reklama

Jiří Kittner (ODS): Vykladači „pravdy“ jsou těmi, kdo fakticky ničí demokracii

7. 6. 2018
V liberecké knihovně, veřejné instituci, měl mít přednášku sociolog Petr Hampl. Veřejně prezentovaný odpůrce islámu. Nesoudím Petra Hampla a jeho názory. Soudím ale ty, kdo konání akce v prostoru veřejném a téměř akademickém zatrhli konstatujíc, že názory někoho jsou „kontroverzní“, tedy škodlivé. A soudím politiky, že takovému nebezpečnému jednání neučinili jednou provždy a velmi ostře přítrž.
Jiří Kittner (ODS): Vykladači „pravdy“ jsou těmi, kdo fakticky ničí demokracii
archivní foto

Již Tomáš Garrigue Masaryk, jehož velkou zásluhou slavíme letos 100. výročí vzniku samostatného (a za jeho éry navýsost demokratického) samostatného státu československého, tvrdě hájil právo na vlastní názor a možnost jeho veřejné prezentace. Málo se kupříkladu ví, že ačkoli Masaryk tvrdě nesouhlasil s komunisty a jejich názory a snahami, dával jejich představitelům vytrvale amnestie vždy, když za veřejnou prezentaci svých názorů dostali „flastr“ v podobě uvěznění, nebo podmínky.

Sto let poté, v době, kdy se v České republice kde kdo ohání demokracií, ochranou demokratických principů a zásad (a začasté tak činí v absenci vlastního politického potenciálu a tedy falešnou obranu demokracie vydává za svůj politický program) stojíme před situací, kdy se zamezuje veřejně prezentovat názor. Názory se nálepkují pojmy jako „kontroverzní“.

Veřejná instituce, slovy ředitelky, zruší akci s odůvodněním, že „názory, které autor prezentuje, se neslučují s názory zastávanými knihovnou“. Jaké to jsou názory? Kdo je definoval? A kdo řekl, že není možné v prostorách postavených z veřejných peněz a provozovaných z veřejných peněz prezentovat nějaké názory? Navíc – vždyť je to absurdita – knihovna je budova. Ta žádné názory nemá. Ty má vždy člověk. Nejsou to tedy fakticky názory knihovny, ale jednoho konkrétního člověka. V době normální by takový krok ze strany ředitelky knihovny měl být důvodem k jasnému signálu, že ona nebude tím, kdo rozhoduje o správnosti názorů. Že pokud chce být vykladačkou názorů a jejich vhodnosti, měla by přemýšlet o změně povolání.

Jenže k tomuto pro demokracii fakticky nebezpečnému postoji se veřejně připojila i řada politiků, včetně těch, kdo jsou „nadřízenými“ ředitelce knihovny. Svým způsobem si tak uzurpují právo určovat správnost názorů a právo je prezentovat. A snaží se nepřijatelné jednání legitimizovat.

Celý tento spor, a to zdůrazňuji, není o názorech pana Hampla. Není o panu Hamplovi. Není ani o islámu. Ale je o tom, jestli žijeme v demokratické společnosti masarykovského pojetí, nebo zda žijeme v nové době totalitní, která se vyznačuje kupříkladu tím, že nám bude určovat, které názory jsou dobré a které ne, které se mohou vyslovit nahlas, a které si můžeme jen potichu myslet. Myslel jsem si, že jsme již dále, ale očividně ne.

A jsem překvapen, že v takové situaci mlčí všechny ty prodemokratické organizace, spolky a neziskové instituce. Protože právě nyní by měly nahlas křičet, že principy, na kterých jsme kdysi vznikli, si novou diktaturou (názorů) zničit nedáme.

 

