reklama

Půvab Hodkovic poodhalený cestou na Sychrov

4. 3. 2018
Náš dnešní tip na výlet měří necelých deset kilometrů a má výhodu v tom, že do nástupního místa se můžete poměrně pohodlně dostat vlakem nebo autobusem. Z cíle vás odveze vlak. Výlet lze absolvovat i na kole nebo autem.
Hodkovice nad Mohelkou jsou pro většinu Liberečáků a Jablonečáků "ten sjezd a nájezd s mostem a benzínkou cestou do Prahy". Přitom jde o sídlo založené již počátkem 13. století, které statut města získalo pravděpodobně někdy mezi lety 1651 a 1654. Dnes má městečko necelé tři tisíce obyvatel. To téměř odpovídá stavu na začátku 20. století, což je doba často používaná pro porovnání počtu obyvatel ve vysídleném pohraničí. V případě Hodkovic je toto srovnání ale poněkud ošidné, protože tehdy k Hodkovicím nepatřila některá okolní sídla a pak, Hodkovice zažily poměrně razantní odliv obyvatelstva nejen po válce, ale již  ve dvacátých letech a za velké hospodářské krize. Kvůli nízkému počtu obyvatel město o svůj statut rovněž přišlo mezi lety 1950 a 1965, kdy ke znovuzískání titulu města Hodkovicím pomohlo připojení Záskalí a Radoňovic.
V Hodkovicích býval pivovar, tiskárna, textilní a sklářský průmysl. Svým způsobem je zajímavé, že výstavba železnice Pardubice - Liberec (1859) měla podle některých pramenů na rozvoj místa, na rozdíl od jiných měst, dopad spíše negativní. Zanikly zde hojně rozšířené živnosti povoznické a spediční, výrobu skla ohrozilo levnější sklo z Jizerských hor. Dnes je největším zaměstnavatelem automobilový průmysl, historický střed města je památkovou zónou. (Blíže se o historii Hodkovic nad Mohelkou dozvíte například na stránkách města nebo na Wikipedii.)

Náš výlet začneme u silnice ze Záskalí do Hodkovic. Na konci sjezdu do města se po levé straně nachází Skalní údolí, kterému vévodí impozantní skála (MAPA).
Foto Mad

Dole je, jako v mnoha podobných případech, zamřížovaná skalní kaplička.
Foto Mad

Pozoruhodný je vršek pískovcového útvaru. Korunuje ho cihlová budova, připomínající snad vodojem, označená letopočtem 1887.
Foto Mad

Vzhůru se můžete vypravit strmou stezkou mezi skalami nebo touto komfortní cestou z Lesní ulice. Zjistíte, že nad Skalním údolím je jakýsi lesopark.
Foto Mad

Nahoře se můžete rozhlédnout po údolí směrem k Záskalí a hlavně bude ukojena vaše zvědavost. Cihlový domek je opravdu dodnes fungující vodojem z roku 1887. Bral vodu z pramenů Javorníku a 116 metrů hluboké artézské studny. Ve době uvedení do provozu jeho voda přímo napájela 114 domů, 26 hydrantů a kašnu na náměstí.
Foto Mad

Skalní údolí pod vodojemem skrývá svědectví zašlých časů, kdy bylo promenádním místem městečka.
Foto Mad

Dnes tu najdete pietní místo TO Medvědi.
Foto Mad

Bylo by hloupé projít Hodkovicemi a nezastavit se na náměstí, které lemuje několik honosných domů. Nejreprezentativnější je radnice z roku 1812, dílo stavitele A. Arnolda. Dnešní podobu získala při přestavbě roku 1889 (stavitel Franz Wilde). Až si budete fotografovat impozantní kašnu, vzpomeňte si na vodojem, který jsme navštívili na začátku našeho výletu. Město bylo zásobováno vodou ze Záskalí, která byla vedena až sem na náměstí do kašny zbudované roku 1710. Když byl postaven vodojem a voda svedena do ocelových trubek, stará kašna byla nahrazena touto kašnou ozdobnou. Pikantní je, že kašna s vodotryskem byla po 2. světové válce rozebrána a na své místo se vrátila až díky entuziasmu hodkovických koncem devadesátých let minulého století. Masarykův pomník byl před radnicí odhalen v květnu 1938, ale stál zde jen do fašistického záboru pohraničí. Leta pak byl v depozitáři Severočeského muzea v Liberci a na své místo se vrátil až v květnu 1990.
Foto Mad

Dřevěný kostel měly Hodkovice již v polovině 14. století. Základní kámen dnešního kamenného kostela sv. Prokopa (MAPA) byl položen roku 1717. Věž s hodinami byla dokončena až o 140 let později. Kostel není zvenčí ničím pozoruhodný. Podaří-li se vám vniknout dovnitř, nezapomeňte si prohlédnout obraz velkého požáru Hodkovic (1806) a železné dveře u sakristie, pocházející údajně z hradu Bezděz. Mnohem zajímavější je nástup ke kostelu střežený sochami sv. Petra a sv. Pavla, pocházejícími z roku 1754. Při bližším pohledu zjistíte, že byly nedávno restaurovány.
Foto Mad

