reklama

Hasiči z Krásné Studánky oslavili 120 let sboru novou zbrojnicí

3. 10. 2018
Pakliže Josef Hazi, velitel dobrovolných hasičů v Krásné studánce, tvrdí, že teď mají stavbu 21. století, vůbec nepřehání, zvláště ve srovnání s tou starou, připomínající zahradní chatku, ze které hasiči při výjezdu museli nasedat venku, protože dovnitř se nevešli.
Stav před "rekonstrukcí", během níž z původní stavby nezbylo nic, si ještě možná stihnete prohlédnout na serveru mapy.cz (domeček s vlajkami ČR a EU) nebo na Google Street View. Cena stavebních prací včetně interiérového vybavení vyšla na 13,7 milionů Kč (včetně DPH), ale Liberec přispěl jen deseti procenty. Nová zbrojnice byla totiž postavena díky projektu "4 města zachraňují přes hranice", takže ze sumy 2 754 513 € (což je zhruba 72 milionů korun na celý příhraniční projekt) přišlo 85 % z Programu spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014-2020 a 5 % ze státního rozpočtu České republiky (čeští partneři), jen zbytek platili účastníci. Přesto se dá říci, že si dobrovolní hasiči v jistém smyslu nové sídlo nadělili sami, protože je projektoval architekt Vojtěch Šrut, který nejen že bydlí přes ulici, takže mohl stavbu denně kontrolovat, ale sám je členem SDH Krásná Studánka.

Firma TOMIVOS s.r.o. zbrojnici předala za pouhých deset měsíců od zahájení prací v listopadu loňského roku. Klobouk dolů, výsledek vypadá lépe než počítačové vizualizace, což zdaleka ne vždy platí. Možná proto fotku velmi podobnou té, kterou jsem pořídil já, používá Změna pro Liberec ve své předvolební tiskovině. A to přinejmenším není férové, partnerský projekt "Čtyři města zachraňují přes hranice", konkrétně Liberec, Hrádek nad Nisou, Žitava a Herrnhut, přičemž leaderem je Liberec, se rozběhl již v roce 2014, tedy za minulého vedení a nalepit si tuto fotku do portfolia by si z politiků mohl spíš Jiří Šolc nebo Martina Rosenbergová. Vrcholem cynismu je, že Změna ilustračním fotem nové zbrojnice uvádí text, ve kterém na minulém vedení města nenechává nit suchou
Foto Mad

Liberecký primátor Tibor Batthyány k tomu dodává: "Musím poděkovat Martinovi Čechovi, který tehdy byl vedoucím oddělení přípravy a řízení projektů, a lidem jako je Veronika Futóová, Hanka Řepková a celému týmu okolo, že se to takto hezky podařilo dotáhnout do konce. A musím říct, že ten projekt dopadl dobře právě proto, že se do toho pan náměstek Korytář nemíchal."

Páska se stříhala v sobotu (29.9.2018) odpoledne. Hosté se sjíždějí, na fotce vidíme Petra Šabacha, vojenského kaplana liberecké posádky, v rozhovoru s Josefem Hazim. Za nimi je další debatní kroužek. Identifikovatelný je autor díla architekt Vojtěch Šrut (v triku se zbrojnicí) a Tibor Batthyány, hostitel akce.
Foto Mad

Čekání na další účastníky ceremoniálu se poněkud protahuje, takže si zatím prohlížíme zbrojnici zvenčí. Hasiči z Krásné Studánky mají ročně třicet až čtyřicet výjezdů plus další úkoly, jako je například odstraňování ropných látek po nehodách. Kdosi nadhazuje téma nejen filmové klasiky Hoří má panenko, tedy co by se dělo, kdyby teď začalo hořet. Velitel Hazi na to reaguje věcně: "Dnes jsme mimo výjezd, jsme odhlášení."
Foto Mad

Město Liberec, zastoupené v rámci projektu jednotkou Sboru dobrovolných hasičů Krásná Studánka, získalo také rychlý zásahový vůz, speciální dopravní automobil a přívěs se člunem pro práci na vodě.
Foto Mad

Herrnhut reprezentovali hasiči Berthelsdorfu, kteří přivezli i svoji kapelu. Právě se s nimi zdraví herrnhutský starosta Willem Riecke.
Foto Mad

A toto jsou Žitaváci.
Foto Mad

Hostů je mnoho, stále ještě se na někoho čeká.
Foto Mad

Pánové jsou konečně kompletní, připravme se na projevy. Kromě osob, které jsem již stačil zmínit výše, přijal pozvání i hejtman Libereckého kraje Martin Půta, primátor města Žitava Thomas Zenker, velitel SDH Hrádek nad Nisou Jaromír Motl (zastoupil starostu), Josef Žid z odboru evropské územní spolupráce Ministerstva pro místní rozvoj ČR a za firmu Tomivos Ivo Pavlík.
Foto Mad

