reklama

Pivovar Svijany jako první stáčí nepasterované pivo do plechu

22. 3. 2018
OBSAHUJE SFÉRICKÉ FOTO A VIDEO! Svijany přitom pravděpodobně nejsou první jen v Česku, ale i v Evropě. U slavnostního rozjezdu linky za 100 milionů Kč nechyběli její kmotři, olympijský vítěz a mistr světa v judu Lukáš Krpálek, liberecký hejtman Martin Půta a starosta Svijan Petr Felkner. Původně měla jít za kmotru linky i Jiřina Bohdalová, ale ta se pro nemoc omluvila.
O nové lince, která má mít roční kapacitu neuvěřitelných sto milionů plechovek a pivovaru by měla pomoci razantněji vstoupit na zahraniční trhy, jsme přinesli obsáhlou obrazovou reportáž již v souvislosti s jejím zkušebním provozem. Ten začal loni v říjnu a skončil o Vánocích 2017, kdy se povedlo naplnit přes půl milionu plechovek s výraznými vánočními motivy, které nešlo v supermarketech přehlédnout. Jenomže ve Svijanech si dali za cíl do plechu stáčet nepasterované pivo, což je počin vpravdě revoluční. Na výrobu nepasterovaných piv v sudech a lahvích svijanský pivovar přešel již v roce 2000, ale plnění nepasterovaného piva do plechu má svá specifika a je mnohem náročnější na mikrobiologickou čistotu prostředí. Bylo potřeba vše vyladit a provést testy, které ověřily, že se tento husarský kousek Svijanům povedl. Včerejší odložený slavnostní křest nové linky byl tedy zároveň oslavou první šarže českého nepasterovaného piva v plechu. Cti být první se dostalo jedenáctistupňovému Svijanskému Mázu. 

Hala linky na stáčení piva do plechu. Foto laskavě poskytl Pivovar Svijany, a.s..
Foto: Pivovar Svijany

Svijanský pivovar se stal sponzorem světově respektovaného judisty Lukáše Krpálka (viz. životopis a seznam vítězství ZDE) mnohem dříve, než se stal slavným. Čokoláda má svoji Ledeckou, pivo Krpálka.
Foto Mad

Video obsahuje křest linky a rozhovory s judistou Lukášem Krpálkem, ředitelem pivovaru Romanem Havlíkem a hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou. (Nezobrazuje-li se vám video, použijte přímý odkaz: https://youtu.be/UqH2zzw9ToU)


Málokterá v podstatě komerční událost vzbudí takovou pozornost médií. Právě hovoří sládek Petr Menšík. Nutno ocenit, že všichni pánové hovořili stručně a k věci nebo zajímavě a k věci (sládek Menšík). Například starosta Svijan Felkner vyzdvihl společenskou odpovědnost pivovaru, který pomáhá svému městu, a město na oplátku pivovaru.
Foto Mad

Ještě jednou kmotři linky jako 360o fotografie, kterou si můžete otáčet myší nebo dotykem. Mikrofon drží sládek Petr Menšík, muž v kabátu, stojící vedle něj, je starosta Svijan Petr Felkner. Následuje hejtman Libereckého kraje Martin Půta, medailový judista a sportovec roku Lukáš Krpálek a ředitel pivovaru Roman Havlík.
Post from RICOH THETA. #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Čekání na okamžik S (spuštění linky).
Foto Mad

Foto Mad

Ooops, něco se zaseklo. Generálský efekt zafungoval.
Foto Mad

Kde je chyba?
Foto Mad

"Než se to, pane hejtmane, rozjede, vysvětlím vám technologii výroby piva. Třeba si budete chtít založit minipivovar..."
Foto Mad

Konečně! První plechovky nepasterovaného Mázu vyjíždějí do světa tržního hospodářství!
Foto Mad

A takto vypadá běžící linka na 360o videu, které je prvním sférickým videem publikovaným na českém zpravodajském serveru vůbec! Ve videu se můžete pohybovat pomocí myši nebo dotykem na obrazovku. (Nezobrazuje-li se vám video, použijte přímý odkaz: https://youtu.be/wZGywqKVLwg)


Srdce linky. Zde se v přísně sterilním prostředí pivo stáčí do plechovek.
Foto Mad

V jogínské pozici, hlavou dolů otočené plechovky projedou větší část linky.
Foto Mad

Foto Mad

Linka z ptačí perspektivy.
Foto Mad

Martin Půta na vlně dokumentaristické mánie.
Foto Mad

Od 21. března bude pivovar dodávat prakticky už jen plechovky s nepasterovaným pivem, stejně jako je tomu od roku 2000 i v případě sudového a lahvového balení piva ze Svijan. Do plechovek začne postupně stáčet i nepasterovanou Svijanskou Desítku 10 %, Svijanského Rytíře 12 %, prémiový ležák „450“ a speciál Svijanský Kníže 13 %. Výjimku budou tvořit plechovky nealkoholického piva Svijanský Vozka, které musí projít pasterací.
Plechovky s nepasterovaným pivem budou mít stejnou dobu trvanlivosti jako dosud vyráběné pasterované plechovkové pivo, tedy šest měsíců. Ovšem svijanský sládek Petr Menšík k tomu dodává: "Nevyžadují přísnější skladovací podmínky než běžné plechovky. Tak vysoce kvalitní výrobek jako české pivo si však v obou případech, ať už s pasterací nebo bez ní, zaslouží co nejlepší zacházení a ideální podmínky při skladování. Jen tak je možné v plném rozsahu zachovat jeho unikátní senzorické vlastnosti."

Foto Mad

Text a obraz Mad, rozhovory Darka
jíra
23. 3. 2019 19:25 Josef Jíra, jeden z nejznámějších a nejžádanějších českých malířů, by se letos dožil 90 let. Od 5. dubna je část jeho díla k vidění v Jablonci nad Nisou.
cyklostezka
23. 3. 2019 19:00 Cyklostezka, která se staví s evropskou dotací kolem Nisy v Liberci, bude o milion Kč dražší. Hotová měla být loni, dokončovat se ale bude až letos.
trh
23. 3. 2019 06:17 Farmářské trhy v Turnově se konají každou sobotu dopoledne na náměstí Českého ráje. Letos začínají v sobotu 30. března. Více informací na www.trhyfarmarske.cz.
varhany
23. 3. 2019 06:15 Liberecký kraj přispěje půl milionem korun na obnovu cenných varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Vzácná památka nutně potřebuje renovaci.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).