jiří Kittner (ODS)
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
7. 6. 2018 06:49
???
Rozumím tomu správně, že ve veřejné knihovně může klidně řečnit třeba Sládek nebo jiný politický úchyl?
7. 6. 2018 06:55
Luboš
Pro vás úchyl, pro jiného guru. Ten článek je o tom, že nikdo, a už vůbec ne ředitelka veřejné knihovny, nemá právo určovat, jaký názor je ten správný. Pustil bych tam buď všechny, nebo nikoho. Normálně by se o nějaké přednášce nějakého neznámého autora vůbec nevědělo, kdyby se z toho nestala politika. Přišli by jeho rodinní příslušníci a pár kamarádů, jako vždycky na tyhle akce.
7. 6. 2018 08:06
Vo vo vo tom to je
Pro kazdeho je neprijatelny/prijatelny nekdo jiny.
7. 6. 2018 10:56
HK
Mame zakony proti propagaci komunismu, fasismu, popirani holocaust, nasili proti mensinam atd. Musi se vejit do zakonneho ramce.
7. 6. 2018 13:30
ale, ale
Nenávist proti vyznání. Předpkládám, že Hamplovo dílo se protivilo hned několika paragrafům z několka zákonů
7. 6. 2018 14:26
Igor
Kdyby tomu tak bylo, tak by asi policie zakročila - jelikož se tomu neděje, tak asi v žádném právním rozporu není, navzdory škalutkám, které mu jeho odpůrci tak vytrvale nasazují ...
7. 6. 2018 18:16
tomas
A proc by nemohl? Poku nebude mluvit o tom, ze cikani se maji vyhnat do Indie, ale predlozi svuj nazor na statni rozpocet, makroekonomiku nebo predstavi svou knihu: Jak jsem si v parlamentu nahrabal? Pak je demokratické ho tam nechat kvákat... i to je projev smíření....
7. 6. 2018 07:03
Nas-ranej
K totalitě se, milý emeritní pane primátore, blížíme mílovými kroky.
Za potlesku části občanů, toužících po "pevné ruce" a za na odiv vystavovanému nezájmu další části občanů, které to nezajímá a kterých se "to netýká".
O tempora, o mores! – „Jaké časy, jaké mravy!“
7. 6. 2018 15:34
Jj
Moresy jsou uz zas skoro totalitni
7. 6. 2018 07:25
Hans
To je těžké. Půta se veřejně objímá s Babišem a pak proti němu píše odsuzující komentáře. Politici jsou největší farizejové. Mají pocit, že oni jediní vědí, znají a ti ostatní jsou kontroverzní. Knihovna má umožnit přestavení širokého spektra názorů, aby si lidé mohli tvořit ten svůj. Nebo se už pracuje na tom, že budeme lidem předávat jen ty naše názory? Vše ostatní zničíme, spálíme, zakážeme, zadupeme do země?
7. 6. 2018 07:32
Igor
Vida i Kittner umí napsat dobrej komentář ...
7. 6. 2018 07:33
Václav Šafář
Navrhuji, aby byl další krok knihovny vyřazení a veřejné spálení všech knih, ve kterých se nachází kritika islámu. Jelikož jsem pravidelným vypůjčovatelem, vím, že by to byla pěkná hromada a tím pádem nebezpečná vatra. Doporučuji přizvat hasiče.
7. 6. 2018 09:11
Jozef
I kdyz ten autor nebude zadna myslivna, je trapne ho zakazovat, je to kontraproduktivni. Doted ho nikdo neznal a o nic asi neprisel.
7. 6. 2018 08:08
Jozef
Obskurni spolky nemlci. Maj jasno. Reditelka co urcuje a zakazuje je hrdinka podle jejich trpaslicich meritek.
7. 6. 2018 09:12
Lol
To se dalo cekat.
7. 6. 2018 11:28
Igor
Přesně, tlusté prasátko muselo radostí poskočit aspoň 2 cm do vzduchu, když zjistilo, že břímě cenzury už neleží jen na jeho bedrech ...
7. 6. 2018 10:54
Lid
Vyclenit v knihovne plac pro hydepark. Tam at si kazdy placa co chce.
7. 6. 2018 13:32
!!!!!!!
Kdyby se o tom neplkalo, nikdo neví, že nějaký Hampl existuje a zajímá to jenom nějaké cáklý ženský a jednoho internetovýho exhibicionistu.
7. 6. 2018 13:51
dupro
Chce tím snad paní ředitelka sdělit Liberečanům, že do knihovny nakupuje beletrii i odbornou literaturu jen od autorů se kterými ONA sdílí svůj světonázor? Pak taková ředitelka nemá ve své funkci co pohledávat.
7. 6. 2018 14:15
jen počkej
AČ JK nemusím,má naprostou pravdu.Kdo určuje kontroverznost a populismus? Včera legitimě zvolená italská vláda je dle ČT populistická! Nedávno katalánští "hrdinové" budou "odsunuti" zpět do Španělska k potrestání,jak určila Merkel a spol.i když byl nejdříve ve hře azyl.Proč? jsou populisté.Prostě, co se nehodí,šrtnout,vymazat!
7. 6. 2018 15:35
dupro
Včera jmenovaný premier Babiš je také populista, a bude i celá jeho vláda. každému ustoupí, každému slíbí ... proto ten schodkový rozpočet.
7. 6. 2018 15:33
dupro
Ještě by bylo záhodno uvést, že beseda s Petrem Hamplem se konala v Liberci od 17 hodin, ale na jiném, přívětivějším místě.
7. 6. 2018 16:45
dotaz
A bylo nabito nebo nablito ???
7. 6. 2018 22:24
