reklama

Plán výroby turistických aplikací se plní na 150%, ale kdo je opravdu využívá?

28. 3. 2018
OBSAHUJE VIDEO! Anebo také jinak, jsou všechny ty interaktivní weby a nejrůznější mobilní aplikace, kterými se navzájem trumfují města i turistické regiony, jen módním výstřelkem, anebo se bez nich časem opravdu neobejdeme?
Skvělou příležitostí ke sběru informací na toto téma je veletrh Euroregion Tour. Nejprve zjišťujeme dostupnost informačních materiálů v elektronické podobě. Všichni oslovení zástupci turistických regionů, měst a agentur nám jednohlasně potvrzují, že prakticky vše, co je dostupné na infocentrech nebo rozdávané na veletrhu, existuje v nějaké formě na příslušných stránkách. Pohled z balkónu na hrozny lidí, přilepené jako včelstva na stánky regionálních agentur a ve velkém sosající letáky a brožurky říká, že přes tato optimistická ujištění konec tištěným materiálům rozhodně nehrozí. Ani sběračů neodmyslitelně patřících ke koloritu tohoto veletrhu neubývá. Batohy nemají proto, že by sem zabloudili cestou z Jizerek, ale do tašky se jim prostě sebrané materiály nevejdou. Občas slyšíme i útržky vět podobné této: "Jen to vyložíme a budem pokračovat od dveří vpravo".

Foto Mad

Uložit tiskové podklady jako pdf nebo je překlopit do webové stránky není nic složitého. Odsud je již jen krůček k výrobě nejrůznějších interaktivních aplikací. Takové věci ostatně existovaly již před rozvojem internetu, asi byste doma našli nějaké letité multimediální CD nebo DVD. A možná si i vzpomenete, že vadou řady takových projektů byla multimediálnost pro multimediálnost a informační nevyváženost.
S dostupností mobilních dat se těmto aplikacím otevřely zcela nové funkční možnosti a obzory využití, ale zásadní problém navrhnout aplikaci tak, aby měla smysl, aby byla opravdu užitečná, bohužel zůstal. Z rozhovorů s vystavovateli jsem měl občas pocit, že turistická centra si někdy vývoj zadávají proto, že "apky frčí" a kdo ještě nemá mobilní aplikaci své naučné stezky, ten neexistuje, a ne proto, že by návštěvníci takové průvodce postrádali. Podívejme se, jak jsme na tom s turistickou mobilizací v našem Libereckém kraji.

Foto Mad

Kateřina Horáčková, referentka cestovního ruchu Libereckého kraje, nám doporučuje navštívit Cestou necestou, krajský turistický portál, protože: "Web je teď zásadně inovovaný, je přehlednější, v základních věcech stručnější, podrobnější informace budou dostupné až na rozkliknutí. A těšit se můžete nejen na nový web, ale i na upgrade základní aplikace pro mobily. Doufáme, že to do hlavní turistické sezóny stihneme." Tou aplikací paní Horáčková myslí mobilního Průvodce Libereckým krajem, velmi ambiciozní projekt firmy as4u.cz, který byl veřejnosti představen před třemi lety. Dodnes jde v rámci Česka o jednu z nejkomplexnějších aplikací svého druhu. K jejím nejsilnějším stránkám patří provázanost s funkcemi mobilu (na daná místa lze přímo volat, aplikace umí navigovat...), dále velmi rozsáhlá databáze všeho možného, památkami počínaje, přes hospody a kulturními a sportovními akcemi konče. Pozoruhodná je i knihovna podrobně zpracovaných výletů. My Průvodci Libereckým krajem věnovali hned dvě recenze ZDE a ZDE a doufáme, že nová verze bude mít možnost zadat direktivně polohu, sjednocené názvosloví objektů, zrušené duplicitní fotky v databázích a zlepšenou uživatelskou přívětivost. Pak ji určitě rádi otestujeme. Apka, kterou si dle informací Google Play dodnes stáhlo 1 000 až 5 000 zájemců, má zatím jen hodnocení 3,3 a zajímavý je dramatický počet nejlepších a nejhorších hodnocení i jejich relativně vyrovnaný poměr 21:14. Celkem přišlo 42 hodnocení, takže na jinak než super nebo odpad hodnotilo jen sedm uživatelů. K počtu stažení jen malá poznámka, App Store neudává ani přibližné počty stažení aplikací, ale vzhledem k počtu zhruba pěti zařízení s Androidem vůči jednomu s iOS, se dá předpokládat, že reálné počty uživatelů aplikací budou asi o 20% vyšší, než udává číslo na Google Play.

