reklama

Žitava, město s grácií balancující nad propastí vylidnění

16. 3. 2018
Před znovusjednocením Německa měla Žitava 46 tisíc obyvatel a celkem prosperující průmyslovou výrobu. Jenomže po roce 1989 lidé odešli na západ, skončila těžba nekvalitního hnědého uhlí, rozvoj města začal stagnovat. Dnes zde žije 26 tisíc obyvatel, částečně díky připojení okolních obcí.
To ostatně potvrzuje hustota zalidnění, která v Žitavě činí 400 obyvatel na km2. To je na město málo, například hustota obyvatel Liberce je víc jak dvakrát a Jablonce nad Nisou dokonce víc jak třikrát vyšší. V současné době je ve městě na čtyři tisíce volných bytů a žitavská radnice dělá všechno pro to, aby je zaplnila. Jednou z cest, která se periodicky vrací na přetřes v našem regionálním tisku, je lákání Čechů do německého příhraničí. Podle různých zdrojů žije momentálně v Žitavě sto padesát, možná dvě stě Čechů. Proč ne, nájmy tu jsou levnější než v Liberci. Za průměrný byt 3+1 v centru Žitavy dáte měsíčně pod 400 euro včetně služeb, přičemž energie a voda jsou rovněž levnější než u nás (energie, vodné a stočné si můžete porovnat na webu stadtwerke-zittau.de). Zajímavé jsou i ceny bytů a domů prodávaných do osobního vlastnictví.
Asi nejzajímavější motivací je nabídka pracovních míst, kdy nástupní platy v přepočtu bez problému přeskakují laťku čtyřiceti tisíc korun. Když si do vyhledávače zadáte klíčová slova Žitava a práce, zjistíte, že nabídky lze najít i česky a že v současnosti v celém Německu pracuje asi deset tisíc Čechů. Zároveň asi postřehnete, že hledány jsou většinou kvalifikované řemeslnické pozice a požadována je znalost komunikace v němčině. V této souvislosti není bez zajímavosti ani to, že německý úřad práce, na rozdíl od českého, nabízí i jazykové rekvalifikační kurzy. A německé personální agentury jsou důsledné, od chvíle, kdy jsem připravoval tuto obrazovou reportáž, mě internet bombarduje lukrativními nabídkami. Jen mi je záhadou, proč si myslí, že jsem mistr v oboru voda - plyn.

Kdyby Češi nemilovali nákupní turistiku, pravděpodobně by se obyvatelům Žitavy podstatně zúžil výběr kam za nákupy. Virální reklama článků o rozdílné kvalitě potravin a až nepochopitelné cenové rozdíly některých komodit (zvláště v poměru k životní úrovni) dělají své a majitelé řetězců se tomu přizpůsobují, někde pracují i Češi. 
Foto Mad

Před časem Žitava přišla o část dotací tím, že byla přeřazena do kategorie "venkovská oblast". Těsnější spoluprací s Libercem se chce vrátit mezi města mající větší šance dosáhnout na zajímavé centrální dotace. Například loni Žitava společně s Libercem a Euroregionem Nisa dostala dotaci přibližně 200 tisíc eur na projekt vzájemných stáží úředníků. První výsledky jejich nápadů, jak těsněji provázat život u hranic, by měly spatřit světlo světa již letos. Již byla prezentována idea na posílání českých dětí do německých škol a na intenzivnější výuku němčiny na našich školách. Mezi Čechy je údajně zájem i o studium na žitavské pobočce drážďanské univerzity.

Žitavě naše obrazové reportáže věnujeme celkem systematicky, viz. například Zittau - Die Reiche, cesta k novému bohatství, Vizuální hodokvas žitavských postních pláten, Ring on Feier, kruh plný světla na oslavu ŽitavyDen otevírání třináctých komnat a to nepočítám články zaměřené na různé objekty. Tentokrát jsme se vypravili zdokumentovat nejen úspěchy, ale i místa, která žitavskou radnici bolí jako zkažené zuby.

Začněme těmi zkaženými zuby. Takovýchto připomínek je Žitava plná. Firmu, jejíž historie sahala až do konce 19. století, dnes připomíná pomalu mizící stín na zdi bývalého sídla. VEB Robur Werke Zittau nepřežila sjednocení Německa (produkce malých nákladních vozů byla ukončena roku 1991).
Foto Mad

Bourání nevzhledných paneláků a sestěhovávání Žitaváků je jedním ze způsobů, jak zvýšit obsazenost domů blíže centru. Zatím byla takto zlikvidována zhruba pětina prázdných bytů. Příkladem je sídliště mezi Mandavou a Brückenstraße. Jednou zde porostou pampelišky úplně všude :-) Porovnání map a leteckých fotografií na serverech mapy.cz a www.google.cz/maps dokládá postup likvidace sídliště. Liší se jak fotografie, tak mapové podklady. Aktuálnější foto má Google, současnosti odpovídající mapu máme pro změnu my Češi.
Foto Mad

Transparent "Uprchlíci jsou vítáni" demonstruje, že provozovatelé rockového klubu Emil jsou vstřícní...
Foto Mad

...je ovšem otázkou, zda by si imigranti jednu z nejstarších fungujících žitavských diskoték (1991) oblíbili.
Foto Mad

Foto Mad

Nicméně informace i v arabštině jsou běžnou praxí. Žitava se totiž měla stát novým domovem uprchlíků, má pro to předpoklady. Jenomže plány zůstaly jen na papíře. Uprchlíci se sem nehrnou, blahobyt si představují jinak.
Foto Mad

