reklama

Liberecké mateřské školy se poprvé utkaly v pěti sportovních disciplínách

8. 6. 2018
Děti málo sportují, to je známá věc a kvalitních výzev k pohybu je stále málo. S nápadem uspořádat sportovní den libereckých MŠ přišel Ivan Langr, náměstek primátora mající pohybové aktivity dětí a mládeže v gesci. O realizaci požádal Vladimíru Jurigovou, ředitelku MŠ Korálek Liberec.
Tato temperamentní dáma má totiž bohaté zkušenosti s organizací tak velkých akcí, jako je Mateřinka a Festival talentů. Ivan Langr k tomu dodává: "Věděl jsem, na koho se obrátit, aby se ta akce mohla vůbec konat. Paní ředitelka je člověk, u kterého jsem měl naprostou jistotu, že to bude schopná uspořádat a že dá dohromady tým kvalitních lidí. Jasný byl i výběr sportoviště, protože ZŠ Aloisina Výšina  a MŠ Korálek Liberec k sobě mají blízko."
Paní ředitelka, ačkoliv má svých vlastních projektů dost, na nápad uspořádat společné sportovní klání kývla, protože: "Děláme to pro děti a sport a pohyb vůbec je pro děti nesmírně důležitý, v dnešní době zvláště. Koneckonců, takováto akce zapadá do našeho programu Zdravá abeceda. Ten program má čtyři oblasti, výživa, pohoda, prostředí a pohyb. Do uspořádání jsme vložili i nějaké peníze z daru Preciosy, co nám zbyly právě z Mateřinky. Ovšem hlavně to stojí tu lidskou práci, to úsilí. Já měla realizační tým mých tří kolegyň učitelek. Velmi pomohla ZŠ Aloisina Výšina, jmenovitě pan ředitel Jaroslav Vykoukal. Základní škola poskytla toto krásné hřiště a poradila s výběrem sportovišť. Třetím spolupořadatelem je Gymnázium a Střední odborná pedagogická škola Jeronýmova plus studentky, které do Korálku chodí na praxi. Žákyně gymnázia a studentky tu praktikují v duchu hesla prožitkové pedagogiky Co si zkusíš, tomu porozumíš."

Úžasnou atmosféru slavnostního nástupu a pár ukázek sportů zachycuje naše video. (Nezobrazuje-li se vám video, použijte přímý odkaz: http://www.youtube.com/embed/B8NAGCxrGOs)


V Liberci je 30 mateřských škol. Do sportovní premiéry se nakonec zapojilo 80 dětí z pěti mateřských škol. Tedy deset týmů chlapců a dívek. Na první ročník to je docela slušná účast, a protože se akce povedla, může do budoucna vzniknout problém. Odhaduji, že aby závody probíhaly v takové atmosféře a pohodě jako letos, je optimální počet 120, maximálně 160 dětí. Pořadatelé tedy možná budou muset týmy vybírat.
Foto bLeCha

Jdeme na slavnostní zahájení. Scénář je napsaný po vzoru olympiády a toto klání si, co se názvu týče, přimhouření oka ČOV určitě zaslouží.
Foto bLeCha

Děti vítá Vladimíra Jurigová, s pochodní asistuje Ivan Langr.
Foto bLeCha

Děti jsou tím, jak je jejich akce brána vážně, přímo nadšeny.
Foto bLeCha

Foto bLeCha

Sportovní areál ZŠ Aloisina Výšina je pro takovéto vrcholové sportovní akce jako stvořený (letecký pohled mapy.cz) a zdaleka jej nevyužívá jen základka. Ředitel školy Jaroslav Vykoukal vysvětluje: "Naším záměrem je, aby školy a školky chodily do našeho areálu. Nabízíme nejen hřiště, ale v dopoledních hodinách, kdy tam není družina, i školní zahradu. Do té zahrady nám chodí i maminky s dětmi do tří let. Škola prostě má být pro sídliště a musím říct, že spolupráce, jakou tady máme s veřejností, si velice považuji a děkuji všem, kteří nás podporují."
Foto bLeCha

Lepší počasí jsme si ve čtvrtek (7.6.2018) přát snad ani nemohli. Na můj dotaz, na kolik to luxusní počasí organizátory přišlo, Ivan Langr odpovídá: "To nemůžu úplně prozradit, to jsou takové taktické informace a naše know-how, ale do rozpočtu radnice jsme se vešli."
Foto bLeCha

Závody jsou zahájené, medaile připravené. Z leva do prava je obdivují: Ivan Langr, člen rady města Liberce a náměstek pro školství, sociální věci a kulturu, Pavel Kalous, vedoucí odboru školství a sociálních věcí libereckého magistrátu, a Vladimíra Jurigová, ředitelka MŠ Korálek Liberec.
Foto bLeCha

Než začneme závodit, je třeba rozhýbat tělo. Žákyně SOŠPg to v roli pořadatelek zvládly na jedničku.
Foto bLeCha

Foto bLeCha

Soutěžilo se ve skoku, hodu, běhu na 50 m a ve štafetě.
Foto bLeCha

Foto bLeCha

Foto bLeCha

Největší dramata se odehrávala při běžeckých disciplínách. Asi proto, že bylo okamžité srovnání výkonů.
Foto bLeCha

Foto bLeCha

Foto bLeCha

Ačkoliv nějaká odměna byla připravená pro každého, děti závody vůbec nebraly formálně, opravdu mezi sebou soutěžily a hlavně se krásně vyřádily. Paní ředitelka Jurigová se s našim štábem loučí slovy: "Když jsme s dětmi trénovaly, tak jsme zjistily, že děti mají neuvěřitelný potenciál. V podstatě je to strašně baví, stačí jim dát motivaci a prostor a vidíte sami tady, co dokážou, jak si to užívají. Za našeho mládí byl pohyb samozřejmý, ale teď ty technologie dětem berou podněty se hýbat. Dnešní děti nejsou líný, jen potřebujou rozhýbat." K tomu není co dodat, nápad náměstka Langra děti rozhýbal na 200%.

Text a video Mad, foto bLeCha
vlak
23. 4. 2019 20:08 Na nádraží ve Frýdlantě stojí Preventivní vlak. Především mládež upozorňuje na rizikové chování na kolejích. Loni na krajských železnicích zahynulo 11 osob a 6 bylo zraněno.
modrá
23. 4. 2019 20:01 Uživatelé Denních a pobytových sociálních služeb z České Lípy se zapojili do akce „Česko svítí modře“. Ta  usiluje o rozšiřování povědomí o autismu v rámci jeho Světového dne.
kniha roku
23. 4. 2019 17:18 V soutěži o Knihu roku LK letos odborná porota a veřejnost vybraly pět knižních titulů. Zvláštní cenu si odnesl Miloš Zapletal, český autor knih pro mládež a skautský redaktor.
kvk
23. 4. 2019 16:11 KVK od 1. května zvýší limity na počty výpůjček knih, CD, filmů či her i lhůtu pro jejich navrácení. Rozšířenou otevírací dobu budou mít v létě pobočky v Králově Háji, ve Vesci a Ruprechticích.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).