reklama

Herecké studio DFXŠ dokazuje, že hrát angažované amatérské divadlo má smysl

5. 6. 2018
OBSAHUJE VIDEODOKUMENT! Představení nese název Má to smysl a mladí amatérští herci se podíleli i na jeho vzniku. Laťku si nastavili vysoko, inscenaci nabízejí zejména školám, například v rámci ekologické výchovy. Na souboru je zajímavé, že spolu hrají děti a dospělí.
S prací paní Jany Hejret Vojtkové, herečky DFXŠ, režisérky a pedagožky, jsme měli možnost se seznámit před dvěma lety, když jsme připravovali obrazovou reportáž o jí založeném Divadelním spolku v Chrastavě (obrazová reportáž). Od té doby se dost změnilo. Dospělí ochotníci jsou v Chrastavě stále aktivní a o víkendu například vystupovali na Chrastavských slavnostech, ale dětský soubor se přesunul do Liberce, a to přímo na půdu DFXŠ. Stalo se z něj Herecké studio Divadla F. X. Šaldy.
Využívat profesionální zázemí, mít možnost hrát na prknech, na kterých večer vystupují slavné osobnosti a vzory, tím se může chlubit málokterý amatérský soubor. V současné době se souborem hraje dvacet čtyři lidí, devatenáct dětí a pět dospělých. To, že s dětmi hrají dospělí, je vlastně zásluha paní ředitelky Jarmily Levko, která si přála, aby herecké studio, které Divadlo F. X. Šaldy v Liberci vzalo pod svá křídla, nelimitovalo své členy věkem. Takže je určená jen dolní hranice dvanáct let.

O představení jsme pro vás vyrobili dokument, obsahující rozhovory nejen s paní režisérkou, ale i s malými i velkými protagonisty a samozřejmě i ukázky ze zkoušky 3. 6. 2018. (Nezobrazuje-li se vám video automaticky, použijte přímý link: https://youtu.be/0SA1TzJ4uQM )


Zkouška fakticky začíná tím, že každý musí přiložit ruku k dílu. Je třeba po scéně rozhodit odpad, tedy postavit kulisy. 
Foto Mad

Foto Mad

Jak již víte z videa, dnes bude se souborem jako host hrát i radní Ivan Langr. Mimochodem, z jeho přítomnosti budou těžit i malí herci. Kdo se může pochlubit tím, že má omluvenku z vyučování (z důvodu účinkování v divadle) podepsanou náměstkem primátora?
Foto Mad

Dívky v šatně právě předvádějí to, co budou na scéně za chvíli kritizovat :-) Nebo že by si zkoušely roli?
Foto Mad

...a to už jsme ve hře.
Foto Mad

Zkouška začíná. Jana Hejret Vojtková hercům stručně rekapituluje základní myšlenky hry a uzlové body. Tak mě napadá, že diváci by měli dostat program nebo být s některými zajímavými důležitými fakty seznámeni před představením, například s tím, že scénář je do značné míry kolektivním dílem (viz. video výše). Soubor na sebe vzal nelehký úkol stravitelnou formou apelovat zejména na svědomí vrstevníků. Předat poselství, že každý můžeme přispět svojí troškou k tomu, aby byl svět lepší.
V záběru jsou dvě velká témata, šikana a drancování přírodních zdrojů. Ačkoliv jde o zdánlivě nesouvisející problémy, jejich společným jmenovatelem je lidská lhostejnost a strach a lenost postavit se zavedeným špatným pořádkům. Toho režisérka Vojtková mistrně využila. Po počáteční syrové scéně, zinscenované a zahrané tak, že při ní běhá mráz po zádech, se trojice z kolektivu vyobcovaných dětí vydává do pohádkového boje za záchranu vyčerpané Matky Země a jejich synů a dcer (Hlína, Voda, Vítr). Ve finále se příběh vrací zpět k šikaně a k řádění malých fašistů.
Foto Mad

Čekání na začátek. Jak bylo řečeno, představení je určeno především pro školy. Je to výborný nápad, největší devizou tohoto v podstě výchovného představení jsou děti s vášní pro věc hrající svým vrstevníkům. Z jejich úst totiž pravdy, které máme zažité jako omleté fráze, znějí najednou naléhavěji i nám dospělým.
Foto Mad

Představení je plné krásných silných emocí.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Special guest Ivan Langr nás překvapil vysoce profesionálním přístupem k roli. Jestli se to rozkřikne, stane se magnetem představení a bude vyprodáno (viz. ukázka na videu výše).
Foto Mad

