reklama

Všechna koupaliště jsou OK, jen to Lesní není otevřeno a má problém se žábami

5. 7. 2018
Na začátku letních prázdnin jsou v provozu už skoro všechna koupaliště v Libereckém kraji. Sezonu zatím oficiálně nezahájilo jen liberecké Lesní koupaliště. Otevírá v pátek 13. července, uvedl náměstek primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec). Pro koupaliště na okraji Liberci to bude první sezona po 17 letech, za 6,6 milionu korun nechalo město opravit bazénovou vanu a provést sadové úpravy. Zatím platí zákaz vstupu do areálu, aby mohla vyrůst tráva v okolí bazénové vany.
Všechna koupaliště jsou OK, jen to Lesní není otevřeno a má problém se žábami
Ilustrační foto
Mezi oficiální koupací plochy se i přes úpravy koupaliště v Lidových sadech nezařadí. Půjde o rekreační vodní plochu s bezplatným přístupem a koupání bude na vlastní nebezpečí.
 
Lesní koupaliště se aktuálně potýká i s dalším problémem, o němž informoval na svém FB profilu jiný náměstek primátora - Ivan Langr, bývalý změnař a Korytářův stranický kolega, letos však kandidující za SLK:
 

LESNÍ KOUPALIŠTĚ? NE, ŽABÍ POHŘEBIŠTĚ!

Příprava Lesního koupaliště se opravdu nezastaví před ničím a jde doslova přes mrtvoly. V tomto případě přes mrtvoly obojživelníků, kteří jsou u nás chráněni zákonem; s výjimkou skokana hnědého, ale i ten je uveden v Červeném seznamu ohrožených druhů. Sedm let jsem pracoval v Zoologické zahradě Liberec a v letech 2008 a 2009 zde spoluvytvářel českou část evropské kampaně na záchranu obojživelníků (Amphibian Ark), poučoval návštěvníky zoo o nezbytnosti žab pro ekosystém a teď jsem naprosto v šoku!

Na jedné straně poslouchám už několik měsíců předvolební populistické řeči o důležitosti zachování brutálně zdevastovaného bývalého amfiteátru v Lidových sadech nebo až hysterické ochrany kousku trávníku před parkujícími auty, na druhé straně žvanilové - rádobyekologové nechají na začátku června pomřít nejméně desítky žab v různých vývojových stádiích přímo v Lesním koupališti, protože nebyli schopni jim zajistit odpovídající přesun (to, co jim připravili na místě, nebylo podle skutečných odborníků absolutně funkční, zejména mláďata to vůbec nebyla schopna zdolat sama).

O životadárný transport se tak museli ve třech dnech postarat až zaměstnanci záchranné stanice, které na místo přivolal jeden ze zděšených občanů. Bohužel, mraky obojživelníků už vzkřísit nešlo. Jene Korytáři, asi nejsi přímým viníkem celé věci, ale jsi za to jednoznačně politicky zodpovědný a žabí mrtvoly jdou i na tvůj účet!, píše Langr.

 

V celém Libereckém kraji je 36 vodních ploch, kde hygienici sledují kvalitu vody. Na většině míst je výborná, v posledních týdnech ale koupání moc nepřálo počasí. "Teprve dnes začíná léto a horizont deseti dnů vypadá velmi dobře," uvedl vedoucí Maškovy zahrady v Turnově Tomáš Špinka. Nejmodernější venkovní koupaliště v kraji mělo v červnu asi 6000 návštěvníků, loni to bylo dvakrát více.

Zhruba desetiprocentní propad v návštěvnosti zaznamenali v červnu i na Máchově jezeře na Českolipsku. "Byl ale zase větší zájem o výlety lodí," uvedl za letovisko Vladimír Reichert. Jezero se od začátku sezony potýká se zvýšeným výskytem sinic, to ale není nic neobvyklého. "Sinice jsou v normě a stav se spíše zlepšuje," dodal Reichert. Hygienici lidem doporučují, aby se po koupání v jezeře pokaždé osprchovali. Zdravotní problémy mohou mít zejména citliví jedinci, tedy těhotné ženy, alergici či děti. Stejné doporučení platí ještě pro přírodní koupaliště v Chrastavě u Liberce, které má kolísavou kvalitu přítoku. I to je stejně jako Máchovo jezero na stupni tři pětibodové stupnice.