U kostela leží hřbitov z vlastivědného hlediska pozoruhodný několika honosnými hrobkami a tímto památníkem obětem 1. světové války.
Foto Mad

Obecně vzato je ale hřbitov zajímavý především svojí atmosférou důstojné sešlosti, neudržovanosti a rozpadu. Pro hledače tohoto typu zákoutí to je zlatý (tedy spíš rezavý) důl.
Foto Mad

Kolem hřbitova se dáme po žluté vzhůru. Úbočím Kostelního vrchu nás povede kalvárie (MAPA) založená roku 1818. Před několika lety zde vznikla nová tradice Hodkovické adventní cesty vzhůru spojené s nějakou akcí, například s koncertem, u kaple na horním konci křížové cesty. 
Foto Mad

Například v roce 2015 bylo poslední zastavení obohaceno o tohoto anděla nebo kříž ze starých dřevěných prken. Dana Sobotková, autorka objektu vysvětluje: "Staré dřevo nese svůj osud a historii, anděl má místo tváře zrcadlo, když se do něj podíváte, uvidíte sebe.
Foto Mad

Vedle romantické novogotické kaple, která nahradila původní kapli zničenou požárem roku 1864, je navršený pahorek se třemi kříži, symbolická Golgota. V roce 2017 spojila drobné sakrální památky Hodkovic naučná stezka Zastav se poutníče. Kaple je sedmým z deseti jejích zastavení.
Foto Mad

Letopočet pod zvonicí dokládá, že nová kaple byla dokončena roku 1867.
Foto Mad

Letiště nad Hodkovicemi (MAPA) píše svoji historii od roku 1936, kdy první nadšenci začali terén využívat pro svahové létání. Němci za okupace postavili dokonce dvě dráhy kolmé na sebe. Po válce hodkovické letiště přežilo rušení malých letišť a v roce 1954 bylo upraveno i pro motorové létání. (Podrobnosti naleznete ZDE.)
Foto Mad

Díky tomu můžete zažít opravdu zajímavá setkání s ocelovými ptáky, přelétajícími jen pár metrů nad silnicí.
Foto Mad

Po žluté dojdeme (dojedeme) až do Vrchoviny (MAPA). Tato vesnice je zářným příkladem toho, že aby bylo něco zajímavé, nemusí to být nutně velké nebo velebené v průvodcích. Náves zdobí šest chráněných lip, stará pumpa a krásná malá hasičárna.
Foto Mad

Jakpak je asi starý její větry a dešti ošlehaný zvonec?
Foto Mad

Žlutou měníme za červenou a po ní dojdeme až k sychrovskému viaduktu (MAPA). Červená je pohodová i pro kolo. Vyrazíte-li na náš výlet autem, sjedete dolů do Třtí a výlet si můžete zpestřit pohledem na bývalý družstevní mlýn. Sychrovský kamenný železniční viadukt je dlouhý 120 m, vysoký 32 m a jeho horní oblouky mají rozpětí 9,5 m.
Foto Mad

Horních oblouků je osm, spodních šest. Základní kámen byl položen roku 1857 a dílo pak bylo dokončeno během dvou let. Stavbu provedli bratři Kleinové a Vojtěch Lanna.
Foto Mad

Tady náš výlet končí. Pakliže jste sem došli pěšky, budete asi pokračovat na nádraží, které je tak blízko (MAPA), že jeho poslední výhybka leží již na tělese viaduktu. Nic ovšem nebrání tomu protáhnout si výlet až na Sychrov a završit jej prohlídkou parku, zámku (program ZDE), nebo návštěvou některého zdejšího pohostinství.

Text a foto Mad
jíra
23. 3. 2019 19:25 Josef Jíra, jeden z nejznámějších a nejžádanějších českých malířů, by se letos dožil 90 let. Od 5. dubna je část jeho díla k vidění v Jablonci nad Nisou.
cyklostezka
23. 3. 2019 19:00 Cyklostezka, která se staví s evropskou dotací kolem Nisy v Liberci, bude o milion Kč dražší. Hotová měla být loni, dokončovat se ale bude až letos.
trh
23. 3. 2019 06:17 Farmářské trhy v Turnově se konají každou sobotu dopoledne na náměstí Českého ráje. Letos začínají v sobotu 30. března. Více informací na www.trhyfarmarske.cz.
varhany
23. 3. 2019 06:15 Liberecký kraj přispěje půl milionem korun na obnovu cenných varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Vzácná památka nutně potřebuje renovaci.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).