reklama

Muzejní noc pod Ještědem je na téma návrat do budoucnosti

15. 5. 2019
OBSAHUJE FOTOGALERII: Návrat do budoucnosti je letošním tématem muzejní noci pod Ještědem, do níž se v Liberci a Jablonci nad Nisou zapojí v pátek večer devět institucí. Mezi oběma městy budou jezdit historické tramvaje i autobusy. Akce se ponese i v duchu oslav 115 let od založení jabloneckého muzea, vyplývá z informací od organizátorů.
Muzejní noc pod Ještědem je na téma návrat do budoucnosti
Foto: JKIC

V Liberci bude hlavní část programu od 18:00 na křižovatce mezi Severočeským muzeem, Technickým muzeem a Oblastní galerií. Křižovatka bude pro dopravu uzavřena, vystoupí tam hudební i taneční soubory. Na závěr organizátoři slibují show z budoucnosti. "V ten den se stane křižovatka Masarykovy a Vítězné ulice v Liberci vlastně takovým náměstím plným lidí," uvedla krajská radní pro kulturu Květa Vinklátová (SLK).

Doprovodný program a komentované prohlídky chystá galerie i Technické muzeum. Severočeské muzeum bude kvůli rekonstrukci stále nepřístupné, ale otevřená bude alespoň věž. Zájemci si budou moci také v muzejním stanu vyrobit vlastní reflexní futuristický náramek či otestovat svůj důvtip na nezvyklých sbírkových předmětech. V Liberci se k muzejní noci připojí i zábavní centrum iQLandia. Návštěvníky bude lákat na arénu robotů, ve které se proti sobě postaví Lego Mindstorms, a také na evoluční stezku. Zájemci budou pod mikroskopy zkoumat nejrůznější preparáty a dozví se něco o vývoji rostlin a živočichů.

V libereckém městském obvodu Vratislavice nad Nisou budou v pátek přístupné automuzeum a rodný dům Ferdinanda Porsche. V automuzeu budou nasvícené unikátní exponáty, v rodném domě slavného konstruktéra komentované prohlídky i venkovní výstava vozů porsche.

Jablonecké muzeum spojí akci s připomenutím 115 let od svého založení. "Oslavy výročí zahájíme v 18:00 před budovou muzea společným vypuštěním 115 balónků v muzejních barvách," uvedla ředitelka muzea Milada Valečková. Na to naváže i program v budově, na prohlídkové trase budou rozestavěné panely připomínající důležité milníky z historie muzea. Zájemci si budou moci vyrobit i přívěšek s motivy muzea.

V Jablonci se do muzejní noci zapojí ještě galerie MY a Dům národopisců Scheybalových spolu s přilehlým kostelem svaté Anny. "Nejzajímavější částí večera bude koncert Bohemian Cristal Instrument Lenky Morávkové. Předvede, že sklo může posloužit i jako skvělý hudební nástroj," uvedla Petra Handlířová z Jabloneckého kulturního a informačního centra.

čtk
jizerky
21. 5. 2019 18:18 Nejvzácnější rostlinou Jizerských hor je hořeček ladní pobaltský. Neroste nikde jinde než na tzv. Pralouce pod Bukovcem u Jizerky. Najít ho je ale velice obtížné.
kostel
21. 5. 2019 16:24 O mimořádném zájmu návštěvníků o program Noci kostelů svědčí to, že loňský ročník si v kostelech kraje nenechalo ujít půl milionu diváků. Letos se otevře 50 památek.
kittl
21. 5. 2019 14:23 Záchrana Kittelovska bude jedním z témat památkové konference Máme vybráno. Uskuteční se v úterý 28. května v Praze v klášteře dominikánů. Bude se mluvit i o financování.
pes
21. 5. 2019 14:21 Co všechno musejí zvládnout čtyřnozí pomocníci nevidomých, ukázaly závody vodicích psů, jež se konaly v sobotu 18. května ve Varnsdorfu. Vyhrál pes z Č. Lípy.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).