reklama

Je nejvyšší čas objevit zimní půvab Riegrovy stezky

10. 3. 2018
Riegrova stezka byla od listopadu až do 2. února zavřená z důvodu hrozícího pádu stromů poškozených vichřicí. Spolu s dalšími stovkami lidí jsme využili otevření a navštívili její vyhlášený ledopád. Reklama nelhala, toto umělecké dílo přírody opravdu stojí za výlet!
Snahy spojit Železný Brod a Semily turistickou stezkou sahají až k počátkům masového rozvoje turistiky ve druhé polovině 19. století. Plány ale dlouhá léta mařila technická náročnost celé akce. V roce 1905 vznikl nejprve spíše symbolický 1,3 km dlouhý úsek v okolí Podspálova. Z této doby rovněž pochází název, zvolený na připomínku místního rodáka a vůdce Čechů v říšském sněmu, Františka Ladislava Riegra, který dva roky předtím zemřel. Riegrova stezka se tak stala první turistickou trasou v Českém ráji pojmenovanou po nějaké osobnosti. Na dnešních 3,6 km (MAPA) ji rozšířili v roce 1909. Byla otevřena 10. října, takže první, a hned rekordní sezónou, byl až rok následující. Dobové prameny uvádějí, že trasu prošlo na osmdesát tisíc návštěvníků. Údolí je od roku 1951 státní přírodní rezervací a první naučná stezka zde byla otevřena již v roce 1983. Dnešních patnáct infopanelů pochází z roku 2008, kdy byla slavnostně předána nová naučná stezka. Bližší informace a spoustu historických reprodukcí obsahuje kniha vydaná ke stoletému jubileu stezky.

Nejvhodnějším nástupním bodem na Riegrovu stezku (MAPA) jsou Semily, přesněji řečeno Bítouchov.  Úvodní úsek je dnes dokonce bezbariérový, tip na až pětikilometrový výlet pro vozíčkáře naleznete ZDE.
Foto Mad

Via ferrata Vodní brána aneb Jak prošvihnout dobré světlo. Když jsme do soutěsky vstupovali, slunce osvětlovalo skálu se cvičnou stěnou přesně v úhlu, ve kterém jistící prvky ferraty zářily jako vypálený cejch. Nějak mi nedošlo, že za okamžik příležitost udělat ilustrační fotku zmizí. Holt, co můžeš udělat hned, neodkládej ani o minutu. Na ferratu se ovšem nastupuje z modré značky, která vás k ní dovede po protějším břehu (MAPA).
Foto Mad

Nemůžete najít řetězy? Přikládám malou nápovědu. (Zdroj: www.lezci.com)
zdroj: www.lezci.com

My pokračujeme po břehu pravém. Zde je první atrakcí 77 m dlouhá visutá lávka, vedoucí podél skály asi pět metrů nad zamrzlou hladinou Jizery, postavená v letech 1908 až 1909. Možná si řeknete, proč to tehdy tak dlouho trvalo, když za stejnou dobu se stavěly celé domy. Konstrukce je totiž zakotvena do velmi tvrdé albitické žuly. A věřili byste, že do roku 1870 byl tento kaňon široký pouze 1 metr? Dnešní podobu mu dal bítouchovský továrník Schmitt, který podstatným rozšířením toku udělal přítrž záplavám, ohrožujícím pravidelně jeho přádelnu.
Foto Mad

Podél visuté lávky tečou krásné ledopády plné zajímavých detailů, ale oproti gigantovi, který nás čeká dále, to je jen předkrm.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Za rohem čeká další zajímavost, jímací jez MVE Podspálov s domkem hrázného.
Foto Mad

Vodu Jizery zadržuje pět metrů vysoký jez.
Foto Mad

Odsud je spoutaná voda Jizery vedena raženou štolou dlouhou 1323 metrů a dále zděným kanálem dlouhým 437 metrů až do vodního zámku nad podspálovskou hydroelektrárnou.
Foto Mad

Böhmova vyhlídka (MAPA) pojmenovaná po zakladateli Klubu českých turistů v Semilech. Antonínu Böhmovi je společně s Josefem Středou ze Železného Brodu připisována hlavní zásluha na prosazení realizace stezky. V létě je výhled do značné míry zakryt listím stromů. Další důvod, proč se na stezku vypravit v zimě.
Foto Mad

