reklama

Kam kráčí liberecká fotografie? Výstava 4V1 dává poněkud rozpačitou odpověď

13. 3. 2018
V Krajské vědecké knihovně v Liberci máte až do 29. 3. možnost navštívit společnou výstavu všech čtyř libereckých fotoklubů. Překvapivě to je vůbec první expozice tohoto druhu a její shlédnutí je určitě poučné, bohužel již méně inspirativní.
Krajská vědecká knihovna v Liberci je vlastně fabrika na kulturu. V den vernisáže výstavy 4V1 zde probíhalo dalších osm akcí a výstavní panely s různým obsahem zabíraly prakticky všechna patra. Práce 33 autorů sdružení fotografů Fotošálek, Fotoklubu 7.65, Obscura fotoklubu LiberecFomaklubu Liberec vzdorují té početné konkurenci v předsálí druhého patra. (Souhrnné medailonky všech čtyř fotoklubů jsou ZDE.)
Autorem projektu je fotograf Ibrahim Al Sulaiman. Jeho motiv byl jasný: "Jsme čtyři kluby v jednom městě, ale každý ten klub pracuje odděleně a já mám rád kolektivní práci. Nápad uspořádat společnou výstavu jsem se snažil zrealizovat již od roku 2012, ale stále byly problémy s prostorem. Nakonec mi velmi vyšla vstříc knihovna. Slovo dalo slovo a jsme zde." Jeho slova potvrzuje Blanka Konvalinková, ředitelka knihovny: "Prostor jsme rádi poskytli, protože výstavy mají v naší knihovně místo a společná výstava libereckých fotografů tady ještě nebyla a my rádi dáváme prostor regionálním umělcům."

Foto Mad

Regionální fotografii evidentně fandí i na vernisáži přítomný Ivan Langr, náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu: "Před týdnem město schválilo pronájem prostor pro novou městskou galerii, v jejímž dramaturgickém plánu bude mít místo i fotografie. Jedním z našich cílů je obnovení linky, jakou měla Malá výstavní síň, a ta v sedmdesátých letech vznikla jen díky fotografům." Náměstek Langr městskou galerii hodlá otevřít již v červnu. Proč se o tom zmiňuji? Bude zajímavé sledovat, jak fotografové naloží s velkoryse nabídnutým prostorem. Výstava 4V1 totiž naznačuje nejeden možný problém. V první řadě si všimnete, že fotografové pracemi, které by měly být reprezentativní přehlídkou libereckých fotoklubů, měli problém naplnit i relativně malý prostor předsálí. A spíše rozpaky než nadšení expozice vyvolává i v ostatních ohledech. 
Vzhledem k tomu, že jde o volnou tvorbu a vzájemné poměření práce, měl by návštěvník být svědkem ohňostroje nápadů, provokací, měl by být vtažen do diskusí vyvolaných obrazy vzbuzujícími zájem poznat jejich autory osobně. Vážení, nic takového se nekoná.

Foto Mad

Pravda, jako celek je 4V1 souborem technicky zvládnutých prací, jemné valéry tmy se neslévají ani v nejhlubších stínech, světla jsou zářivá a plná detailů, kompozice fotek většinou respektují ověřená pravidla. Jenomže namísto toho, aby díla vyvolávala vášnivé emoce "To se mi líbí!", "To se mi nelíbí!", vzbuzují spíše tiché pochyby "Proč vybrali(-y) zrovna toto?" a co je horší, i údiv "Proč to bylo fotografováno?" Ne že by zde nebyly také zajímavé fotografie napříč všemi kluby, ale jsou v menšině a jedinou skupinou, která u mě vyvolala zvýšenou aktivitu šedé kůry mozkové, byl dnes již vlastně neexistující Fotoklub 7.65
Myslím, že na takovou výstavu například nepatří fotografie připomínající školní úlohy na dané téma. Pobavilo mě, že když jsem pátral po smyslu jedné z fotografií, bylo mi potvrzeno, že práce nejen jako cvičení vypadá, ale opravdu takto vznikla: "Dostali jsme téma světlo a stín a toto je výsledek". Je zde i poměrně hodně věcí kopírujících známá klišé a pak takových, jaká patří možná na pohlednici nebo na kalendář, ale na přehlídku tvůrčí práce nikoliv. Verš přidaný k banální fotce podzimního listu vnitřní obsah nepřidá. Sečteno podtrženo, navzdory některým opravdu kvalitním fotografiím na mě výstava jako celek prostě působí chudě, nezajímavě a nedal bych jí víc jak 49%.


