reklama

Ústav chirurgie ruky ve Vysokém bude muset znovu žádat o dotaci, naděje žije

14. 3. 2018
Ústav chirurgie ruky ve Vysokém nad Jizerou bude muset znovu žádat ministerstvo zdravotnictví o šedesátimilionovou dotaci. Peníze na projekt za 83 milionů korun už měl sice ústav slíbené, dotační program ale ministerstvo na poslední chvíli zrušilo. Výzva nebyla napsaná dobře, řekl novinářům ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) po jednání v nemocnici ve Vysokém. Ministerstvo podle něj vypíše novou výzvu do několika týdnů.
Ústav chirurgie ruky ve Vysokém bude muset znovu žádat o dotaci, naděje žije
ilustrační foto

„Ministr Vojtěch se přesvědčil, že se tady dělá opravdu špičková medicína na evropské úrovni a změnil názor. Věřím, že slib o investiční podpoře ve výši 60 milionů korun nebude jen slibem, ale realitou,“ řekl krajský náměstek pro zdravotnictví Přemysl Sobotka (ODS).

Zdroj: TZ LK

"Neznamená to, že nechceme podpořit tento ústav. Chceme ale, aby to bylo trochu transparentnější, mělo to nějaká jasnější pravidla a byla k tomu jasná odborná stanoviska, že dotace je potřebná," řekl ministr. Zrušení dotačního programu dnes zdůvodnil tím, že výzva byla určena pro regionální nemocnice, za kterou ale Vysoké nepovažuje. "Je to nemocnice s celostátní působností," řekl. Předpokládá, že výsledky nové výzvy budu známé ještě letos.

"S výsledkem jednání jsem spokojená. Domnívám se, že dopadlo dobře, pan ministr je vstřícný k dalším krokům ve věci té dotace," řekla ředitelka ústavu Marcela Škodová.

Ústav, kde mimo jiné předloni operovali i pořezané prsty tenistky Petry Kvitové, přestává kapacitně stačit. Zařízení má 52 lůžek. Výstavba nového pavilonu a modernizace měly začít letos, to se ale nepovede. "Posunou se nám o rok," řekla Škodová. Projekt počítá s výstavbou nového pavilonu E se 14 dvoulůžkovými pokoji, modernizací by měl projít i lůžkový pavilon B, ale také například kuchyně. Projekt počítá i s vybudováním nového sálku pro zvýšení počtu výkonů.

Vysoké nad Jizerou, které je zřizovatelem renomované nemocnice, není bez státní dotace schopno modernizaci samo provést. Město s 1300 obyvateli ročně hospodaří zhruba s 30 miliony korun. Celou investici není schopna zaplatit ani nemocnice, jejíž rozpočet byl loni 76 milionů korun. Pokud nemocnice peníze na rozšíření od ministerstva skutečně získá, kromě města se na něm bude podílet i Liberecký kraj. Už loni krajští zastupitelé na rozšíření nemocnice schválili dotaci čtyři miliony korun.

Nemocnice ve Vysokém je specializovaným pracovištěm, kde už více než 40 let tvoří většinu nemocných pacienti s poraněnou nebo jinak poškozenou rukou. Její lékaři se zaměřují nejen na poranění, ale i na léčbu degenerativních a vrozených vad. Poptávka po službách ústavu se za posledních deset let zvýšila o třetinu. Velkou část operací představuje ošetření dětí. Ročně je ve Vysokém hospitalizováno skoro 4000 pacientů, ambulantně ošetřeno dalších 24.000 nemocných.

