reklama

Hrbková kritizuje technické služby, práci si ale mají objednávat jí řízené odbory města

4. 7. 2018
V poslední době jsme zaznamenali sílící nespokojenost veřejnosti a také vedení města Liberce s prováděním údržby veřejné zeleně v letošním roce. Vedení Technických služeb města Liberce, a.s. (TSML) si uvědomuje, že údržba neprobíhá vždy v rozsahu a v čase, který je potřeba, a že kritika má mnohdy svá opodstatnění.
Hrbková kritizuje technické služby, práci si ale mají objednávat jí řízené odbory města
archivní foto: MML

Současně ale je třeba konstatovat skutečnost, že TSML jsou pouze servisní městskou společností, která provádí údržbu veřejné zeleně, stejně jako jiné činnosti, na základě konkrétně sjednaného rozsahu prací (smlouvy, objednávek) s příslušnými odbory města.

Počet nespokojených telefonátů občanů města Liberce vzrostl po zveřejnění článku „Z Liberce se stává zelená džungle“ v Mladé frontě DNES dne 28. 6. 2018. V něm se paní náměstkyně pro životní prostředí, veřejnou zeleň a cestovní ruch Ing. Hrbková omlouvá veřejnosti, cituji: „Letos nám trochu zaspaly technické služby, údržbu na sídlištích začaly asi o čtrnáct dní později.“ Toto tvrzení by mohlo ve veřejnosti vyvolat dojem, že jsou to TSML, které určují, v jakých termínech a v jakém rozsahu se má veřejná zeleň udržovat.

Ve skutečnosti TSML provádějí údržbu městské zeleně převážně na základě zadání požadavků kompetentními pracovníky odboru ekologie a veřejného prostoru, kteří vykonávají správu městské zeleně.  Konkrétně na sídlištích začaly TSML udržovat veřejnou zeleň v požadovaném termínu a v souladu se zadáním a obdrženými harmonogramy.

Jinak řečeno, v mnoha případech veřejností oprávněně kritizované, potřebné činnosti a práce na údržbě zeleně města, nemohou TSML provádět podle vlastního uvážení a bez vědomí a předchozího souhlasu ze strany libereckého magistrátu. Rozsah a finanční objem prováděné údržby záleží jen na zadavateli a na tom, kolik je v rozpočtu města na tuto činnost uvolněno finančních prostředků.

Město Liberec dlouhodobě hospodaří s výrazně nižšími finančními prostředky na úseku údržby veřejné zeleně než jiná srovnatelná města a i z tohoto důvodu není vždy preventivní údržba v oblasti prořezů keřů a stromů a odstraňování náletů prováděna v rozsahu, v jakém by bylo potřebné. Zároveň je třeba připomenout, že v mnoha případech roste tato zeleň na soukromých pozemcích, které nejsou v majetku města a které v tuto chvíli nechce na své náklady udržovat.

Je nutno uznat, že dokončení prvního kola seče se na 7 % travnatých ploch zejména na některých sídlištích zpozdilo cca o 14 dnů z důvodů velké kumulace požadavků na údržbu zeleně. Proto jsme přijali operativní opatření k urychlení druhého kola seče, tak aby se stav trávníkových ploch během krátké doby zlepšil. K celkovému zlepšení stavu veřejné zeleně ale dílčí kroky nestačí, k tomu je třeba změnit vzájemnou komunikaci mezi TSML a městem vycházející z dlouhodobě platného a závazného zadávání prací ze strany města. Jen tak bude možné řídit a provádět práce efektivně a ekonomicky výhodně a také je efektivně kontrolovat, včetně kontroly ze strany veřejnosti.  