Soubor toho, že hraje na profesionální scéně, plně využívá. Mikroporty počínaje, přes světelný park a zadními projekcemi a dalšími efekty konče. Je vidět, že s technikou zacházejí profesionálové, protože například videosekvence použité v Má to smysl jsou skvělé, funkční a úspěšně nahrazují i kulisy.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Emocemi nešetří ani paní režisérka, takže jako návštěvníci generálky jsme byli do jisté míry svědky představení v představení.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Jak na sebe prozrazuje na videu, Jana Hejret Vojtková nerozlišuje mezi malými a velkými členy svých kurzů, divadlo je jen jedno. A já dodávám, že kdybyste přišli na zkoušku, jediné, co by vás zarazilo oproti zkouškám jiných režisérů, by byl velký počet dětí na scéně. Naprosto profesionální přístup, to je asi to nejkrásnější, co členové Hereckého studia DFXŠ získávají. Tady se nehraje na divadlo, tady se hraje divadlo. O život.
Foto Mad

Má to smysl je zjevením nejen na scéně regionální. Troufám si napsat, že odvedenou prací a svým poselstvím mezi amatérskými divadly vysoce převyšuje i republikový průměr. Proto se nebojím, že by neuneslo i trochu kritiky. Přesněji řečeno, mám dva náměty na vylepšení.
Poměrně velká část souboru hraje jen na začátku představení a pak až ve finále. Chápu, že ne všichni jsou stejně talentovaní, chápu, že již v současné verzi bylo zrežírování a nazkoušení inscenace obrovským soustem, ale přijde mi škoda hraní dychtivé děti nechat sedět v šatně, zvláště když chvílemi trochu těžkopádnému putování ústřední trojice by prospělo pár "reklamních" předělů na pozadí v podání stádní, konzumní části třídy. Témat na parafrázování bezduchých reklam je dost. (Třeba, že jen socky používají do konce, co ještě funguje, a nepořídí si novou věc, nebo hledání Vody by šlo doplnit hláškami: "Vodu nepotřebujeme, je jí dost v petkách", "Nejlepší je minerálka dovezená přes celou Evropu!" a "Ledová káva vyrobená na Taiwanu je cool!" Ano, hromadný dovoz plechovek ledové kávy přes půl zeměkoule je realita!)   
Druhou poznámku, mnohem zásadnější, mám k finále představení, ve kterém se uzavírá úvodem nakousnuté téma šikany. Scéna to je parádní, ale k překvapení diváka se proti násilí nestaví naše strachu zbavená ústřední trojice, ale jako deus ex machina zasahuje Matka Příroda. Budiž, ale proč sesílat hromy a blesky, když existují zcela reálná a pro příběh logická nebezpečí? Například, šikanující stádo vytahuje mobily a chce si svoji oběť vyfotit na Instagram. Blesky fotomobilů najednou doprovází hromobití, přichází black out,  internet se hroutí. "Hele voe, ono se to nechce postnout!" Děti nepadají k zemi, ale bez elektroniky nejsou schopné komunikace ani orientace. Bloudí jako slepí po jevišti, padají přes odpadky, hledají pomoc, neumí najít kamaráda, ani když do něho vrazí... Z jeviště do té apokalypsy sestupuje naše trojice a obnovuje lidský řetězec, opona, konec, zvonec.
Foto Mad

Ale to jsou jen úvahy nad povedeným dílem, které lidi přece chce nutit přemýšlet. Sami se můžete přesvědčit do prázdnin ještě tuto středu (6.6.2018) a pak ve středu 27. Věřte, Má to smysl!

Text, foto, video Mad, rozhovory Darka
neuro
24. 5. 2019 12:53 Od svého založení rozdělila Křesťanská nadace Euronisa, která vznikla v roce 1995, na pomoc potřebným více než 35 milionů korun na 1650 projektů.
iq
24. 5. 2019 12:52  Jak založit požár z mouky? Jak zapálit oheň vodou? Jak vypadá trávení žaludku v reálnémčase? Odpoví víkendová science show, která se koná v iQLandii.
čižip
24. 5. 2019 05:50 Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) loni provedli v Libereckém kraji rekordní počet kontrol, rovných 900. V roce 2017 jich bylo o 112 méně.
hejtman
24. 5. 2019 05:49

V pátek 31. května 2019 zavítá hejtman Libereckého kraje Martin Půta do Hejnic. Hejtmanský den začne setkáním se starostou města Jaroslavem Demčákem.

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).