reklama

Vyhlídce na Popově skále je 111 let, oslavte to výletem přes Vraní skály!

12. 5. 2018
OBSAHUJE SFÉRICKÉ FOTOGRAFIE. Lesy mezi Rynolticemi a Hrádkem nad Nisou jsou především vyhlášenou houbařskou oblastí. Zabrousit sem se ale vyplatí i mimo sezónu. Zdejší horolezecké terény nabízejí pár příležitostí k výstupu na vyhlídky také naprostým nemehlům bez lezecké průpravy.
Za středobod při plánování našeho krátkého výletu si zvolíme Horní nebo Dolní Sedlo nad Hrádkem nad Nisou. Již letmý pohled do MAPY naznačuje, že o atrakce nebude nouze. Oblast se hemží skalními útvary, vyhlídkami, prochází tudy E3 Hřebenovka, mezinárodní NS Lužické a Žitavské hory, pás prvorepublikového pohraničního opevnění a těšit se můžeme na rozlehlé, částečně smíšené lesy. Jedna z ulic Horního Sedla se jmenuje Horolezecká a horolezce láká i nabídka zdejšího ubytování, takže je jasné, koho asi cestou nejspíš potkáme.
Infopanel na rozcestí v Horním sedle zve na Putování krajem Trojzemí. Tipy na 25 výletů mají být k dispozici jako brožura a v elektronické formě na internetu. Internet jsem zkoušel, ale stránka je mimo provoz. Škoda, poradíme si sami. Protože chceme, aby náš výlet byl pokud možno okružní, nabízí se návštěva Vraních skál a vyhlídky na skále Popově. K dispozici jsou nejméně dva výchozí body, takže vycházku lze různě obměňovat.

Plánovat můžete začít třeba u kapličky z první poloviny 18. století, žijící v bizarní symbioze s řopíkem. Ten je dnes evidentně v soukromém vlastnictví, takže pozor, za pásku nevstupovat! Pozoruhodnost se nachází na rozcestí hned za prvními domy Horního Sedla směrem od Rynoltic. Řopíky (ze zkratky ŘOP, Ředitelství opevňovacích prací), zde zbudované v letech 1937 až 1938 těsně před ostudnou Mnichovskou dohodou, potkáte cestou ještě několikrát.
Foto Mad

Foto Mad

Prvním výchozím bodem, vhodným zejména k samostatné návštěvě Popovy skály, je rozcestí zelené a modré na horním konci Dolního Sedla (MAPA). Vyrazíte-li po modré, otevře se vám v zápětí po levé straně tento pohled na Vraní skály. Varianta je výhodná tím, že v případě výstupu na Popovu skálu jde o okruh (například tam po modré a zelené, zpět po zelené). Máte-li v plánu i Vraní skály, musíte si z rozcestí Pod Vraními skalami udělat odbočku.
Foto Mad

Foto Mad

Druhým výchozím bodem může být lesní "parkoviště" po levé straně silnice od Černé Louže těsně před vjezdem do Horního Sedla (MAPA). Patrně zde nebudete ani ve všední den sami, protože doslova coby kamenem dohodil se tyčí Horní skály, celoročně oblíbené lezci. V houbařské sezóně se vám může stát, že se na lesní plácek ani nevejdete. Vyrazíme do lesa po zelené. Zleva se ozývají útržky komunikace v horolezecké hantýrce, a budete-li pozorní, po pravé straně možná zaregistrujete poměrně nový pomník věnovaný Ulrichu Nutschanovi (1951 - 2005).
Foto Mad

Po zelené dojdete pod komplex Vraních skal (MAPA), někdy nazývaných podle Krkavčího hnízda jako skály Krkavčí.
Foto Mad

Bludiště balvanů je ideálním terénem pro fotografy. Co se složení týče, jde o pískovce a slepence s čedičovou výplní a železitými inkrustacemi.
Foto Mad

