reklama

Šerm, noblesní sport pro kluky i holky, má v Liberci tradici

27. 1. 2019
Jak to bylo se sportovním šermem v Reichenbergu, jsem nedohledal, ale první zmínka o šermu v Liberci pochází hned z roku 1945 a slavný Ještědský pohár má kořeny již v padesátých letech minulého století. Od let devadesátých se pak mezi tvůrci triumfů Šermu Liberec začínají objevovat i ženská jména.
Od roku 1961 působili šermíři pod křídly TJ Lokomotivy Liberec. Od roku 2012 je Šerm Liberec samostatný spolek, před třemi lety odešel z Lokomotivy a trénuje ve vratislavické sokolovně (MAPA). Předsedou oddílu je Petr Brabec a šéftrenérem Reiner Niesig, legenda libereckého a českého šermu, kterého žádný šermíř neosloví jinak než Rendo. V klubu působí skoro půl století, takže se o něm dá mluvit jako o živém inventáři.
Šerm Liberec si udržuje aktivní členskou základnu kolem tří desítek sportovců a její podstatnou částí jsou děti a dorostenci.
Oddíl se účastní soutěží doma i v zahraničí a sám také šest velkých akcí pořádá, asi největší je mezinárodní Babylon Cup Liberec. Mezi velké turnaje patří i Jizerský kord, určený k poměření sil mladších žáků a žaček a žáků a žaček z celé republiky. V naší obrazové reportáži přinášíme obvyklou snůšku fotek a malou sondu do světa malých šermířů a jejich rodinných týmů.

Turnaj hostil Sportpark Liberec, konkrétně jeho hala míčových sportů, dost velká na to, aby se zde mohly pořádat dvě akce najednou. Teprve když hledáte správný vchod na tom správném sportovišti, uvědomíte si, jak zkreslený pohled mají lidé, kteří zjednodušují největší liberecký sportovní komplex na arénu.
Foto Mad

Ředitelem závodu byl Martin Konečný (vlevo), do oddílové činnosti zapálený aktivní rodič, táta dvou šermířek. Vedle něj sedí zahloubán do průběžných výsledků Petr Brabec, předseda klubu.
Foto Mad

V soubojích se za sobotu a neděli utkalo 192 kluků a holek (výsledky naleznete ZDE). Pro někoho může být překvapením, že dívek bylo jen o dvacet méně než chlapců.
Foto Mad

Jak se holka dostane k šermu, mi vysvětlila Ema, žákyně šesté třídy, která šermuje druhým rokem: "S kamarádkou jsme hledaly nějaký sport. Tančit neumím, na karate jsem chodila a moc mě nebavilo, tak jsme zkusily šerm a jsem spokojená, tréninky mám dvakrát týdně a to jde." Zmíněnou kamarádkou je Karolína, která dodává: "Mně se šerm líbil jako takový, jo a já už trénuji třikrát týdně."

Foto Mad

Co znamená šermující dítě pro rodiče, ví Emina maminka Michaela: "Mladší žačky mají od ledna do června šest závodů, z toho jedny v Polsku. Snažíme se domluvit a jezdíme jedním autem. Kdyby holka nešermovala, tak by se mi líbila cyklistika, ale ten šerm se mi líbí moc a líbí se mi i moderní pětiboj." Opodál stojící maminka Karolíny se přidává: "Počáteční investice byla asi 15 tisíc Kč, ale ty věci nekupujete najednou, takže to jde zvládnout a záleží taky na tom, jak holka láme kordy (smích). Závody využíváme jako tipy na rodinné výlety. Podíváme se, co je v místě závodů zajímavého, a spojíme příjemné s užitečným, například zde v Liberci jsme na celý víkend a užíváme si i okolí, nejen závody."

Foto Mad

Rodiče jsou každopádně rádi, když dítě tráví smysluplně volný čas a ještě ho to evidentně baví. A to, co si ze šermu odnese do života, určitě také není k zahození. Paní Michaela vypočítává: "Šerm je výborný na koordinaci pohybů, dále naučí gentlemanskému chování, i po prohraném zápase se soupeři pozdraví. A především, když děti dělají pravidelně nějaký sport, tak jim to vštěpí do života disciplínu v práci. V neposlední řadě se mi líbí, že trénujou holky a kluci dohromady, což není ve všech sportech obvyklé." Maminka Karolíny souhlasí a přidává: "Závody jsou trénikem do života, ani v životě vždy nevyhrajeme a člověk se musí poprat i s prohrou. A je tu veliká sounáležitost kolektivu."