dupro
Podle toho, jestli ses zúčastnil nebo ne.
8. 6. 2018 12:19
dotaz
Neměl jsem potřebu, "dosyta" mi postačují tvoje komentáře
7. 6. 2018 16:32
Golem
Ajajaj Jirka nám řeční opírajíc se o Masaryka, to jsme to dopracovali... Jirko, Masaryk měl také heslo "Nebát se a nekrást", ale vaše ODS si jej mylně překládala: "Nebát se si nakrást"
7. 6. 2018 17:19
Jan
Uz jsem se bal, ze blbove neumeji cist a psat. Uz se probrali a svolali k zaskodnicke akci, brcalova soldateska.
7. 6. 2018 17:31
Golem
Jirka by rád znovu vstoupil do politického rýžoviště, ale ono to už nende :))
7. 6. 2018 17:22
Jozef
Tim se s oblibou ridi korytarovci. Kradou co to da. Malo ale porad.
7. 6. 2018 16:48
Vašek
Jirko pište cokoliv, ale nekažte nám o demokracii, vy opravdu NE. Díky.
7. 6. 2018 21:19
Olda
Přesně . Text sedí , ale nesměl by být od Kittnera, který demokratem není
7. 6. 2018 17:06
Cecil
ODS poslední roky hnědne solidně
7. 6. 2018 18:12
Tomas
V demokracii
... by mohl hlasat kazdy svuj nazor a bez obav, ze bude perzekuovan
V demokracii
... by policie sledovala kontroverzni vystoupeni a v pripade poruseni prava ( zejmena propagace hnuti potlacujici prava ) by zakrocila adekvatnim zpusobem
V demokracii
... neurcuji jedni tem druhym, co smi rikat
V demokracii
... by ti, kteri nesouhlasi s nazorem prednasejiciho.. mohli beztrestne dat najevo svuj odmitavy postoj
V totalite se lidem zakazovalo rici svuj nazor..
7. 6. 2018 19:04
ok
Presne tak
8. 6. 2018 00:02
frigo
Tak tohle mě opravdu prásklo do oka, protřelý pragmatik, jenž by si slova čest a morálka musel vyhledat ve slovníku, si bere do úst Masaryka.
9. 6. 2018 08:17
Květa Vinklátová
Protože právě já jsem příslušnou radní, která má na kraji pod sebou Krajskou vědeckou knihovnu, budu reagovat. Souhlasím a podpořila jsem rozhodnutí paní ředitelky a je zcela v její kompetenci prostor pro besedu nepronajmout. Jediná chyba, kterou udělala je v tom, že prostor v knihovně spolku "Naštvané matky" vůbec pronajala. Když se kdokoliv podívá, komu a čemu spolek slouží, je mu zřejmé, o co se jedná. Jsem zcela jasně proti tomu, aby knihovna (a to ještě navíc v souvislosti se symbolikou, kterou nese) a jakákoliv další veřejnoprávní organizace poskytovala prostor něčemu takovému. Pokud máme tak krátkou paměť, že už nevíme, k čemu vedlo to, že lidé v minulosti takto postupně dávali prostor extrémismu, možná bude dobré si připomenout, že na místě současné knihovny stála synagoga,vypálená nacisty a možná bude také dobré si připomenout mrtvé umučené komunisty. To se také nestalo najednou. Stalo se to, protože se lidé nechali zmanipulovat a zfanatizovat nemravnými, rasistickými a nenávistnými politiky a ideology. A začalo to právě takovými zdánlivě nevinnými kroky.
9. 6. 2018 23:20
Petr
Takže kdyby ředitelka knihovny pronajala prostor pro besedu o jeho knize panu Hamplovi a nepronajala např. panu Vieweghovi, tak by to bylo také v pořádku, protože si paní ředitelka může pronajímat prostory komu chce?
Vážená soudružko, jste docela obyčejná normalizátorka, vůbec nerespektujete, že pravidla ve svobodné demokratické společnosti musí ve veřejné instituci platit pro všechny stejně. Každý má stejné právo na pronájem. Je tragédií, když osoba jako vy v dresu starostů (kteří Vás k moci vynesli, Vás osobně nikdo nekřížkoval) s myšlením normalizátorů po roce 1968, se dostala k moci cenzora určovat co je správné a co nikoliv. Kdyby to šlo, tak byste lidi s nepohodlnými názory vyhazovala z práce. Třeba se dočkáte, bohužel.
bezděz
25. 3. 2019 11:49

Na hradě Bezděz bude od května doplněna expozice v Templářském paláci. Kromě archeologických exponátů přibude i středověký model hradu zachycující jeho podobu z 13. století.

rozjezdy
25. 3. 2019 11:47 Skoro šest stovek nápadů přihlásili začínající podnikatelé do devátého ročníku projektu T-Mobile Rozjezdy. Na severu Čech bojuje o podporu 32 nápadů.
turistika
25. 3. 2019 10:17

Osm individuálních žádostí za celkem 2 850 000 Kč pro cestovní ruch budou schvalovat krajští zastupitelé. Peníze dostanou geoparky, horské spolky i KČT na obnovení značení.

olej
25. 3. 2019 08:01 www.dopravniinfo.cz: Hasiči ráno zasahovali v Tanvaldské ulici v libereckém obvodě Vratislavice nd Nisou, kde odstraňovali olej vylitý na vozovku. Místo už je průjezdné bez omezení.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).