Na zahájení byli v hojném počtu přítomni i fotografové, většinou jasně rozeznatelní od ostatních díky fotoaparátům pověšeným na krku jako cechovní insignie. Zástupcům vystavujících klubů jsem položil dvě otázky týkající se klubové činnosti a tři otázky ohledně směřování fotografie jako takové. Zde jsou odpovědi.


Má váš fotoklub nějaké společné krédo, vizi? Co vás drží pohromadě?


Ibrahim Al Sulaiman (sdružení fotografů Fotošálek): Fotošálek vznikl odštěpením členů Fomaklubu, kteří hledali nové cesty a toleranci.

Šimon Pikous (Fotoklub 7.65): Jsme klub lidí, kteří nechtějí dělat tuctové fotografie. Dokonce jedna z nás nefotografuje. Než dělat tuctové fotografie, to radši nefotografovat.

Petr Šimr (Obscura fotoklub Liberec): Jako partu nás drží pohromadě fotografie jako taková. Společnou myšlenkou je držet se spíš té klasicky pojaté fotografie a přitom si udělat občas úlet do té takzvané moderny a do různých experimentů, které vyplývají ze změn, které přináší doba a změny myšlení lidí.

Zdeněk Lín (Fomaklub Liberec): Já z Fomaklubu před časem odešel, protože když to řeknu s nadsázkou, tak se tam řešily především vývojky. Teď jsem se opět zapojil do práce, neboť kontakt s lidmi je důležitý.

Foto Mad


Jak často se scházíte?

Ibrahim Al Sulaiman (sdružení fotografů Fotošálek): Jednou za čtrnáct dní se scházíme v kavárně, dáme kafe, vytáhneme noťas a rozeberema fotky. Také si dáváme tipy na výstavy a jiné akce. Někdy se i dohodneme a zajedeme na nějakou výstavu společně.

Šimon Pikous (Fotoklub 7.65): Většinou do měsíce, tedy jsme se scházeli, protože jsme se v prosinci rozešli.

Věra Machková, jedna z členek 7.65, Šimona doplňuje: 7.65 začala pracovat někdy v roce 2005 a téměř polovina z nás se dostala do Opavy na vysokou školu fotografie. Šimon tu školu udělal taky a začal pořádat kurzy (Liberecká škola fotografie). My, co nás to bavilo, jsme do nich začali chodit a vlastně jsme pak navázali na tu původní 7.65. Úžasný byly například poloilegální výstavy mezi lety 2010 až 2014 v areálu bývalé Textilany, kde se nejen vystavovalo, ale scházeli se tam třeba i hudebníci a tak.

Petr Šimr (Obscura fotoklub Liberec): Scházíme se jednou za čtrnáct dní, a když jsou fotky, tak se přinesou a mluví se o fotkách a většinou se to zvrhne v řešení normálních otázek našeho života.

Zdeněk Lín (Fomaklub Liberec): Scházíme se jednou týdně, ale prezentace probíhá každé první pondělí v měsíci.

Foto Mad


Jaký smysl má v dnešní době pořádání fotovýstav? Má to vůbec smysl?

Ibrahim Al Sulaiman (sdružení fotografů Fotošálek): Má to smysl, protože to je kultura. Kultura je potrava pro duši. A lidi jsou otrávení, protože kultura se nám vzdaluje.

Šimon Pikous (Fotoklub 7.65): No, tak problém je, že tady fotogalerie prakticky neexistují. Monitor ti nikdy nedá ten vjem co vytištěná fotka. Na výstavě pracuješ s prostorem, s materiálem, velikostí, s interakcí s diváky.

