reklama

Děti v Ralsku zahajují nový rok ve zbrusu nové školce

2. 1. 2018
Mateřská škola se nachází v Kuřívodech hned vedle radnice a školy základní. Výstavba školky včetně nového vybavení přišla na 25 milionů korun, 85 procent zaplatí Evropská unie z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).
Před návštěvou nové školky si představme region, ve kterém se nachází. Ralsko je pozoruhodné město, má jen 2 131 obyvatel, ale rozlohou 170,23 km² (MAPA) je po Praze, Brnu a Ostravě čtvrté největší v naší republice. Je například větší než Plzeň, která má osmdesátkrát víc obyvatel! Ralsko je zároveň asi nejmladší město Česka. Obec Ralsko vznikla uměle 1. ledna 1992 sloučením devíti osad na území bývalého vojenského prostoru Ralsko. Tehdy zde žilo jen 630 obyvatel a vesnice se okamžitě zapsala do České knihy rekordů jako bezkonkurenčně nejrozlehlejší v Česku.
Statut města získalo Ralsko v roce 2006 po Kuřívodech, největší zdejší obci. Podle § 3 odst. 3 zákona č. 128/2000 Sb. je totiž možné vrátit status města obci, která byla městem před dnem 17. května 1954. Tímto krokem Ralsko bohužel přišlo o titul nejrozlehlejší vesnice. 
Pohnuté osudy území, na kterém se válčilo i v době hlubokého míru, zpracovávají stránky www.zanikleralsko.cz. Asi nejpodstatnější je, že Ralsko podědilo obrovské negativní zátěže po činnosti vojsk, zejména pak po třicetiletém pobytu sovětské armády. I z toho důvodu bývá oblast Ralska označována jako sociálně vyloučená. Miloslav Tůma, místostarosta Ralska, to ale vidí jinak: "Zajímalo nás, odkud se vzal pojem ´sociálně vyloučená lokalita´, nikde jsme to nemohli dohledat, nakonec nám na Ministerstvu práce a sociálních věcí sdělili, že tento titul se přiděluje obcím, kde je vysoká nezaměstnanost a špatné životní podmínky. Myslím, že to už u nás neplatí." Starosta Miloš Tita dodává:"Naší devizou je prostor a příroda. Bydlí tu hodně mladých lidí, protože máme dost startovních bytů. Ty vznikly vlastně shodou okolností, státní dotace tehdy stačila jen na rekonstrukci malobytů. Náklady na život tu jsou rovněž nižší, což je zajímavé třeba pro důchodce. Pro lidi v aktivním věku to je ovšem relativní, neboť tady moc pracovních příležitostí není, půda je neúrodná, a tak obyvatelé Ralska jezdí za prací hlavně do boleslavské Škodovky a dále do České Lípy a do Bělé pod Bezdězem. Podmínky se snažíme stále zlepšovat. Teď jsme například opravili silnici na Mnichovo Hradiště a již běží výběrové řízení na zhotovitele rekonstrukce rozbité silnice na Mimoň. Nepodá-li někdo rozklad na výsledek, bude opravená do konce příštího roku."

Kuřívody mají pěknou základní školu. Její součástí je škola mateřská, která dosud sídlila v hlavní budově.
Foto Mad

Lenka Vrbová, vedoucí učitelka mateřské školy, nám ukazuje, do jaké místnůstky se dosud muselo srovnat 27 dětí, což se nelíbilo ani jim, ani hygienikům. Dalších 13 dětí bylo o patro výše. Uvolněné prostory obsadí páťáci a školní družina.
Foto Mad

Nová školka má kapacitu 2 x 24 dětí plus oddělení pro dvouleté děti. Od třetího ledna 2018 sem bude chodit zatím 40 dětí. Naše video obsahuje slavnostní přestřižení pásky, rozhovory s některými protagonisty a krátkou prohlídku mateřinky.


Stavba školky dotované z evropských peněz se bohužel neobešla bez dnes typických průvodních jevů, jako je například krácení dotace z diskutabilních důvodů. Miloslav Tůma si dotačních tanečků již užil dost a asi ještě užije:
"Poskytovatel dotace rozhodl o krácení dotace ve výši 25%. Proti tomu jsme se odvolali u paní ministryně Šlechtové, která svým rozhodnutím toto pokrácení stáhla na deset procent. Myslím, že jsme v tomto ohledu historicky první, protože nikdo před námi se svým dovoláním do té doby neuspěl. Nyní plánujeme dovolání u nové paní ministryně Dostálové, protože tam jsou stále body, které lze označit minimálně za sporné. V prvním kole šlo o téměř dvacítku bodů. To číslo se nám ve druhém kole podařilo stáhnout na pět. Nyní zbývají asi tři body a ty se dále rozporují, zda jsou opodstatněné. Abych byl konkrétní, vytýkali nám například, že jsme ve výběrovém řízení požadovali po firmě, aby měla osobu odborně způsobilou v oblasti vodohospodářských staveb. Jenomže stavba MŠ vyžadovala i přeložku kanalizační a vodovodní sítě a na toto je ze zákona potřeba osoba odborně způsobilá. Dále nám vytkli, že jsme soutěžili zároveň stavbu a dodavatele interiéru. Jenomže podle stavebního zákona můžete být v tomto případě naopak popotahovaní, když ty věci rozdělíte. A tak bych mohl pokračovat."
Místostarosta Tůma ale v těchto problémech nevidí nějaké schválnosti nebo nekompetentnost: "Můj názor je takový, že příčina je v tom, že řadu zákonů lze vyložit různě. Oni jsou placení od hledání nedostatků a my se to snažíme vysvětlit. Každý děláme svoji práci. Tady bych rád zdůraznil, že vše konzultujeme s KÚLK a přímo s paní inženýrkou Volfovou a touto cestou bych jí a kraji rád poděkoval."

