 4. 2019 17:13 U příležitosti Mezinárodního dne památek vystavuje o víkendu hrad Bezděz unikátní dřevořezby ze 17. století. Mimořádně bude otevřen také ochoz v královské kapli.
nd
19. 4. 2019 17:09 Naivní divadlo v Liberci uvede ve velikonoční sobotu hned dvě pohádky, a to Jak chodil Kuba za Markytou a Tři pradleny. Představení začínají v 10 a 11 hodin.
jehla
19. 4. 2019 12:26 Liberečtí strážníci se i v letošním roce přihlásili k celostátní akci Jehla, v rámci které našli a odborně zlikvidovali 8 kusů injekčních stříkaček a 2 kusy inzulínových per.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).