Na stupni dva značící mírně zhoršenou kvalitu vody je Hamerské jezero a koupaliště v Nedamově u Dubé na Českolipsku, Novém Městě pod Smrkem na Liberecku a Sedmihorkách v Českém ráji. Zhoršenou kvalitu obvykle signalizuje snížená průhlednost. Riziko zdravotních obtíží je malé, hygienici přesto lidem doporučují se po koupání osprchovat.

čtk, FB
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
Odpovídáte na:
6. 7. 2018 08:14
go go
jo jo, od října bude jistě koupaliště použitelné :-)
Sláva Změně !
5. 7. 2018 08:45
dotaz
tak to je bezva. Prázdniny odjakživa začínají na začátu července. To pan Koryto neví?
5. 7. 2018 08:49
lol
To Koryto netuší, ten si dělá prozdniny už čtyři roky. Včera článek o neschopnosti Hrbkové, dnes toto. Už aby to skončilo.
5. 7. 2018 18:57
pa pa
vydržte do října
6. 7. 2018 08:14
go go
jo jo, od října bude jistě koupaliště použitelné :-)
Sláva Změně !
5. 7. 2018 09:44
Oprava
Zacatku
5. 7. 2018 08:53
neslušnej oddíl
Docela síla že se to takto p.sere mezi dvěma lidmi za pár let. Asi neslušnej oddíl.
Citace: Jene Korytáři, asi nejsi přímým viníkem celé věci, ale jsi za to jednoznačně politicky zodpovědný a žabí mrtvoly jdou i na tvůj účet!,
5. 7. 2018 08:54
můj názor
Ivan Langr to vzal za správný konec.
5. 7. 2018 09:45
Jj
Taky si to uziva. Uvozovky
5. 7. 2018 09:44
Jozef
Kdo by to byl rek ze zrovna zmena plna ekoteroristu nezvladne ani peci o zelen a zaby. Ono je asi jednodussi delat kampane a privazovat se ke stromum nez chranit prirodu doopravdy.
5. 7. 2018 10:10
?
To fakt nezvladne zorganizovat ani ty zaby? Ma k ruce komunitni prace, soudruhy elologicky aktivisty, hrbkovou, atd. Aparat radnice. To mi hlava nebere kam az muze vystoupat neschopnost s lenost.
5. 7. 2018 18:57
lol
neuveritelny amaterismus
6. 7. 2018 08:02
frigo
Langr už zdá se definitivně ztratil soudnost. Nenávist mu zatemnila rozum.
6. 7. 2018 09:16
buddy
Koukám, že změnaři z toho nakonec udělají to, že Langr tam ty žáby zadupal a ještě přitom držel nebohého Jendu pod krkem :D

Hoši, ten fanatismus je síla
déšt
26. 4. 2019 15:59 ČTK: Teplé a suché počasí večer ukončí v Čechách studená fronta. I v Libereckém kraji očekávají meteorologové bouřky, které doprovodí silný vítr s nárazy až 70 m/h, místy i kroupy.
fotbal
26. 4. 2019 14:16 Policie obvinila pět fanoušků jabloneckého fotbalového klubu ve věku 18 až 22 let z výtržnictví. Před třemi týdny v Liberci po skončení ligového derby fyzicky napadli a zranili tři lidi.
nečesaný
26. 4. 2019 11:06 Poslední opravný prostředek, dovolání, podává podle ČT24 nejvyšší státní žalobce v případu Lukáše Nečesaného, kterého vrchní soud v Praze pravomocně zprostil viny z pokusu o vraždu kadeřnice.
treglerová
26. 4. 2019 07:17 Příběh matky a zlobivé dcery - to je story jablonecké soudkyně Lucie Treglerové, která teď sama čeká na soud kvůli tomu, že varovala své dítě před odposlechy. Popsal jej server aktuálně.cz
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).