reklama

SVIJANSKÝ ZÁMEK: Potrava pro tělo i duši, pro pivaře i archeology

29. 6. 2016
Slavnostní otevření zámku ve Svijanech bylo událostí výjimečnou nejen proto, že zámků, které by u nás bylo možno ještě otevřít návštěvníkům, není mnoho, ale především proto, že první etapa rekonstrukce se opravdu výjimečně povedla.
SVIJANSKÝ ZÁMEK: Potrava pro tělo i duši, pro pivaře i archeology
Foto + video Mad, není-li uvedeno jinak
Svijanský pivovar a zámek spolu koexistují již od 16. století. Na stránkách svijanského zámku se uvádí, že původně renezanční zámek vybudoval Jaroslav z Vartenberka mezi lety 1567 až 1578. Pivovar má právo várečné dokonce již od roku 1564 a patří tak k nejstarším nepřetržitě fungujícím pivovarům v Čechách.
Cesty pivovaru a zámku se rozešly ve 20. století, aby se opět spojily roku 2013, kdy majitelé Pivovaru Svijany, dnes jednoho z největších nezávislých pivovarů v Čechách, koupili chátrající zámek od Milana Rýdla poté, co se mu nepovedlo zrealizovat plány na revitalizaci zchátralého objektu, po 2. světové válce necitlivě přestavěného na byty.
Majitelé pivovaru se rozhodli vrátit zámku jeho tvář z doby poslední velké přestavby v 18. století a učinit z něj kulturní centrum regionu. Náklady na rekonstrukci byly vyčísleny na necelých 51 milionů korun, které částečně pokryl grant z EHP a Norské fondy. Protože byly během rekonstrukce odkryty některé unikátní prvky (jako například níže vyfotografovaný strop v kapli), které se pivovar rozhodl rovněž zrestaurovat, vlastníci vložili do první etapy revitalizace ještě dalších deset milionů korun. 

Naše obrazová reportáž přibližuje atmosféru slavnostního otevření 25.6.2016, ale jak se rekonstrukce povedla, se můžete přesvědčit na vlastní oči, protože areál je od tohoto data volně přístupný veřejnosti a do kaple jsou plánovány i koncerty.

Pod stavebními pracemi je podepsaná firma SYNER s.r.o. Když si prohlédnete fotogalerii stavu před rekonstrukcí, uznáte, že své dílo nominovala do soutěže Stavba roku Libereckého kraje 2016 zcela oprávněně. Podpořit vítězství revitalizovaného areálu můžete na webu soutěže i vy!

Foto: Mad

V sobotu si návštěvníci mohli prohlédnout archeologickou expozici v prvním patře zámku a velkou a malou kapli. Na otevření čekají i menší expozice o podzemí Libereckého kraje, pivovarnická expozice nebo část věnovaná Valdštejnům a Vartenberkům, bývalým zámeckým pánům. Vyhledávanou atrakcí bude určitě i během rekonstrukce objevená tajná chodba.
Foto: Mad

Pro návštěvníky bylo zlatým hřebem programu slavnostní naražení a ochutnávka nového piva Zámecký Máz, které čepoval ředitel Pivovaru Svijany Roman Havlík (vlevo) společně s vedoucím obchodního oddělení Vratislavem Žitkou. Toto pivo, připravené sládkem Petrem Menšíkem, má nezaměnitelnou chuť, protože bylo inspirované recepturami piv vařených pro potřeby horských hospod, kam bylo velmi obtížné v zimě sudy dopravovat, a tak se výčep zavážel již na podzim pivem v sudech přes zimu dozrávajícím a zároveň tvořícím ochrannou atmosféru bránící zkažení. (Foto: Darka)
Foto: Mad

Slavnostní narážení sudu a rohovor s Romanem Havlíkem, ředitelem Pivovaru Svijany, jsme pro vás zachytili na video:


Nechyběla ani vystoupení, která jsou jaksi neodmyslitelnou součástí takovýchto akcí.
Foto: Mad

Toto vynikající pečené prase, zpoloviny zkonzumované ještě před polednem, má v případě Svijan význam nejen přízemně konzumní, ale i symbolický. Svijany byly osídlené již v mladší době kamenné a první písemná zmínka pochází z roku 1345 v souvislosti s cisterciány. Ti počátkem 12. století založili v Mnichově Hradišti klášter a ve Svijanech měli mniši klášterní dvůr, ve kterém chovali i velké stádo vepřů. To dalo obci pravděpodobně i původní název Sviňany, který se postupně měnil až do dnešní podoby.
Foto: Mad

