reklama

Premiéru virtuálního památníku zachránili skokani a skokanky

6. 10. 2018
Slavnostní odhalení poměrně slušně medializovaného projektu Sto SMS pro Liberec mělo být happeningem prolínajícím se se skokanskou částí letního mistrovství ČR v severské kombinaci. Jenomže počasí, které z letních skoků na ještědské devadesátce udělalo téměř regulérní skoky zimní, zájemce o premiérovou SMS rozhodně nepřitáhlo.
Minulý pátek (28.9.) se liberecké počasí důstojně připojilo k oslavám sta let republiky. Připomnělo staré dobré časy, kdy se s různými obměnami vtipkovalo, že léto bylo pod Ještědem první pátek v červenci a pak ještě druhý týden v srpnu. Je pravda, že podzim již začal, ale zima a déšť připomínaly spíš nástup dalšího ročního období. Stojíme pod lanovkou a váháme, zda máme vyrazit vzhůru, mrholí a Ještěd se ztrácí v oblacích mlhy. Nicméně Jan Stolín, vedoucí Katedry Environmental Design Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci a autor projektu, nás po telefonu ujišťuje, že dorazí, akce Sto SMS pro Liberec se koná a jeho nehmotný památník bude odhalen. 
Jan Stolín již jeden originální památník v Liberci realizoval, společně s bratrem Petrem vytvořil interaktivní objekt jako poctu bojovníkům a obětem za svobodu vlasti na Štefánikově náměstí. Toto dílo sice rozděluje Liberečáky na skalní zastánce a odpůrce, nicméně v roce 2001 za něj autor získal Čestné uznání Grand Prix Obce architektů v kategorii Výtvarné dílo v architektuře. Tak doufáme, že i tentokrát to bude stát za to, a vyrážíme k můstkům.

Foto Mad

Tady nás opravdu čeká pár stánků s teplným občerstením a mrznoucí obsluhou. V mobilním prostoru se neděje nic, netrpělivě čekáme na první SMS, ale je teprve půl páté, času dost.
Foto Mad

Čekání nám pomáhají ukrátit mladí skokani a skokanky, kteří tu závodí v překvapivě hojném počtu. Smekáme před jejich výkony, nám úplně stačí si prohlédnout buben můstku zdola. Proto mi dovolte malou odbočku od původního záměru připravit reportáž o virtuálním památníku, který posílá esemesky. Tady padají výkony zcela reálné a program obou akcí měl být podle pozvánky provázaný.
Foto Mad

Například Jiří Konvalinka si zalétl pro 98 m a jeho kamaráda Davida Peštu jsme viděli skočit "jen" 82 m. Ptáme se rodičů čtrnáctiletého Davida, proč dali kluka zrovna na tento sport. Tatínek má jasno: "David byl hyperaktivní dítě, tak jsme mu našli tento kroužek, dělá to už od pěti let. Řekli mi, že to je bezpečnější než sjezdovky, tak se nebojím." Maminka je ve vyjádření opatrnější: "Dneska jsem se bála, když jsem viděla tento můstek, měla jsem strach, ale člověk si zvykne."
Není nám jasné, do jaké míry jsou skoky na umělé hmotě jiné než ty klasické na sněhu. Jiří Konvalinka (SKI klub Harachov) žádný velký rozdíl nevidí: "No tak v zimě je zima a v létě teplo, že? A jinak se mažou lyže. Ten skok je podobný, tam rozdíl není. Akorát na dojezdu to po trávě víc drhne."
Foto Mad

U opravy jednoho ze sloupů závodnické lanovky pomocí vrtulníku jsme loni na jaře byli a pořídili o tom reportáž, tak nás těší, že je dnes funkční.
Foto Mad

Potkáváme i malou závodnici Natálii Nejedlovou, dnes neskáče, ale s maminkou vypomáhá s organizací. Zajímá nás, jaký byl její první skok: "Bála jsem se, poprvé jsem řekla, že ne, ale pak jsem týden přemlouvala taťku, že to zkusím znovu, a tak jsem začala skákat. Ve škole úlevy nemám, ale když mám trénink, tak mě pustí o hodinu dříve." Maminka s hrdostí dodává, že "Dcera to zdědila po tatínkovi, skáče na lyžích šest let."
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Liberec stále přikrývají oblačné peřiny, jeden z posledních závodníků brázdí umělou trávu. Ačkoliv nesnáším použití slova "brázdit" v jiném kontextu než u námořní, případně říční plavby, tak zde to opravdu sedí. Vracíme se k budově, kde kromě účinkujících, stánkařů a pár kamarádů účinkujících a organizátorů stále nikdo není. Ale je tu Jan Stolín, tak můžeme pořídit slíbený rozhovor.
Foto Mad

Red.: O virtuálním památníku pro Liberec toho již bylo napsáno dost, mohl byste stručně zopakovat ideu, zrod myšlenky?
Jan Stolín: Projekt vznikl na základě výzvy Ministerstva školství, které zaslalo výzvu na všechny školy s uměleckým programem, aby vymyslely nějakou věc ke stoletému výročí založení Československa. My vymysleli dvě dvěci, tato dostala podporu. Je to ten samý produkt, který operátoři využívají k reklamním účelům, kdy někam přijdete a cinkne vám třeba zpráva, že v místě je skvělá restaurace. My tomu dáváme trochu jiný obsah. Jsme finančně zajištění z grantu, zakoupili jsme esemesky, které teď budeme utrácet pro lidi, kteří na Ještěd přijdou.