Žitava se může pochlubit i velmi pozitivními výsledky. Například, kolik českých měst s méně jak třiceti tisíci obyvateli má divadlo a co teprve vlastní čtyřsouborový ansámbl? Pravda, za hlavní baštu divadla Gerharta Hauptmanna (Gerhart-Hauptmann-Theatre Görlitz-Zittau GmbH) lze považovat hornolužický Zhořelec, kde sídlí hudební a taneční sekce plus Nová Lužická filharmonie. V Žitavě pracuje činohra.
Foto Mad

Hned vedle divadla stojí městská tělocvična, další ukázka houževnaté snahy město udržet na seznamu míst dobrých pro život.
Foto Mad

Když jsme na podzim pořizovali fotodokumentci, hala právě procházela velkoryse pojatou rekonstrukcí.
Foto Mad

V těchto dnech je již tělocvična opět v provozu. Může zde cvičit několik škol zároveň a klidně by mohla hostit akci typu okresního sokolského sletu.
Foto Mad

Staré gymnázium, jedno z prvních gymnázií v Německu, přesněji řečeno tehdy v zemích Koruny české, vzniklo v letech 1571–86 na místě někdejší johanitské komendy. Vzorový příklad toho, jak Němci dávají nový smysl starým budovám.
Foto Mad

Dnes zde sídlí zákaznické centrum jedné firmy. Historii lze s dneškem svázat způsobem celkem citlivým...
Foto Mad

...nebo, ehm, brutálním až barbarským.
Foto Mad

Kinosálů má Žitava několik, fungující kino jen jedno. Kronenkino se na svých stránkách prezentuje jako jedno z nejstarších německých kin vůbec. Nepromítá jen filmy, ale funguje zároveň jako kulturní centrum s kavárnou, kam si můžete přijít i zatancovat.
Foto Mad

Takto by jednou mohla vypadat i liberecká Varšava, program mají obě instituce velmi blízký již dnes.
Foto Mad

Bez ohledu na proklamovanou historickou hodnotu kina se Němci se skrýváním trubek topení nemažou.
Foto Mad

Dalším příkladem, jak naložit s historickým objektem, je Lutherův dům, patřící křesťanské komunitě Elim, kde můžete slyšet i češtinu, protože na jeho chodu se podílejí i Češi.
Foto Mad

Moderní okna nahradila ta stará s vitrážemi. Otázka kam s nimi byla vyřešena svérázně, vitráže se staly uměleckými solitéry zdobícími stěny centra.
Foto Mad

Že si luteráni nepotrpí na přepych a ozdoby, je známá věc. Na této totálně komputerizované kapli 21. století stojí za pozornost židovský svícen postavený vedle kříže. Byli jsme ujištěni, že nejde o náhodu.
Foto Mad

Po několika optimistických pohledech vstupme za kulisy odvrácené strany Žitavy. Současnou podobu dům U dvou korun (Neustadt 35, MAPA) získal sice po požáru 1757, ale jeho historie spadá až do roku 1279. I zvenčí je jasné, že budova není v nejlepším stavu.
Foto Mad

Od roku 1934 až do roku 1990 zde fungovalo strojní šití a krejčovství Barta a Schubert. Pak to s domem šlo, jak říkáme my Češi, "zu grunt" až do roku 2014, kdy budovu koupil Benjamin Pfefferkorn, který se snaží sehnat prostředky na její záchranu. Veřejnost se snaží burcovat mírně surrealistickými expozicemi. Navzdory nebezpečí návštěvníci vždy prošmejdí dům od sklepa až po střechu.
Foto Mad

Foto Mad

Dalším čekajícím na záchranu je bývalá rybárna na rohu Innere Weberstrasse a Poststrasse (MAPA). Extravagantní umělecké instalace budovu bohužel nespasí.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

A tento kdysi honosný činžák na Brunnenstrasse (MAPA), ve kterém dříve bydlela žitavská honorace, je příkladem, že ani Německo není zemí neomezených možností. Majiteli se povedlo zrenovovat střechu (proto na mapě vypadá dům dobře), ale další plány již nevyšly a dům je opět na prodej.
Foto Mad

Vnitřek, připravený na natáčení hororů, válečných a postapokalyptických filmů, návštěvníkovi připraví nejedno překvapení.
Foto Mad

Foto Mad

Jediným zdrojem příjmů je zatím bohužel jen dvorek, na kterém vzniklo parkoviště.
Foto Mad

Abych nekončil příliš pesimisticky, tak na závěr zařazuji pohled z okna ruiny přes ulici. Třeba naděje na takovéto povstání z popela existuje i pro unikátní činžák.
Foto Mad


Text a foto Mad
jizerky
21. 5. 2019 18:18 Nejvzácnější rostlinou Jizerských hor je hořeček ladní pobaltský. Neroste nikde jinde než na tzv. Pralouce pod Bukovcem u Jizerky. Najít ho je ale velice obtížné.
kostel
21. 5. 2019 16:24 O mimořádném zájmu návštěvníků o program Noci kostelů svědčí to, že loňský ročník si v kostelech kraje nenechalo ujít půl milionu diváků. Letos se otevře 50 památek.
kittl
21. 5. 2019 14:23 Záchrana Kittelovska bude jedním z témat památkové konference Máme vybráno. Uskuteční se v úterý 28. května v Praze v klášteře dominikánů. Bude se mluvit i o financování.
pes
21. 5. 2019 14:21 Co všechno musejí zvládnout čtyřnozí pomocníci nevidomých, ukázaly závody vodicích psů, jež se konaly v sobotu 18. května ve Varnsdorfu. Vyhrál pes z Č. Lípy.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).