Foto Mad

Šerm rozhodně nepatří mezi masové sporty, ani neplní vysílací časy televizních kanálů, tedy občas plní alespoň ty sportovní. Takže jsem hlouběji zapátral, kdo děti inspiruje, pro šerm nadchne. Amálie, která šermuje již třetím rokem od druhé třídy, ví přesně, kdo ji k šermem infikoval: "Máme známého, byli jsme na Okoři a tam se šermovalo a mně se ten sport moc líbil... Jasně, chci šermovat dál a zlepšovat se a zlepšovat. Školu zvládám zatím dobře."
Pan Jiří, tatínek Amálie, přidává svůj šermířský příběh: "Šerm si vybrala ona sama, baví ji to a je okolo toho sranda, takže kvůli dceři jsem začal šermovat i já. Jinak hraji závodně fotbal. Času to bere hodně, občas i celý víkend, ale je to bez problému, protože turnaje jsou často i v Praze. Spousta jiných sportů je náročnějších."

Foto Mad

Podobnou cestou k šermu prošel i Matěj: "Mámin kamarád šermuje, tak jsem se na šerm dal taky. Šermuji čtyři roky, začal jsem již ve třetí třídě, teď jsem čtvrtý v republikovém žebříčku. Trénuju čtyřikrát do týdne, cesta mi trvá dvakrát půl hodiny." 
Kristýně, mamince Matěje a ženě mnoha sportů, je jedno, jaký sport její děti dělají, jen trvá na tom, aby sportovaly. Ze synovy volby má radost, protože: "Šerm dá člověku spoustu věcí. V první řadě zvládání emocí, to je základ, ty děcka se v tomto sportu velmi rychle naučí pracovat s emocema. Šerm stimuluje mozek. Dále dá umění se prát za sebe. Můj syn je jednoznačně individualista a šerm je individuální sport. V tomto sportu jste sám za sebe jako jednotlivec, a když si to prohrajete, prohrajete si to sám svejma chybama a musíte se z chyb ponaučit, což je jistě přínosný."

Foto Mad

Asi nejzajímavěji mi svoji cestu k šermu popsal Jakub: "Já začínal tak, že když jsme šli do lesa, utrhl jsem si klacek a šermoval jsem s ním. Fascinovali mě opravdoví šermíři. Ve třetí třídě, když mi bylo devět, jsme měli ve třídě nabídku, tak od té doby dělám šerm. Tedy tři roky. Trénuju dvakrát týdně, dělám to především pro zábavu, nezáleží mi až tak na vítězství, jako na tom, že tu jsem, mám tu plno kamarádů. Chci dál pokračovat a jednou třeba budu vystupovat i na hradech."

Foto Mad

Jakubův tatínek Tomáš, tenista a fotbalista, si pochvaluje: "Hlavně se bráníme tomu, aby neseděl doma u počítače. A tady také tak trochu již přemýšlí nad svojí budoucností, co vlastně chce dělat. Šerm je pro kluka velká zkušenost." Na odchodu se dozvídám další věc, kterou dává šerm. Pan Tomáš je přesvědčený, že šerm prohlubuje rodičovské vztahy: "Jsem Kubův sparingpartner a dělám to technický zázemí, pečuji o kordy a tak. Trenéra má svýho, ale my jsme taková ta psychická podpora k tomu, aby to dělal opravdu poctivě a naplno. Takže to má i velký význam pro náš vztah. Co Kuba nastoupil do šermu, tak děláme i rodičovské turnaje, to fair play může být i mezi rodiči. Ano, když pořádáme třeba vánoční večírek, sejde se víc rodičů, tak uspořádáme turnaj."

Foto Mad

A co vy? Neuvažujete o kvalitním sportovním vyžití pro svoji ratolest? Petr Brabec odhaduje, že ideální věk, kdy začít s šermem je osm až devět let. Ano, vlastnosti uvedené výše má i řada jiných sportů, ale šerm, šerm je prostě šerm, sport individualistů, ctících sounáležitost svého sportovního kolektivu. Třeba vás přesvědčí a do atmosféry galantních rytířských soubojů vtáhnou závěrečné fotografie. A Šerm Liberec má výsledky i na mezinárodním poli, například letos posílá tři závodníky na mistrovství Evropy.

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Text a foto Mad
hospic
24. 4. 2019 20:34 Liberečtí zastupitelé mají rozhodnout o poskytnutí dotace ve výši 479 425 Kč pro Hospic sv. Zdislavy. Peníze půjdou na úhradu části nákladů vzniklých při provozu lůžkového hospice v roce 2019.
tramvaj
24. 4. 2019 19:04 DPMLJ zahájila výluku na tramvajové trati z centra Liberce do Lidových sadů. Až do 31. května zde budou jezdit autobusy. Trať se významnější opravy dočkala naposledy roku 1992.
kozy
24. 4. 2019 17:39 Kozí a ovčí farma Josefa Pulíčka v Pěnčíně musela kvůli suchu už loni na podzim zredukovat stádo. Stavy chovatelé snížili o 100 koz a stejný počet ovcí, protože by pro ně neměli krmení.
silnice LK
24. 4. 2019 13:55

Kraj měl získat od Státního fondu dopravní infrastruktury dotaci na rekonstrukce silnic II. a III. třídy ve výši cca 80 milionů. Oproti původnímu slibu ale kraje získají o polovinu méně prostředků.

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).