reklama

Věžový vodojem v Ohrazenicích bude novou dominantou Turnovska

9. 9. 2018
OBSAHUJE VIDEO A SFÉRICKÉ FOTO! Při realizaci staveb se konají rauty a zvou se hosté zpravidla při poklepu na základní kámen a pak u příležitosti přestřihnutí pásky a uvedení do provozu. Vodohospodářské sdružení Turnov na to jde jinak, investiční akce zcela cíleně prezentuje v průběhu prací.
Milan Hejduk, předseda Vodohospodářského sdružení Turnov, vysvětluje proč: "Nechceme klepat na základní kameny, snažíme se prezentovat postup provedení díla, aby všichni zúčastnění viděli, že se nám stavba daří." Minulý čtvrtek se VHS Turnov pochlubilo, jak se mu daří realizovat investiční akci "Odstranění manganu z vodovodní sítě Turnovska". Název zní velmi odborně, v praxi to znamená, že nevyhovující zdroj v Záborčí u Turnova bude odstaven a bude vybudován nový, 3,9 km dlouhý přivaděč kvalitní pitné vody od zdroje v Dolánkách a v Nudvojovicích u Turnova. V souvislosti s tím je rekonstruována i vodovodní síť a areál vodojemů v Ohrazenicích u Turnova. Při té příležitosti Ohrazenice získají novou dominantu, krásný věžový vodojem. O jeho vzhledu spolurozhodovala i široká veřejnost, takže rozhodně nebude připomínat ony pověstné páky socialismu. Generálním zhotovitelem díla v úhrnné hodnotě necelých 69 milionů korun je firma VHS stavby a.s., Jihlava.

V Ohrazenicích již dva vodojemy jsou, vlevo je pod pískem schovaný vodojem 2 x 300 m3. Jeho rekonstrukce je v druhé polovině. Pak přijde na řadu vodojem druhý o kapacitě 1 000 m3. To je ono zelené návrší vpravo.
Foto Mad

Nádrž 300 m3 není zajímavá vizuálně, ale zvukově. Má totiž velmi neobvyklou akustiku, kterou by určitě ocenil nejeden extravagantní hudebník. Škoda, že se mi zástupce VHS Turnov nepodařilo přesvědčit, aby před napuštěním pozvali nějakou kapelu. Vzniklo by dílo s neopakovatelnou atmosférou, kterou by šlo napodobit nejdříve při dalším vypuštění nádrže kvůli rekonstrukci.
Foto Mad

Foto Mad

Ohrazenický vodojem kupodivu nebyl inspirován pohárem FIFA, ale věží Bayterek v Astaně, novém hlavním městě Kazachstánu. (Bayterek má svůj vlastní FB profil.). Projekt věžového vodojemu připravil Ing. Petr Chval, firma PROFES PROJEKT Turnov s architektonickým návrhem Ing. arch. Zdeňka Slámy. Generálním projektantem je Radek Hnát z turnovského VAK Projektu. Atypické betonové nosníky mají symbolizovat tryskající vodu. Nahoře se na betonovém vodotrysku bude "vznášet" kulová nádrž na 150 m3 vody.
Foto Mad

Stavba byla zahájena letos v únoru. Fotografie z jara dokumentuje zakládání nového vodojemu. (Foto: archív VHS Turnov.)
Foto: archív VHS Turnov

"...a tady vidíte, jak jsme vztyčili první sloup..."
Foto Mad

Nádrž na vodu je téměř hotová, zkompletovaná bude přímo na staveništi v průběhu října a pak bude vyzvednuta vzhůru na korunu vodojemu. (Foto: archív VHS Turnov.)
Foto Mad

Jedním z hostů prezentační akce byl i Martin Půta, hejtman Libereckého kraje. Využili jsme příležitosti a na video jsme zaznamenali, jak vnímá předvolební prohlášení některých politiků o drahé vodě. (Nezobrazuje-li se vám video, použijte přímý link.)