Pohled z vyhlídky po proudu Jizery. Nad levým břehem vede do skály vyražená železniční trať Liberec - Pardubice. Tříkilometrový úsek se chlubí čtyřmi tunely a byl položen již půl století před stezkou (roku 1857)!
Foto Mad

Největší atrakce zimní Riegrovy stezky se nalézá zhruba v jejím středu (MAPA). Podle infotabule je ledopád asi deset metrů vysoký a dvacet metrů široký.
Foto Mad

Neměřili jsme to, ale letos se každopádně vytvořily ledopády dva. Tento...
Foto Mad

...a druhý hned za rohem. Údolí Jizery je poměrně chladné, takže je šance, že zde impozantní výtvarné dílo přírody vydrží poměrně dlouho, tedy nezničí-li ho dříve malí vandalové, které během naší návštěvy jejich rodiče nijak neomezovali v lámání výzdoby. Byli jsme svědkem řádění malého chuligána, jehož doprovod zasáhl teprve po intervenci dalších turistů. Věděl proč, raubíř na napomenutí reagoval hysterickým záchvatem vzteku...
Foto Mad

Fascinující jsou zejména detaily. Voda jako by ztuhla během svého pádu.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

A ještě 360o foto zevnitř. (Nezobrazuje-li se vám, použijte jiný prohlížeč než Firefox!)
Riegrova stezka - Spherical Image - RICOH THETA

Co se množství tunelů týče, pravý břeh má turistický tunel jen jeden, ale ač je jen dvanáct metrů dlouhý, na jeho proražení bylo údajně spotřebováno 1086 dynamitových patron.
Foto Mad

S ledem nekouzlí jen vodopád, ale i Jizera.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Přiznávám, že jsme stezku z časových důvodů neprošli až do Spálova. Celou trasu jsme absolvovali v létě před několika lety a pak, nebyli jsme zde na výletě, ale pracovně (viz. naše reportáž). Zbývající úsek nabízí řadu zajímavých pohledů, ale není již tak bohatý na atrakce. Asi nejzajímavější je mírně mineralizovaný pramen Antala Staška z roku 1925 a malá vodní elektrárna v Podspálově postavená v letech 1921 - 1926. Na dobové fotografii vpravo je krásně vidět vodní zámek nad elektrárnou, ze kterého voda tryskala s energií danou rozdílem výšky 24 m na lopatky dvou Francisových turbín. Elektrárna funguje dodnes. Roku 1998 prošla rekonstrukcí, během které byly Francisovy turbíny vyměněny za turbíny Kaplanovy. Původní turbíny jsou vystavené před elektrárnou. (Zdrojem obou fotografií je www.kct.semily.cz).
Zdroj: www.kct.semily.cz

Nyní v předjaří se zpět do Semil asi dopravíte vlakem, ale v létě stojí za pozornost i pěší verze návratu, měřící necelých pět kilometrů a vedoucí od spálovského mostu nejprve po modré Kamenického stezce na žlutou a dále až do Bítouchova u Semil (MAPA). Tato varianta vám sice do cesty postaví výzvu v podobě 220 m převýšení, ale obsahuje hned několik velmi interesantních vyhlídek, z nichž asi nejhezčí je pohled z ptačí perspektivy na jímací jez spálovské elektrárny.

jíra
23. 3. 2019 19:25 Josef Jíra, jeden z nejznámějších a nejžádanějších českých malířů, by se letos dožil 90 let. Od 5. dubna je část jeho díla k vidění v Jablonci nad Nisou.
cyklostezka
23. 3. 2019 19:00 Cyklostezka, která se staví s evropskou dotací kolem Nisy v Liberci, bude o milion Kč dražší. Hotová měla být loni, dokončovat se ale bude až letos.
trh
23. 3. 2019 06:17 Farmářské trhy v Turnově se konají každou sobotu dopoledne na náměstí Českého ráje. Letos začínají v sobotu 30. března. Více informací na www.trhyfarmarske.cz.
varhany
23. 3. 2019 06:15 Liberecký kraj přispěje půl milionem korun na obnovu cenných varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Vzácná památka nutně potřebuje renovaci.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).