Kapela z Berthelsdorfu hrála svižně, do pochodu, ale když muzikanti nasadili typicky německé píšťaly, v den podepsání Mnichovské dohody trochu zamrazilo.
Foto Mad

Maraton řečníků zahajuje náš primátor, v první řadě vyzdvihuje totéž, o čem jsme se bavili před chvílí, tedy podíl zásluhy předchozího vedení.
Foto Mad

Žitavský primátor konstatuje, že "Tento projekt Čtyři města zachraňují bych chtěl někdy zažít jako cvičení, ale nikdy ne jako realitu." A k problematice evropských dotací přidává: Nevím, jestli jste to věděli, ale je to především strašného papírování." To mi později potvrzuje i Hanka Řepková z oddělení přípravy projektů: "Ten projekt ještě probíhá, končí v březnu 2019 a jen já mám v kanceláři momentálně deset šanonů a to nepočítám projektovou dokumentaci."
Foto Mad

Asi čtyřikrát v projevech zmíněná Hanka Řepková (v tmavém plášti uprostřed) z davu vyčnívat nechce: "Na tom má zásluhu celý projektový tým, moje vedoucí Futóová, kolegyně Maturová, pan Pop... "
Foto Mad

Primátor předává veliteli hasičů dárek: "V případě Josefa nestačí pouze poděkovat, ono se to na jeho stavu podepsalo. Jsou to stovky a stovky hodin, které se stavbou strávil, a tak nějak sešel, zhubnul. A protože za jeho stav cítíme spoluvinu, tak tohle je, Pepo, ganz noj uniforma."
Foto Mad

Vrcholem projevů délkou i vtipností byla řeč architekta Vojtěcha Šruta. Při návrhu stavby se zapomnělo na schránku s poselstvím budoucím generacím, tak autor budovy toto pětibodové vtipné poselství alespoň přečetl. Přečetl vlastně body čtyři s tím, že pátý si nechá pro sebe. Mně ho nicméně prozradil: "Pátý bod byl vzkaz politikům a novinářům a týkal se toho, aby vždy uváděli jméno autora stavby, o které hovoří nebo píší, což se běžně vůbec neděje."
Foto Mad

Petr Šabach se žehnání zbrojnice zhostil s vervou. Svěcenou vodou pokropil nejen budovu, ale i všechny přítomné.
Foto Mad

Je přestřiženo! Nejrychlejší byl Thomas Zenker.
Foto Mad

Vrata stoupají vzhůru. Flek v obraze demonstruje, že požehnaná nebyla jen hasičská technika.
Foto Mad

Zde normálně parkují zásahové vozy, dnes se tu bude za okamžik hodovat.
Foto Mad

Foto Mad

Čeští i němečtí hasiči umějí hasit nejen požáry, ale i žízeň. A jak se zachraňuje přes hranice? Josef Hazi překvapivě neodpovídá zcela jednoznačně: "Je to trochu složitější, je vypracovaná smlouva, ale její implementace neprobíhá ve všech krajích stejně rychle, a je připravený systém komunikace, který je právě součástí té smlouvy. Konkrétně my se na to již společně cvičíme. Liberec i Žitava mají osm jednotek, tak nás vzájemná pomoc nezatíží."
Foto Mad

Hasit žízeň jsou dokonale připraveni i členové orchestru. Není divu, hustota pivovarů na německé straně hranice je řádově nižší než u nás. Pokud mám správné informace, Žitava ani Herrnhut nemají svůj pivovar.
Foto Mad

Na závěr si projděme zázemí nové zbrojnice. V takovém prostředí se určitě budou rádi učit krotit ohnivého kohouta i mladí hasiči, protože, jak řekl hejtman Půta ve svém projevu: "K čemu by nám byla krásná nová auta a nové hasičárny, když by nebyli nadšení hasiči."
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Text a foto Mad, rozhovory Darka
neuro
24. 5. 2019 12:53 Od svého založení rozdělila Křesťanská nadace Euronisa, která vznikla v roce 1995, na pomoc potřebným více než 35 milionů korun na 1650 projektů.
iq
24. 5. 2019 12:52  Jak založit požár z mouky? Jak zapálit oheň vodou? Jak vypadá trávení žaludku v reálnémčase? Odpoví víkendová science show, která se koná v iQLandii.
čižip
24. 5. 2019 05:50 Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) loni provedli v Libereckém kraji rekordní počet kontrol, rovných 900. V roce 2017 jich bylo o 112 méně.
hejtman
24. 5. 2019 05:49

V pátek 31. května 2019 zavítá hejtman Libereckého kraje Martin Půta do Hejnic. Hejtmanský den začne setkáním se starostou města Jaroslavem Demčákem.

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).