Kdo by si myslel, že podobná shromáždění musí být nutně nudná, je na omylu. Předseda VHS Turnov Milan Hejduk (uprostřed) dokáže být velmi vtipný, aniž by snižoval odbornou stránku věci, a zde bylo vystoupení ještě okořeněné tím, se mu příliš nedařilo svolat ostatní řečníky. Nejprve stál před davem přihlížejících jen s Martinem Žaganem, výkonným ředitelem VHS Stavby a.s. (vlevo). A teď se přidává hejtman Martin Půta.
Foto Mad

Konečně se zařadil i starosta Turnova Tomáš Hocke (muž v brýlích) a starosta Ohrazenic František Novák (zcela vpravo). Fotoaparáty cvakají, kamery točí a mnozí kameramani netuší, že sestava pořád ještě není kompletní :-)
Foto Mad

Po prvních projevech přichází muž v černém, Jiří Löffelmann, člen rady kraje zodpovědný za řízení rezortu životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova, fotografové znovu vytahují nádobíčko :-)
Foto Mad

Řečníci, kteří přicházejí na řadu po Milanu Hejdukovi, musí prokázat vrchol své řečnické fabulace, předseda VHS Turnov totiž už téměř vše podstatné řekl. A publikum je překvapivě početné a pozorně naslouchající.
Foto Mad

Sférické foto bylo pořízeno na stropu přízemí vodojemu.
Stavba vodojemu v Ohrazenicích u Turnova. - Spherical Image - RICOH THETA

Je na čase zmínit, kdo tu novou, kvalitní vodu zaplatí. Největší podíl, 29 milionů korun, bude hrazen z evropských a národních zdrojů z prostředků Operačního programu Životní prostředí, a to prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR. 21 milionů korun uhradí z vlastních zdrojů investor, tedy VHS Turnov. Na akci přispěl osmi miliony korun i Liberecký kraj, město Turnov dalo deset milionů korun a jedním milionem korun přispěla i obec Ohrazenice.
Foto Mad

Stavebnictví v současné době bojuje s cenami zakázek stlačenými na minimum, přičemž ceny surovin jdou nahoru. Jak je na tom na stavebním trhu firma VHS Stavby a.s. nám na kameru prozradil Martin Žagan. (Nezobrazuje-li se vám video, použijte přímý link.)


Stavba je 30 m vysoká a Tomáš Hocke těžce nese, že je o 5 m vyšší než věž turnovské radnice. Nahoře bude servisní ochoz, přístupný při významných příležitostech (EHD a podobně) i veřejnosti. Momentálně vzhůru vedou jen stavební žebříky a lešenářské lávky...
Foto Mad

...po nich nadšeně vyrážejí odvážlivci, aby pořídili vrcholové foto. Mezi prvními je hejtman Půta.
Foto Mad

Odvahu mají i některé ženy.
Foto Mad

Vrchol je dobyt! Faktem je, že do těchto míst se brzy již nikdo nepodívá, protože sem bude usazena kulová nádrž na vodu. Kdy přesně bude věžový vodojem dokončen, bude záležet na počasí, ale do konce roku by měl být téměř hotov (usazení nádrže, schodiště, technologie vodojemu, dokončení spodní části...).
Foto Mad

Na příští jaro zbydou dokončovací práce a celé dílo, včetně rekonstruovaných vodojemů stávajících, by mělo být předáno v červnu 2019. Co se vodovodů týče, práce na nich probíhají rychleji, než se čekalo, a měly by být hotové do konce roku. Na jaro roku 2019 zbyde obnova povrchů chodníků a silnic.

Text a obraz Mad, rozhovory Darka
ještěd
19. 4. 2019 17:16 TMR Ještěd zakončilo svou 1. ostrou lyžařskou sezonu ve skiareálu Ještěd úspěchem jak v návštěvnosti, tak v počtech provozních dnů. Modernizovaný areál lákal i na otevřené Pláně.
bezděz
19. 4. 2019 17:13 U příležitosti Mezinárodního dne památek vystavuje o víkendu hrad Bezděz unikátní dřevořezby ze 17. století. Mimořádně bude otevřen také ochoz v královské kapli.
nd
19. 4. 2019 17:09 Naivní divadlo v Liberci uvede ve velikonoční sobotu hned dvě pohádky, a to Jak chodil Kuba za Markytou a Tři pradleny. Představení začínají v 10 a 11 hodin.
jehla
19. 4. 2019 12:26 Liberečtí strážníci se i v letošním roce přihlásili k celostátní akci Jehla, v rámci které našli a odborně zlikvidovali 8 kusů injekčních stříkaček a 2 kusy inzulínových per.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).