Foto Mad

Velmi podobný průvodci krajskému je Český ráj. Možná to je tím, že jej vytvořila stejná firma. Stáhlo si ho i podobné množství uživatelů a naposledy byl aktualizován v říjnu 2015. Poměr nejlepších a nejhorších hodnocení je 10:5, což rovněž připomíná krajského průvodce, ale produkt se namáhalo oznámkovat jen 19 uživatelů. Letmý pohled napoví, že aplikace by byla podmnožinou průvodce krajského, kdyby ten obsahoval celý Český ráj.
Lucie Rakoušová ze Sdružení Český ráj ale význam aplikace nepřeceňuje: "Tak především, základem všeho je web cesky raj.info. Kromě apky ke stažení máme vlastní mapový portál, kde jsou výlety, a registrovaní uživatelé můžou přispět svými vlastními tipy. Tady je trochu problém, že lidi jedou na FB, Instagramu a na dalších sociálních sítích, takže se nám tu komunitu přispěvatelů nedaří příliš budovat. Mapy výletů lze stáhnout a vytisknout včetně výškových profilů. Z papírových podkladů je největší zájem o nejnovější materiál vydaný u příležitosti osmdesátiletého výročí vzniku Zlaté stezky Českého ráje. Tak ten a materiály ke geoparku jdou nejvíc na odbyt. A lidi se hodně ptají nejen na geopark, ale i na cyklotrasy a cyklovýlety. My teď chystáme materiál Greenway Jizera z Jizerek až do Prahy. Jako aplikace to zatím neexistuje, ale my průběžně vše dále rozvíjíme."

Foto Mad

Lužické hory ani Jizerky podle našich informací zatím speciální aplikaci nemají a informačně vynikající web Lužických hor si vyloženě říká minimálně o facelifting. Kateřina Boudová, zastupující na Euroregion Touru turistický region Jizerské hory, nás ujišťuje, že: "Momentálně vznikají dvě aplikace nabízející výlety Jizerkami a web jizerky.cz, je opravdu velmi komplexní a na jeho vylepšeních stále pracujeme."

Do našeho kraje patří i Krkonoše, tedy jejich západní část. Krkonoše jako takové mají rovněž svoji apku Krkonoše - průvodce. Produkt firmy World Media Partners, s.r.o. si zatím stáhlo 10 000 až 50 000 zájemců a poměr nejlepších a nejhorších hodnocení je 69:7 (celkem hodnotilo 133 uživatelů), to je mnohem lepší poměr spokojenosti, než mají výše zmínění dva průvodci od as4u.cz, ačkoliv komentáře uživatelů výtkami nijak nešetří. (Na vysoké počty pětek a jedniček u produktů as4u.cz mám ostatně teorii, že výrobce může mít problém s kompatibilitou u některých zařízení.) Krkonošský region na veletrhu zastupovala Karla Svatá. K aplikaci a k webu krkonose.eu/cs nám řekla: "Mobilní průvodce funguje tři roky a podává trochu jiné (stručnější) informace než náš web, lidi si jej můžou zdarma stáhnout i u nás v infocentru. Teď máme novou mobilní aplikaci k naučným stezkám ve Vrchlabí. Tiskoviny vydávané Svazkem obcí Krkonoše jsou na našich stránkách."

To bychom měli ve zkratce některé naše turistické regiony. Kapitolou samou pro sebe jsou mobilní aplikace měst, ale o těch připravujeme samostatný článek.Trochu jiný přístup k virtualizaci informací má Národní památkový ústav, územní památková správa na Sychrově. Na tradiční tiskovce před zahájením sezony jsme se dozvěděli, že byly vydány jednotné pasy k programu www.klickpamatkam.cz/, do kterého jsou zapojeny všechny objekty NPU plus některé objekty soukromé.