Hlavním magnetem areálu je archeologická expozice představující místní bohatá naleziště, která je nejen za zdmi zámku, ale volně pokračuje do zahrady, kde jsou ukázána místa nálezu předmětů vykopaných v rámci archeologického průzkumu provedeného při rekonstrukci, jako například této 3 000 let staré jehlice.
Foto: Mad

Prohlédnout si můžete i volnou repliku svatyně z doby bronzové, inspirovanou nálezem v Nizozemí, a funkční pec na chleba, postavenou podle pecí používaných ve středověku (pod stříškou vzadu).
Foto: Mad

Zámecký park má i pískoviště, které není jen tak obyčejné. V zahradě byla totiž nalezena kostra prasete ze 14. století a toto pískoviště skrývá její repliku, aby si děti mohly zahrát na archeology. Jak vidíte, atrakce přilákala archeology všech věkových kategorií, kteří ještě netuší, že kvůli autentičnosti je kostra ukrytá zatraceně hluboko.
Foto: Mad

Na archeologickou expozici se stály fronty, v podstatě všechny prohlídky byly již dopoledne zcela obsazené.
Foto: Mad

Než na nás vyjde řada, podívejme se na videorozhovor s archeologem Petrem Brestovanským, autorem expozice:


Historie je velmi zdařile skloubená se současnými prvky.
Foto: Mad

Do místnosti, kde jsou instalovány nálezy z pohřebiště nedaleko Příšovic, vede chodba navozující pocit, že prostupujeme věky proti proudu času. Na jejím konci návštěvníka čeká hliněná nádoba z doby železné, nalezená v zámecké zahradě pár metrů odsud. Na výtvarném návrhu se podílel architekt David Vávra. (Foto reaguje na myš.)
Foto: Mad

Expozice pohřebiště respektuje orientaci hrobů tak, jak byly nalezeny v terénu.
Foto: Mad

Od funerálního tématu návštěvníky odvádí pohled na velké projekční plátno, na které se promítá obraz z kamery umístěné v místnosti....
Foto: Mad

... do obrazu je naklíčována animovaná postava dávného bojovníka, se kterým si můžete udělat selfíčko. Utajeno nám zůstalo pouze to, proč je tato atrakce umístěna zrovna zde.
Foto: Mad

Možné uspořádání slavného pohřebiště Na Cecilce.
Foto: Mad

Velký díl práce odvedla restaurátorka Anna Kellerová, která kromě zrestaurování nádob pro expozici vyrobila tyto kopie, které si můžete zkusit vzít do ruky, potěžkat, osahat. Jen dávejte pozor, abyste je nerozbili.
Foto: Mad

Svijanské labutěnky, bronzový poklad, nalezený roku 1854 v nedalekém Vaníčkově lomu. Na rituálním vozíku vpravo je předvedeno, k čemu artefakty připomínající ptačí těla sloužily.
Foto: Mad

Tato krásná výzdoba kaple byla odkrytá až v průběhu rekonstrukce.
Foto: Mad

Velká kaple, která bývala do roku 1769 rytířským sálem. Její nejcennější obraz je ukrytý...
Foto: Mad

...za oltářem.
Foto: Mad

Zde končí první fáze revitalizace areálu zámku. Plány na další využití, viz. videorozhovor s Romanem Havlíkem výše, počítají s investicemi zhruba ve stejné výši, jaké byly vydány v prvním kole. Peníze investované do první části byly vloženy velmi moudře, takže se určitě máme na co těšit!
Foto: Mad

Bližší informace nabízejí například tyto informační zdroje:
www.zameksvijany.cz
www.obecsvijany.cz
www.pivovarsvijany.cz
Text Mad, rozhovory Darka
bezděz
25. 3. 2019 11:49

Na hradě Bezděz bude od května doplněna expozice v Templářském paláci. Kromě archeologických exponátů přibude i středověký model hradu zachycující jeho podobu z 13. století.

rozjezdy
25. 3. 2019 11:47 Skoro šest stovek nápadů přihlásili začínající podnikatelé do devátého ročníku projektu T-Mobile Rozjezdy. Na severu Čech bojuje o podporu 32 nápadů.
turistika
25. 3. 2019 10:17

Osm individuálních žádostí za celkem 2 850 000 Kč pro cestovní ruch budou schvalovat krajští zastupitelé. Peníze dostanou geoparky, horské spolky i KČT na obnovení značení.

olej
25. 3. 2019 08:01 www.dopravniinfo.cz: Hasiči ráno zasahovali v Tanvaldské ulici v libereckém obvodě Vratislavice nd Nisou, kde odstraňovali olej vylitý na vozovku. Místo už je průjezdné bez omezení.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).