Ing. Petr Šimoník, výkonný ředitel, Technické služby města Liberce a.s.
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
4. 7. 2018 06:22
go-go
Kritizovat je jistě jednoduší, než plánovat . . . .
4. 7. 2018 08:23
Jan2
Když už se ozval ředitel příspěvkové organizace mesta, je to na pováženou. Bordel, bordel, bordel.
4. 7. 2018 08:45
Igor
On by ten ředitel asi normálně měl tolik slušnosti, že by to s Hrbkovou řešil mezi 4 očima. Jenže ve chvíli, kdy neschopná a líná Hrbková začne na něj kydat (svůj) hnůj přes média, tak se holt už musí taky ozvat veřejně ....
4. 7. 2018 09:28
jj
moje řeč. To je mezi normálníma lidma nirmální. Normálníma lidma.
4. 7. 2018 09:30
Smolik
Když je jedna strana neschopná a líná, tak to má pan ředitel docela smůlu.
4. 7. 2018 09:16
Nelyzar
A to je zajímavé. Ve Vratislavicich kde je SLK to funguje, jen na "velké" radnici to nejede a nejede
4. 7. 2018 09:39
Koudelka
Toto je základ: nemohou TSML provádět podle vlastního uvážení a bez vědomí a předchozího souhlasu ze strany libereckého magistrátu. Rozsah a finanční objem prováděné údržby záleží jen na zadavateli
4. 7. 2018 09:42
hmmmm
Kterej madam náměstkyně nepochopila, což je tragédie. Takto se to dělá roky, možná chtěla zavést nějaký inovativní přístup a ono to zase nevyšlo. Kdyby začínala, dobrá, musí se rozkoukat. Ale po čtyřech letech řízení úplně zbytečného odboru?
4. 7. 2018 11:17
Lenka
Paní náměstkyně už spí čtyři roky a pokud bdí, tak nemluví, alespoň ne na veřejnosti. Ale má dobře a pohodlně ustláno.
4. 7. 2018 15:04
An
Když už jsme u tý zeleně - doporučuji zkouknout profil Langra, teď se tam objevilo moc zajímavý info o Lesáku - jestli to pravda, tak ten Jedna je ještě větší neřád (napsal bych to jinak, ale budu slušnej) než jsem si myslel
5. 7. 2018 00:34
tomas
bezohledný ekoterorista a žabovrah Korytář?
4. 7. 2018 18:34
ufff
To mi připomíná: je takové hojně používané slovo - samice od blbce.
9. 7. 2018 11:26
Karolína Hrbková
Vážená paní Roubalová, čerpáte z článku, jehož autor byl upozorněn, že tam má chybu. TSML začaly včas, ale skončily se sečemi o 14 dnů později než měly. Zadání sečí bylo v pořádku. Termíny jsou určeny po vzájemné dohodě města a TSML. Má reakce nebyla stížností, ale konstatováním na přímý dotaz reportéra, jak by pan Trdla jistě potvrdil. S panem ředitelem jsem to řešila, aby byla přijata taková opatření, aby se to již neopakovalo. Bohužel se opakovaně setkávám s neplněním termínů zadaných prací - nejenom sečí. Pokud byste chtěli mé vyjádření, nic Vám nebrání se na mě obrátit a zeptat se, než vypustíte takto nepodložený článek. S pozdravem a přáním hezkých letních dní K. Hrbková
9. 7. 2018 13:47
redakce
Jde o tiskovou zpravu tsml, jak je zretelne uvedeno na konci clanku.
9. 7. 2018 20:39
Karolína Hrbková
Jde mi o chybu, kterou jste překopírovali z MF Dnes a za kterou se mi autor omluvil. Pan Trdla přislíbil, že bude v elektronické podobě média opravena. Odpověď pana ředitele není nijak v nesouladu s mým tvrzením. Práce byly objednány včas a dokončeny o 14 dnů déle než měly být. Tím dochází ke zpoždění i prací následných. Ohledně financí - tyto byly pro TSML za dobu mého působení opakovaně navýšeny řádově o několik milionů v rámci zákonných možností, a byť nedosahují výše v některých jiných městech, není to mojí vinou. Zároveň mohu uvést, že některé činnosti TSML výrazně překračují jednotkové ceny ve srovnatelných městech, ale jsou takto dány vysoutěženými podmínkami. Kdybyste se obtěžovali mě kontaktovat před vydáním článku, mohla jsem vám tato nedorozumění vysvětlit. To ale nebylo očividně žádoucí. Mimochodem ani ta tisková zpráva TSML není nikde zmíněna, jen informace, že se jedná o text od pana ředitele...
10. 7. 2018 08:13
red
Čemu nerozumíte na tom, že jde od TZ TSML? Uveřejnili jsme jí v plném znění, nic víc. O nějakém kopírování z MFD nemůže být řeč.
andersen
26. 3. 2019 16:56

Do projektu Noc s Andersenem se 2. dubna zapojí KVK v Liberci a její pobočky Kunratická, Vesec a Machnín. Knihovna ve Svijanech akci spojila s vítáním jara. 

zzs
26. 3. 2019 14:32

Nová výjezdová základna ZZS v Rokytnici nad Jizerou se začne stavět v dubnu, nebude-li sníh. Předpokládaná hodnota činí 15.825.002 korun včetně DPH. Hotovo má být v srpnu roku 2020.

 

kraj zastup
26. 3. 2019 14:09 O týden dříve, už 23. dubna, se uskuteční následující jednání krajského zastupitelstva. Jedná se o úterý po velikonočních svátcích. Na březnovém jednání zastupitelů to oznámil hejtman.
gott
26. 3. 2019 11:58 Dvaačtyřicetinásobný vítěz hudební ankety Český slavík má již svou druhou medaili. U příležitosti osmdesátých narozenin Karla Gotta ho na ní Česká mincovna vyobrazila jako malíře.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).