reklama

Vybavte se dříve, než vypukne DVB-T2 HEVC/H.265 šílenství

13. 3. 2019
Odpojení DVB-T vysílání se bude větší části domácností Libereckého kraje týkat až v první polovině příštího roku, ale nový TV standard, jehož název někomu může evokovat označení nebezpečného viru, je již dostupný téměř všude, a protože s koncem zimy obchodníci zlevňují zvláště vyšší modelové řady televizorů roku 2018, je správný čas přezbrojit.
K zavedení DVB-T2 HEVC/H.265 vedlo více důvodů. DVB-T2 nabízí oproti DVB-T pár nových funkcí a kodek H.265 umožňuje přenést kvalitnější obraz (HD rozlišení 1920 x 1080) při nižším datovém toku a menší šířce pásma, takže bude možné uvolnit kmitočtové pásmo 694 až 790 MHz pro rychlý mobilní internet, což bylo možná motivací největší. Více možností nabízí v rámci DVB-T2 i druhá generace hybridního TV vysílání (HbbTV 2.0), které znáte asi spíš jako pověstné červené tlačítko na dálkovém ovládání.
Bohužel, televizní diváci věrní pozemnímu vysílání se budou zřejmě radovat jen částečně. Onen kvalitnější obraz ve vysokém rozlišení si užijí pravděpodobně jen na kanálech České televize, protože zástupci hlavních komerčních televizí se již loni jako jeden muž vyjádřili v tom smyslu, že HD signál zdarma poskytovat nehodlají. Takže po zemi buďto šířený nebude, nebo bude kryptovaný podobně jako placené satelitní kanály, v Německu to tak již funguje. Netuším, jaká cílová skupina bude ochotná za program nevalné úrovně, na hranu únosnosti prošpikovaný reklamami, ještě platit, takže asi nejpravděpodobnější variantou je, že stávající komerční kanály zůstanou ve standardním rozlišení (720 x 576) a k nim možná přibydou nějaké placené HD kanály, dosud dostupné pouze na jiných platformách.

Článek je ilustrován ukázkami kvality vysílání. Všechny fotky si můžete otevřít v novém okně v původní velikosti. Ukázka první, ČT Sport HD.
Foto Mad

Ukázka druhá, totéž ve standardním rozlišení (SD) dobré kvality.
Foto Mad

A ještě detail, vlevo HD, vpravo SD.
Foto MadFoto Mad

První otázkou tedy je, jestli není nejchytřejší udělat to, co řada uživatelů již udělala, totiž že rezignovala na pozemní vysílání a navzdory vyšším pořizovacím nákladům a měsíčním poplatkům i za základní nabídku přešla na satelit, na kabel nebo na internetovou televizi (IPTV). Tam je širší výběr programů v HD kvalitě již nějaký ten pátek. Jestli mezi tyto uživatele patříte nebo máte televizi splňující novou normu, pak nemusíte číst dál, protože problém přechodu řešit nebudete a následující text se vás netýká. (Pozor, máte-li televizi DVB-T2, ale zakoupenou dříve, než bylo rozhodnuto, že Česko zvolí kodek H.265, tedy TV starší jak zhruba dva roky, může se přechod týkat i vás!) Uvidíme, jak se situace vyvine v důsledku vypnutí DVB T. Podle prognózy CETIN (Česká telekomunikační infrastruktura) do roku 2021 překročí počet domácností přijímajících nějakou neterestrickou TV platformu magickou hranici 50%. Za navýšením ale nebude stát satelit nebo kabel, nýbrž IPTV.  Rozhodnete-li se zůstat věrni svému vysílači, nezbývá než koupit set-top box nebo novou TV. Podívejme se, jaká úskalí vás při volbě správné varianty čekají.

 Pravdou je, že některé programy mají občas problém přeskočit i laťku SD. U pořadů z archivu to má logiku, u novějších filmů nikoliv. A ačkoliv nejlépe vypadají zpravidla reklamy, občas se povede i takovýto úlovek  (zachyceno v odpoledním vysílání). Toto není SD ani náhodou (srovnej s ukázkou výše) a chytrá televize, ve snaze prokázat svoji inteligenci, dokoná dílo zkázy.
Foto Mad
Foto Mad


Nákup set-top boxu

Tato varianta se zdá být nejschůdnější a finančně nejpřijatelnější. Nejlevnější set-top box pořídíte již za zhruba 700 Kč. Sortiment služeb se od nabídky levných set-top boxů předchozí generace (pro DVB-T) nijak radikálně nezměnil, naprostá většina přístrojů umí kromě příjmu TV vysílání i nahrávat na externí disk (nebo flešku) a případně z externího zařízení multimediální soubory přehrávat (vaše fotky, videa a podobně). Příjemné je, že i některé levnější set-top boxy mají dva tunery, což umožňuje jeden program sledovat a druhý nahrávat.
Nejste-li milovník cest do pravěku TV, nebude mít s připojením na vaši stávající televizi problém, většina DVB-T2 HEVC/H.265 krabiček má kromě HDMI výstupu i SCART, přičemž SCART nemají spíš dražší přístroje. Když si dáte práci, najdete i exoty (například Zircon Ice), chlubící se RF výstupem, na který i dnes připojíte opravdu starou televizi z dob, kdy vysílal jen první a druhý program. 
Horší to bude, vyžadujete-li od set-top boxu další služby. Například majitelé novějších televizí s "červeným tlačítkem" se s funkcemi nabízenými hybridní televizí asi nebudou chtít rozloučit zvláště s nástupem HbbTV 2.0. Ač je nabídka set-top boxů velmi široká, tak vyšší míru inteligence a červený čudlík má jen pár modelů. Nemusím zdůrazňovat, že těch dražších, například Zircon Air). 

