reklama

V Libereckém kraji lyžovaly o víkendu desítky tisíc lidí, jeden z nich naposledy

30. 1. 2017
AKTUALIZOVÁNA ZPRÁVA O TRAGÉDII NA JEŠTĚDU: Desítky tisíc lidí navštívily o víkendu lyžařské areály v Libereckém kraji. Zatímco v sobotu na horách vládlo ještě inverzní počasí, v neděli bylo slunečno a lyžaři tak měli ideální podmínky, zjistila ČTK od provozovatelů. Na sjezdovkách v Jizerských horách i Krkonoších leží od 50 do 150 centimetrů sněhu a střediska jsou v plném provozu. Kolem 10.000 lidí přijelo o víkendu do areálů, které provozuje v Jizerských horách v Bedřichově, na Severáku a Tanvaldském Špičáku společnost Ski Bižu. "V sobotu jsme zůstali trochu schovaní v inverzi a až dnes jsme byli celí na sluníčku. Návštěva byla kolem 5000 lidí denně. Na Špičáku to bylo kolem 2700, zbytek nám dělá Severák a Bedřichov. Určitě jsme spokojení," řekl včera ČTK ředitel areálu Pavel Bažant.
V Libereckém kraji lyžovaly o víkendu desítky tisíc lidí, jeden z nich naposledy
Ilustrační foto

V krkonošských Pasekách nad Jizerou mají lyžaři přes deset kilometrů upravených sjezdovek, leží na nich v průměru metr sněhu.

Výborné podmínky přilákaly lyžaře i na Ještěd v Liberci, kde na sjezdovkách leží až 80 centimetrů sněhu. "Do areálu přijelo kolem 5000 návštěvníků, což je solidní," uvedl vedoucí střediska Jan Svatoš. Provozovatelé spoléhají na to, že návštěvnost zvýší příští týden pololetní prázdniny, na které naváže první turnus jarních prázdnin. Na Ještědu ještě upravují sjezdovky. "Doděláváme úplně poslední maličkosti, hlavně co se týče plotů, matrací, bezpečnosti na sjezdovkách, abychom od pololetních prázdnin byli úplně kompletně připravení," doplnil Svatoš.

Skvělé podmínky využily o víkendu i tisíce běžkařů, kteří mají k dispozici stovky kilometrů upravených tratí. Lyžovat mohou nejen v Krkonoších a Jizerských horách, ale například v okolí Nového Boru, kolem Frýdlantu, v Turnově nebo ve Sportovním areálu Vesec v Liberci. Běžkaři mohou vyrazit také do Českého ráje po Lomnické magistrále.

Po srážce se čtyřkolkou zemřel na Ještědu lyžař

Padesátiletý lyžař v neděli na libereckém Ještědu narazil do čtyřkolky horské služby. Utrpěl vážná zranění, kterým i přes pomoc lékařů v nemocnici podlehl. ČTK to řekla krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Neštěstí se stalo dopoledne na sjezdovce Beranova cesta.

Horští záchranáři byli podle Suchánkové na cestě k pacientovi, který byl v nepřístupném terénu. "Než ale čtyřkolka, která měla zapnuté světelné i signalizační zařízení, stačila k pacientovi dojet, vyjel z místa zúžení sjezdovky padesátiletý lyžař, který narazil do přední části čtyřkolky," řekla ČTK Suchánková.

Muž po nárazu nejprve komunikoval, záchranáři ho převezli na stanoviště horské služby na Ještědu. Následně ale upadal do bezvědomí a lékař horské služby začal s resuscitací. "Naše posádky si resuscitovaného převzaly a v oživování pokračovaly i při převozu na traumacentrum liberecké nemocnice, kam byl dopraven již v kritickém stavu," doplnil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Muž krátce po převozu do nemocnice zemřel.

Případ podle Suchánkové převzali liberečtí kriminalisté, kteří budou zjišťovat okolnosti neštěstí a míru zavinění jednotlivých účastníků. "Pro zjištění přesné příčiny smrti bude u zemřelého muže nařízena soudní pitva," doplnila Suchánková. Policie přivítá informace od lidí, kteří srážku viděli. Poskytnout je mohou na lince 158.