Foto Mad

Relativně nedávno byly rovněž hrady a zámky vybavené dotykovými obrazovkami na pokladnách, aby si mohl návštěvník třeba ukrátit dlouhou chvíli během čekání na prohlídku, ale mobilní aplikaci ÚPS na Sychrově zatím neplánuje. Tisková mluvčí Lucie Bidlasová vysvětluje proč: "Doba je sice moderní, k něčemu tlačí, ale nemyslím, že ty naše prohlídky jsou k tomuto uzpůsobeny a že to je vhodné. My pořád ještě věříme tomu, že lidský kontakt, autentické slovo průvodce, dělá hodně. Nějaká jednání sice proběhla, ale ti lidé to nikdy nedotáhli do konce, protože jsme natolik specifičtí a měli jsme tolik požadavků na to, aby aplikace návštěvníka opravdu oslovila, že z toho nakonec žádná aplikace nevyšla vítězně. A že bychom něco takového dělali vlastními silami za současného personálního stavu nepřichází v úvahu i proto, že poslání naší instituce je jiné. Takže v tuto chvíli o výrobě nějaké aplikace neuvažujeme, ostatně, my potřebujeme, aby se lidi zvedli od svých domácích počítačů, aby se odpoutali od virtuality mobilů a přišli k nám za reálnými zážitky, máme co ukázat." Přesto, jak vidíte, byl jeden z hostů tiskovky velmi netradiční. Computerizace totiž navzdory zdrženlivému postoji NPÚ dorazila i do srdce Českého ráje.

Foto Mad

U příležitosti zahájení nové sezony bylo slavnostně otevřeno nové infocentrum pod Troskami. Pásku se chystá přestřihnout Miloš Kadlec, ředitel NPÚ ÚPS na Sychrově, a jestli se vám zdá, že vedle něj stojící Markéta Jandová dává přednost mobilní komunikaci před oficiálními povinnostmi, hluboce se mýlíte, novopečená ředitelka nového íčka pod Troskami se snaží naprogramovat "robota" Čendu, aby pronesl slavnostní projev.
Foto Mad

Čenda je výtvorem týmu playady.cz, který pomocí nejnovějších technologických vychytávek razí heslo "Z virtuálního světa zpátky do skutečného. Děláme reálné hry z počítačových!" První únikovka, při které vás labyrintem úkolů provede Čenda, již funguje na Křivoklátu, teď jako druhé v republice a první v našem kraji přibyly Trosky. Je sice otázkou, proč byl touto atrakcí poctěný hrad, který si na zájem turistů rozhodně nemůže stěžovat, ba naopak, ale jedním z důvodů bude asi fakt, že Čenda používá mimo jiné GPS, a tedy potřebuje mít nad sebou volné nebe a pak, do skulin mezi kameny členitého terénu zříceniny se různé indicie schovají snadněji než jinde. Že Čenda není navzdory odbytému designu jen chytřejší zvukový průvodce, dokládá výbava. Jeho mozkem je školní počítač Rabspberry Pi velikosti platební karty. Informace o okolním světě mu dává již zmíněný čip GPS a dále gyroskop, barometr, identifikátor RFID a kamera. Kromě toho je Čenda schopný měřit svými končetinami elektrické veličiny, případně i něco menšího napájet, ve hře konkrétně žárovku. Díky RFID může Čenda poznat, co mu strkáte pod nos, tedy je-li v té věci rovněž čip RFID. Kamerou může přinejmenším snímat text, QR kódy a tak dále. Ale asi nejlepší bude, když si v infocentru na Troskách Čendu za 900 až 1200 Kč (podle velikosti skupiny) půjčíte a únikovku si s dětmi nebo s přáteli zahrajete.

Na závěr pro vás máme video, které Čendu ve stručnosti představuje. Nezobrazuje-li se vám video. použijte přímý odkaz: https://youtu.be/USB58pZpVAkText a obraz Mad, rozhovory Darka
jíra
23. 3. 2019 19:25 Josef Jíra, jeden z nejznámějších a nejžádanějších českých malířů, by se letos dožil 90 let. Od 5. dubna je část jeho díla k vidění v Jablonci nad Nisou.
cyklostezka
23. 3. 2019 19:00 Cyklostezka, která se staví s evropskou dotací kolem Nisy v Liberci, bude o milion Kč dražší. Hotová měla být loni, dokončovat se ale bude až letos.
trh
23. 3. 2019 06:17 Farmářské trhy v Turnově se konají každou sobotu dopoledne na náměstí Českého ráje. Letos začínají v sobotu 30. března. Více informací na www.trhyfarmarske.cz.
varhany
23. 3. 2019 06:15 Liberecký kraj přispěje půl milionem korun na obnovu cenných varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Vzácná památka nutně potřebuje renovaci.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).