Red.: Hovoříte v množném čísle, kolik lidí se na virtuálním památníku podílí?
Jan Stolín: Byl to můj nápad, já ten projekt dal dohromady, chtěl jsem udělat nehmotný památník, využít toho, že z vysílače Ještěd se do éteru šíří spousta informací. Spoluautorem projektu je kolega z fakulty Richard Loskot, kterému jsem nabídl spolupráci, protože on něco podobného již kdysi používal. Teď jsme to posunuli výrazně do veřejného prostoru.

Foto Mad

Red.: Kde vás to napadlo? Myslím jestli ve vaně, v autě a tak...
Jan Stolín: Mám za sebou již jeden památník, který je sice hmotný, ale běží na něm informace, kterou jde jednoduše zaktualizovat. Další památník jsem už dělat nechtěl, ale pokud ano, toužil jsem udělat památník neviditelnej, něco, co se bude šířit třeba jako zvuk a podobně. V hlavě musíte mít permanentně plán, nosit to v hlavě a pokud přijde nabídka, tak ji využít.

Red.: Je 17:47, za třináct minut to vypukne?
Jan Stolín: "Za třináct minut začne hrát první kapela, ale SMS by vám již měly chodit.  

Red.: Nám stále nedošlo nic...
Jan Stolín: Musíte mít štěstí, nesmíte mít tu službu zablokovanou a být u správného operátora, technickou podporu celého projektu zajišťuje O2. Další operátory se budeme snažit časem zapojit.

(Hana Glembová, Charvátová, nám během rozhovoru s Janem Stolínem ukazuje, že virtuální památník opravdu létá v prostoru kolem nás.)
Foto Mad

Red.: Jak blízko člověk musí být, aby esemesku dostal?
Jan Stolín: Nevím to přesně, odhaduji, že to funguje v okruhu asi 100 m od Ještědu, vysílače vás umí dost přesně zaměřit. Plánem bylo, aby vám to přišlo v bezprostřední blízkosti vysílače. Dnes je ta oblast rozšířená na úpatí Ještědu, aby pokryla i skokanský areál, ale zítra to zase stáhnou.

Red.: Projekt se jmenuje STO SMS pro Liberec, ale na FB památníku (https://www.facebook.com/stosmsproliberec/) je zatím těchto esemesek publikována necelá desítka. A to nejen od významných osobností, ale i od institucí. Jaká je koncepce?
Jan Stolín: Ano, k dispozici je zatím zhruba desítka esemesek, první byl Rudiš. Na internetu budou medailonky lidí, kteří nám ty vzkazy dali, časem to může vyjít třeba knižně nebo jako komiks, co já vím.

Foto Mad

Red.: Poslední otázka, jak dlouho to poběží?
Jan Stolín: Teď máme podzim, za čas si to necháme vyhodnotit, abychom věděli, kolik lidí to dostalo, a pokud ten Ještěd přestane být zajímavý, protože přichází zima a lidí tam nepřijde tolik jako v létě, tak se s operátorem můžeme dohodnout, že virtuální památník přesuneme třeba před libereckou radnici nebo do kampusu univerzity. Na městě i na kraji se tento nápad líbí dost lidem, tak doufám, že budeme mít možnost tento typ památníku udržovat dál, aktualizovat a přemisťovat ho podle potřeby.

Děkuji za rozhovor.

Text a foto Mad, rozhovory Darka
permice
19. 5. 2019 19:42
V pondělí 20. května v 7:00 bude zahájen prodej permanentních vstupenek na extraligový ročník 2019/2020. Pro novou sezónu přicházejí Bílí Tygři s mnoha novinkami.
 
modus
19. 5. 2019 18:30 Vlastní vývoj a vysoká kvalita je pro českolipského výrobce svítidel MODUS cestou, jak lze porazit čínskou konkurenci zejména u stále populárnějších LED svítidel.
alexandrovci
19. 5. 2019 18:06 Slavný ruský armádní soubor ALEXANDROVCI vystoupí na 17 exkluzivních koncertech v ČR. V pondělí 20. května v 19:00 se představí v Home Credit Areně v Liberci.
knihovna
19. 5. 2019 17:49 V pondělí 20. 5. navštíví libereckou knihovnu právnička a spisovatelka Karolina Francová, autorka libereckých fantasy-románů. Své knihy představí v pořadu Purpurová noc v Liberci.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).