Policie dnes upřesnila, že ke střetu čtyřkolky s lyžařem mělo dojít ve Sportovním areálu Ještěd, na tvz. Liberecké sjezdovce poblíž křížení s Televizní cestou. Tragickou smrt lyžaře (50) na Ještědu v Liberci prověřuje policie jako možné usmrcení z nedbalosti. "V souvislosti s tragédií, která se stala v neděli dopoledne, kdy 50letý lyžař narazil do čtyřkolky Horské služby Liberec zahájila Služba kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Liberec úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti podle § 143 odst. 1 trestního zákoníku. Kriminalisté na případu pracují a zjišťují veškeré důležité okolnosti a míru zavinění," uvedla mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
30. 1. 2017 08:05
Jana
To je hrůza, člověk si jde zalyžovat a už se nevrátí. Upřímnou soustrast celé rodině.
30. 1. 2017 08:11
Peet
Kde je na Ještědu Beranova cesta? Nevím to a to jsem si myslel, že tam znám každý kámen. Snažil jem se najít si to na netu ale nepodařilo se. Tápu.
30. 1. 2017 13:15
Liberečák
Beranova cesta je spojnice od tramvaje ke kabinové lanovce - pro lyžaře jediná spojnice od F10 a Černého vrchu k tramvaji a parkovišti.

Aby se tudy hnal někdo nahoru na čtyřkolce je nebezpečné - na to je cesta příliš úzká. Škoda, že musel někdo nejdřív umřít, aby se na to přišlo.
30. 1. 2017 08:20
hmmmm
Beranova cesta je podle mě mezi parkovištěm pod lanovkou a nástupními stanicemi na Černý vrch a F10. Tam, kde se chodí pěšky k vleku. Jistý si tím nejsem, ale určitě se to nestalo na modré z Plání do Hanychova, jak jsem si někde v diskusích přečetl. Faktem je, že by se s Ještědem mělo něco udělat, ty přístupový cesty k vlekům jsou tragický. Pochodové cvičení v lyžákách od parkoviště se už moc nenosí.
30. 1. 2017 09:13
Jan
Pěknej titulek, takovej citlivej k pozůstalým
30. 1. 2017 09:59
lukas
je to tragédie a titulek na tom nic nezmění. Tento mi připadá v rámci možností přívětivý
30. 1. 2017 09:25
smutné
Myslíte, že tyhle titulky jsou k pozůstalým šetrnější?
idnes: Padesátiletý lyžař se na Ještědu srazil se čtyřkolkou, v nemocnici zemřel
blesk: Lyžař (†50) narazil na Ještědu do čtyřkolky horské služby. V nemocnici zemřel
tn.nova: Osudná srážka! Lyžař se srazil se čtyřkolkou Horské služby. Nepřežil.
30. 1. 2017 13:04
dotaz
Liberecká televizní cestu neprotíná, ta protíná tzv. Padáky. Tak kde to vlastně bylo?
30. 1. 2017 13:12
Liberečák
S výjimkou Plání je nezbytné všechny sjezdovky na Ještědu rozšířit. Jsou nebezpečné. Sjezdovky úzké, předražené občerstvení, o úrovni služeb raději nemluvit - jak kdyby se na Ještědu zdravili čest práci a říkali si soudruhu...

Jenže když má areál Ještěd jako trafiku Kocumová, která na lyžích umí je běhat, je to marný. Spíš by to tam měl konečně začít někdo řídit. Někdo, kdo sjezdovému lyžování rozumí.
30. 1. 2017 13:58
Igor
Kocumová má za zády zeleného pučmelouna, tak si asi na téma kácení na Ještědu moc pusu otvírat nesmí ...
30. 1. 2017 13:16
horal
s tím se dá souhlasit, taková zima a tam jak za krále klacka.
andersen
26. 3. 2019 16:56

Do projektu Noc s Andersenem se 2. dubna zapojí KVK v Liberci a její pobočky Kunratická, Vesec a Machnín. Knihovna ve Svijanech akci spojila s vítáním jara. 

zzs
26. 3. 2019 14:32

Nová výjezdová základna ZZS v Rokytnici nad Jizerou se začne stavět v dubnu, nebude-li sníh. Předpokládaná hodnota činí 15.825.002 korun včetně DPH. Hotovo má být v srpnu roku 2020.

 

kraj zastup
26. 3. 2019 14:09 O týden dříve, už 23. dubna, se uskuteční následující jednání krajského zastupitelstva. Jedná se o úterý po velikonočních svátcích. Na březnovém jednání zastupitelů to oznámil hejtman.
gott
26. 3. 2019 11:58 Dvaačtyřicetinásobný vítěz hudební ankety Český slavík má již svou druhou medaili. U příležitosti osmdesátých narozenin Karla Gotta ho na ní Česká mincovna vyobrazila jako malíře.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).