Petr Šimr (Obscura fotoklub Liberec): Nikdo si nedělá fotky do šuplíku a jestli ano, tak je s prominutím šouplý bejkem. Každý chce svoji práci ukázat ostatním, pochlubit se. Na FB fouknete fotku a za půl hodiny je kdoví kde. Pro fotografa je nejvyšším vrcholem, když mu vyjde kniha. Našemu fotoklubu Obscura se podařilo vydat knihu v roce 2009, a jak jde čas, tak z těch asi osmi lidí, co se tam prezentovali, jsme dodnes v té partě zůstali tři, ostatní odpadli.

Zdeněk Lín (Fomaklub Liberec): Já myslím, že to smysl má, počítače a sociální sítě jsou sice hezký, ale není nad to, co je na papíře, na co se dá sáhnout. Asi jsem staromil.

Foto Mad


Kam se bude podle vás fotografie dál ubírat?

Ibrahim Al Sulaiman (sdružení fotografů Fotošálek): Kam půjde technika, to nikdo neví, ale pořád tu je ten člověk. To, kdo stojí za foťákem, bude stále stejně důležité.

Šimon Pikous (Fotoklub 7.65): Já si myslím, že to, co tady vidíš, se rozmělní a zanikne a další cesta těch, co to s focením myslí vážně, bude analogová. Tím, že to děláš ručně, že si to vyrábíš, to je o něčem jiném. Kolik lidí si doma peče chleba? To je to samé.

Petr Šimr (Obscura fotoklub Liberec): Výhodou a zároveň tragédií fotografie je, že dnes fotí, kdo má s prominutím do p..ele díru. Fotí se mobily, foťáky za pár korun i nejrůznějšími speciály. Fotografie má tolik cest a podob, že podle mýho soudu nelze ani přibližně určit, kam se ten proud bude ubírat.

Zdeněk Lín (Fomaklub Liberec): Nevím, protože odhadnout nelze ani to, kam se vyvine dnešní společnost, a vývoj fotografie s tím vždy souvisel a souvisí.

Foto Mad


A poslední otázka, váš největší vizuální zážitek za poslední rok?

Ibrahim Al Sulaiman (sdružení fotografů Fotošálek): Fotografoval jsem bezdomovce pod mostem, jak si vaří polévku. A protože jsem tam přišel náhodou, nabídl jsem jim, že jim druhý den přinesu, co jim chybí. Oni mi poděkovali s tím, že mají vše, co potřebují k životu, a řekli mi, že by mě rádi pozvali na tu polévku. Tak na to nezapomenu.

Šimon Pikous (Fotoklub 7.65): Těch zážitků jsou mraky, ale asi nejsilnější je, když vkročím do lesa. Z výstav mě nejvíc oslovila výstava zátiší Johanna Adalberta Angermeyera v Lázních.

Petr Šimr (Obscura fotoklub Liberec): Za poslední rok nevím, já bych se vrátil do roku 2010, kdy jsem ještě jako profesionál fotil povodně na Frýdlantsku. To byl zážitek, ze kterého mi dodnes běhá mráz po zádech.

Zdeněk Lín (Fomaklub Liberec): Mlhy v bučinách v Oldřichově, někde nahoře tam ve skalách, ta atmosféra.


Text a foto Mad
trh
23. 3. 2019 06:17 Farmářské trhy v Turnově se konají každou sobotu dopoledne na náměstí Českého ráje. Letos začínají v sobotu 30. března. Více informací na www.trhyfarmarske.cz.
varhany
23. 3. 2019 06:15 Liberecký kraj přispěje půl milionem korun na obnovu cenných varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Vzácná památka nutně potřebuje renovaci.
chřipka
23. 3. 2019 06:13 Za tento týden přibylo v Libereckém kraji šest laboratorně potvrzených případů chřipky. Od začátku letošní chřipkové sezony jich tak je už 252. Převažuje typ A H1N1.
natáčení
22. 3. 2019 13:17 V Liberci se bude v příštím týdnu natáčet dánský seriál z doby II. světové války o korunní princezně Märthy. Omezeno bude parkování před divadlem F. X. Šaldy a hlavní poštou.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).