Z bludiště dotačních paragrafů nás vysvobozuje další bod programu, kterým je stříhání pásky. Účast je vysoká, zdaleka nepřišli jen rodiče předškoláků.
Foto Mad

Proč mají ty nůžky různé barvy? Že by se rozdávaly podle politické příslušnosti? To by ovšem rudých muselo být víc, protože v Ralsku dlouhodobě vítězí komunisté. Záhada je vzápětí vysvětlena, v papírnictví měli prostě jen tyto šestery. Zaujalo nás též, že oproti jiným slavnostním příležitostem, kde se většinou křtí sektem typu demi sec, se tady bude rozlévat brutální Bohemka. Pochvala, ale my tu jsme autem. 
Foto Mad

Akt rozdávání nůžek.
Foto Mad

3 -2 -1 - teď! Z leva do prava pásku stříhají Jitka Volfová, statutární náměstkyně hejtmana (řízení rezortu ekonomiky, správy majetku a informatiky), senátor Jiří Vosecký, Petr Janda, jednatel Ještědské stavební společnosti, která je generálním dodavatelem, Miloš Tita, starosta Ralska, Lenka Vrbová, vedoucí učitelka mateřské školy, a Jiří Hauzer, předseda Mikroregionu Podralsko.
Foto Mad

Foto Mad

Přízemní pavilonový objekt je nízkoenergetickou stavbou postavenou pomocí prvků systému Rigip stabil. Má mimo jiné dvě vrstvy protiradonové izolace i podlahové topení a vzduchotechniku.
Foto Mad

Posledních pár pikosend, kdy je možno si panenské prostory vyfotografovat bez návštěvníků. Na dětských stolcích leží dokumentace průběhu stavby (tyto fotky naleznete na FB Nové Ralsko).
Petr Janda, jednatel Ještědské stavební společnosti spol. s r.o., která MŠ na klíč dodala včetně veškerého vybavení, je spokojený: "Mám vždycky radost, když se projekt povede, a tady jsem nadšený, kluci odvedli kus dobré práce. Lidé se mě často ptají, jak bude naše dílo fungovat za pět, deset let, zda bude vyhovovat. Máme podobnou školku v Raspenavě, kterou jsme stavěli v rámci povodňových škod, a do té se rádi vracíme, protože to zařízení krásně žije, věřím, že tady tomu bude stejně. Už první reakce rodičů i dětí jsou skvělé. Tato stavba je pro nás symbolická i tím, že když jsme tu před sedmadvaceti lety stavěli bytovky pro volyňské Čechy, pomáhali nám kluci, kteří dnes v naší firmě zastávají vedoucí pozice."
Foto Mad

Miroslav Lachman, v Ještědské stavební společnosti spol. s r.o. vedoucí výroby ekologických staveb, předvádí srdce mateřské školky. Tedy spíše plíce, protože jde o vzduchotechniku.
Foto Mad

Osvětlení zajišťují nejen zářivky, ale i světlovody.
Foto Mad

Rodiče nešetřili superlativy, děti podrobily zátěžovému testu interaktivní tabuli.
Foto Mad

Vybavení zahrady, která byla rovněž součástí projektu, děti otestují až na jaře.
Foto Mad

Závěrem považujeme za důležité zmínit jeden malý, ale důležitý detail, který zcela unikl agenturnímu zpravodajství. Většina otvíraček je jen pro vyvolené a pro zástupce médií. Raut pořádaný k otevření nové mateřské školy v Kuřívodech si užili všichni příchozí.
Foto Mad

Foto Mad

Text a obraz Mad + Darka
průmysl
20. 5. 2019 10:13 Diskusní fórum, které Město Liberec pořádá s Technickou univerzitou, má téma Vzdělávání jako výzva Průmyslu 4.0. Koná se ve čtvrtek 23. května od 9.00 v budově IC TUL.
vrat
20. 5. 2019 07:07 Už podruhé lapila policejní hlídka ve Vratislavicích 33letého muže, který nemá za volantem co pohledávat. Opakovaně řídil pod vlivem drog i alkoholu. Naposledy měl 1,2 promile,
jack
20. 5. 2019 07:06 Ostraze libereckého marketu neunikl lapka s naditými gatěmi. Zapátrala, zda v oděvu neskrývá něco, co tam nepatří. Měl tam tři lahve whisky známé značky.
permice
19. 5. 2019 19:42
V pondělí 20. května v 7:00 bude zahájen prodej permanentních vstupenek na extraligový ročník 2019/2020. Pro novou sezónu přicházejí Bílí Tygři s mnoha novinkami.
 
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).