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
14. 3. 2018 07:17
LOL
hezká fotka. V té nemocnici dali dohromady pár mých příbuzných a známých, dobrá zpráva. Byl by to hřích to neudržet při životě
14. 3. 2018 07:46
ale, ale
Nebýt toho, že tam dali dohromady Kvitovou, pes by po špitále neštěk. Tak se dělá zdravotnická politika
14. 3. 2018 11:39
Petr
Pitomější názor jsem neslyšel - vážený ale,ale "nějaká" Kvitová je jen kapička v moři lidí, kterým zde zachránili když ne plnohodnotný život tak alespoň slušný život. To že vy o této nemocnici nic nevíte není problém nemocnice, ale vaše štěstí, že jste jejich služby ještě nepotřeboval. Myslím, že je zde mnoho a mnoho lidí, kteří když se řekne ustav chirurgie ruky - vědí o co jde a jsou vděční za to že tu je !!
14. 3. 2018 15:37
ale, ale
já přece nezpochybňuji nutnost nemocnice ve Vysokém, já konstatuji, že je zdravotnictví v rozkladu a nebýt celebrity, která se někde vyléčí, má to nemocnice složité. To je všechno. Mě ve Vysokém operovali otce, takže vím, co tam umí a jsem první, kdo by řval, kdyby to chtěli zavřít.
K tomu zdravotnictví v rozkladu. Na vesici eseženete zubaře, pediatra, obvoďáci mají plno. Čtu to dnes a denně. Když pak s něčím dojdete na pohotovost, protože zkrátka nemáte doktora, taky se to kritizuje.
14. 3. 2018 09:24
Kraus
koukám co všechno vláda v demisi naslibovala, nic není problém. Vstřícnost potrvá jen do dalšího výjezdu, pak se naslibuje v jiném kraji. Populismus,předvolební kampaň ve stylu slibem nezarmoutíš. nechápu, proč babiš podepisuje nějakou petici, když má ministra dopravy už pátý rok
14. 3. 2018 10:38
Jj
Zverstvo nedat penize do vysokeho. Zachranili mi tam zapesti
14. 3. 2018 11:14
dupro
Před časem, tuším za ministryně Součkové (?), vláda ČSSD vážně uvažovala o úplném zrušení této nemocnice. Naštěstí Součkovou i tehdejší vládu ČSSD nemocnice přežila.
Odoperovali tam ruku mé dceři i další příbuzné, a bez ohledu na Kvitovou jsem pro její modernizaci.
14. 3. 2018 15:39
jj
To asi všichni, protože je vyhlášená. Až tak, že se tam normální smrtelník skoro nedostane.
14. 3. 2018 15:39
?
Čemu na tomto nerozumíte? "Neznamená to, že nechceme podpořit tento ústav. Chceme ale, aby to bylo trochu transparentnější, mělo to nějaká jasnější pravidla a byla k tomu jasná odborná stanoviska, že dotace je potřebná," řekl ministr. Zrušení dotačního programu dnes zdůvodnil tím, že výzva byla určena pro regionální nemocnice, za kterou ale Vysoké nepovažuje. "Je to nemocnice s celostátní působností," řekl. Předpokládá, že výsledky nové výzvy budu známé ještě letos.
14. 3. 2018 16:16
LOL
Takže dotace je dojednaná, sláva
14. 3. 2018 17:49
narozený ještě ve vysocké nemocnici
Lucinko, Marcelko, Alenko a všichni zainteresovaní, přeji vám, abyste zvítězili nad byrokratickou Hydrou.
Jinak ta úvodní fotka je úžasná. Takhle vám ve vysockém Ústavu plastické chirurgie a chirurgie ruky dají dohromady prsty i s namalovanejma nehtama. A ještě vám vyšetřej zrak. Dokonce se mi zdá, že na těch rukou je prstů víc než dost.
Neměl by autor článku k dispozici fotku ruky rozříznuté cirkulárkou? Ve vysocké nemocnici jich mají víc než dost.
busy
26. 3. 2019 18:13 Liberecký kraj zvýší úpisem nových akcií svou majetkovou účast v dopravní společnosti ČSAD Liberec, kde loni na podzim získala krajská společnost Autobusy LK majoritní podíl.
andersen
26. 3. 2019 16:56

Do projektu Noc s Andersenem se 2. dubna zapojí KVK v Liberci a její pobočky Kunratická, Vesec a Machnín. Knihovna ve Svijanech akci spojila s vítáním jara. 

zzs
26. 3. 2019 14:32

Nová výjezdová základna ZZS v Rokytnici nad Jizerou se začne stavět v dubnu, nebude-li sníh. Předpokládaná hodnota činí 15.825.002 korun včetně DPH. Hotovo má být v srpnu roku 2020.

 

kraj zastup
26. 3. 2019 14:09 O týden dříve, už 23. dubna, se uskuteční následující jednání krajského zastupitelstva. Jedná se o úterý po velikonočních svátcích. Na březnovém jednání zastupitelů to oznámil hejtman.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).