  "Vzorem" stabilně odstrašujícího obrazu je televize RTM+. Kvůli takovému programu opravdu nemá smysl si pořizovat cokoliv o uhlopříčce větší jak poštovní známka. Neznám obchodní politiku provozovatele vysílače a nevím, jak jsou konstruované ceny za umístění programu do multiplexu, ale laický pohled na obrazovku napovídá, že data RTM+ tečou hodně úzkou trubkou.
Foto Mad
Foto Mad

Na co si dát pozor přikoupi set-top boxu?

1) Ačkoliv e-shopy nabízejí desítky přístrojů, kupujete zajíce v pytli, protože o tom nejdůležitějším, a to uživatelském komfortu ovládání, se nic nedozvíte. Takže velmi doporučuji číst zákaznické recenze. Namátkou jsem narazil i na taková zjištění, že set-top box nebyl bez aktualizace firmware schopný rozumně fungovat nebo že sice nabízí nějakou vychytávku, ale selhává v základních funkcích. 

2) Máte-li anténu se zesilovačem, zkontrolujte před nákupem požadované parametry zdroje. Řada set-top boxů totiž nabízí napájení antény, což je příjemné, ušetříte jeden drát a místo v zásuvce.

3) Televize renomovaných značek, pakliže umějí nahrávat pořady, záznam kódují, takže pořad nelze přehrát jinde než na té samé televizi. Toto omezení některé set-top boxy nemají, ale v parametrech se to nedočtete, takže je třeba pátrat.

4) Někteří uživatelé si stěžují na přezářený jas kontrolek nebo displeje. Faktem je, že set-top box žádný displej nepotřebuje, protože vše vidíte na obrazovce. Takže vybíráte-li mezi dvěma typy, je zbytečné za "barevnou hudbu" připlácet.

5) Rozhodnete-li se koupit set-top box, vyplatí se možná počkat, až bude jasné, jak to bude s placenou pozemní televizí, pro případ, že byste o ni měli zájem. Zatím, až na asi dva poměrně drahé typy set-top boxů, žádné další z celé široké nabídky neumožňují vložení dekryptovací placené karty.

  Amatérské FULL HD video přehrané na 4K televizi z Blu ray disku.
Foto Mad
Foto Mad


Nákup televize

Předně musím zdůraznit, že jste-li majitelem plazmy poslední generace, kupte si set-top box. Budete-li chtít od nového přístroje stejné nebo lepší barevné podání, musíte sáhnout hlouběji do kapsy a pořídit nějaký model technologie OLED nebo QLED, což je kapitola sama pro sebe, téma na samostatný článek. Běžné LCD panely dodnes kvality špičkových plazem nedosáhly.
Technika přesto momentálně o dvě až tři generace předbíhá programovou nabídku. Nákup prémiové UHD televize (rozlišení 4K, tedy 3 840 x 2 160 pixelů, certifikát UHD Premium...) má smysl jen v případě, že pro ni máte obsah. Nepočítám-li pár zahraničních UHD programů na satelitu a ubohou nabídku absurdně předražených UHD Blu-ray disků, to v dnešní době znamená především váš vlastní obsah, jako jsou fotky z vašeho fotoaparátu, videa z vaší akční kamery.

 4K UHD, konkrétně fotografie přehraná přes USB vstup televize. Poznámka: Máte-li UHD televizi a připojíte-li starší zdroj signálu přes HDMI, pravděpodobně se vám zobrazí jen jako FULL HD, protože příslušným rozlišením na výstupu a standardem HDMI 2, který UHD podporuje, disponují jen nejnovější fotoaparáty.
Foto Mad
Foto Mad

Na co si dát pozor při koupi televize?

1) Používáte-li televizi jen ke sledování televizního vysílání, myslím, že vzhledem k tomu, co bylo řečeno výše a co dokumentují ilustrační fotky, není vůbec rozhodujícím faktorem přemrštěný počet pixelů a do jisté míry ani barevná kvalita obrazu. I levné přístoje dnes televizní obraz reprodukují s rezervou, tedy jde-li vám opravdu jen o příjem pozemního signálu maximálně v HD kvalitě. (Výběr televize splňující vyšší ambice překračuje kapacitu tohoto textu.)

2) Naproti tomu by si měl i nenáročný divák posvítit na kvalitu zobrazení rychlých scén a pohybu samostatných objektů. Pozor by si měli dávat zejména příznivci sportovních přenosů. Fotbalisté mající v patách dvojníky a rozmazané běžící titulky nejsou většinou uměleckým záměrem.