Horolezci mají v oblibě Fellerovu věž, my, kteří s sebou lana a karabiny nemáme a lézt neumíme, vezmeme za vděk touto vyhlídkou, nabízející zejména pohled přes údolí na Popovu skálu, další postupný cíl naší vycházky.
Foto Mad

Foto Mad

Částečně odkrytý je i výhled na Grabštejn a obce v jeho okolí. Nutno říci, že kvůli takovémuto panoramatu Grabštejna nemusíte lézt na Vraní skály, Horní Sedlo a silnice na Hrádek nabízí hned několik míst s dokonce lepším výhledem.
Foto Mad
(foto pořízeno ZDE.)
Foto Mad
(Zátiší s lesem, Hrádkem a elektrárnou pořízeno pár set metrů nad oficiální vyhlídkou ZDE.)
Foto Mad

Z Vraních skal sejdeme po zelené na rozcestí Pod Vraními skalami a dále na rozcestí v Krásném dole. Ani zde barvu neměníme a pokračujeme doprava po zelené.
Krásný důl #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

V sedle pod Popovou skalou je tento vtipný panel, ukazující, čím se odměníme, až vylezeme vzhůru. Že by na vyhlídce popisy chyběly?
Foto Mad

Cesta je celkem dobře značená, přesto spousta stromů zůstává nepomalována. Já bych ještě pár značek přidal.
Foto Mad

Komplex obsahuje nejen skály, ale i brány a několik jeskyní.
pod Popovou skalou #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Tak toto bychom těsně pod vrcholem nečekali. Nicméně německý biker se směje a na pozdrav nejen odpovídá česky, ale snaží se i o konverzaci.
Foto Mad

Popovu skálu turistům zpřístupnil zbudováním železného schodiště Horský spolek z Lückendorfu 26. května 1907. Takže letos bude vyhlídka slavit rozkošně nekulaté 111. výročí.
Foto Mad

Letopočet 1933 se váže k jiné události, vrchol se tehdy uvolnil a hrozil zřícením. Protože vyhlídka byla hojně navštěvovaná, nechtěli členové spolku o atrakci přijít a vrchol podezdili.
Foto Mad

Z jihovýchodní strany Popovy skály se lámal pískovec, na jihozápadní jsou údajně dodnes stopy po těžbě železné rudy. Vrchol skály nese známky i další lidské činnosti. Zde zřejmě stával triangl.
Foto Mad

Vyhlídka nabízí kruhové panorama obzoru a my pro vás pořídili dvě sférické fotografie, ve kterých se můžete volně pohybovat myší.

Popova vyhlídka #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Popova skála #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA


Krásné je panorama Hrádku nad Nisou, Chotyně a dalších obcí.
Foto Mad

Typické panorama Hvozdu a mezi lesy se rozkládajícího Lückendorfu.
Foto Mad

Mönchfelsen (vlevo) a Uhusteine.
Foto Mad

Ve zdejších lesích žije výr veliký, naše největší sova. Tak toho jsme neviděli, ale to nevadí, my se spokojili s kroužícími čápy. Ale třeba ho spatříte vy, když se do těchto lesů vypravíte na noc a budete tiší, jako dokážou být tyto královské sovy.
Foto Mad


Text a foto Mad
jíra
23. 3. 2019 19:25 Josef Jíra, jeden z nejznámějších a nejžádanějších českých malířů, by se letos dožil 90 let. Od 5. dubna je část jeho díla k vidění v Jablonci nad Nisou.
cyklostezka
23. 3. 2019 19:00 Cyklostezka, která se staví s evropskou dotací kolem Nisy v Liberci, bude o milion Kč dražší. Hotová měla být loni, dokončovat se ale bude až letos.
trh
23. 3. 2019 06:17 Farmářské trhy v Turnově se konají každou sobotu dopoledne na náměstí Českého ráje. Letos začínají v sobotu 30. března. Více informací na www.trhyfarmarske.cz.
varhany
23. 3. 2019 06:15 Liberecký kraj přispěje půl milionem korun na obnovu cenných varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Vzácná památka nutně potřebuje renovaci.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).