reklama

Za 2 vraždy uložil soud v Liberci bezdomovci trest 28 let vězení

14. 11. 2018
Za dvě vraždy lidí bez domova v České Lípě potrestal soud v Liberci třiadvacetiletého bezdomovce úhrnným výjimečným trestem 28 let. František Havel si ho má odpykat ve věznici se zvýšenou ostrahou. Až mu trest vyprší, měl by být umístěn do zabezpečovací detence. Soud tak rozhodl na doporučení znalců, podle nich je Havel pro společnost nebezpečný. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný se na místě odvolal.
Za 2 vraždy uložil soud v Liberci bezdomovci trest 28 let vězení
Ilustrační foto

Vraždy se odehrály v bezdomovecké komunitě v České Lípě. Muž podle obžaloby na konci loňského roku v rozmezí 14 dnů zabil devětatřicetiletou ženu a dvaapadesátiletého muže. Před soudem Havel nevypovídal, na policii uvedl, že zabíjel v opilosti, ze vzteku a msty. Při dnešní závěrečné řeči se omluvil. "Chci říci, že vše uhradím a že je mi to líto, že jsem vzal život dvěma lidem," řekl. Rodina zavražděné ženy žádala pro její dvě děti jako náhradu škody za nemajetkovou újmu půl milionu korun. Soud je odkázal na občanskoprávní řízení, protože žádost za rodinu podala neoprávněná osoba.

Rozsudek je přísnější, než žádala státní zástupkyně. Navrhovala 23 let vězení, obhajoba chtěla trest při spodní hranici, což je 15 let. "Dospěli jsme k závěru, že brutalita byla výjimečná. Nejednalo se o nějaké náhlé máchnutí nože, v tom druhém případě pachatel použil dokonce tři cihly. Navíc se dopustil trestné činnosti vůči osobě, o které věděl, že je indisponovaná zdravotně. Ten pán neviděl, neslyšel, nemohl mu jít nikdo na pomoc," uvedl předsedkyně senátu Eva Drahotová. Za jedinou polehčující okolnost soud uznal doznání obžalovaného. "Proto jsme neuložili 30 let odnětí svobody," dodala Drahotová. Soud zvažoval i doživotí, podle soudkyně nebyly ale naplněny zákonné podmínky.

Bezdomovkyně zemřela loni 17. listopadu, vrah jí zasadil dvě rány do hrudníku nožem o délce 32 centimetrů, čepel měřila 19 centimetrů. Zasáhl i srdce a plíce, prvotní příčinou smrti byl šok z nadměrných krevních ztrát. Obžalovaný na policii uvedl, že se na ženu zlobil, protože ho vyhodila ze stanu a nadávala mu. "Když mě někdo naštve, tak nevím, co dělám," uvedl. Původně chtěl ženu zbít. Když viděl nůž na rohožce před stanem, vzal jej a když žena vyšla, zasadil jí nejprve ránu do zad a druhou zpředu. Tělo poté odtáhl za kotníky a hodil do jámy.

Druhá vražda se stala 1. prosince v objektu známém jako olejárna v areálu bývalého nádraží. Obžalovaný byl opět opilý a ležícímu muži zasadil třemi cihlami několik silných úderů do hlavy.

Znalec z oboru psychologie u soudu už dřív uvedl, že obžalovaný má snížený intelekt a trpí těžkou poruchou osobnosti s prvky agresivity a výbušnosti. Agresivně se mladý bezdomovec podle svědků choval i dřív. Jeho bývalá družka na policii uvedla, že ji při rozchodu škrtil, na správcovou ubytovny vytáhl nůž. Další svědek tvrdil, že Havel se pokusil zapálit karavan s muži, s nimiž byl ve sporu. Než na vůz hodil zapálený hadr, zajistil u něj kliku, aby nemohli ven. Nikomu se nic nestalo. Havel byl v minulosti souzen za krádeže a výtržnictví.

čtk
fotbal
19. 5. 2019 13:23 Fotbalová liga míří do svého finiše. Jablonec odcestuje v posledním výjezdu sezony na pražskou Spartu a Slovan Liberec vyzve na stadionu U Nisy Viktorku.
sychrov
19. 5. 2019 11:48 Příští víkend se zámecký park na Sychrově promění v pohádkový, kde se děti vyřádí při plnění soutěžních úkolů. Na každého dětského účastníka čeká dárek.
mariánský sloup
19. 5. 2019 09:31 Slavnostní otevření zahrady se zrestaurovaným mariánským sloupem a kostela Nalezení svatého Kříže v Liberci se uskuteční 1. června 2019 od 16:00 hodin.
výstava
19. 5. 2019 08:05

Až do 16:00 můžete dnes navštívit výstavu Dům a zahrada, která se koná v Home Credit Areně v Liberci. Vše od zahrady po bydlení je zde na jednom místě.

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).