3) Prodeje velkých obrazovek stoupají, ale osobně se domnívám, že pro sledování TV programu v nižším rozlišení než HD je obrazovaka o uhlopříčce nad 45´, no jak bych to slušně vyjádřil..., ...řekněme kontraproduktivní (viz. obrazové ukázky).

4) V obchodě skutečnou obrazovou kvalitu nepoznáte, protože dema, která tam běží, ukazují jen podbízivě přebarvené nekonfliktní obrázky. A když běží TV program, nevíte, jak je která televize nastavená, takže ta, jejíž obraz zrovna vypadá nejhůře, může být ve skutečnosti nejlepší, jen provozovaná v nevhodném módu. Když byste chtěli televizi opravdu otestovat, museli byste si přinést vlastní ukázkové soubory obasahující minimálně fotku neutrální šedé plochy, monoskop (nebo černobílý rastr a stupnici šedé) a film s nějakou akční scénou nebo záznam sportovního přenosu (nejlépe fotbal či hokej). Při předvádění proto požádejte alespoň o přepnutí na sportovní kanál.

5) Některé televizory, zvláště levné LCD, mají dodnes určitý problém s pozorovajími úhly. Projděte se kolem vyhlédnutého kusu. Nebledne černá a zůstává černá? Nemění barvy odstín? Neztrácejí se detaily?

6) Při předvádění trvejte na zkoušce zvuku. Jinak možná ještě ten samý den půjdete přikoupit nějaký soundbar!

7) Hodláte-li televizi používat i k něčemu jinému, dobře si prostudujte chytré funkce přístroje (SMART TV) a nejlépe ještě u prodejce otestujte, jak ergonomické je jejich ovládání. Co se nabídky funkcí týče, relativně nejsvobodnější rozlet nabízejí Android TV. Z hlavních hráčů televizory s operačním systémem Android nabízí jen SONY a PHILIPS. Ostatní mají systémy své, což může znamenat například to, že na ně nenainstalujete některé oblíbené vyhledávače a přehrávače obsahu, jako je například Kodi. Asi proto, že aktivně nezabraňují pirátství. 

8) Dobře si prostudujte nabídku kodeků videa a zvuku. Možná se budete divit, ale v tomto ohledu vůbec neplatí, že co je nové, má nabídku lepší a širší, viz. například na netu bouřlivě diskutované vyřazení kodeků DivX a DTS u loňských modelů SAMSUNG včetně těch nejdražších.

 Ještě jeden příklad toho, co umí DVB-T2 HEVC/H.265 v HD módu. Text knihy je bez větších problémů čitelný.
Foto Mad
Foto Mad


TV ANTÉNA

Na konec jsem si nechal antény pro příjem DVB T-2. Tady by teoreticky neměl vzniknout problém, protože DVB T-2 nepotřebuje žádnou speciální novou anténu. Pouze u STA musí být přeladěné kanálové vložky, což nebudete asi zařizovat vy, ale správce paneláku. Někteří obchodníci se tedy dopouštějí podvodu, když lidem neznalým věci tvrdí, že si novou anténu koupit musí. Jenomže není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu. 

Na co si tedy dát pozor?

1) Nový standard není tak robustní jako ten starý, takže jestli míváte například při špatném počasí výpadky v příjmu již dnes, počítejte s tím, že s přechodem na DVB T-2 se na místech s horším signálem může kvalita příjmu zhoršit.

2) Po spuštění rychlého internetu na uvolněném frekvenčním pásmu může dojít k rušení sousedních TV kanálů. V našem kraji to moc nehrozí, protože většina multiplexů jede (nebo pojede) na kanálu 26, který je dosti vzdálený. 

3) Co ale v některých případech reálně hrozí, je přebuzení anténních zesilovačů tímto LTE signálem. Proto jsou nové antény s certifikací DVB T-2 vybavené LTE/4G filtrem, který pásmo kolem 700 Mhz odřízne. Problém můžou mít zejména antény pokojové, nahrazující mizivý zisk anténky enormě vysokým ziskem zesilovače. V takovém případě si asi opravdu budete muset pořídit anténu novou.


Text a foto Mad
jizerky
21. 5. 2019 18:18 Nejvzácnější rostlinou Jizerských hor je hořeček ladní pobaltský. Neroste nikde jinde než na tzv. Pralouce pod Bukovcem u Jizerky. Najít ho je ale velice obtížné.
kostel
21. 5. 2019 16:24 O mimořádném zájmu návštěvníků o program Noci kostelů svědčí to, že loňský ročník si v kostelech kraje nenechalo ujít půl milionu diváků. Letos se otevře 50 památek.
kittl
21. 5. 2019 14:23 Záchrana Kittelovska bude jedním z témat památkové konference Máme vybráno. Uskuteční se v úterý 28. května v Praze v klášteře dominikánů. Bude se mluvit i o financování.
pes
21. 5. 2019 14:21 Co všechno musejí zvládnout čtyřnozí pomocníci nevidomých, ukázaly závody vodicích psů, jež se konaly v sobotu 18. května ve Varnsdorfu. Vyhrál pes z Č. Lípy.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).